üzenetek

hozzászólások


ViiiiktorOC
(senior tag)
Blog

Akkor úgy értik hogy a Heavy utolsó fokozata végig repül a holdig, az ez fogja szolgáltatni azt a sebességet amitől újra a Föld felé indulnának? :F Mert azt irtad: "valahogy eljutna Hold körüli pályára, onnan nem lenne képes visszajutni önerőből"
A hold megkerülése után elég csak a SuperDraco hajtómű hazafelé? Bocsi, de ezt a sebességes dolgot nem értem. :)

Delta-V dolgokat értem.
Valamikor csak bemutatják az új ruhájukat. :)

Mai repülésük! :C

[ Szerkesztve ]


Cifu
(nagyúr)
Blog

Tisztázzuk a fogalmakat. A SpaceX egy Hold-megkerülésről beszél, nem állna pályára a Hold körül.

Szószedet:

LEO -> Low Earth Orbit, Alacsony Föld Körüli Pálya
LLO -> Low Lunar Orbit, Alacsony Hold körüli pálya

Delta-V igények:

LEO->LLO: 8 km/s
LLO->LEO: 1,31 km/s

Tehát ha Hold körüli pályán vagy, és vissza szeretnél térni a Földre, akkor 1,31km/s delta-V-re lenne szükséged. A Dragon v2-nek pedig fele ennyi sincs...

A Dragon v2-t a Falcon Heavy utolsó fokozata elindítja egy Hold közeli pályára, a Hold gravitációja visszafelé lendíti a Föld felé. Így is visszajutnának maguktól, de több, mint 10 napig tartana az út (kb. úgy, ahogy a Luna-3 esetében). Ezért célszerű egy kisebb manőverrel "laposabb" és gyorsabb visszatérő pályára állni, így 4-5 nap alatt visszatérhetnek.

[ Szerkesztve ]


doberman
(senior tag)

hmm jó rég amatőrcsillagászkodtam:

az első sebesség : mintha ezt hívták volna második szökési sebességnek.

várom a következő cikkedet, mindegy hova nyúlsz az űrkutatási témában - hiánypótló lesz biztosan. :R


kraftxld
(nagyúr)
Blog

Nagyon jó cikk, köszi!!!

Tényleg, a Virgin-el mi a helyzet? A baleset óta nem sok hír van róluk.


Cifu
(nagyúr)
Blog

A második gépük három siklóteszten van túl. Az, hogy még mindig nem csináltak hajtóműves tesztrepülést, arra utal, hogy a hajtóműproblémákat még nem sikerült kezelni (a gumi alapú hajtóanyag égése nem tökéletes, ezért gyakorlatilag vibrált, rázot (lüktetet) az egész gép gyorsítás közben. Először áttértek egy másik alapanyagú hajtótöltetre, de annak meg a teljesítménye volt kicsi, ezért visszatértek a gumi alapú megoldáshoz...

Pozitív hír annyi van, hogy a Launcher One vállalkozást külön cégbe szervezték ki, a Virgin Orbital-ba. Ez a cég most elsődlegesen a OneWeb nevű műholdas internetszolgáltató cég számára indítana majd műholdakat. A OneWeb egyik befektetője amúgy a Virgin.

[ Szerkesztve ]


Depression
(veterán)
Blog

Egy gyors visszatalálós hsz.


ViiiiktorOC
(senior tag)
Blog

Köszi, a tisztázást, így már jobban értem. :R

Elképzelhető esetleg egy DragonV3? Erősebb hajtóművel?
Mi a következő fontosabb kilövési dátum? :)


Ed_007
(aktív tag)

Szerintem Musk azért is hajt annyira arra, hogy a Marsra jusson és éljen, majd ott is haljon meg, mert elege lett abból, hogy szétb...armolják az otthonát (először Dél-Afrikát, most az USA-t).


Cifu
(nagyúr)
Blog

Nagyon régi, de csak most vettem észre a hsz-ed...

Elképzelhető esetleg egy DragonV3? Erősebb hajtóművel?

Musk esetében semmi sem elképzelhetetlen.

Ettől függetlenül hivatalosan most a Falcon 9 / Falcon Heavy / Dragon v1 és v2 után a következő lépés a BFR / BFS lesz...

