üzenetek

hozzászólások


hcl
(félisten)
Blog

Igazából a közelítés is bőven pontos lehet, bár nekem meg a 15s sok kicsit, de ez már egyedi választás.

Illetve a nem állandó áramú akkor lehet jó, ha a végén az áram nagyobb, mint amit a kész eszköz fogyasztani fog. Ellenkező esetben kellemetlen meglepetések várhatóak az üzemidő alatt (lekapcsol) :D

[ Szerkesztve ]


Traktor800
(csendes tag)

0.3-0.5C merítéssel 2-3 óra alatt merül le az akksi. Nem tartana semmiből a 15-öt átírnom 1-re de nekem úgy tűnik, hogy bőven elég a 15 másodperces mérés/integrálás, mivel nagyon kicsi a szórás ha többször megmérem ugyanazt az akksit. Összevissza ugráló feszültségnél persze semmit sem érne, de egy NiMH akksi 0.4Volt eltérésénél a 10bites mérés felbontásnál 80-90 digit osztás jut a teljes ciklusra, Li-Ion-nál 250 körül. 3 óra alatt pedig 720 mintavétel történik, tehát nem a mérés gyakoriság a gyenge láncszem.


hcl
(félisten)
Blog

Ezért mondtam, hogy igazából ez már csak szándék kérdése, hogy ki hogy írja meg.


Traktor800
(csendes tag)

Úgy úgy, bocs. Razorbenke92-nek akartam válaszolni, csak valahol mellényúltam.


#90088192
(senior tag)
Blog

Gratulálok nagyon tetszik.

2 dolog mint segítség

Peukert exponenes nézz utánna az megkönnyíti a kapacitás számítást
A feszültség jele U mértékegység V :R

Sosem gondoltam ilyen egyszerű az Arduino port kezelése, a PIC 32 szénné szivat már a sima ADC funkcióval :O

[ Szerkesztve ]


hcl
(félisten)
Blog

Hol írtam el az U/V? :D

A Peukertkitevő szerintem egy ilyen egyszerű eszközöz sok lenne, de különben érdekes.

Portkezelés alatt mire gondolsz? Mondjuk az Arduino egy középiskolai oktatócuccnak indult, szóval az alapfunkciói a lehető legegyszerűbbek :)


#90088192
(senior tag)
Blog

Néztem a forrás kódot kb azt mondod Analóg port be azt kész, beolvassa felszorzod kész a feszültség érték.

Na egy PIC esetében ,több módon lehet inicializalni, melyik bufferbe írjon milyen formátumban stb

Az elírás a soros port beolvasásával látszik a terminál alatt, de lehet rémeket látok :DDD


hcl
(félisten)
Blog

Igen, de mondjuk egy PIC-en nem véletlenül ilyen, sokkal jobban konfigolható.


Claude Leon
(senior tag)

Ha az IRF9540 adatlapján a Gate-to-Source - Drain görbét megnézed, nincs mit csodálkozni a feszültségesésen, hiába írják a gate tresholdot -2-4V közé, ugyanott a táblázatban azt is megtalálod, hogy a 0.117 ohmot is -10V gate-re értik.
Ilyesmihez érdemesebb kisebb gate tresholdra vadászni, persze P csatornásat hirtelen nem találok erre, de N-esből ott az IRLZ széria, legfeljebb azt a másik ágba kötöd, aztán mehet is 0,1V alá az az esés(:


hcl
(félisten)
Blog

Köszi! Ezen már módosítva nem lesz, de másnak hasznos lehet.


Claude Leon
(senior tag)

Nem is akartam belekötni, a schottky elegánsabb :D


hcl
(félisten)
Blog

Hát, én örültem volna, ha valami 0,01-0,1V-os megoldás működik :D


Claude Leon
(senior tag)

