üzenetek

hozzászólások


14adam
(addikt)
Blog

Hát igyvan a maivilágba már ezt senkise tudja :(


Gergello
(addikt)
Blog

Egyik tanárom, aki már járt nappali szakra, most levelezőre jár mondta:
Tudod mi a különbség a rigó és a veréb között? A veréb levelezőre járt.

Én ezzel nem feltétlen értek egyet. Levelezőn, mellette dolgozva, szerintem többet el lehet sajátítani a szakmából.


Crystalheart
(senior tag)
Blog

"Levelezőn, mellette dolgozva, szerintem többet el lehet sajátítani a szakmából."

Az meglehet, de sztem úgy a szórótárgyakon, amiknek nem kevésszer nem sok közvetlen köze van a szakmához, durván megnő a bukás esélye... :D


Gergello
(addikt)
Blog

Persze, senki nem mondta, hogy nem. Azokon még a nappalisok is vért izzadnak a hallottak alapján. Akarat, meg hozzáállás kérdése.


Crystalheart
(senior tag)
Blog

Én kettőt jelöltem amúgy meg tavaly. ELTE-IK, és BME-VIK. Ebben a sorrendben. A döntő szerintem, hogy melyik megy jobban, a matek vagy a fizika... BME-n ugyanis a fizikához kapcsolódó cuccokkal hajítanak ki, ELTE-n meg a matekkal szivatnak. (Ne tévesszen meg senkit sem az ELTE-IK alacsony ponthatára, annyival több embert szórnak ki közben, amennyivel többet ezzel fölvettek...) Az egyetem lényegében arra való, hogy ha nem is tanít sok érdemlegeset - azért valamit biztosan -, akkor is kiszűri az embereket valamilyen rostán. A leendő munkahely számára nagyobb biztonság, ha az alkalmazott egy brutál egyetemet végzett, akkor talán jobban bírja a strapát.

Persze egy világsikerű programnál nincs jobb referencia, de nem lehet mindenki Bill Gates. :D

[ Szerkesztve ]


FPéter
(aktív tag)
Blog

Jó, hogy felteszed magadnak ezeket a kérdéseket, még mielőtt a diplomára alapoznál mindent. (pl. "majd jól elvégzem a bme műszaki infót és kapok 400 nettót juhéj"). Nem ez az általános.
Ha 4-5 évet lehúzol valahol rendszergazdaként, és teszem azt az a cég azért valamennyire leinformálható, azaz szolgálhat referenciaként, akkor teljesen biztos, hogy többet nyom a latba mint egy diploma. Ennek oka az, hogy a diploma sajnos nem garantálja a hozzáértést, de 4-5 év ugyanazon a helyen sokkal nagyobb valószínűséggel.
Kivételek talán a multik, ahol eleve nem állnak szóba veled akkor, ha az álláshirdetésben diploma van követelményként, neked meg nincsen olyanod. De ez is csak azért van, mert ott szabályokhoz-checklistekhez kötnek mindent, így a munkaerőfelvétel is "hülyebiztosra" van csinálva.
Ahol követelik a diplomát, ott sem gondolják komolyan, hogy te értesz majd mindenhez, csak mert BME-re jártál. Ez inkább egyfajta szűrőként funkcionál, sokat elmond a személy hozzáállásáról, ha végig tudta csinálni az adott szakot.
Nem is fogsz érteni a végén tulajdonképpen sokmindenhez, csak aminek te magad is utánanézel, mert érdekel téged.

Amúgy nagyon könnyen megtalálhatod a válaszokat a benned felmerülő kérdésekre, ha a munkaadó szemszögéből is felteszed a kérdést: pl. te mit választanál az ő helyében, melyik ember értékesebb, ha adott egy konkrét elvégzendő feladat? Aki csinált már ilyet, vagy aki kettessel átcsúszott analízis ZH-n - és erről papírja is van- , de ennek sajnos köze sincs a gyakorlathoz?


