[Re:] [Dave™:] Viszlát Windows 10, hello Ubuntu! - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


Out
(addikt)

Nálam ez pont fordítva volt, én amikor megkaptam az első gépemet a '90-es évek végén akkor kezdtem el linux-ozni, mert sok helyről hallottam, hogy milyen jó. Akkor igazuk volt az embereknek, mert a Windows 98-tól valóban jobb volt, habár meg kellett szenvedni a meghajtóprogramokkal és a beállítással, de utána problémamentesen működött. Majd jött a Windows 7, ami arra késztetett, hogy a linux-ot kukázzam, mert nem fejlődött már sehová, csak szebb lett és erőforrás igényesebb. (A munkahelyen természetesen a linux-ot használtam, de otthon már áttértem a Windows-ra). Azóta sem érzem azt, hogy nekem a Windows nem megfelelő operációs rendszer lenne és inkább térjek vissza linux-ra, amivel semmi pluszt nem fogok kapni.

t72killer: Az hogy Windows 10 alatt automatikusan települnek a frissítések, az egy szükséges rossz, de emiatt a rendszert nem mondanám rossznak, pedig sokan emiatt hagyják ott a Windowst.


lev258
(veterán)
Blog

A hibernálással/felfüggesztéssel valóban vannak gondok egyes videókártyáknál, főleg (nem kizárólag) a zárt driverrel kapcsolatosan. A nyílt driverhez a hardveres gyorsítás nem települ alapból, de bármikor feltehető.

[ Szerkesztve ]


t72killer
(titán)
Blog

Az automata frissítés önmagában nem gond, nagyobb baj a driverek erőszakos nyomatása (macerásan állítólag kikapcsolható), és önmagában a filozófia, hogy a renszer alapból a készitőjét szolgálja, ahhoz, hogy ne küldje a felhasználó bugyiméretétől kezdve a hangmintáján át ap00rnhub-kedvenceiig mindent a mobilnet terhére, tonnányi beállításon kell az embernek átrágnia magát. Ráadásul kéretlenül jönnek új fícsörök, mint a változó, reklámozó záróképernyő - természetesen adatforgalommal és természetesen akkor aktiválódik először, amikor az ember felső-ugandában 20€/MB-os adatroamingos kapcsolattal próbál mailt olvasni.

Ez azért sokat változott a 7-es óta.

[ Szerkesztve ]


Out
(addikt)

Van egy kapcsoló a Wi-Fi beállításnál, hogy ha adatkapcsolatot használsz (vagy mobilnetet), akkor ne töltsön le semmilyen frissítést. Kipróbáltam és működik. Nyilván ez csak példa volt részedről, hogy laptopon illetve hordozható eszközökön előjöhetnek nem várt problémák és kényelmetlenségek, amik a régebbi verziókban nem voltak benne.
Sajnos változnak a beállítások és sokszor máshol van minden mint ahogy megszoktuk, új rendszer, új dolgok, amik vagy jók vagy rosszak (mostanában egyre több embernek csak rosszak), akiket nem érint a dolog, azok meg nem értik, hogy mi a baj a Windows 10-el :)


Dave™
(nagyúr)
Blog

Senki sem beszélt rá semmire, csak ha már undorom volt ahányszor megláttam a Windows 10-et, mivel külsőre is inkonzisztens és ocsmány, másrészt állandóan szarakodás van valamivel. Mit állítsak be megfelelően azon, hogy bejelentkezés után másodpercekig homokórázik a fenti laptopon? Vagy hogy a mappa megjelenítése is hosszú másodpercekig tart. Nem mindegyiké, csak a letöltésé, és az sem mindig, de ezzel nem tudsz mit kezdeni. Ahogyan a gusztustalan felületével sem, meg a kis tálcaikonokkal sem, meg a DPI skálázás minőségével sem. Ezek rendszerszintű problémák, és sajnos nem a jó irányba halad. Ubuntun meg minden kényelmes és kézreáll kapásból, mindezt úgy, hogy hosszabb távon sosem használtam, élesben főleg. Most ez fut 3 eszközömön is, most már több mint egy hónapja, tehát beszámolhatok a tapasztalataimról. Egyszerűen, pár mozdulattal tudok témát cserélni, ikonokat módosítani, és nem kell bámulnom azokat a nevetséges 2.5D-s ikonokat Windows 10 alatt (lomtár, sajátgép pl. de a többi se szebb). A Windows 10 maga az inkonzisztencia, és nem igazán tudsz ezzel mit csinálni, mert mókolással le tudsz cserélni benne dolgokat, de sokkal többet dolgozol vele és nem lesz ilyen egységes a végeredmény. Ezen kívül sokkal logikusabb benne egy csomó minden (számomra legalábbis), a legtöbb alapfunkcióhoz nem is kell külön szoftvert telepítgetnem mint Windows alatt, és még sorolhatnám. Tényleg csak azt sajnálom, hogy nem hamarabb váltottam.