[ Szerkesztve ]


Törzsúr
(senior tag)
Blog

90-ben születtem. Remélem megélem, hogy egy másik bolygót elkezd az emberiség kolonizálni. Azt is jó lenne megélni, hogy megtudjuk mi van a háttérsugárzás mögött... egy másik univerzum? (Multi-verzumban élünk vajon?) :B


doberman
(senior tag)

kolonizálni.... ?
én 64-es vagyok, még t*konnyal ettem a vajaskenyeret mikor a holdra szállás volt. Abban reménykedem, hogy látom felnőtt fejjel, hogy megint leszállnak valahová... :K


Törzsúr
(senior tag)
Blog

Nem reális 50 éven belül? :B


doberman
(senior tag)

nekem, neked reálisnak tünne.. de akik osztják a pénzt rá azoknak nincs meg az a mozgatórugó ami anno ösztönözte őket. Pedig a technika megvolt rá, már már rutinszerű volt a holdra szállás, csak közben megszünt az ok, mások lettek a célok, a technika elavult. a fejlesztők is kihalnak. Kezdhetik szinte elölről.


Cifu
(nagyúr)
Blog

A kolonizáció? Hát... ha csak nem történik valami irgalmatlan nagy csoda, nem reális.

Musk csodás vágyálma szép dolog, de kissé túl optimista.


Törzsúr
(senior tag)
Blog

Arra gondoltam amit sok helyen lehet olvasni, hallani, hogy először egy emberek nélküli lakómodult lőnének a Marsra. Rémlik valami olyasmi is, hogy mire megérkeznek az első emberek a Marsra ott fogja várni Őket egy indulásra kész rakéta, ha valami gond lenne. (Arra nem emlékszem, hogy azt hogyan tennék oda)

Nem akarok offolni, remélem elbírja a topik...


Cifu
(nagyúr)
Blog

Effektív halott a topic, szóval a zombi-mód bármit megbír.

A feltöltött űrhajóval való várakozás leginkább a Robert Zubrin-féle Mars-misszió tervekben szerepelnek, aki az üzemanyag Marson való előállítását propagálja az 1990-es évek óta. Erről a 2016-os IAC Musk-előadásról szóló cikkben írtam bővebben. De egyébként a Mars Reference Mission 5.0 is ilyen, csak üzemanyag-gyártás nélkül.

Csakhogy jelenleg nincs valóban kidolgozott NASA Mars misszió, a Reference Mission 5.0 még 2009-ben készült, az Ares I. és V. rakétákra illetve az akkori Orion űrhajóra építve.


Törzsúr
(senior tag)
Blog

Olyat is olvastam, hogy a Marssal az a legnagyobb probléma, hogy nincs olvadt magja és a légköre is elég 'keskeny, nem véd a napszéllel szemben.
Légkörteremtés ami akár több 100 vagy 1000 évig is eltarthat. Rengeteg gyárat és különböző infrastruktúrák kialakítása ami előbb utóbb légkört csinálna, de valahogy a bolygó belsejét is bekéne izzítani...

[ Szerkesztve ]


Cifu
(nagyúr)
Blog

A mag azért lényeg, mert ez hozhat létre mágneses védőmezőt, amit itt a Földön úgy hívunk, hogy Van Allen-övezet. Ez a napszélben lévő töltött részecskéket elvezeti, így megóvja a bolygó légkörét. A Marsnak ha hajdan volt is ilyenje, jelenleg nincs, és feltehetően ennek is köszönheti, hogy a légköre ilyen ritka, mivel a napszél "elfújja".

Viszont itt most van egy alapvető félreértés. A légkörteremtés és a bolygó felszínén szkafander nélkül való tartózkodásra törekvést, a bolygó Föld-szerűre való alakítása nem a kolonizáció, hanem a terraformálás.

A kolonizáció az, amikor egy faj benépesít egy bolygót. Ezt kupolavárosokkal, vagy más jellegű, túlnyomásos és belélegezhető légkört biztosító városokkal is megvalósítható, nem szükséges hozzá a terraformálás.

A kolonizáció is macerás, mert önellátásra kell(ene) törekedni, márpedig tápanyagok nélkül élelmiszert termelni nem könnyű...


Törzsúr
(senior tag)
Blog

Igen egy kicsit más vizekre eveztem.
Szeretem ezt a témát. Mikor megnéztem a Függetlenség napja: feltámadás című filmet akkor az ott bemutatott utópisztikus egyetértés micsoda nagy dolog lenne.
Gyakorlatilag, ha belegondolsz akkor amint találnánk egy inteligens vagy "nomád", bármilyen fajt, onnantól kezdve meg kell, hogy változzon a csökevényes gondolkodásmód ami jelenleg ezen a koszfészken zajlik.


Vesporigo
(aktív tag)
Blog

@Cifu: mikor érkezik a következő írásod és miről fogsz benne írni? Mindig érdekes témákat ragadsz meg, öröm olvasni! (Valahogy jó lenne tudni, hogy lehet feliratkozni blogra, nem akarok lemaradni ezekről a témákról.)

[ Szerkesztve ]


Cifu
(nagyúr)
Blog

Hoi!

