üzenetek

hozzászólások


sutszi
(veterán)
Blog

A cikkhez: A téma jó. Érdekes volt egy kicsit más szemszögből olvasni erről. Bár nem feltétlenül értek egyet minden részével. Csak azért mert az a biztos, amit én gépelek be a két kezemmel attól még rá lehet bízni egy felületre a beállítást. Pont a kész router disztrok a bizonyíték rá, mert hozzáértők kezelik és telepítik őket vállalati környezetekbe ahol fontos a megbízható működés... Amúgy szerintem a 19 módosítás után megunod és keresni fogod a GUI-t...
Én személy szerint a pfSense-re szavaztam. Részben hobbi és tanulási szándékkal kezdtem el foglalkozni vele. De kicsit elegem lett a router gyártók sz@arakodásából... Akart végre valami erős és rugalmas megoldást.

(#3) Teasüti
Vegyesen vannak zavaros dolgok abban amit leírtál. Különböző tulajdonságokat említesz elvileg létező erős 2 magos routerről amiben sok a ram és még keveset is fogyaszt. Én tényleg kíváncsi vagyok erre az eszközre.
Meg arra, hogy gyári szoftverrel is ki lehet-e hozni azt a szolgáltatási szintet mint egy épített routerrel.

(#4) vodkaboy22 Hobbit, tanulási vágyat beárazni nem lehet ez butaság...

(#48) Robert07 Egyetértek.

(#60) IO.sys Ezen én is meglepődtem... De nyilván ez sokszor szűklátókörűség mert sok tényezőt kihagynak a képletből mikor véleményt alkotnak... Szerintem ne vegye el a kedved.
Én hamarosan fogok írni egy home szerver + infrastruktúra építgetésről cikket. ESXI, Xpeno, pfSense... Unifi cuccok... Mit gondolsz ott nem lesz fanyalgás? Dehogynem. Ez igazán azoknak szól akik értékelik ezt a területet és nem sajnálják az időt az önfejlesztő hobbitól...


Silεncε
(őstag)

Érdekes írás, gratu hozzá. Én is a barkácsolás híve vagyok, viszont ebben az esetben szerintem jobban járhatunk egy sima routerrel, már csak a fogyasztás miatt is. Nyilván ha valakinek szüksége van a sebességre, szíve joga, de én egy alap 50-es nettel vígan elvagyok a szolgáltatótól kapott 2in1 "hulladékkal"


hcl
(félisten)
Blog

Khm, csöves erősítőt is vehetsz készen, de a tudást, amit megszerzel közben, nem. Itt is ez a helyzet.


bambano
(titán)
Blog

unifinél nem fanyalgás lesz, hanem röhögés, de csak bátran :P


kzkz
(őstag)

Intel x8350 cherry trail elég lenne egy ilyen feladathoz? 20-30e között árulnak 2GB RAM 32GB ROM cuccokat a kínai shop-ok gigabites lannal, van olyan ami dupla gigabites. Erre felmegy elvileg egy linux, a gyári windows helyére...

USB-s hálókártya is megfelelő második LAN-nak, vagy ott tartani kell valami korlátozástól ping vagy sebesség terén?


IO.sys
(őstag)
Blog

Nekem az egész cikkből az jött le, hogy műkedvelő az író, sokat megtesz azért, hogy kiderítse a kérdéseire a válaszokat, szórakoztatja magát és tanul, fejlődik közben. Pontosan ugyanilyen vagyok. Az szerintem mindenkinek leesett, hogy nem router gyártási dokumentációt látunk éppen, szóval nem értem sokaknál a helyreutasító reakciót. Én se értettem valamit már az első oldalon, na oszt'.


