üzenetek

hozzászólások


t72killer
(titán)
Blog

"Hogy mi az az ár, amin valóban el fog terjedni? Nos, ez a milliárd dolláros kérdés..." - no ez a lényeg... Havi többszáz$-os előfizetési díj mellett aligha fog a csádi tevepásztor bluray-ISO-kat letörrentezni. Műholdakat fellőni viszont komoly költség, még ha pártucatot is lehet egyetlen rakétával indítani.

Érdekes alternatívája lenne ez a roamingnak is, avagy egy európai turistának nem feltétlenül kéne új SIM-ért rohannia, ha tengerentúlra utazik.


Cifu
(nagyúr)
Blog

Ezért kezdtem a cikket az "első boom" ismertetésével, amely végén ugye az Iridium és az Orbcomm is csődbe futott a Teledesic mellett.

Volt már ilyen fellángolás, de most sokan kezdik el megint azt gondolni, hogy ennek így lenne értelme. Az O3b most (még) első sorban nem az egyéni felhasználókat célozza, hanem az elzárt közösségek, országok ISP-it szolgálja ki, illetve a luxus hajóutak szolgáltatóit. Most még drága játék (olyannyira, hogy egy luxushajóra cirka 4-5 millió dolláros az 1Gbites sávszél éves díja, plusz 1 millió dollár a hardware), de az O3b még horror áron juttatta fel a műholdjait az új szereplőkhöz képest.

A SpaceX az első Falcon Heavy indításkor meg fogja próbálni állítólag a rakéta második fokozatának a visszahozatalát is (feltehetően kudarc lesz, figyelmeztetett Musk), de ha sikerül már az is, akkor tényleg ott fogunk tartani, hogy LEO pályára ~12-14 tonnát cirka 15-20 millió dollárból fel lehet juttatni. Miközben az itt említett műholdak többsége 250kg alatti. Oké, legyen csak 40 műhold egy indításkor, a SpaceX rendszeréhez akkor is 110 indítás kellene (már az alacsonyabb pályán lévőnél...). 20 milliós árral számolva 2,2 milliárd dollár (csak az indítás). Nem kevés, de 1 milliárd már ott van a zsebben...


nalaca000
(tag)

Huh, ez nagyon érdekes és jól összeszedett cikk volt.

Nagyon szeretem az írásaidat.

Azért a magas ping problémás lehet...

[ Szerkesztve ]


Cifu
(nagyúr)
Blog

Hardcore FPS / RTS játékosoknak magas lesz, ez nem vitás. RPG / casual játékosoknak elég lehet.

Emlékszem még arra, amikor betárcsázós neten 130-180-as pinggel CS-ztem DoD-oztam 1999/2000-ben, és azért lehetett úgy is játszani... :DDD

[ Szerkesztve ]


bteebi
(veterán)

Tény, hogy a hatalmas ping miatt Tibetben, Ugandában vagy Szomáliában kevesebb lesz CS-ben a heccsat, mint mondjuk nálunk, de ha a Wikipedia meg például a Youtube a nagy büdös semmi közepén is megbízhatóan betöltene, az már elég jó lenne.

Az egyébként eléggé nem tetszik, hogy n cég m ezer műholdat juttatna fel, szóval - bizonyos értelemben - megdöbbentően nagy lenne a redundancia, aminek talán az egyetlen előnye az lehetne, hogy jobban tudhatnák tartani a beígért, amúgy igencsak szűkös sávszél-keretet.

Amúgy tényleg nagyon jól összeszedett cikk, gratula :R. Mondjuk én továbbra is elég szkeptikus vagyok mind a sávszélesség, mind az adatforgalom, de elsősorban a költségek miatt. Egy havi legalább 10k-ba kerülő net nem csak Afrikában, de még Ázsiában is megfizethetetlen lenne - sőt Európa nem kis részén is. De majd meglátjuk.


t72killer
(titán)
Blog

Egyszer találkoztam egy ilyen árlistával, számomra értelmezhetetlen számokat tartalmazott, 1k$ feletti összeget kérve 2-3GB-nyi adatforgalomért. Mondom akkor inkább pendrive+postagalamb :DDD .

"~12-14 tonnát cirka 15-20 millió dollárból fel lehet juttatni" - azaz egy 100kilós hold feljuttatási költsége alsóhangon 100e$. Hogy a globális hálóhoz hány db kell, nem tudom, min 10-et saccolnék - azaz a fuvardíj alsóhangon 1m$, műholdak építési költsége ennél vmivel kevesebb, de kell még földi vezérlőközpont is. Ez azért nem kéne, hogy földhöz vágjon egy nagyobb szolgáltatót (telekom...), csak ezek maguk alatt vágnák a fát, ha a zsíros roamingdíjak helyett értelmes árú alternatívát adnának.

