üzenetek

hozzászólások


Cifu
(nagyúr)
Blog

Köszönöm, javítottam... :)


#78693120
(aktív tag)

Nincs mit!

Ennyi belefér. :)


llax
(senior tag)

A "majdnem dupla" igaz, csak a dátumokat kell kivenni: a koncepció felmerülésétől a tényleges "késztermékig".

Ne törd le a fiad lelkesedését :) Igen, más is megoldotta az 1. fokozatok csokorba fogását, csak éppen többszörös áron és az újrahasznosíthatóság lehetősége nélkül. Konkrétan a Falcon Heavy teljes (bevallott) fejlesztési költsége alig nagyobb, mint egyetlen darab Delta 4 Heavy indítása... Mindez nem egy állami űrügynökség megrendelésére és finanszírozásával jött létre. Persze az alapot adó F9 jelentős részben abból - de mégis valódi "magáncég" fejlesztése, méghozzá majdnem az utolsó csavarig, nem úgy, mint a Delta vagy Atlas sorozatok.
Mindezek mellett ott van a céghez köthető számos "elsőség". A dolgok hátterének ismerete nélkül némelyikbe bele lehetne kötni, de ha hozzá tesszük (és tudjuk, mit jelent a különbség), hogy orbitális pályára indított rakétával érték el, már más a leányzó fekvése.


joghurt
(addikt)
Blog

Hátttazéér... Mire Falcon, addigra mögöttünk van vagy 50 évnyi rakétatechnika. Ma már egy kölök is kisujjból vág olyasmiket (vagy kiguglizza pár perc alatt), amiért 30 éve egy mérnökcsapat a fél karját odaadta volna, ha tudja rá a megoldást.


llax
(senior tag)

Ez a lehetőség mások számára is régóta, ugyanúgy, sőt, "egyeseknek" sokkal inkább adott. Gondolok itt az ULA kartell (bocs, konzorcium) tagjaira. Most szívhatják a fogukat, hogy nincsenek sokkal olcsóbb rakétáik. Korábban biztosnak tűnő megrendelésektől (pl. GPS) esnek el és minél jobban meghúzza az USA kormánya azt a bizonyos nadrágszíjat (+ még többet bizonyít a SpaceX), ez annál inkább így lesz. Ráadásul náluk gyak. megszűntek a kereskedelmi megrendelések. (vannak terveik - Vulcan -, de az időben "odébb van")
Ha a Falcon Hevay túlesik 1-2 további sikeres küldetésen, különösen az STP-2 -n, akkor a Delta 4 Heavy-re már leszerződött későbbi indítások is veszélybe kerülhetnek, csak legyen még néhány GAO jelentés....

A SpaceX honlapja szerint még mindig 62mUSD egy reusable F9, de már 50m-ért megkötött szerződésekről csiripelnek a madarak (ez gondolom reusable ár, használt fokozattal), a GPS indításokért 83m üti a markukat. Ha tényleg valós az 50m USD, akkor az orosz Proton sem versenyképes a kereskedelmi műholdak indítására és az Ariane 5 "felezett" költsége (ált. két műhold /start GTO-ra) olcsóbb (meddig?) biztosítás mellett is veszélyesen távol kerül...


Cifu
(nagyúr)
Blog

Ráadásul náluk gyak. megszűntek a kereskedelmi megrendelések. (vannak terveik - Vulcan -, de az időben "odébb van")

Mondjuk pont most nemrég nyerte meg az Atlas V. a ViaSat-3 indítást. Tippre a műholdtulajdonosok kezdenek elfordulni a SpaceX-től, lévén a Starlinkkel a cég a konkurenciájuk lesz.

Ha a Falcon Hevay túlesik 1-2 további sikeres küldetésen, különösen az STP-2 -n, akkor a Delta 4 Heavy-re már leszerződött későbbi indítások is veszélybe kerülhetnek, csak legyen még néhány GAO jelentés....

Szinte kizártnak tartom, hogy a Delta IV Heavy indítások szerződését felbontsák. Pláne, hogy az eddigi legbefolyásosabb SpaceX lobby támogatott, John McCain elment...

Ha tényleg valós az 50m USD, akkor az orosz Proton sem versenyképes a kereskedelmi műholdak indítására és az Ariane 5 "felezett" költsége (ált. két műhold /start GTO-ra) olcsóbb (meddig?) biztosítás mellett is veszélyesen távol kerül...