Wolverine
(félisten)
Blog

A Halásztelek-BMF viszonylatban ne nagyon számíts koleszra... Én Szombathelyről kerültem be anno az ELTE-re (oké, ELTE legendásan kevés koleszhellyel bír), és suli kezdete előtt 6 nappal derült ki, hogy nem kaptam koleszt. Örültem.


biker
(nagyúr)
Blog

Persze egy világsikerű programnál nincs jobb referencia, de nem lehet mindenki Bill Gates.

ven NEKI világsikerű programja? melyik az??? :F :F


DarkByte
(addikt)
Blog

Érdekes kérdést vet fel az írásod. Én más irányokból is megközelíteném a dolgot. Nem egy embertől hallok mostanság olyat, hogy a diplománál már gyakran többet számítanak a legtöbb cég állás interview-án a specifikus vizsgák, mint pl. MPC vagy Cisco vizsgák. (Persze ezt úgy kell érteni hogy a diploma is feltétel, de a plusz vizsgák hiánya akár kizáró indok is lehet.) Én ezekre is kíváncsi lennék milyen súllyal esnek latba, kinek milyenek a tapasztalatai, mert lehet nem ártana a tudásomat ilyen irányban is bővíteni.

Megint csak megfordítva a dolgot: szerintem ha valaki nappali képzés mellett akar szakmai munkát végezni, arra is van lehetőséget azért. Én például az SZTE-n tanulok mint programtervező és a kar tanszékén folynak programozói munkák amelyekbe be lehet kapcsolódni. Ezen túl is van nem egy cég Szegeden, akiknél lehet mint hallgató dolgozni, és ahogyan hallom a diploma után többnyire igyekeznek magukhoz csábítani véglegesre is a végzősöket. Ha az ember ügyes és az elhatározás is megvan akkor a szorgalmi időszakban is be lehet úgy rendezni a tárgyakat hogy akár a hét felében lehet aktívan dolgozni. (szubjektív de én elég sok előadást el szoktam hagyni, mert a gyakorlatok többségén úgy is elmondják a lényeget, a vizsgára meg az elméletet bárhogy is, de be kell seggelni)

biker: az aláírásod elolvasása után már nem is lepődtem meg a hozzászólásodon. :P

[ Szerkesztve ]


szasza_1
(senior tag)
Blog

Nem biztos, hogy levelező + munkával többet keresnél, mint nappalin. Nappalin elég jól lehet ügyeskedni, ha nagyon vágsz pár tantárgyat, illetve sok helyen az ösztöndíj sem kevés. Szerintem nappalin havi 100e-et simán össze lehet keresni, illetve ha olyan melód van, a vállalkozóit 10e-ért kiválthatod, és mivel nappali jogviszonyod van, nem kell havonta a járulékokat fizetned, és számlát is tudsz adni cégeknek.


TheVeryGuest
(senior tag)

Ha megteheted: nappali képzés + utolsó 1-2 évben kooperatív képzés keretében elmehetsz valamelyik multihoz. Degalább kipróbálod tetszik-e neked az a munkastílus. Ma már tényleg nem nagyon szeretik azokat, akik kijönnek az egyetemről és semmi munkatapasztalatuk nincs. Viszont nem mondanám, hogy egy rendszergazdi/üzemeltetői tapasztalat olyan nagyon kapóssá tenne egy fejlesztői pozícióra. Szóval döntsd el mi a cél fejlesztő akarsz lenni tesztelő esetleg üzemeltető? Mert nem olyan könnyú átlépni ha x évet lehűztál valahol. A Cisco, meg Microsoft tanfolyamok, bár ezek főleg üzemeltetői vonalon számítanak, meg rengetegbe kerülnek. Ilyeneket tipikusan nagyobb cégek fizetnek ki a dolgozóiknak.


fobee000
(tag)

