üzenetek

hozzászólások


Menthirist
(veterán)
Blog

nekem 840 evo-m van, és noha egy mlc-snek valóban jobb az élettartama, még itt is arról beszélhetünk hogy ha minden nap (!) 50 gigát írna rá a 120-as ssd-jére, akkor is sok év (8+) lenne az élettartama. A Hardverinfo pl stressztesztelte az első javíthatatlan hibáig, majd végelgyengülésig:
http://us.hardware.info/reviews/4178/10/hardwareinfo-tests-lifespan-of-samsung-ssd-840-250gb-tlc-ssd-updated-with-final-conclusion-final-update-20-6-2013

Látható hogy az első hiba 764TiB-nél (másiknál 768 TiB-nél) jött elő (1 TiB = 0.910 TB), tehát 695/698 terrabyte írásnál, és használhatatlanná is jóval 850 fölött vált (ugye a wear leveling miatt kb egyszerre igyekszik tönkremenni minden cella). Látható hogy 30 giga per nappal is vagy 25 évig elvan, nekem most a Samsung Magician szerint 1.61 TB a totál írott mennyiség 110 nap után (és noha elsősorban rendszervinyónak használom, töltögetek is rá néha ideiglenesen, amíg el nem pakolom onnan valamelyik tár-vinyómra, és programok is vannak rá telepítve). Szóval ennek megfelelően nálam ilyen tempó mellett még vagy 130 évig jó a tlc-s ssd :)

Persze egy noti esetén ennél nagyobb a terhelés (mármint az enyémnél), de láthatóak a számok alapján hogy nem kell félni az üzemidőtől, fel van fújva a veszély. ha egy 120-ason az adatok felét minden nap totál lecserélné, akkor is vagy 8-10 évig simán jó, márpedig azért nem fogja.

btw a TLC-ről az átlagos sebességet is érdemes megnézni, maga a TLC ugyanis lassabb is mint egy MLC. Az EVO-nál ezt úgy oldják meg, hogy egy részt SLC-ben konfigurálnak (azt hiszem a 120-asnál 3 gigát), amire az ember 5-600 MB/sec-kel tud írni/olvasni. A vezérlőchip innen szépen elpakolgatja az adatokat a rendes helyükre. Ha ennél nagyobb file-t másolunk rá, akkor a sebesség leeshet a tlc átlagos 150-200 megájára, ami alacsonyabb mint az mlc-s, de hát rendszer vinyóra ritkán másolunk ekkora file-t. Az EVO-nál viszont van egy TurboWrite technológia is, ami még a ramba is másol ha engedve van, tehát elsőnek megy a ramba mocskosul gyorsan, aztán megy az SLC-be, és csak utána a sima TLC-re. Szóval végeredményként ha 4-5-6 gigás file-nál kisebb esetben megkapjuk az slc sebességet, és csak utána lassul be, ami egy rendszervinyónak teljesen ideális.

Annyit viszont azért érdemes megnézni, hogy ez a vinyó lesz egyedül a gépben? csak mert a 120 giga nem olyan sok, ha oprendszert, appokat, doksikat meg egyebeket teszünk rá, mégha az osx kisebb is mint a windows ami nekem van a 120-ason. szerintem notiba egyedüli ssd-nek egy 250-es legalább ajánlott, a 120 leginkább csak akkor, ha van mellette egy tárvinyó is.

[ Szerkesztve ]

üzenetek