[Re:] [Carlytoo:] Matematikai képletekkel megmagyarázható a világegyetem működése? - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


UnA
(Korrektor)
Blog

"Ez így nem igaz, tekintve, hogy folyamatosan összevetjük őket a valósággal és látjuk, hogy mennyire pontosan írják le a világot"

Sajnos ettől függetlenül mégis igaz, mert a kérdés az Univerzumra vonatkozik, és ebben a mértékben esély sincsen arra, hogy összevessük a modellt és a valóságot.

@Lenry: kérlek nézd meg, mire válaszoltam: abban ez úgy vetődött fel, hogy bezzeg ma már egy kétéves gyerek is... tehát nem a szakember és átlagember közötti különbség, mert az természetesen igaz. Ahogy abban a szörnyű múltban is ugyanúgy létezett ez a szétválasztás, hogy pl. ki képes tervezni és építeni egy katedrálist, és ki nem.


bambano
(titán)
Blog

nem kell egyesével minden atomot, elektront, stb. megmagyarázni, pont elég típusonként szabályokat alkotni.


bambano
(titán)
Blog

a kultúra erkölcsi tükör? melyik?
amikor stohl elvtárs betépve lép fel? vagy amikor egy-két nagy nyugati rocker úgy nyilatkozik, hogy a 70-es évek kompletten nincs meg nekik?
ennél frissebb példákat nem akarok hozni, mert az már politika lenne.

ha a biblia hatékonyan felhívta volna a figyelmet, hogy emberekkel is jól kell bánni, akkor se inkvizíció nem lett volna, se keresztes háborúk, illetve a mostanában megvívott harcok jelentős részét se kezdték volna el. szerintem fogadjuk el a bibliát annak, ami: egy jó sci-fi. kb. mint egy trónok harca.


#90088192
(senior tag)
Blog

Akkor azok a szabályok jók lesznek a DNS összehajtogatásához is? És ebből le lehet vezetni az idegrendszer kifejlődését és a sejtek differenciálódását a zigótában? Meg a pontmutaciokat amiket a nagy energiájú sugárzás okoz?


bambano
(titán)
Blog

miért ne lehetne?


#90088192
(senior tag)
Blog

Vagyis az ősrobbanás óta eltelt időben mi történt minden egyes atommal ami egy emberré összeállt?

Arra akarok kilyukadni, hogy MINDENT meg lehet magyarázni. Az azt jelenti, hogy térben és időben rendelkezünk az összes információval és az általuk okozott kölcsönhatásokkal?

Mert akkor ezek alapján ha pontos a model akkor a jövőt is ki tudjuk számolni :K


bambano
(titán)
Blog

valójában arra akarsz kilyukadni, hogy fogalmad sincs arról, hogy van egy olyan matematikai ág, hogy valószínűség számítás és matematikai statisztika.


UnA
(Korrektor)
Blog

Erre mondta egyszer valaki, hogy ha már tudsz olyan számítógépet építeni, ami az egész Földet modellezi, akkor az maga a Föld lesz ;)


#90088192
(senior tag)
Blog

De az nem MINDEN.

Arra akarok kilyukadni, igen közelítő pontosság nekünk jó, de az nem azt jelenti, hogy minden akkurátusan leírható hiszen egy egyszerű molekuláris reakció is végtelen változós, hiszen 99.99999999999% az történik amit a model ír, de az nem 100%.


#90088192
(senior tag)
Blog

Akkor te érted amit írok :Y


Lenry
(félisten)
Blog

ez egy nagyon jól hangzó semmitmondás...
a modell =/= másolat.

a modell az, ami leírja, hogy a vízmolekula két hidrogén meg egy oxigénatomból áll.
minden vízmolekula.
nem megy végig egy pohár vízen, hogy ez a vízmolekula itt két hidrogén meg egy oxigénatomból áll, és ez a vízmolekula is két hidrogén meg egy oxigénatomból áll, és ez a vízmolekula is két hidrogén meg egy oxigénatomból áll, és ez a vízmolekula is két hidrogén meg egy oxigénatomból áll, és ez a vízmolekula is két hidrogén meg egy oxigénatomból áll, és ez a vízmolekula is két hidrogén meg egy oxigénatomból áll, és ez a vízmolekula is két hidrogén meg egy oxigénatomból áll, és ez a vízmolekula is két hidrogén meg egy oxigénatomból áll, és ez a vízmolekula is két hidrogén meg egy oxigénatomból áll, és ez a vízmolekula is két hidrogén meg egy oxigénatomból áll... ésatöbbi


bkercso
(nagyúr)
Blog

A legtöbb keresztény nem követi Jézust és a Biblia tanításait, ahogy a legtöbb buddhista sem buddha tanításai szerint él. El kell választani a két dolgot.
Kereszténység =/= Stohl. Ezt magyarázni kell?