#5: Ha lenne rá értelmes árú prepay SIM, akkor kapásból a családi nyaralásokra is ilyet használnék és nem kéne rögtön pl a spanyoloknál boltba rohanni helyi SIM-ért. Bár erősen kétlem, hogy az EU-n belüli adatroaming-díjakkal versenyképeset tudnak alkotni, de ne legyen igazam:R

[ Szerkesztve ]


mephi666
(nagyúr)
Blog

itt a városban 10éve volt olyan szolgáltató, ami 10ezerért adta a tv+net+telefon triót 1megabites nettel... időszaktól függően 200-5000ms közt mozgott a ping :DDD éjszaka, vagy hétköznap hajnalban/délelőtt párszáz volt, délután/koraeste meg több ezer... persze mindez kábelen... izgalmas is volt a wow meg a quake live (csődbe is mentek szépen)

ui: luxushajókon elfér a műholdas net... amúgy is olyan ára van 1-1 útnak, hogy akik azt megfizetik, az adatforgalom díja meg se kottyan nekik... poénból nézegettük a mahart katalógusát pár hete és ott el is döntöttük, hogy addig nem megyünk hajóútra, amíg nem nyerünk a lottón :DDD ...pedig jó szórakozás lenne 1hónapot eltölteni a vízen és bejárni a fél földet (amit láttunk, ilyen 30napos utak 3-4milliótól indultak... a "legótvarabb" ablaknélküli kabinokban)

[ Szerkesztve ]


Stanlee
(őstag)
Blog

A problema ezekkel a muholdas netekkel, hogy lassan a mobilnet miatt kezdenek kevesbe erdekesek lenni Europaban. En kb. 3-5 evvel ezelott, amikor meg nem letezett LTE es a 3G lefedettseg is ratyi volt videken a pusztan, sokat gondolkoztam azon, hogy az epitkezeseinkre ilyen muholdas netet vigyek ki dragan. Habar draga, de mondjuk egy olyan helyen, ahol kellene netnek lennie, nem torrentezesre, hanem a mindennapi munkahoz kell, ott akar egy 100 euros ar sem lenne sok, ha nincs mas. De mivel ma mar szinte mindenhol van LTE, igy sok ertelme mar nincs.

De van ertelme Afrikaban es hasonlo helyeken, szoval jo az, hogy fejlesztenek ezerrel!


Cifu
(nagyúr)
Blog

Nézd a másik oldalról. Ha megjelenik a (csaknem) bárki számára elérhető műholdas net, akkor a mobilnetes tarifáknak azzal is versenyeznie kell.

Itt valahol most versenyfutás is van. Nem véletlen a műholdas internet vs. 5G vita a frekvenciákkal kapcsolatosan az Egyesült Államokban, hiszen kvázi azonos felhasználókért futnak.

Európa speciális helyzetben van, mert jól kiépített mobilhálózat van. De azért mobilon nem fognak 1Gbites netet szolgáltatni LTE-vel. A műholdas szolgáltatóknál pedig ne feledd el, hogy itt egy rendszerrel szinte bárhol tudsz szolgáltatni - ezért érdekes kérdés Kína esete is. A OneWeb, SpaceX és társai nem csak az amerikai és európai piacon jelenhetnek meg, hanem globálisan.


t72killer
(titán)
Blog

" Nem véletlen a műholdas internet vs. 5G vita a frekvenciákkal kapcsolatosan az Egyesült Államokban, hiszen kvázi azonos felhasználókért futnak." - Nagyon remélem, ebből a műholdas jön ki győztesen. Amerikában nincs az a csoda felszíni szórású net - ok, kivéve a középhullámú rádiót, ami csiga - amivel lyukmentesen le lehetne fedni a kontinenst. És akkor továbbra is kihagytuk a hajókat, komplett csendes-óceáni szigetvilágot, elmaradott országokat.


faltumd96
(csendes tag)
Blog

Nagyszerű cikk, borzasztóan élveztem!
Köszönöm szépen! :)


totron
(addikt)

A 600-900ms gyakoribb műhold esetén.


Cifu
(nagyúr)
Blog

Elolvastad a cikket?