Most éppen azért vagyok nagyon csendben, mert Molnibalage-nak segítek a Légvédelmi harcászattal és légvédelemmel foglalkozó könyvét befejezni, ez dec. 20-án kerül ki a tervek szerint a HTKA.hu-ra.

Itt a Logouton három-négy komolyabb, elkezdett cikkem van, eredetileg vagy egy éve az orosz űrhajózás jelenét és jövőjét akartam megírni, de rájöttem, hogy ehhez szükség lenne a múltat is felidézni, hiszen a ma használt orosz technológiák (Szojuz hordozórakéta, Proton vagy a Szojuz űrhajó) bizony mind-mind a szovjet éra hagyatékai. Sajnos a szokásos hibába estem - elkezdtem, 'oszt azon kaptam magam, hogy 30 000 karakter után még mindig csak a az első Szputnyikoknál tartok. Most cirka 100 000 karakternél, és a Voszhod-program végénél vagyok vele. Szóval amíg eljutok a mába, az el fog tartani egy ideig. UnA javaslatára ezt is szét fogom kisebb részekre bontani, mert olvasói szempontból talán annyira nem kíméletesek ezek a monstre méretek. Viszont akkor szeretném kirakni az első részt, amikor már látom a végét, hogy viszonylag gyorsan lehessen ledarálni majd, akit érdekel a téma.

Van még egy nano-műholdakkal foglalkozó cikk-kezdemény, a manapság egyre népszerűbb cube-satokról.

A maradék kettő a Blackbird (vagyis az A-12, SR-71 és YF-12) családról, illetve a Hadihajók légvédelméről szóló lenne. Az előbbi zanzásítva, az utóbbi erősen átdolgozva és zanzásítva belekerül a fent említett Molnibalage-könyvbe. A Blackbird cikk két éve lett elkezdve, egy Index cikkre "válaszul", de aztán jó ideje parlagon hever, szóval az lehet sose fog abban a formában kikerülni, ahogy szerettem volna. A hadihajó légvédelem terén megint bajos a tényező, mert eredetileg is kísérletnek szántam, hogy egyáltalán érdekel-e bárkit a Logouton a téma.

[ Szerkesztve ]


Vesporigo
(aktív tag)
Blog

Hey.

Remekül hangzik mindegyik, kíváncsian várom őket.
Látom, van pár korábbi írásod, ami kimaradt nekem, szóval addig azokat átolvasgatom. Nem mondom, hogy mindegyik könnyű olvasmány, viszont nagyon érdekes, még úgy is, ha néha szünetet tartok vagy kitérőt teszek, hogy egy általad futólag említett dolognak utánanézzek.
Sikerült megoldanom azt is, hogy RSS-en értesítést kapjak, ha új cikk kerül fel, így tuti nem maradok le semmiről. :)
Sok sikert és kitartást az írásokhoz, vagyunk jópáran, akik nagyon hálásak vagyunk ezekért! ;)


Törzsúr
(senior tag)
Blog

Ezeket én is szívesen olvasom. Szóval várom. :R


Fryskitt
(addikt)

:C :C :C :C :C :C :C :R :R :R :R :R :R :R


Törzsúr
(senior tag)
Blog

Legalább pár sort írjál, hogy "uppolódjon". :DDD


Vesporigo
(aktív tag)
Blog

Én máris jobban érzem magam. :R


doberman
(senior tag)

:R :R várós!!!
(Ivánék technikája nem csak nagy és nehéz, de roppant érdekes...)


Fryskitt
(addikt)

Végigolvastam mindkettőt. És sajnos az jön le, ahogy az Egyesült Államok elveszíti meghatározó szerepét vagyis inkább ahogy a Római Birodalmat legyőzték a barbárok és ezer év sötétséget hoztak a földre a középkor képében. Semmirekellő és suttyó országok (az oroszok és sajnos mi is - akik semmit sem költenek tudományra és kutatásra) széttrollkodják azt a keveset, ami még megmaradt abból, amitől ez a faj nagy lett....


Cifu
(nagyúr)
Blog

Elveszteni azért nem fogja, mert továbbra is az Egyesült Államok költi a legtöbbet az űrkutatásra és az űriparra.

Paradox módon ebbe most durván kezd beleszállni a civil tőke (Blue Origin / Jeff Bezos űrcége), szóval még akár úgy is lehet belőle valami, hogy a kormányrúdnál sík hülyék ülnek.


Fryskitt
(addikt)

Nem csak az űrprogramra gondolok, hanem hogy olyan hülyék lettek, hogy az oroszok így tudnak velük szórakozni és hogy egy olyan bazári majomból elnök lehet, mint ez a DT. Nagy csalódás ez nekem... Elon Musk viszont lehet, hogy egymagában megmenti őket, valóban. Addig viszont nem lesz rend, amíg nem lesz újra egy Reagan kaliberű elnökük.

üzenetek