üzenetek

hozzászólások


jocomen
(aktív tag)

Itt egy link: fórum
és kép

Ez is érdekes. Elvileg 2 db x2 kábel dugható rá, amivel x4 sávszélesség érhető el. Ebbe már látok fantáziát.

[ Szerkesztve ]


Tenken
(őstag)

Nem mindegy az sem, hogy melyik pcie szabvány. Minden egyes generációval duplázták a sávszélességet, vagy egy 1.0 x16 = 3.0 x4. Expresscardos csatolón jelenleg Az 5Gbps a max, ez egy x1-es 2.0-ás kapcsolatra elég. Nv-nek az optimusa az egyfajta tömörítési eljárást is jelent, ami akkor akitválódik, ha x1-es kapcsolatot érzékel és duplájára képes emelni a teljesítményt (x2, vagyis 10Gbps lesz). x2-nál már nem működik a kapcsolat, így azt felesleges erőltetni, x4-hez meg már thunderbolt csatlakozó kellene, ami most kezd csak elterjedni (bő év múlva elvileg lesz szélesebb körben fejlettebb thunderbolt 20 Gbps sebességgel, na ott szinte teljes értékűvé válhat majd a rendszer).

Radeon-oknál nincs optimus, vagyis elvileg profitálhat az x2-ből, de erről nem nagyon láttam teszteket mai kártyákkal. Amit néztem konkrétan ott hd 7870 és gtx 660 volt. A vicc az az, hogy a radeon jobban skálázza magát, mint az nv az optimussal... Miért jó mégis? Mert az nv-t gyári driverrel is rá tudod küldeni a belső kijelzőre, míg a másiknál ez csak esetlegesen működhet. Vagyis egyenlőre talán szerencsésebb a geforce, de ez csak idő kérdése. Ha lehetne én is az amd-t választanám.

Ami a teljesítményt illeti. Notebook fronton a processzor inkább fogja vissza legtöbb esetben, mint az x1-es csatoló. Lesz veszteség persze, de olyan előnyök is vannak amik ezt bőven feledtetik, és amúgy is teljesen vállalható szintűek csak.

(#421) jocomen:

Ezek 2009-es megoldások. Azóta azért jóval komolyabb lett a technika. Az, hogy x1 vagy x2 kevesebbet számít, mint hogy hányas pcie szabvány.

[ Szerkesztve ]


jocomen
(aktív tag)

Köszi az infót.
Találtam egy tesztet, pcie 3.0-ával.
Kár, hogy x1-en nem mért.


Tenken
(őstag)

Sajnos pcie 3.0 jelenleg nem elérhető, mert azt a vezérlőt a processzorba intergálta az Intel. A felhasználható csatlakozók pedig a déli hídra vannak kötve, ami csak pcie 2.0-t tud biztosítani.


Dr. Akula
(félisten)

Elgondolkodtató ez a dolog. Kb. mi az a teljesítményszint videokártyában, ami felett már felesleges belerakni ebbe? Gondolom r7990 már az, de valszeg a r4830-nál azért mehetne bele komolyabb is.


Tenken
(őstag)

7970/680, vagyis high-end szinten már akkora a veszteség x1.2 kapcsolattal, hogy nem éri meg foglalkozni vele.
Az erősebb kártya jobban teljesít, nincs olyan, hogy a sáv miatt ugyanannyit tud produkálni mindegyik, ha eléri a kapacitás határait. Százalékos veszteség van, de ez sok minden függvénye. Különböző generációs vga-k olyan tömörítési eljárás változásokat is tartalmaznak, amiről többnyire fogalmunk nincs. Vagyis, nem csak erősebbek lesznek, de nagyobb teljesítményt relatív kisebb sávon keresztül képesek kommunikálni.

Nem kell félni az x1 miatt, bőven elég arra, hogy a sárga földbe tiporják az asztali vga-k a notebookba épített konkurenseiket.

1-2 év és elterjed a thunderbolt, akkor a sávszél sem lesz tovább vita téma. Idő kérdése csak, hogy mikor eszmélnek a gyártók, hogy konkrét termékek kellenek a koncepciók helyett.

[ Szerkesztve ]


ronaldo
(őstag)

Lenovo R61-es laptopom van (2008-as gyártású), Nvidia Quadro NVS140M dedikált videókártyával.

Ebben az esetben milyen külső kártyában lenne érdemes gondolkodnom? A beépített quadro kártya már újkorában sem számított valami nagy teljesítményűnek, de tervezéshez jó(bb) volt.

Most viszont már ha néha kipróbálok egy-egy újabb játékot (2012, 13) akkor már minden low beállítás mellett is teljesen élvezhetetlen a dolog.


Tenken
(őstag)

Nem a kártya a lényeg, hanem hogy milyen processzor van benne. Ha rákötsz egy külsőt, akkor annak kell bírnia a tempót vele. Gondolom valamilyen c2d-d lesz. Ez esetben, ha jól tudom csak külső monitoron tudod használni a rákötött kártyát. Tekintetbe véve, hogy a rendszernek nem a mobilitás az erőssége ez nem olyan nagy érvágás.
Ha komolyak a szándékaid biztos, hogy valamilyen megoldással ráköthető egy asztali.
Techinferno-n van nando4 cikke angolul. Ott mindent leírt, amit tudni lehet a rendszerről. Ajánlások, teszt eredmények stb..