Az utolsó sorokhoz szeretném hozzáfűzni, hogy vannak olyan iskolák (én is ilyenbe jártam Gyulán), ahol a tananyag részeként tanítanak Cisco-t. Nekem a CCNA 4 szemesztere van meg, ami ugye a Cisco alapképzése, de szerencsére nem kellett érte fizetni. Még ugyanabban a suliban, vagyis inkább rajta keresztül csináltam egy MCP vizsgát is, ami 8 ezer forintba került egy éve. Hozzátenném, hogy Win Server 2003 is tananyag volt a suliban, a vizsgára kellett csak felutazni Pestre a vizsgaközpontba.
Mindezt egy 2 éves OKJ-s képzésen tehettem meg, jelenleg főiskolai diploma nélkül ezekkel a képesítésekkel vagyok egy jó nevű munkahelyen szervizesként. Talán csak szerencsém volt, bár sztem nem is mindenhez kell az a diploma. Egy rakás elmélettel gyakorlati tudás nélkül vígan odaállhatnék most az emberkék elé, akik tőlem várják a segítséget a problémájukra, hogy hülyét csináljak magamból. Mellesleg :) programozással sem lehet a hétköznapi gondokat elhárítani.

[ Szerkesztve ]


agent_k
(őstag)

Hát igen. Nehéz kérdések ezek... az a baj vele, hogy nem lehet előre tudni semmit.
Lényegében diploma + angol nyelv kiváló ismerete + szakmai tapasztalat kell ahhoz, hogy biztosan el tudj érni valamit. Nekem ezek közül a diploma van meg és szakmai tapasztalatom biztos, hogy nem lesz, mert most egy lámpagyártással foglalkozó cégnél vagyok, ahogy a nagy cégek hívják, általános műszaki manager.

Jártam egy fél évet a SZTE-TTK-ra mint műsz infós. Az egy nagy gyár, a bme-re se mennék semmi pénzért. h211197-es elitélt voltam aztán kész. Ott is hagytam. Elmentem a GAMF-ra. Hát a nappali egy nagy suck. Már nem azért, mert nehéz lenne, hanem azért, mert ha esetleg nem lenne meg abban a félévben a pénzügyi mérleg akkor bizony baromi sok a bukás, gondolom tudjátok miért. Nappalin ott szivatnak ahol érnek, mindenféle szakmától idegen tantárggyal.
Viszont a levelező az teljesen más. Ott végeztem el az utolsó 3félévet és mondhatom, hogy már kezdettől ezt kellett volna csinálnom. Egy mondattal: amit leadnak azt kérdezik vissza.
Minden tanár tisztában van vele, hogy dolgozó emberekről van szó, akiktől ez nagy teljesítmény, hogy még suliznak is. Nappalin meg úgy vannak, fizess. Szóval a levelező sokkal humánusabb! Nem azt mondom, hogy nem kell tanulni, mert azért az túlzás, de értelmesebben, logikusabban magyaráznak, humánusabbak a vizsgák is.
Csak egy példa:
Nappalin mindenki szenvedett a mikroelektronika tárggyal. Nekem sem sikerült az egyik félévben. Aztán levelezőn első vizsgaalkalmon meglett 3-ra. És nem azért mert könnyebb volt. Ugyanaz volt nekünk is, mint a nappalisoknak. Csak maga a megelőző félévben tartott előadások voltak jobban érthetők. Meg sok plusz pontot is lehetett szerezni házikkal és azokra emlékezett is. Már mint név szerint. Hol van ilyen?

Ha választhatnék a helyedben én a Gamfra mennék, mint levelező, mert jó lesz, nem fogod magad halálra idegeskedni és a hajadat tépni, ha meg elvégzed és mellette ott van a 4-5év szakmai gyakorlat + angol nyelvvizsga, aminek a szintje a beszélőkédben is megjelenik, nem lesz gond az elhelyezkedés. Én ma már így csinálnám.

Viszont van egy kontra is: Levelezőn kimaradsz egy csomó fősulis buliból, ismerkedésből, csajozásból, ivásból, szívásból, dobásból, fekvésből, kábulásból, és kapcsolatépítésből.

Sok sikert! "Ne félj csak higgy"


Terminus_
(aktív tag)
Blog

Nem olvastam végig a kommenteket, így lehet már írta valaki.

Személyes tapasztalat: BME-VIK + meló kombót tolom. Véleményem szerint mindkettő (diploma+szakmai tapasztalat) fontos tényező egy új állásnál, de a szakmai tapasztalat a döntő. Ennek ellenére nem javasolnám, hogy rögtön első éves fejjel dolgozzál a suli mellett, mert könnyen elcsúszhatsz a tanulmányaiddal. Ez szélsőséges esetben a suli abbahagyásával is járhat. Nem egy példa volt már erre.

