[Re:] [bkercso:] Tápszűrő építése kapcsolóüzemű adapterekhez (HiFi készülékekhez) - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


bkercso
(nagyúr)
Blog

Viszont tápkör lévén kellene (az ismeretlen) terhelő ellenállással számolni, amihez az induktivitást is és a kapacitást is hasonló mértékben (!) kellene változtatni.
Még mindig nem világos, min kellene változtani. Mire méretezel egy univerzális szűrőt? Miből indulnál ki?

Az ellenállás szerepét szerintem nem sikerült még megértened. Snubbering, damping szavakra keress rá!
Amúgy a rezonanciafrekvencián csillapít, ennyi a szerepe (a tekercsnek a fóliakondival alkotott rezonanciafrekvenciáján is. Ugyan ezért teszünk pl. digitális IC-k táplábához a ferrit bead-en és kerámiakondin kívül egy 1..47uF-os gagyi elko-t is: ennek ESR-je lesz a dampingellenállás, ami a bead+kerámiakondi rezonanciáját csillapítja.)
A szűrő hatékonyságán érdemben nem csökkent, ha kicsit belegondolsz / utánaszámolsz. Legalább egyszer szimuláld le vele és nélküle, és meglátod a túlovést az átvitelen!
A szűrő kimeneti impedanciáját csökkenti, de az audio áramkör úgyis a céleszköz belső tápját látja; az számít.

szóval megintcsak méretezni kellene, valószínű ismerve az előtte lévő táp ripple frekvenciáját.
Zajt szűrünk, nem csak ripple-t. Annak frekvenciája pedig ismert: mondjuk 1Hz..1GHz. Szűrni szeretnénk mondjuk pár 100Hz és 1-2 MHz közt. Így jó? :)

Méretezi szerintem itt a következőkre lehet: határfrekvenciára, áramra, feszültségesésre és költségre. Szóval PhD értekezést továbbra sem lehet köré keríteni. :(
(Remélem, az autódban sem cserélsz rugót és lengécsillapítót, ha beleül +1 utas. :D Kb. ennyire kell itt is méretezni.)

A trafós szűrő meg sima adapterekhez készült elsősorban, de, lévén a szekundernek ~1ohm az Rdc-je, így valamennyire szűr ott is, ahol a vasmag már nem funkcionál.

Még egy megrökönyítő hír: ezeket a szűőket nem csak számolgatni kell, nem is csak méregetni, hanem meg is kell hallgatni. :K :R

[ Szerkesztve ]

üzenetek