0.44: azért ne vicceljünk már, hogy ott tart ahol az XP, az egy végtelenül egyszerű és primitív OS, főleg mai szemmel. Nem kell AMD kártyás gépet választani és sokkal jobb a helyzet, ez mai napig aranyszabály linux fronton. Amihez nincs a gyártónak érdemi támogatása, az mitől lenne jó? Az intelnek van, működik is szépen. Meg az nvidia is többnyire ahogyan hallom. Játszani továbbra sem a megfelelő platform gondolom, de eddig nem is erről volt szó.

[ Szerkesztve ]


t72killer
(titán)
Blog

Igen, "nagyjából" működik. Nejem, aki kb r=1.5 user nem panaszkodik semmire, nálam "poweruserként" volt már, hogy csontrafagyott a rendszer (mertem rajta Operát és mpc-hc-t egyszerre futtatni) - na ilyet se láttam korai XP óta, hogy egy mezei alkalmazás totál lefagyassza a gépet, ill a fentebb említett reklámozós változás (spotlight) pont egy egyiptomi búvártúra/mobilnetezős időszak elején jött be. Lehet, hogy az indulás éjszakáján még utsó pillanatban felrakott frissítésekkel, de a lehető legrosszabbkor. Új feature a user szivatására, gratulálok...

A hozzáállásukat ez jól tükrözi: "Arról is heves vita alakult ki, hogy a Spotlight kikapcsolásával megjelenő fun facts, tips and more kapcsoló szintén reklámlehetőséget ad a vállalatnak, vagy esetleg hasznos funkciót takar. " - mégis, milyen már, hogy kikapcsolok valamit, erre más formában visszakapcsolják?

Korábbi windowsok használata: volt egy win7-em, kéretlenül (ha az álcázott "frissítés" telepítése beletartozik ebbe) nekiállt tölteni a win10-et. Leállítottam, erre folyton nyavajgott, üssekő alapon frissítettem, most nem mind1, hogy a legatyásított win7 alatt szívok, vagy a modernebb - esetleg több figyelmet kapó win10 alatt?

[ Szerkesztve ]


Out
(addikt)

Értem és örülök annak, hogy magadtól jutottál erre a döntésre és nem más befolyásolása miatt. Egyébként nem könnyű meghozni egy olyan döntést, amivel egy jól megszokott rendszert (még ha már utáltad is) cserélsz le egy másikra, viszont tényleg nagyon jó, hogy neked ez a váltás pozitívan ment végbe és nem csalódás lett a vége :)


Dave™
(nagyúr)
Blog

Megszoktam, de ez nem jelenti azt, hogy nehéz lenne áttérni másra, egyébként is szeretek új dolgokat tanulni, meg szeretem az innovációt. Ha megnézzük a Windows 15 éves innovációját (XP-től 10-ig) akkor azért olyan fantasztikusan sok/nagy dologról nem tudok beszámolni. A Vista-val jött az UAC és a fiókvédelem, meg új drivermodell, a 7-tel az új tálca (ez egyébként az egyik legnagyobb vívmánya szerintem a Windows-evolúciónak felhasználói élmény szempontjából), meg az ablakigazítások (snap), a 8-cal a csempék meg a metro alkalmazások (aminek tableten kívül nem sok értelme van, de ott a kínálat nagyon szolid), illetve az online szinkronizáció ami jó dolog, aztán a 10-zel jött a másik nagy újítás, ami jó lehetne, az univerzális platform meg a Continuum. Na most ez utóbbi kettő még teljesen gyerekcipőben jár, a felhasználói felület össze-vissza változott, többnyire nem előnyére, meg bekerültek a csodás integrált szolgáltatások mint Cortana, ami ugye nálunk nincs is és nagy eséllyel nem is lesz. 15 év alatt.


Apollyon
(Korrektor)

Bár ubuntut sosem használtam, dettó ugyanígy offoltam én is az ms cuccokat még a win7-es időkben. Egy jobb disztró kipróbálása után az az érzése az embernek, hogy "jah, ezt így is lehet?". Egyúttal megszűnik egy csomó (az összes) nyűg, a windowst már az ellenségeimnek sem kívánom.


