üzenetek

hozzászólások


Fred23
(nagyúr)

Köszi, várom a folytatást!

Az Orion műszerfala szerintem borzalmasan néz ki, tényleg ez ma a lehető legkorszerűbb megoldás?! :F


-=MrLF=-
(senior tag)
Blog

Újabb szuper cikk, csatlakozom (#13) oriic-hoz :) várom a folytatást!


meci77
(tag)

Köszi a cikket, nagyon érdekes olvasmány! :R


Cifu
(nagyúr)
Blog

Alapvetően "hagyományos" MFD (Multi-Function Display, többfeladatú kijelző, ahol a képernyő körüli gombokkal lehet a különféle menüket, beállításokat elérni) plusz hagyományos kezelőszervek. Valóban nem túl bonyolult, viszont "bolondbiztos" abból a szempontból, hogy nincs vétlenül kiváltott esemény (mert a fontosabb / kínosabb dolgok mind a 'gátakkal' körbevett gombok, kapcsolókon keresztül elérhető). Kb. 30-40 éve jött be a katonai repülőgépeknél, és nagyon bevált.

A Boeing alapvetően hasonló megoldást választottak.


A Starliner műszerfala alig látszik, de a lényeg igen - mint az Orion

A SpaceX is más megoldást választott (lásd következő rész), igaz eddig két féle koncepció / makett volt látható eddig, de pontosan még nem fedték fel a végleges konfigurációt. Az eddigiek alapján viszont alapvetően a nagy méretű érintőképernyőt preferálják.


A Starliner pilótjának 'szélvédője' és műszerfala

Ha így nézzük, akkor az Orion és a Starliner 'konzervatív' minden szempontból, így ebben is. De minden másban - például az irányító személyzet (parancsnok és pilóta) szabályos szélvédő ablakokat kaptak az Orionban, a Starliner esetén már csak a pilótának van egyetlen dedikált ablaka, a Crew Dragonnál pedig konkrétan nem néz egyik ablak se "menetirányba".

Youtube videót nem lehet berakni, szóval csak linkként: Crew Dragon beltér, persze a SpaceX-nél nem meglepő, ha a végső változat ettől jelentősen eltér...

[ Szerkesztve ]


Pete55555
(addikt)

Visszatalálós hsz :R


csongi
(veterán)
Blog

Ma is megnezem :)
Imadom ugy ahogy van. Maris orok darab lett.

Koszonom az irast, hetvgen neki ulok es elolvsom. :)


Hunmugli
(aktív tag)
Blog

El tudod menteni a kedvencek fülön hsz nélkül is - "elmentem ezt az oldalt." Ha betelt akkor megértem amit tettél. Mindig jó visszajönni tudományos témák hsz-eit olvasgatni :B


doberman
(senior tag)

:C :C
Várom a folytatást...
:R :R :R


DrojDtroll
(addikt)

ez melyik filmben volt?


djgeg
(őstag)
Blog

Interstellar?!


cami][us
(senior tag)
Blog

A Földön nem lehet tudományos haladás? Pláne, ha az Űr csak presztizs attrakciókra jó, a műholdakat kivéve.


UnA
(Korrektor)
Blog

"Sajnos az emberiség szegénységi bizonyítványa, hogy a tudományos haladás helyett itt a Földön van elfoglalva a saját, pitiáner gondjaival."

A kettő nem egymásnak ellentmondó dolog - éppen ellenkezőleg, nagyon helyes, ha a tudományos erőforrásokat elsősorban a bolygó és az ember problémáira fordítják. Ha ez sem sikerül, akkor mit keresne az ember az űrben?


DrojDtroll
(addikt)

ez most kérdés?


csongi
(veterán)
Blog

Kerdes valasz :). Amugy igen, ebben a filmben van.

UnA: Gondolom az iro, itt ilyesmire gondol, hogy pl Monaco F1 verseny alatt a kikotobe horgonyzo penz mennyisegenek csak a felet urkutatasra koltenek nem itt tartanak. Vagy ehhez hasonlo pitianersegre gondolhatott.


DrojDtroll
(addikt)

:R


Clorf
(tag)

Én csak egy dolgot nem értek, miért pont egy Mars vagy Hold bázisban gondolkodnak ahelyett, hogy a kisbolygó övezettel kezdenének valamit.

