üzenetek

hozzászólások


#28752640
(aktív tag)

Szerintem járhatóbb út lenne robotikába feccölni a zsét. Odaküldeni vagy ötven robotot, hogy terraformálják a marsot.


UnA
(Korrektor)
Blog

Lehetne, de kár hogy a terra-formálásra eddig még nem akadt igazán épkézláb ötlet.


Eastman
(őstag)
Blog

Talán a legelső kör nem fizetős lesz.
...talán "öngyilkos" küldetés. Retúrjegy nélkül.

(Van aki pénzért natúr megissza a vizeletét a Marsraszállás lehetősége nélkül is.) Pláne, ha lesz olyan pionír aki önként alárendeli magát az emberiség szolgálatáért és/vagy a történelemkönyvbe illő hőstettért.

Szerintem az átlag hírolvasó (és az átlagon felüli újságíró) nem tudhatja biztosan, hogy az oroszok és/vagy a kínaiak ezzel kapcsolatban éppen mint törik a fejüket. Nem hiszem, hogy épp' kukoricát pattogtatnának és hátradőlve sört bontanának Musk és a NASA világmegváltó törekvéseit szemlélve. Lehet, de nem tudom elképzelni.


#28752640
(aktív tag)

Akkor az eredeti elképzelés ritka nyersanyagok bányászása és nem turistáskodás. Különben mi értelme lenne?
Ki az az elvetemült aki az ARÉNA plázában akarná leélni hátralévő életét. Befizetsz 140MFt ot, megérkezel, rád hajintanak egy fasza szkafandert és irány a kőbánya. Ha nem, akkor mehetsz haza ahogy akarsz. :DDD

Eastman: Ide valami durvább találmány fog kelleni.

[ Szerkesztve ]


Eastman
(őstag)
Blog

Bár, rengeteg információhoz juthat a tudomány egy a Marsról visszatért ember kivizsgálása által.

Remélhetőleg vigyáznak az elsőre (is) és ép bőrrel megússza.


#06658560
(félisten)
Blog

Azért egymillió emberrel alfa tesztelni még ebben az iparágban is elég meredek. És Musk valahogy nagyon csak így szeret gondolkodni a jelek szerint.

@többiek: Egymillió ember esetén a pionírkodás túl sok hírnevet nem fog hozni. A nyolcadik Holdon járt ember nevét ki tudja séróból?


Jim-X
(őstag)

Megfogtal, mert nem tudom, hogy Irwin es Scott kozul melyikuk lepett 7. es melyikuk 8-nak, de ha tippelnem kell, akkor Scott volt az elso, mint parancsnok, tehat Irwin a nyolcadik :DDD

Egymillio emberrol nem is a kozeljovoben beszelunk... Mire emberes kuldetes indulna, addigra par darab urhajo landolna a Marson. Gondolom az elso emberes kuldetes se 100emberbol allna, ahogy Cifu is irta :B


#06658560
(félisten)
Blog

Csak abból indulhatunk ki, amit Musk mondott, az meg egymilla ember, s nem beszél arról, hogy eleinte nem teljes kapacitáson mennének. De elnyújtva is, a biztonsági oldal marad a probléma. Mivel Musk szerint az önfenntartó kolónia egymillió emberből áll, amíg azt nem érik el, nem lehet lefújni a programot.


#28752640
(aktív tag)

De ti eltudjátok képzelni azt a helyzetet, hogy egy gazdag csávó azért megy oda, hogy extrém körülmények közt dolgozzon? Mert láblógatókra itthon sincs nagy kereslet, ott meg vegképp. Mert ha jól értem akkor nem arról van szó, hogy töltsön egy hetet a marson.


Eastman
(őstag)
Blog

Cégek alkalmazottaira is gondolj, ne csak magánszemélyekre. Gondolom, "változó munkahely" lesz majd a szerződésbe írva. :D

Nem biztos, hogy Cifu az űrturizmusról írta a cikket.


Dare2Live
(nagyúr)
Blog

"Musk újabb gombázásához annyit..."

Melyik korábbi gombázásaira gondolsz? Zip2? Paypal? Spacex(csak veddd azt amennyit eddig elért)? Solarcity? vagy épp Tesla?

mert a fenti projektek mind gombázásnak tűntek a nagy 99%nak anno...