A 600-900ms az a GEO műholdas internetszolgáltatásra vonatkozó érték, amit például a HughesNet is szolgáltat. Ez teljesen érthető, hiszen 36000 km magasan keringenek az adatkapcsolatot végző műholdak, vagyis már önmagában az több, mint 120ms, amíg a jel eljut a műholdról a Földre, majd még egyszer ennyi, amíg vissza.

Az új rendszerek jó része (OneWeb, SpaceX, stb.) LEO, vagy LEO/MEO pályahatáron keringenek, 800-1200km-es magasságban. Ezeknél ugyebár rögtön "csak" ~4ms, amíg a jel egy utat megtesz. Teoretikusan "akár" 40ms is lehet a ping ezeknél a rendszereknél, ám ha jól értelmezem, ez esetben két OneWeb felhasználó közötti latency-ről beszélünk, akiket azonos műhold szolgál ki. Ha a ping "célállomása" közel van a szolgáltató földi átjátszóállomásához, akkor reális lehet a 100ms-os ping.

[ Szerkesztve ]


Raymond
(félisten)
Blog

Szatelites internet? A hoskorban (15+ eve) mekkora buli volt Europeonline egy SkyStar2-es kartyaval es a nem hivatalos filefetch programmal? Dial-up es ISDN idokben azert durva volt latni ahogy a 4x 2Mbit multicast stream toltodik le. Csak ember kellett hogy legyen aki kiszortirozta a a sok szemetbol azt ami erdekes volt. Meg persze nem volt problema az akkori HDD-ket par nap alatt "kimaxolni" :)


Stanlee
(őstag)
Blog

Igen, pont ez a nagy elonye a muholdas netnek, hogy szinte mindenhol tud szolgaltatni. En itt Nemetorszagban sok tanyan (nem rosszindulatuan) latom, hogy ott a SkyDSL vagy hasonlo szolgaltatok antennaja, mert igaz, hogy van vezetekes telefon, de DSL azon mar nem megy.

A videknek biztosan jo lenne, ha olcson es egyszeruen tudna kapni muholdas netet. Baratnom szulei is tanyan elnek, ha a kozeli minifalu nem fizetett volna a telekomnak kozel felmillio eurot (300-400 emberrol beszelunk), hogy kihuzzon 10 km uvegszalat es modernizalja a telefonkozpontot, akkor meg mindig csak valami 0,5Mbit-es ADSL lenne naluk. Annal meg szinte mar barmelyik mostani muholdas net jobb.


Gyula84
(veterán)

köszi a hírt szóval marad az 1megabit 4500ér :W


t72killer
(titán)
Blog

"kozel felmillio eurot, hogy kihuzzon 10 km uvegszalat" <:Y brutál!. Asszem ezeket be kéne mószerolni az illetékes versenyhatóságnál monopol helyzettel történő visszaéésért:(((. Ha nyugat-EU bérekkel és anyagköltségekkel számolva 100k€-nál egy centtel többe került a projekt a szolgáltatónak, akkor magam ülök biciklire egy tekercsni kábellel...

[ Szerkesztve ]


Tigerclaw
(nagyúr)
Blog

Örülök minden versenyt növelő tényezőnek, de kétlem, hogy ezek üzletileg sikeresek lesznek.


Stanlee
(őstag)
Blog

Mivel a projekt 90%-at a nagy allami kozos kasszabol alltak, nem szamitott, hogy mennyibe kerult. Ebben az osszegben benne volt a teljes telefonkozpont atalakitasa is, ezert cserebe olyan technikat kaptak, ami akkoriban meg nem volt szeles korben elterjedve.

Igaz a last mile az nem lett upgradelve, szoval ha vihar van, akkor nagy valoszinuseggel a rezkabelen bekuszik a hazba a villam :-) Viszont ezen a muholdas net se segitene, mert mar a muholdvevon keresztul is jott be villam. Offtopic vege.


totron
(addikt)

Legyen 250ms, arra azt mondom: talán. Nem olvastam el a cikket, inkább anélkül osztottam az észt. Régen volt műhaldas netem (kalbásszal) és a régi értékek rögzültek. Azt persze gondoltam, hogy fejlődött a technika, de arányaiban ma is ott van - számunkra - mint egykor.
Látom már a rinyát, hogy 1mbit 4500-ért. Igen, és még forgalomkorlátos is! Nagyon uncsik már ezek az összehasonlítósdik. Az emberek nem értik meg. A transzponderbérleti díjak szép nagyok tudnak ám lenni. Ez arra való, hogy lengyel fatelepi dolgozóként tudj adminisztrálni a központ felé, meg pornót tölteni. Kockás ingben.

üzenetek