Tudtommal ott van "minden" ami kellhet csak ki kell bányászni (pl. víz) csak gravitáció nincsen, de cserébe könnyebben lehetne a Földre visszatérni egy adag ritka fémmel (helyben finomítás mondjuk problémás lenne).


Vesporigo
(aktív tag)
Blog

Ez a cikk fantasztikus volt, feldobta az unalmas éjszakai műszakot... :)
Mint mindenki, én is nagyon várom a folytatást. Addig is keresek valami jó kis űrhajószimulátort, pl. Orbiter. :))


Puma K
(veterán)
Blog

+1

Én még azt sem értem emellett, hogy tudtommal kering több tonnányi(?) szemét a Föld körül ami vagy egyben lévő műhold vagy már darabokban lévő.

Azokat amik darabokban vannak de még használható adott részei, miért nem gyűjtik be robotokkal és hasznosítják újra?
Vagy modernizálják ott helyben az egyben lévőket és "lökik" újra pályára hogy hasznos feladatot lásson el ismét frissített hardverrel-szoftverrel?

Elolvastam a cikket és oké, hogy nagyon drága és nem is egyszerű dolog kijutni az űrbe.

Plusz a műholdakat karbantartó-szerelő-bővítő robotokat megcsinálni és az egészet a gyakorlatba átültetni és üzemeltetni (már ha megvalósítható lenne az elképzelés) sem pár hetes mutatvány, de ha képesek sok-sok pénzt fizetni azért cégek, hogy feljuttassanak különböző műholdakat. Akkor arra miért nincs pénz vagy szándék hogy a már meglévőket modernizálják ha már egyszer kint vannak és akár jobban is megérheti a meglévőt bővíteni?

Én ha dollár-euró-font-rubel stb milliárdos lennék és esetleg bányászattal is foglalkoznék éppenséggel amiből meggazdagodtam akkor keresnék partnereket, hogy srácok álljunk össze, toljunk ki az űrbe a Föld vagy Hold köré egy vagy több kisebb-nagyobb automatizált feldolgozó állomást ami befogott aszteroidákat bontanak elemeire és az adott szintre szétbontott különböző anyagokat vissza hoznák a Földre előzetes elemzések után, hogy itt vagy akár már az űrben felhasználják azokat.

Jó... lehet így hajnali 4 órához közeledve nagyokat álmodni és zöldségeket írni mert a monitor elbírja az ordas nagy sületlenségeket is... de jó lenne már tényleg nem csak fészkelődni a porban...

Az írás amúgy 10/10! :R


stellaz
(addikt)

Nagyon érdekes és tartalmas cikk, köszönjük.


csongi
(veterán)
Blog

Milyen messze is van a kisbolygo ovezet? Az oda vezeto ut ideje, illetve ennyi ido alatt tortenhet barmi, plusz ott kifogni egy olyan kisbolygot, ami jo is lenne, aztan mit kezdjunk vele? Vontassuk el? Instabil gravitacio keves, viszont barmikor galibat okozhat. A 1.5 milio bolygobol talalni egyet amire egyatalan le lehet szallni iszonyat koltseg. Banyaszati celokkal folynak kutatsok, de az ember nelkuli megoldas lesz. Majd azok mennek a kisbolygokra.
Most meg a terbeni tavolsag lekuzdese hatalmas feladat. Egyszer eljohet az is, mikor mar ezzel nem kell szamolnuk szammottevoen. :)
Most egyaltalan az eljutas, es az emberi talalekonysag megfigyelese, es infomacio szerzes a cel. Return jegyet nem adtak erre a missiora. Ember elmegy, info visszajon , ember marad .

Puma K: Jo gondolat, partolom. Itt jon a pitianer emberi viselkedes. Ehhez az elkepzeleshez, kozos munkara van szukseg egyseges platformokra es st. Egy csomo mindent kellene szabvanyositani. Most meg csak itt tartunk. A pitianer ugyek hatalmas hatraltato tenyezok.
Nekem az is jo lenne ha a muhold kipurcanasakor vagy egessek el a legterbe, vagy kuldjek a napba, ott majd ujra hasznosul. :)

[ Szerkesztve ]

üzenetek