Az első ideológia, aminek a hívek nagy számban meg is tudnak felelni az a fogyasztói társadalom: pazarolj, hogy pörögjön a gazdaság!

[ Szerkesztve ]


bkercso
(nagyúr)
Blog

Összetett rendszerek viselkedése nem magyarázható egyszerűen az alkotókat leíró elmélettel, két okból sem: 1) az elméletek mindig közelítő jellegűek, és 2) computation complexity miatt, vagyis túl sok számítás kéne. 2) miatt nagyobb léptékben más közelítésekkel élünk, hogy számítástechnikailag kezelhető maradjon a probléma.

A magyarázat alatt itt most szerintem azt érthetjük, hogy tudjuk az okokat, amik hatnak, és gyakorlati haszonnal tudunk jósolni / tervezni.
Pl. nem tudunk 1 hónapra előre időjárást jósolni, de 2 napra már elég jól.

[ Szerkesztve ]


Hieronymus
(addikt)
Blog

"Különben meg mennyi Ausztrália partvonal hossza?"

Ez méréstechnikai kérdés, nem sok köze van a világegyetem működésének magyarázatához.
Valamennyi azért van.
A hosszat méterben mérjük, ami az a távolság, amit a fény vákuumban megtesz a másodperc 1/299 792 458-ad része alatt. A másodperc meghatározása. A másodperc az alapállapotú cézium-133 atom két hiperfinom energiaszintje közötti átmenetnek megfelelő sugárzás 9 192 631 770 periódusának időtartama.

Ezen az alapon a világegyetem bármely pontján képesek vagyunk idő és távolságmérő eszközt készíteni.
Az hogy a partvonal hossza nem állandó az nem mérés hibája.
Egyszerűen pontatlanul van feltéve hosszra vonatkozó kérdés, nincs meghatározva a mérés időpontja.

"Sokan nem értik minden matematikai modell csak megkötésekkel, és megegyezéssekkel működik."
A klasszikus mechanika nem igényel sok megkötést és egyezséget. Nem vonatkozik a relativitás elméletek és a kvantummechanika nagyságrendjébe tartozó eseményekre.
De mégis van átjárás mind a két irányba. Az akkumulátorok töltöttségének mértékét képesek vagyunk mérleggel mérni. Az elektronok okozta tömegnövekedés mérhető. Egy ceruzaelemről mérőeszköz nélkül is dönthető új vagy használt. Elegendő néhány centiméterről az asztalra ejteni függőlegesen. Amelyik eldől, az már használt. Ott a fény, ami minden mérettartományban értelmezhető, de minden tartományban különc egy kicsit.
Szóval a newtoni mechanikához újat már nem fogunk tenni és pontosítani sem lehet rajta sokat.
Rendbe tesszük a mértékegységeinket, nagyjából ennyi.
A mi nagyságrendektől eltérő mechanikákban van még bőven tennivalónk.

"Ezért van éppen sötét anyag és sötét energia."
Csak azt sejtjük mert hiányzik a számításaink szerint. Van de nem tapasztalható meg. Ez esetben a teóriák cáfolásának vagy megerősítésének legjobb módszere a mérés, nem működik.

"Mert a modell és matematika leíró képessége pont ott ér véget."
Nem a matematikával van baj. Sőt a modellel a modernebb felállással a szimulációval sincs baj.
Ha úgy tetszik a magát az anyag és energiát, mennyiségileg le tudjuk írni. De a többi tulajdonságról nincs ismeretünk. Ma még.

"Vagyis valahol pontatlanság van, ami implikalja ami rá lett építve az hibás, ergo nem tudunk majd semmit, és az is hibás"
Nem teljesen. A megismert, tehát mért jelenségek magyarázatára lehetséges hibás elméletet alkotni, ami passzol a jelenség eddig megismert részére. Az ismereteink gyarapodásával viszont egyre kevésbé passzol az elmélet.
A tudományos gondolkodás ilyenkor kezd új elméletet gyártani, ami pontosabb a korábbinál. De ebben a folyamatban a mérések értéke vátozatlan, csak a mérések magyarázata hibás.