#06658560
(félisten)
Blog

A kolonizáljuk a Marsot a bemutatott módon.
A Hyperloop még egy ilyen ötlete. Egyébként a Tesla semmi forradalmit nem mutat fel, csak a kurva nagy Hypeot, s még mindig bármikor pofára eshet.


Cifu
(nagyúr)
Blog

@Jim-X: De ugye BFR-t akartal irni?

Valóban, sajnos ezektől a hárombetűsektől kikészülök már. :)

Plusz az az 51 hajtomu...na...ok nem Szovjetunio, meg nem 60-70-es evek, de akkor is...

A Raptor első verziója sokkal nagyobb hajtómű lett volna, teljesítménye terén pedig a Merlin kilencszerese (az első oldalon ott vannak a korai tervekről az ábra, többek között az egy (Raptor) hajtóműves Falcon 9-ről. Időközben valami okból egy kisebb méretű, de (relatíve) nagy teljesítményű megoldás lett belőle. A miértet nem kötötték az orrunkra, de nem kell hozzá nagy fantázia, hogy a Raptor könnyedén behelyettesíthető majd a Merlin helyére, vagyis először a Falcon 9 második fokozatában lesz használva, aztán később, a Falcon 9 v2 esetében már az első fokozatban is. Ráadásul a fejlesztést egy nagy részét az USAF fogja fizetni, hogy a Raptor hajtóműves második fokozattal nagyobb terhet vihessenek fel...

Csak érdekességként, a BFR esetében az "eredeti" Raptor is 14 hajtóművet jelentett volna (a Falcon XX "csak" 10 hajtóművel bírt volna).

@medekedem: Odaküldeni vagy ötven robotot, hogy terraformálják a marsot.

Az eddigi Mars terra-formálási elképzelések mind brutális költségeket és megoldandó technikai nehézségek mellett is több száz éves lezajlásról szólnak. Ráadásul ott van a fundamentális kérdés, hogy ki fogja ennek a költségeit fizetni? Ha valaki kifizeti, akkor onnantól kezdve ő megkapja a Mars tulajdonjogát? Vagy hogyan lenne ez kivitelezve?

Ki az az elvetemült aki az ARÉNA plázában akarná leélni hátralévő életét.

Vannak olyan elvetemültek, akik hegyeket másznak egész életükben. Az sem a luxus körülményekről és a kockázat hiányáról szól.

De lehet sorolni a példákat, Antarktiszi kutatóbázisok személyzete, tengerhajózásban dolgozó matrózok, és így tovább.

@Kopi31415: Azért egymillió emberrel alfa tesztelni még ebben az iparágban is elég meredek. És Musk valahogy nagyon csak így szeret gondolkodni a jelek szerint.

Nem akartam a cikkben minden gondolat-fonalat végigvezetni, mert így is nagyon hosszú lett, de nézd meg egy kicsit a másik oldalról.

Musk hajdan elkezdett dolgozni a Mars Oázis programon. Hallottál róla valaha azelőtt, hogy itt olvastad? Mikor a cikket írtam, próbaképpen nekiálltam úgy rákeresni, hogy 2003 előtti hírek (vagyis mielőtt még a SpaceX miatt a történelem része lett). Szinte semmi. A Mars Society oldalán és még pár űrkutatással foglalkozó portálon és fórumon említik csak meg. Tudományos szempontból pedig nem elhanyagolható kísérlet lett volna, mégse érdekelt senkit egy maroknyi Mars-rajongón túl.

Mikor Musk elkezdett arról beszélni, hogy embert juttatna el a Marsra, már sokkal nagyobb figyelmet kapott. Azóta egyre nagyobb és nagyobb célokat "tűz ki", és a média habzsolja. Mivel pedig a SpaceX ha sokkal kisebb célokat is, de sikerrel teljesít, az, amit mond, már nem vehető félvállról.

Szigorúan saját vélemény, de Musknak valójában nem célja az egymillió ember Marsra küldése. Ezért mutattam rá arra, hogy 100 ember, pláne 200 ember az ITS-be zsúfolva aligha realitás. Mondjuk 20-30 még igen. De akkor is, nem 4-5 embert küldünk oda, hogy leszúrjanak egy zászlót, hanem ténylegesen egy permanens bázist hozzunk létre a Mars felszínén, ahhoz pedig több hasznos teher és több ember kell. Az ITS pedig erre képes (lehet).