Én azt mondom, hogy kezdj bele a suliba és majd 2-3. éven úgyis lesz csomó munkalehetőséged. Akkor meg már érzed, hogy mennyire van energiád és időd a suli mellett. Diploma nélkül csupán szakmai tapasztalattal is nagyon jól lehet keresni informatikában. Nekem most lett volna lehetőségem céget váltani, és szó nélkül megkaptam volna azt a pénzt, amit szerettem volna (mert megvolt a szükséges tapasztalat), de egyetem mellett nem mertem belevágni.

És amivel még érdemes számolnod: munka mellett piszok nehéz tanulni. Fáradtan hazaérsz 8-10 órányi munka után, hidd el nem az lesz a legfontosabb, hogy másnap ZH vagy vizsga. Az meg nagyon lelombozó, hogy nyáron nem tudsz szabit kivenni, mert az összeset ellőtted a vizsgaidőszakra. Ez saját tapasztalat. Ilyenkor jön, hogy az ember éveket csúszik a sulival, mert nem tudja olyan tempóban csinálni, hogy 5 év alatt meglegyen. Én is a 6. évemet fejeztem most be és még 1 biztosan lesz. Persze jó dolog a fizetés, meg király érzés, hogy sokkal többet megengedhetsz magadnak, de mérlegre kell rakni a két dolgot. Első 1-2 évben én nem javaslom a munkát.

Üdv,
T_

[ Szerkesztve ]


Bocsek
(aktív tag)

Én pl a kék óriásnál vagyok rendszergazda ERP területen (AIX, ORACLE, DB2, SAP), és "csak" érettségim van. Fősuliba belekóstoltam (műinfót), de elcsesztem nappalin az első évet, így borult az egész. Aztán felvettek kék óriáshoz, és átjelentkeztem ide fehérvárra kétéves műinfő felsőfukúra a Pannon Egyetemre. Folyamatos műszakrend mellett eléggé nehézkes nappalin végezni, még ha minden jól megy egy év aztán lesz valami papírom arról amit csinálok. Az én tapasztalatom az, hogy nem számít honnan van a papír, illetve az, hogy van-e diplomád csak a kezdőfizetésen látszik meg. Dolgoznak itt a cégnél olyan emberek, akiknek csak érettségijük van, és a fizetésüket bármely (nemcsak) frissdiplomás megirigyelné. A másik hogy olyan emberek is vannak itt, akiknek teljesen más a szakterületük (töritanár, biosztanár, bölcsész...).
Ha most érettségiznék, akkor tuti úgy csinálnám, ha sikerülne elhelyezkedni egy jó céghez (nem feltétlen jó fizuval), akkor mellette csinálnám levelezőn a fősulit/egyetemet.
Ahogy észrevettem itt állásinterjún az volt a fontos hogy beszélj jól angolul, valamint alapvető intelligenciád legyen, és érts egy kicsit az informatikához (itt betanítanak, mielőtt idejöttem, még nem is láttam se oracle-t, se db2-t, se aix-ot, nem hogy SAP-t). Persze minderről egy "röpke" hétórás interjún bizonyosodnak meg. Még amit látok, hogy azt sem nézik hogy hol szerezted a diplomád, pl vannak it GDF-ről elég sokan. Az már viszont sokkal többet számít hogy mennyi gyakorlatod van, és hogy hol szerezted. Ezért jó ha levelezőn csinálsz egy sulit és mellette szakterületen dolgozol, mert mikor végzel, addigra lesz többéves gyakorlatod is, és az bizony nagyon sokat nyom a latba! Valamint a nagy nevű informatikai cégek certifikációit is szívesen látják (úgy mint Cisco, Oracle, IBM, SAP, Microsoft).