"Miért is van Hawking sugárzás?"
Lehet, hogy van, csak méréssel jelenleg sem igazolni sem cáfolni nem tudjuk. A fekete lyukak körül annyi más energia kibocsájtás van ami képes eltakarni a Hawking sugárzás fényjelenségét, hogy képtelenek vagyunk felismerni. Majd, ha találunk egy olyan fekete lyukat, ami körül csillagászati léptékkel mérve nincs semmi, tudjuk majd keresni a jelenség látható részét.
Az sem biztos, hogy azonos részecske felel a tömegért és a gravitációs kölcsönhatásért.
Ez esetben sokkal jobb elméletet lehet alkotni, a sötét energia és anyag is magyarázhatóbb lenne.
Az ismert magyarázat kb két sör utáni szintű. Természetesen Hawking érdemeit nem vonom kétségbe és elméletileg nem is lehetetlen a jelenség. De...


f(x)=exp(x)
(őstag)
Blog

Szerintem nem, de ezt majd az idő eldönti.
Én mindenesetre hiszek a tudatban és a lélekben, valamint abban, hogy ezeket nem lehet matematikai képletekkel megmagyarázni.


#90088192
(senior tag)
Blog

Ez arra megy ki részemről, hogy a matematikai ha képes lenne erre, így hogy ténylegesen elférjen az egész ebben az univerzumban, akkor az egy szingularitás lenne, hiszen az bármely időpillanatban még tudja magyarázni mi miért történt és ez hogyan fog hatni a jövőre.

Lehet félre értettem a kérdést de nekem ez jött le.

Lottó számok :DDD

De csak ha megvan a megfelelő képlet és csakis privátban :))


bkercso
(nagyúr)
Blog

Félreérted a matek működését. A valóság nem csak azzal több az elméleteknél, hogy az elméletek az agyunk által kitalált kpzelítések, hanem, hogy tele van információval, vagyis szimmetriasértéssel.
Éehwt, hogy a kertő összefügg...


Hieronymus
(addikt)
Blog

Okey!

Gondolom az azért értelmezhető, hogy magát a világegyetemet nem lehetséges egyetlen képlettel leírni. Ha képletezni akar valaki, a képletek részben összefüggő halmazával tudja leírni a világegyetemet.
Talán lesz egy szuper intelligencia valahol a térben és időben, amely egyetlen képletbe rendezni a világegyetem dolgait. Mi nem vagyunk erre képesek és nem is gondolnám értelmes célnak a kutatását.

A képletek "csak" összefüggéseket írnak le. Az összefüggéseket viszont képlet nélkül is tudjuk értelmezni.
A lottóra kivetítve.
Annak a számnak sokkal nagyobb a valószínűsége, amit kevésszer húztak ki és utoljára régen került be a nyerő számokba.
Ennek az ellenkezője is igaz. Ha az átlagosnál többször húzták ki és az utóbbi időben sokszor, kevésbé esélyes a kihúzásra.
Ennek a figyelembe vételével sokszorosára emelheted az esélyed. Ez persze a főnyeremény eléréséhez kevés információ.

Van egy másik módszer.
Veszel egy valóban véletlen, inkább többszörösen kaotikus rendszerű, számgenerátort.
Ezzel elkezdesz nyerő számokat húzni, néhány "örök életen át".
Az úgy kihúzott számsorozatok egy része meg fog egyezni az eddig kihúzott számok sorozatával. Az ezeket követő nyertes számokból, ami mondjuk 1 milliárd, kiválasztod a leggyakoribb kombinációt.
Ha tévedtem bocsi. Mire kiderül, én már az ibolyát sem fogom alulról szagolni.

Van egy érdekes kérdésem.
Vajon mi egy létező univerzumban élünk vagy csak annak egy szimulációjában?
Vajon mennyivel vagyunk rosszabb vagy jobb helyzetben, ha mi csak egy hatalmas számítási komplexus adattárolóink létezünk vagy a valódi fizikai térben?
Ha csak egy szimuláció az "amiben élünk" akkor megérthetjük a hardverhez tartozó szoftverek halmazát vagy nem lehetséges?
Egy emulált világban lehetséges egy következő világ szimulálása?


dabadab
(titán)
Blog

A lottóra kivetítve.
Annak a számnak sokkal nagyobb a valószínűsége, amit kevésszer húztak ki és utoljára régen került be a nyerő számokba.

Ugye te soha, semmikor nem vizsgáztál valószínűségszámításból? És ha mégis, akkor csúnyán megbuktál? Google "független események".

[ Szerkesztve ]


Lenry
(félisten)
Blog

A lottóra kivetítve.

minden egyes számnak minden egyes húzáskor PONTOSAN ugyanannyi az esélye.

üzenetek