Fleto93
(tag)

ESXi-t nem próbáltam, mert lusta voltam teljes újratelepítést csinálni, de amikor Ubuntu fölött volt libvirt-el virtuális gépen Lede, akkor olyan 700mbit ment DIGI-s PPPOE kapcsolaton és elég magas CPU terhelésem volt.
Azóta a cikkben leírthoz hasonló konfigom van (meg nyilván ezer más fut még a gépen, hiszen nálam home server) azóta gond nélkül ki tudom használni a sebességet ami bejön a lakásba.
A home server után még egy Archer C7 van bekötve, ez funkciónál switch/AP módban. Amikor az Archer routolt, akkor nagyjából 800mbit-em volt, és egyáltalán nem ment az ipv6 - illetve bugos volt, ha csatlakoztam ipv6-on, akkor minden gyors volt ami ipv6-os címen volt elérhető, viszont ami csak ipv4-en ment az tetűlassú.
Nálam a konfig Digi net, Ubuntu server és egy ilyen alaplap a szerverben: KTQM87/mITX
Ezt pedig az asztali gépemen mértem pár napja:

Nálam igazából az volt a fő motiváció, hogy menjen az ipv6 (ezt a TP-Link nem tudta), illetve ki akartam próbálni, hogy mit tudok kihozni a hálózatból, ha már dupla hálókártya van a home szerveren alaplapján. :))


Kansas
(addikt)

Ott a pont. :R Te "energiafelhasználás"-t írtál, én meg valamiért csak villamosenergia-felhasználásra értettem.
Talán mert végig csak elektromos fogysztókról volt szó...


sutszi
(veterán)
Blog

Miért lenne röhögés...? Komolyan kérdezem.

[ Szerkesztve ]


sutszi
(veterán)
Blog

Ez jó kis alaplap. Amikor Malev árulta majdnem elcsábultam. Végül más irányba mentem.


bambano
(titán)
Blog

unifi=felhő. már önmagában elég probléma.
másrészt én most futottam bele egy sorozat mélytorokba ubnt-vel, szerencsére meg lehetett oldani, hogy eltűnjön a hálózatból és soha többet ne vegyünk.


MongolZ
(addikt)
Blog

Júúj, ilyen kalkulátorokat el ne higgy. Rengeteg ledet próbáltam már munkámból és hobbimból kifolyólag, rengeteg minősíthetetlen led van (színhibás, hangos, stb.), ezekre elhiszem, hogy nyögvenyelősen kijön a pár hónapos megtérülés, de a valóságban ez a szám bizony 2-3 év körül van.


MongolZ
(addikt)
Blog

Szintén Archer C7 router és semmi más:

Nem kell ezt túlbonyolítani... Ráadásul vidéki vagyok.

[ Szerkesztve ]


vicze
(félisten)

"unifi=felhő"
Ez elég nagy tévedés, felhős saját vezérlőjük talán 1éve van, az is elég drága, csak azért csináltak mert nagyon sok ügyfél kérte. A saját vezérlődet oda rakod ahova akarod.
Unifi = egységes vezérlő minden hálózati eszközhöz, 1 átlátható felületen. Ez a lényege.
Persze a felhő definícióján vitakozhatunk, ha nem eszközön történő vezérlés felhő akkor igazad van.

Nyilván ha van több 100 telephelyed és több 1000 eszközöd egy zárt felhős vezérlő jó megoldás, persze nem feltétlen a legjobb. Ubikon is csak egy alap Linux fut semmit túl különleges, a egyszerű vezérlést kell megfizetni.

Hibátlan termék meg nincs mindegy mit veszel. Ha csak olyat vennék, amivel nem volt problémám akkor nem használnék elektronikát. ;]


bambano
(titán)
Blog

"Hibátlan termék meg nincs mindegy mit veszel.": ez igaz, de az edge switch lite komplett sorozata egy szemét.
tele van a net olyan történetekkel, hogy megjött, rossz volt már érkezéskor, kicserélték, az is rossz volt, megint csere, és az vagy jó lett, vagy negyedikre lett jó. nekem is megjött, doa, cserélték, de mivel rugalmas volt a kereskedő, crs-re.

vagy szombaton megállt egy ap, nem lehetett újraindítani sem. felmásztak, szétszedték, összerakták, azóta jó. az ilyennel mi a fenét kezdesz? a látványos hiba a jó. amikor egy cisco switchem megadta magát úgy, hogy az egész utcában leverte az áramot, és a fél doboz fekete lett, azt el lehetett adni a főnöknek. ezzel mit kezdjek? és mikor csinálja megint?