Tippre a SpaceX mehetne lejjebb, de nincs miért - nincs konkurenciájuk ilyen áron. Most még legalábbis.
De jövőre mindössze 16 indítás van a naptárban, és ha át is csúszik pár idénről, akkor is hosszú idő óta először csökken(het) 2019-ben az éves indítási szám. Jön a Blue Origin, a Vulcain, megjelentek a piacon az Indiai és Kínai rakéták... Ez már nem az a piaci környezet, mint 2-3 évvel ezelőtt. Innen újra csak úgy vihet újabb megrendeléseket, ha lejjebb viszi még az árakat...


llax
(senior tag)

"De jövőre mindössze 16 indítás van a naptárban, és ha át is csúszik pár idénről, akkor is hosszú idő óta először csökken(het) 2019-ben az éves indítási szám."

Szerintem nem kell őket félteni. Van még hátra néhány CRS indítás, ott a CCDev, valamikor el kellene kezdeni a Starlink kiépítését is. Sok szerződés köttetik a tervezett indításhoz képest 2 éven belül is. Ezen túl a kevésbé sürgős indításokkal talán kivárnak a megrendelők, a várható új konkurencia miatt. Még ha nincs is nagyon megtömve a 2019-es naptár, hosszabb távon van mit indítani, abból sok elég "zsíros" szerződés.

"Tippre a műholdtulajdonosok kezdenek elfordulni a SpaceX-től, lévén a Starlinkkel a cég a konkurenciájuk lesz."

Szerintem a Starlink helyett/mellett lehet még ok a sok késés is. Kereskedelmi műholdak indítása azért másoknál (elsősorban Arianespace) nem szokott annyit csúszni, mint a SpaceX-nél. Márpedig egy döglődő telekom műhold, vagy tervezett új szolgáltatások esetén nem nagyon lehet sokat halasztgatni.
Ha ahhoz a ViaSAT-3 sorozathoz új szolgáltatások is tartoznak, akkor nem véletlenül választhatják a menetrendet viszonylag pontosan tartó, de sokkal drágább Atlas-t...
Ilyen téren van még mit bizonyítania a SpaceX-nek. (De ha egyszer ezt is sikerül, akkor többiek megint vakarózhatnak.)

"Szinte kizártnak tartom, hogy a Delta IV Heavy indítások szerződését felbontsák. "

Ha ez nem is történne meg, 2-3 sikeres FH start után újakat már nem lesz egyszerű D4H-ra kötni. Csak előbb legyen meg az a 2-3 start. Ami ugye az első sikeres indításkor még úgy nézett ki, hogy idén meglesz.


Cifu
(nagyúr)
Blog

Szerintem nem kell őket félteni.

Ez a gondolat meglehetősen távol áll tőlem. :)

Ezen túl a kevésbé sürgős indításokkal talán kivárnak a megrendelők, a várható új konkurencia miatt.

Létezik olyan, hogy kevésbé sürgős? ;)
A tudományos műholdak egy dolog (a NASA és a törvényhozás azok többségét amúgy is odaajándékozták az ULA-nak), a kereskedelmi műholdak más tészta. Ott minél előbb kellene a műhold, hogy pénzt tudjon termelni. Ha később jön, akkor addig biztos nem fog pénzt termelni...

Kereskedelmi műholdak indítása azért másoknál (elsősorban Arianespace) nem szokott annyit csúszni, mint a SpaceX-nél.

Pont tavaly márciusban kellett a Koreasat-7 indítását csúsztatni, mert a Kourou-i indítóállás személyzete sztrájkot hirdetett. ;)

Tény, hogy a SpaceX ilyen téren megbízhatattlanabb volt, de mára meglehetősen stabilak azért. Ha belegondolsz, az egyik legnagyobb megrendelőjük az Iridium volt (a NEXT műholdak 7 indítása), és a 2010-es tervekhez képest csak egy évet csúsztak a befejezéssel (a terv 2015-2017 volt, ebből 2017-2018 lett). Lehet, hogy az ArianeSpace vagy az ULA határidőre megcsinálja, de nem 492 millió dollárért...

[ Szerkesztve ]


kamov.
(újonc)

A globális GEO műhold piac lecsökkent, ez minden szolgáltatót egyformán érint.

A SpaceX idén augusztusban érte utol magát a 2015-ben és 2016-ban megsemmisült F9-esek miatt feltorlódott indítások kifuttatásával.
Ezért is van most kevesebb indítás, mint az év elején, mert részben már a rakományokra és az indítási ablakokra kell várni, nem pedig a következő rakétára.
Így lesz jövőre kevesebb indítás, mert a Starlink felbocsájtások még nem indulnak be.

[ Szerkesztve ]


joghurt
(addikt)
Blog

@Cifu: Olyat nem csinálnál, hogy minden rész elején/végén legyen egy link a sorozat előző/következő részére? Sokat dobna a végigolvashatóságon.