Syl
(nagyúr)
Blog

>És mi volt a baj?

A szokásos:
- Ha egy hardver nem megy Windows alatt, akkor a hardver gyártója a hibás.
- Ha egy hardver nem megy Linux alatt, akkor a Linux a hibás.
:U


0.44
(tag)

Windows alatt konkretan nincs olyan, hogy nem megy a hardver ez a helyzet. Talalni fogsz olyan windows verziot, amihez meg 20 evvel ezelotti noname cuccnak is van drivere (meg ha SP2-es Xp is), mert ha letezik a hardver akkor van drivere is (nem vizbontashoz szukseges eszkozokrol beszelunk most, hanem hetkoznapi dolgokrol). Ez az ami nincs es nem is nagyon lesz linuxon az 1% miatt.

Szorakozni jo, meg specifikus dolgokat elvegezni, meg oromkodni ha lesz +1 linux felhasznalo, amivel mar majdnem van 1000 az orszagban, de ennyi.

Ui: Igen hasznaltam linuxot, igen telepitettem par napja 17.3-at, igen utalom a windowst de a linuxot meg jobban, mert egyszeruen a mai napig keptelen a sajat csapdajabol kilepni.

[ Szerkesztve ]


Syl
(nagyúr)
Blog

Írásod pontosan engem igazol. Azért mert linuxra nincs valaminek drivere, te a linuxot hibáztatod.
Miért nem a hardver gyártóját köpködöd?

>Windows alatt konkretan nincs olyan, hogy nem megy a hardver ez a helyzet.

Ja. Pont ezért használom én az irodában Windows 7-en a virtuális gépet benne XP-vel, hogy tudjak szkennelni. Mert a redvás Canon nem írt hozzá csak XP drivert. (Figyelem! És nem a Windowst, nem a Microsoftot hibáztatom, hanem a Canont!!!)


Dave™
(nagyúr)
Blog

Dehogy nincs, laserjet 1010, vista driver volt hozzá utoljára, nem is megy 8-10 alatt.


CPT.Pirk
(Jómunkásember)
Blog

Mi van azzal, mikor egy adott Windows verzió felett már nem mennek a korábbi driverek, mikor a laptop gyártónak már nem éri meg a driver támogatást megoldania? ;)

Itt van egy CanonScan Lide 20 lapszkenner mellettem. XP felett nincs rá driver, Linuxon meg ha bedugom, azonnal működik, semmit sem kell hozzá telepítenem, csak egy szkenner programot. :)

Volt egy T60-as ThinkPadem, azt még XP-s időszakban vettem, mikor először telepítettem akkor még volt rá hangkártya driver. Később az XP-t újra kellett rakni, de közben a gyártó levette a drivert az oldaláról, valami 3 nap folyamatos guglizás után végül találtam egy drivert hozzá, amivel megszólalt. Ezután felraktam egy Debian-t a gépre, azonnal ment a hang.

Itthon Audigy hangkari van a gépben. Amíg a Creative cseszett éveken át használható Win7 drivert kiadni mert az nekik nem üzlet, addig csak egy mókolt driverrel lehetett 5.1-ben használni. Felkerült erre a gépre is Debian, később Chakra, mindkettő alatt azonnal működött 5.1-ben a kártya ahogy kell.

Az egyetlen dolog amivel tényleg szívtam Luinux alatt az az AMD nyílt és (leginkább) a zárt driver, de ma már mindkettő teljesen használható és amúgy is jön most egy komolyabb driver váltás a Vulkan miatt, Ubin már tesztelhető.

Egyébként megértem Dave kolléga érzéseit, én is akkor kezdtem Windowst használni amikor ő. Nálam mondjuk marad Win7-is a gépen a játékok miatt, de mellette van 3 Linux is a gépen. :)
Igazság szerint az MS UI változtatásai számomra értelmetlenek, nem is tetszik se a 8.1, se a 10 kinézete. Minden lapos, szürke, vagy hülye színe van, esetleg szögletes. Számomra a "normális" felület továbbra is a Win7 kinézete. Egy KDE-s Linux alatt megkapom ugyanazt csak 10x szebb jobb és használhatóbb kivitelben, amin élmény bármit csinálni.


Geffry
(aktív tag)
Blog

Kissé későn érkezve beodom ide is a két krajcárom...