Kiszámolhatod, hogy a 0,1V ugyan 4 szerese kvantálási hibának, az áram kvantum közel 5mA, szóval a kvantálási hibák összeadva összehasonlíthatóak a schottkytól elszenvedett 3% körüli deficittel.
És mivel ragaszkodsz az 500mA-hez, még ki sem kell mérned a felmerülő amperekhez, hogy mennyi az annyi, amihez még kitalálhatnád a korrekciós függvényt, egyszerűen hozzáadhatod a mért V-hoz pontosításképp még az arduinón, ha a végeredményt helyesbítenéd. Ez esetben 3%-nál nagyobb különbséget kapsz majd, mert az aksit is 0,1V-tal lejjebb meríted(: ami jobban is megközelíti az elvileg beállított végfeszültséget, a jelenleginél)


hcl
(félisten)
Blog

Az elejét nem teljesen értettem, mert már régen volt :) Az áramméréssel nem volt különösebb gondom, a feszültséggel is csak annyi, hogy hajlamos mászkálni a védelem miatt, szóval nem annyira a hiba lenne a lényeg, hanem hogy maradjon ugyanannyi :D


Claude Leon
(senior tag)

Akkor a dolgodat nem könnyíti, hogy a scottkyn eső feszültség erősen áram és kitöltési tényező függő, ahogy az adatlapjából kihámozom.
Így nem is biztos, hogy elég kiméregetned 1A-ig, mindenesetre érdemes, aztán azzal korrigálhatsz valamennyit a pillanatnyi áram függvényében.

Viszont közben rájöttem, hogy fordított polaritásra a mosfet semmiképp sem megoldás, mivel mindegyiken van egy "védődióda" ellenirányban , ami jól lekorlátoz, hogy mire használod, pedig a felépítéséből adódóan elvileg mindkét irányba is kapcsolhatna gate polaritás függvényében):, így a 29.hsz-re vonatkozó utalás érvénytelenítendő.
(Szóval más is kerül szopóágra hasonló összefüggésben)


hcl
(félisten)
Blog

Igen, ugyanakkor szerencsére az állandó áramú terhelés megkönnyíti a dolgot, a feszültség mászkálása a diódán meg nem sok.
A FET diódája amúgy nem zavart sok vizet, legalábbis amennyire értettem, nem azzal volt a bajom, hanem a túl kicsi feszültséggel.


Claude Leon
(senior tag)

Most néztem csak meg a linkelt fet-es védelmet, és abban a megoldásban valóban működik, mert pont, hogy fordítva teszi a helyére, úgy a védődióda nem oszt, nem szoroz, a rajzon szereplő dióda a mosfet darabja (:
De akkor lehet, hogy nem teljesen értetted meg, mert ott ráadásként n-es mosfet szerepel, te pedig lecserélted p-csatornásra, de bele sem gondolok, hogy a végén hogyan kötötted be..
(Nyilván a jó irányba, de úgy épp nem működik a fordított polaritású leválasztás. Ami azt illeti, eddig én is azt mondtam volna arra, hogy a lerajzolt kapcsolás nem működhet, de épp miattad keresgéltem ma a témakörben, és azt találtam, hogy a fet a felépítéséből következőleg mindkét irányba működik.. ..alkalomadtán majd ki is próbálom)


Claude Leon
(senior tag)

a link lemaradt, akkor lehet, hogy csak megjegyzem.
Mindenesetre 4 mosfettel építheted polaritássemlegesre is, hogy minden irányba működjön.

[ Szerkesztve ]


hcl
(félisten)
Blog

Ja, direkt a + ágba akartam. A leválasztás amúgy működött, azzal nem volt gond. Azért is lett P-csat., mert én is néztem közben pár rajzot, s láttam, hogy sokféleképpen lehet.


Reggie0
(félisten)

Texas javaslata a Si2312 nmos, ami 51mOhm 1.8Vgs-nel.
Nagyobb pontossagot erhetsz el ugy, hogy ha a feszultsegmerest kozvetlen az akkura kotott ellenallas-osztoval valositod meg es az AD-t veded diodaval forditott polaritas ellen, igy nem mered bele a feszultsegbe a forditott polaritas elleni vedelmet. Ha pedig mindezt kulonvalasztod az akku nagyaramu vezetekeitol es kulon erintkezesi pontonokkal mered a feszultseget, akkor meg pontosabb lesz, mert a vezetekek ellenallasa sem lesz benne.

[ Szerkesztve ]


hcl
(félisten)
Blog

Köszi! Ezt belinkelem a cikkből :)


BestofJAVA
(tag)

semmi

[ Szerkesztve ]

üzenetek