"Ez elég nagy tévedés, felhős saját vezérlőjük talán 1éve van": több lesz az, mint egy éve. amióta otthonautomatizálásban is utaznak, azóta van felhős lomjuk.


vicze
(félisten)

Én nem védem őket, teljesen megértem ha nem akarod használni, nem is írok semmi pozitívat, csak száraz dolgokat. De azért te is tudod, hogy a Lite mit jelent egy gyártó termékpalettáján.

Ez a hivatalos bejelentés, egész pontosan 11 hónapja. A cloud key teljesen más termék.
És nincs Ubnt termékem, pusztán döntéshez miat végigzongoráztam, és igen a legnagyobb hátránya a megbízhatóság sajnos. Náluk az a vezérlő a lényeg, és az olcsóság.

[ Szerkesztve ]


bambano
(titán)
Blog

"De azért te is tudod, hogy a Lite mit jelent egy gyártó termékpalettáján.": igen, konkrétan az edgeswitch meg az edgeswitch lite között az a különbség, hogy az előbbi poe-s, az utóbbi meg nem. ez nem a szokásos elnevezési módszer.

egyébként meg a lite az ne az élettartamára vonatkozzon már...


Fleto93
(tag)

C7 v2? Nekem sose ment 840 fölé... IPV6 is működik nálad?


Teasüti
(nagyúr)
Blog

Különböző tulajdonságokat említesz elvileg létező erős 2 magos routerről amiben sok a ram és még keveset is fogyaszt. Én tényleg kíváncsi vagyok erre az eszközre.
Évek óta egy Asus N18U adja a netet odahaza, amiben egy Cortex A9 2x800 Mhz és 256 MB ram van. Tomato vmelyik verziója fut rajta, így szanaszét lehet konfigolni. (Az senkit nem érdekel mivel jön ki gyárilag, a PC-n se az Asus firmware-re fut.)
Ugyan gigabites netem nincs, de találtam róla egy tesztet, ahol szerintem elég meggyőző eredményt ért el, főleg OP router-éhez képest. Közel 800 Mbit/s sebességet mértek WAN-LAN közt. Ezen kívül több mint 21000 egyidejű kapcsolattal megbirkózik egy lengyel teszt szerint.
Van rajta két usb port és a 2.0-sra én külső vinyót raktam és DLNA server ment róla. Az USB-LAN streaming is zökkenőmentes egészen az usb max adatátviteli sebességéig, amivel én 20 MB/s-et értem el 5400-as vinyóval. Nekem ez megfelelt. Torrentezni tökéletes volt.
Nem volt sajnos USB3-as külső hdd tokom, így nem tudom ennél ment volna-e gyorsabban. Valószínűleg igen, hisz stabil 20 MB/s volt az átvitel, cpu limit nélkül.
És ez egy sokéves középkategóriás SoHo router. Akkoriban volt asszem 30k.
Igen, ennyiba kerül egy normális SoHo router, mint amennyiért OP gépet ajánl a célra, de a magam részéről inkább a céleszköz.
A mai modellek meglepnének, ha nem tudnák kisajtolni a teljes sávszélességet.

És a fogyasztásához meg annyit fűznék, hogy az adaptere 12V 1,5A-t tud leadni max. De ugye tudjuk, hogy az idle fogyasztása természetesen közel sincs 18W-hoz; meg ebben benne kell legyen a két usb port is, ami 5W összesen, így a hardver 12W-ból gazdálkodhat. Egyetlen PC sem tud versenyre kelni ezzel a fogyasztással (vagyis de, a régi Asus P5Q Deluxe alaplapom tudott egy "AI Nap" nevű funkciót, amikor kvázi alvó üzemmódba kapcsolt, viszont a proci, ram és a háttértár tovább üzemelt, így az OS működőképes maradt és vígan ment a torrent ultra alacsony fogyasztással).

[ Szerkesztve ]


vicze
(félisten)

Jó én speciel nem tudom, hogy a UniFi termékeken kívül mi értelmes, mert bár biztos van aki CLI-vel akar dolgokat vezérelni, ahogy a cikk is mutatja, de biztos nem én vagyok az. :)

A cikk írójának egy IOS-es használt Cisco-t ajánlanék, tökéletesen kiélheti rajta a teljes kontrollt, bár nem opensource... De tanulni sokkal többet lehet belőle.

üzenetek