Még az XP volt a divat amikor először hallottam az ubunturól akkoriban ingyen bérmentve kiküldtek egy telepítő CD-t ha írtam nekik egy emailt a címemmel...
Már ez elég meggyőző volt, nameg az hogy stresszmentesen felkúszott egy rendszer a gépemre, vagy épp live módban futtathattam úgy hogy a végeredmény AZONNAL HASZNÁLHATÓ volt.
Nem úgy mint a konkurencia aki mindmáig azzal gyötör a telepítés után hogy további driver telepítéssel és kompatibilitási módokkal tépjem az agyam.

Viszont ami miatt sokáig a dual boot fogságában voltam az az egyetlen igazi gyengéje a linuxnak. Egy alap felhasználótól soha nem lenne szabad elvárni hogy megnyisson egy terminal-t és beírja hogy sudo apt-get.
Ettől függetlenül anyámat aki még a gép bekapcsolásától is rettegett, sikerült betanítanom a számítógép használatára a lubuntu segítségével, ami mellesleg új életet adott az ódon athlon xp-mnek.

Egyébként én xubuntus vagyok, kevesebb csicsa, ugyanolyan jó funkcionalitás. De kinek a pap, kinek a kecske káposztakörettel.


t72killer
(titán)
Blog

"Egy alap felhasználótól soha nem lenne szabad elvárni hogy megnyisson egy terminal-t és beírja hogy sudo apt-get."

Őszintén? sokkalinkább ez, mint warezoldalakon levadászni a megoldást, és a mellé csomagolt vírust. De ahogy emlékszem, viszonylag korai ubu verziókban is volt már grafikus programkereső, amiről windows alatt nem is álmodhattunk.


Geffry
(aktív tag)
Blog

Extrém esetekről beszéltem. Azokról a ritkákról amikor pont nem vagy a közelben és megijed édesanyád a felugró üzenettől.
Persze természetesen teljesen igazad van, én is inkább vettem a fáradságot hogy megtanuljam a parancsokat. Csupán azt hangsúlyoztam ki hogy ezidő alatt még ott volt windows mint másodlagos állampolgárság.

Itt még az jutott eszembe amikor először láttam valamelyik korai ubuntun hibaüzenetet.
"A rendszer komoly problémába ütközött bla bla bla" és alul egy Ok gomb. Majd minden ment tovább és fogalmam sem volt róla hogy miről beszélt.
És én mint egyszeri ember vakartam a fejem hogy hol a BSOD?


CPT.Pirk
(Jómunkásember)
Blog

Az apt-get -et be tudod automatizálni, hogy frissítsen a háttérben felügyelet nélkül. Egy Debian jellegű disztrón ezt simán be is lehet vállalni, nekem a nagyszüleim megy egyik szomszédom is így használja a gépet. Ők neteznek, nekem meg nem kell paráznom attól, hogy mit nyelnek be a gépre, vagy hány ask és hasonló toolbart raknak fel.

A cikk témáját képező Ubuntun meg ott van az SW központ, szóval az apt-get el is hagyható a kezdők számára. A haladók viszont azért használják azt, mert gyorsabb. :)


Geffry
(aktív tag)
Blog

A roppant segítőkész és türelmes ubuntu közösség erre is megtanított az évek alatt, de köszönöm hogy leírtad, így teljesebb az előnyök listája.

Hogy a továbbiakban ne legyen belőle félreértés: Amit írtam az arra vonatkozott hogy szerintem miért nem terjedt el annyira amennyire elterjedhetne... Aki sosem látott gépet, vagy világ életében win-en szocializálódott, annak ezek elsőre idegen dolgoknak tűnnek és sokakban fenntartásokat hoz elő az ha nem értenek valamihez elsőre.
Persze sok más okot is fel tudnak hozni akik az ablakok mellett kardoskodnak, de azokra is lett már megoldás találva az elmúlt évek során.

[ Szerkesztve ]


Apollyon
(Korrektor)

"miért nem terjedt el annyira amennyire elterjedhetne"

Szerintem: nem ez volt az első ami betört a piacra. Emellé az ellenoldalon rengeteg sok pénz van + nagyon durva lobbi. Kész csoda már az is, hogy dellek jelennek meg ubuntuval. Az, hogy karadoskodó userek keletkeztek csak egy következmény.

A jelenlegi felhasználói igényeket figyelembevéve azt mondom, hogy az a bizonyos 1-2% soha ne legyen több.

üzenetek