A logoutos "Előzmények" rész teljesen össze-vissza dolgokat dob fel nekem, pl. a XIX. rész alatt csak a XIII. és XVI. közöttieket.


Cifu
(nagyúr)
Blog

Az "előzmények"-ért én felelek, javítottam. :)

Egyszer nekiugrok, és csinálok egy közvetlen link folyamot az utolsó oldal utánra, az talán megoldást nyújt erre a problémára.


trydium
(csendes tag)
Blog

Az írásaid hatására (olvassa az egész család) és a srácok (12, 14 éves fiúk) nyomására elkezdtünk játszani a
Kerbal Space Program c. játékkal. [link]
Egy letölthető kiegészítővel végig lehet tolni a teljes amerikai és orosz (szovjet) űrprogramot. Jelenleg az Apollo 9-et építgetjük, de még nem röptettük. Ha be van kapcsolva a valós gravitációs szimuláció, és a háromtest gravitációs modellezés, akkor egy sima orbitális pályára való állás is megszívatja az embert. :)

Egyszóval hatalmas köszönet Neked ! :R
Együtt tudok játszani a srácokkal és közben még tanulnak is !!! Kell ennél több ?! :C
Férfiasan bevallom, még én is tanulok közben... :D

[ Szerkesztve ]


Cifu
(nagyúr)
Blog

Az ilyen hozzászólások mindig segítenek a pillanatnyi alkotói (?) válságon. :DDD :R :R

Szolgálati közlemény: a következő rész nagyon csúszik, mert az IAC 2018-ról akartam egy összefoglalót, de jó szokásomhoz híven sokkal több lett belőle (most 60 000 karakter felett járok, és még csak nagyjából 2/3 rész vagyok kész vele... :( )...

[ Szerkesztve ]


trydium
(csendes tag)
Blog

Alkotói válság a f@szom !!! :DDD :DDD :DDD

Írsz, amikor írsz... :R

Számon kért ezért téged itt bárki is, hogy mikor írsz legközelebb ?
Szerintem a számlálóból láthatod, hogy mennyien szeretnek tényszerű, valós adatokon alapuló, tartalmas, szórakoztató összefoglalásokat olvasni az űrkutatásról. Bárcsak a nagy hírportálokon olvashatna az ember, ilyen pontos írásokat. Tele van mind pontatlanságokkal, fogalmi zavarokkal, stb.

Nagy levegő... és nyugi !

Hiszen hamarosan megyünk (emberiség) a Holdra (újra) és a Marsra... :))

Ui: mai hírként olvastam [link]
A napi munkám kapcsolódik néha a kozmikus sugárzással kapcsolatos, vagy neutron befogással járó rácshibák okozta meghibásodásokhoz. Ezekkel a szilícium alapú félvezetőkkel baromi bajos lesz eljutni a Marsig.
Intel 80386SLC forever! :D Bombáztuk alfa, béta, gamma sugárzással. Tömény neutron áramba helyeztük, lehűtöttük, felmelegítettük. Ez a kis gyökér meg helyesen számolt! Az anyja úristenit neki... :DDD
Lehet hogy az embert egy 386-os processzor viszi el a Marsig ?! :))


joghurt
(addikt)
Blog

Kell nagyobb teljesítmény az irányításhoz, mint amit egy 386-os hoz?
Jaaa, hogy nem fog tudni realtime deep learninges videochatet futtatni? Pedig az nélkülözhetetlen.


Cifu
(nagyúr)
Blog

A napi munkám kapcsolódik néha a kozmikus sugárzással kapcsolatos, vagy neutron befogással járó rácshibák okozta meghibásodásokhoz. Ezekkel a szilícium alapú félvezetőkkel baromi bajos lesz eljutni a Marsig.

Pedig hát a SpaceX "dupla magos x86" procikat használ a fedélzeti számítógépeikben e szerint. Ők abban bíznak, hogy a redundancia miatt nem probléma, ha néha egy-egy CPU hibázik...


ph0nak
(csendes tag)

Újabb Szojuz-baleset közel negyven éve először. De legalább túlélték, úgy tűnik.


trydium
(csendes tag)
Blog

Pedig vmi ilyesmire szükség lesz, ha nem akarjuk hogy az emberi legénység bekattanjon...
Természetesen egészen más terület a vezérlés/irányítás és a szórakoztató elektronika.
Az a baj, hogy a világűr nem bánik túl kegyesen az elektronikai eszközeinkkel.


Cifu
(nagyúr)
Blog

Marad az a verzió, hogy kellő sugárzásvédelmmel kell ellátni az egész lakómodult...

üzenetek