Gondolj bele, Musk is említette, hogy az ITS egész rendszerének kifejlesztése és megépítése 10 milliárd dolláros nagyságrend. Kinek van ennyi pénze? Musk előadja magát, hogy ő valójában minden pénzét az álma megvalósítására költi, de az első oldalon ott van feketén-fehéren, hogy ez nem igaz, 17 millió dolláros házat vesz magának, a második feleségétől pedig eddig már csaknem 20 millió dollár árán vált el kétszer. Ha valóban a Mars kolonizálása a fő célja, és mindent ezért áldoz be, akkor eladná a Tesla részvényeit, abból alsó hangon is 4-5 milliárd dollárt realizálhatna. De nem ezt teszi...

Nem, az ITS kifejlesztését csak állami, pontosabban NASA pénzből reális megvalósítani. Ezért említettem az SLS és az Orion árát. Az a két komponens egyenként kerülne annyiba, mint az ITS. Oké, az ITS terén alul lőtte az árat, legyen annyi, mint az SLS és az Orion együtt. De ez esetben is egy komplett rendszer van a kezében, míg a NASA-nak még az SLS és az Orion mellé kellene egy transzfer-űrhajó és egy leszállóegység. Amire eddig kb. 0 dollárt költött. Plusz az egész rendszer egyszer használatos elemekből épül fel, és teljes kiépültsége esetén is maximum 4-6 embert vihet magával a Marsra.

Musk számára a hírverés a lényeg. Ha kiállna, és azt mondaná, hogy kérem, itt van egy jobb alternatíva az SLS és az Orion helyett, tessék azok helyett inkább ezt pénzelni, az harmad ekkora médianyilvánosságot nem kapott volna. No de ha kiáll, és azt mondja, hogy kérem, és 200 000 dollárért fejenként egy úton 100 embert viszek a Marsra, luxuskörülmények között, akkor rögtön mindenhol a címoldalra kerül. Pont ez valahol az egész írásom lényege, hogy szép a 200 000 dolláros jegyár és a 100 ember, de valahogy nem jön ki a matek, mert a jegyár közelebb lesz a megadott duplájához, a 100 ember és a luxuskörülmények pedig nem értelmezhető adott méretű térben. Vagy nem 100 ember, vagy nem luxus körülmények. A többiről nem is szólva (450 tonnás teherbírás, 80 napos út, stb.).

Mivel a hírekbe került, és sok ember beszél róla, így politikai tényező lett a téma. Rakjuk a Musk által elmondottakat a Kongresszus általi kinyilatkozás mellé, mely szerint a NASA-nak 2041 előtt embert kell küldenie a Marsra. Laikus szemnek ordító a különbség...

Musk direkt hajt erre, kell neki a Hype, hogy meg tudja szerezni a politikusok és a NASA támogatását...

...és nem beszél arról, hogy eleinte nem teljes kapacitáson mennének.

Az előadáson valóban nem.

Később igen, egész pontosan: "But the first manned mission, he said, would have “about a dozen people.” (Forrás)

[ Szerkesztve ]


#28752640
(aktív tag)

Igaz, de azért ezek az emberek néha haza is mennek kifújni magukat és erőt gyűlyteni.
A hold bázis ötletet mint kiinduló pontot miért vetették el?
Kíváncsi lennék az új társadalmi berendezkedésre. Ez egy igazi evolúciós lépcső lesz az ember számára amihez egy új állam forma dukálna, csak ne végződjön izmusra.
50 fő az tényleg ideális lenne mivel a "hasznos" tehernek az első úton nagyobb szerepe van mint az emberi létszámnak, ami a cikkedből is kitűnik. Minnél több az ember annál több járulékos problémát kell megoldani. Több orvos, szakács kiszolgáló személyzet


#33253120
(addikt)

Köszönjük a szokásosan jó Cifu minőségű írást.