Szóval összegezve én a levelező suli melletti szakterületen való melózást ajánlom. Igaz ha nem közeledben van a suli, akkor bizony nagyon sok jóból kimaradhatsz, amit csak fősulin él(het) át az ember, főleg ha koleszos. ;)


Bocsek
(aktív tag)

Teljesen egyetértek, pont hasonlókat írtam le. Bár én nem a meló miatt hagytam ott a sulit, hanem ellinkeskedtem. :(((


Bocsek
(aktív tag)

Érdekes kérdést vet fel az írásod. Én más irányokból is megközelíteném a dolgot. Nem egy embertől hallok mostanság olyat, hogy a diplománál már gyakran többet számítanak a legtöbb cég állás interview-án a specifikus vizsgák, mint pl. MPC vagy Cisco vizsgák. (Persze ezt úgy kell érteni hogy a diploma is feltétel, de a plusz vizsgák hiánya akár kizáró indok is lehet.) Én ezekre is kíváncsi lennék milyen súllyal esnek latba, kinek milyenek a tapasztalatai, mert lehet nem ártana a tudásomat ilyen irányban is bővíteni.

Én úgy látom hogy a specifikus vizsgák nagyon nagyon sokat nyomnak a latba, többéves szakmai tapasztalattal pedig sokkal többet ér(het)nek mint egy diploma!
Szerencsére ahol dolgozom a cég fizet minden ilyen többszázezres oktatást :P
És mint már írtam, több olyan munkatársam keres jobban diploma nélkül szakmai tapasztalattal, mint akinek "csak" diplomája van.


Bocsek
(aktív tag)

"a diploma sajnos nem garantálja a hozzáértést, de 4-5 év ugyanazon a helyen sokkal nagyobb valószínűséggel."

Ezt bizony aláírom. A fősulin (műinfón) ahova jártam, pl olyan emberek kaptak diplomát (lányok voltak :U ) akikhez a koleszban én jártam át windows-t telepíteni (gondolhatjátok hogy nem azért nem tudtak ilyet csinálni mert nagy unix guruk voltak, és windowst csak képekről láttak :DDD )!! Egyikőjük ráadásul fizetett azért 8000Ft-ot 4 éve hogy leformázzák a winyóját :Y
A másik téma pedig a szakdolgozat-írás. Hallottam most már azon a főiskolai szakon amire jártam olyan szakdogát is elfogadtak, aminek az volt a témája, hogy egy joomla motorral működő portált telepített egy ingyenes web-tárhelyre! :F Gondolhatjátok hogy egy-két ilyen után mennyi értéke (van) lesz a diplomának....


Crystalheart
(senior tag)
Blog

Nemá, ilyet még OKJ-s képzésben sem fogadnak el... :D


Oscee
(csendes tag)

A minden évben felmerülő kérdés :)
Én anno úgy voltam, hogy csakis BME, első helyen megjelöltem, fel is vettek (egyébként én is így voltam, magyaron kívül mind ötös, pipa is voltam érte... bár én negyediknek ELTE-TTK-t jelöltem :D), pedig akkor még abszolút nem ismertem a Műegyetem-fílinget, még nyílt napon se voltam. De az már számomra is kiderült, hogy gyakorlati tapasztalatot, kb. semmit nem ad a diploma (ezt néhol közölték is velünk), ahogy ismerősökkel szoktuk mondani, a diploma csak egy papír, hogy "be vagy törve" (mert ugye az elméleti tudás jó részét úgyis elfelejted). Kár, hogy pénzem meg nincs a már fentebb is említett specifikus kurzusokra/vizsgákra, pedig tényleg nagyon sok helyen elvárás.
De én pl. 3 év alatt megutáltam programozni, és a matekot, amiket gimiben nagyon szerettem, és úgy általában, úgy látom, hogy ha valakinek volt valami szakmától eltérő hobbija (újságírás, filmezés, ilyesmik), akkor azt az egyetem alatt egyre jobban megkedveli, talán az emberi gyarlóság miatt, mindig csak az nem jó, ami van :)

BME-t nagyon szeretem, de erre a szakra nem jönnék mégegyszer, ha mindezt előre látom. Nem csak azért mert kevésbé rajongok érte, mint 3 éve, hanem mert tényleg a béka segge alatt vagy a magyar oktatás. Ráadásul gimiben több szabadidőm volt, kevesebb órám, és még a nyelvekre is volt időm, amik tényleg fontosak.

üzenetek