Blindmouse
(senior tag)
Blog

Több mint valószínű kapitalizmus lenne. Ha haza tudnak utazni az emberek, akkor az ottani munkáért fizetést kérnek. A rendelkezésre álló dolgokat valahogy szabályozni kell.
És igen, vannak akik éveket töltenek el olajfúrótornyon, antarktiszon, űrállomáson. Pár évszázada egy hajóút évekig eltartott. Nem véletlenül a hajózáshoz, és nem a repüléshez hasonlítják az összes sci-fi ben meg a magyar nyelvben az űrhajózást. Simán lesznek rá emberek. Ha nem lehet visszatérni, akkor is.
Ami nem biztos, hogy leesett mindenkinek: Ha valaki a marson születik, 99% hogy nem tud visszatérni a földre. Először is, a gravitáció gyengébb, valószínű gyengébb csontjai lesznek. Aztán nem fejlődik ki az immunrendszere úgy mint a földön, a sterilebb környezet miatt. Lehet hogy a kisebb gravitáció miatt simán 3m magas lesz 12 évesen. Nem éri napfény. Mesterséges megvilágítás majd a teljes életén át, és ez lesz a normális neki. Szél, szagok egyéb bajok miatt, pszichológiailag sem fogja kibírni a földön. Ahogy az itt születettek 0.01%-a tudna a marshoz hozzászokni, az ott születettek 0.01%-a tud a földhöz hozzászokni. Szóval nem lesz nagyilátogatás meg családi összejövetel.


csasaKKP
(senior tag)
Blog

Wow, imádom az ilyen hiánypótló cikkeket, köszönöm!
Nem semmi figura Musk, már múltkor is írtam, azért ezeket a terveket én is fenntartással kezelem, kíváncsi vagyok, mit hoz a jövő e téren.


Cifu
(nagyúr)
Blog

A hold bázis ötletet mint kiinduló pontot miért vetették el?

Attól függ, ki. A NASA-nak George W. Bush anno a Constellation-program keretében a Holdra való visszatérést és a permanens Holdbázis létrehozását tűzte ki célul. Csakhogy pénzt pluszba nem adott erre. A NASA rágódott pár évig rajta, de túl sokra nem jutottak vele, mivel pénz nélkül csak szép terveket lehetett szövögetni. Aztán az SLS / Orion párossal az volt a cél, hogy majd Földközeli aszteroidákat látogatnak meg. De ez annyira ködös és megfoghatatlan terv volt, hogy máig nem derült ki, milyen aszteroidát, pontosan mikor és egyáltalán: minek látogassák meg.

Most a legújabb terv az, hogy akkor mennek a Marsra. Alapvetően a Hold-bázis kialakítása azért üdvösebb, mert kisebb űrhajó elég hozzá, közelebb vannak a Földhöz (kvázi bármikor vissza lehet a bázis személyzetét hozni), könnyebb az ellátás, és a többi. A logika alapján először a Holdon célszerű kitapasztalni az alapvető dolgokat (a por kezelése, ami feltehetően valóban komoly gond lesz a Marson is), és utána menni a Marsra.

Politikai okokból viszont vonzóbb célpont a Mars, mert még ott nem járt eddig ember... Szóval leginkább és mindenek előtt megint nem szakmai, hanem politikai indokai vannak a Marsra szállásnak.

A SpaceX esetében eleve Musk a Marsot célozta be, feltehetően dettó szentimentális okokból mindenek előtt (a Mars izgalmasabb égitest, mint a Hold...).


#28752640
(aktív tag)

Szerintem aki egyszer oda megy az ott is marad a jelen állás szerint, esetleg ha akarna zsíros nyugdíjjal hazajön. Ott meg mire költené a fizut, mindenki egyformán használna mindent. A gond csak akkor kezdődne mikor olyan munkát kellene végezni amit nem szívesen vállalna a többség vagy majdnem senki.
Azért ez nagyon durva. Lehet hülye kérdés de a gravitációt nem lehet szabályozni? A többi megoldható sztem. Ki lehet alakítani hasonló környezetet mint a föld, ha másnak nem is, akkor a gyerekeknek x éves korukig. Mert az nem lehet opció, hogy az ott születettek nem jöhetnének a földre. Napsütés az van bőven hisz közelebb van a naphoz mint a föld. Kötelező napsütkérezés vagy a munkát úgy osztanák fel, hogy majd mindenki csinál mindent illetve kötelező 3-4 órás meló az üvegházban növények állatok társaságában. (nem elefántra gondoltam) :D


ncc1701
(veterán)

Tudod szabályozni a gravitációt is, csak egy bolygónyi tömeget kell hozzácsapni a marséhoz, és máris megnő. :)

üzenetek