[ Szerkesztve ]


ronaldo
(őstag)

Így van, c2d, egy t8300-as proci. Melyik cikkre gondolsz pontosan?


Tenken
(őstag)

ronaldo
(őstag)

Köszönöm!

A kártyára azért kérdeztem rá, hogy ha nvidia van most benn és amd (ati) kártya is bekerül, akkor a driverek nem "akadnak" össze? Vagy hogy működik ez a gyakorlatban?

Illetve a linken olvastam az egpu teljesítményéről. Gondolom nekem alapvetően x1 1.0-ra van lehetőségem, mivel ez nem sandy bridge (vagy újabb) noti. Az ExpressCard foglalat is gondolom 1.0 szabványú, bár abból kettő darab is van az enyémben.

itt az x2 1.0-t nem értem. Az mit jelent?

Az optimumot lenne érdemes megtalálnom, hogy melyik pakkot vegyem, s ahhoz melyik konkrét vga-t. De eléggé el vagyok veszve. :)


Tenken
(őstag)

Nos, az x2 1.0 azt jelenti hogy PCIE 1.0-ás szabvány és x2 -es vagyis kétszeres csatorna.
Mivel a szabványok duplázódnak így ez annyit tud mint egy x1.2 megoldás (pcie 2.0 x1-es kapcsolaton keresztül).
Ennek pont elég egy szabvány 5-6 gbps-os sáv amit az expresscard vagy mpcie slot képes kommunikálni.

Ha neked két kártyád van az szerencsés esetben azt is jelentheti, hogy képes x2-es kapcsolatokat létre hozni.
Ezt akár két expresscard, akár két mpcie kártya alkalmazásával, vagy a kettő kombinációjával is el lehet érni.

First steps után kicsivel van egy táblázat ahol felsorol alaplapi chipset típusokat és ajánlásokat tesz a különböző kiépítése módokra. Keresd ki a tiéd melyik, abból már ki lehet indulni :).

[ Szerkesztve ]


ronaldo
(őstag)

Közben megnéztem aidában (aztán saját szemeimmel is :) ) az egyik expresscard csak, a másik cardbus.

ExpressCardra x1-es sávszélességet ír, szóval nekem ebben az esetben teljesen megfelelő a "sima" kis x1-es csatoló. :)

Megnézegetem akkor az eredményeket. Nekem is ICH8M lapom van, remélem kisül belőle valami jó.


Tenken
(őstag)

Azzal jó lehetőségeid vannak. Ha csak EC-t használsz is be lehet lőni egy tweaket amivel x2-lesz, vagy ha rátolsz egy mpcie-t is mellé akkor akár x4 is lesz. x2-n kb 20% x4-en meg még kevesebb veszteséged lesz.


Tenken
(őstag)

Én úgy nézem lefújták usb3-at. A pcie és usb közti architektúrális különbségek miatt túl sok modifikálást igényelne.

Szóval marad EC meg várni a TB-re egyenlőre.


ronaldo
(őstag)

Csak akkor tudom használni az Optimust, ha Nvidia a notebook vga-ja is, ugye?

Más kérdés: ha mondjuk ati vga-t veszek, s csak külső monitoron tudom használni, akkor ilyenkor a noti monitorával mi történik? Nincs rajt kép? Mert bizonyos esetekben jól jön a két monitor egyszerre, főleg ha valamit szerkeszteni kell (akár szöveg).


Tenken
(őstag)

1. kérdésedre a válasz NEM! Egyáltlán nincs szükség dedikált kártyára. Ha van benne persze nem gond, mert tiltható szoftveresen, de egyszerűbb a helyzeted, ha egyáltalán nincs. Az optimus akkor aktiválódik, bizonyos típusó igp-t (pl hd 3000, hd 4000) és x1-es kapcsolatot érzékel.

2. Saját belső monitort használni mindkét típusú kártyával lehet. Sajnos csak az egyikkel egyszerű megint és ez az nv. Megoldható amd-vel is de az jelenleg problémás, én ha nem kizáró tényező valami inkább az egyszerűbb lehetőséget választanám.
Ha egyszerre kell a belső és a külső monitor is akkor kapásból azt tudnám javasolni, kösd a monitort a notebookra. Az a csatlakozó is az igp jelét fogja, mint a belső, tehát elvileg kellene mennie együtt.
Külsőt nem tudom, hogy reagál ha belső is megy. Ha meglesz a rendszerem letesztelek mindent részletesen.
Külső monitorból természetesen annyit használhatsz amennyit a kártya kezelni képes, nincs megkötés. Sőt a több monitoros technológiák is elérhetővé válnak rajta.


ronaldo
(őstag)

Leginkább a pénz tűnik kizáró tényezőnek, mert az aprón most nem igazán látok jóárasított nV kártyát. Vagyis lehet, hogy némelyik az, viszont nem abban az árkategóriában versenyeznek amiben én keresgélek. :) 15k-ba szeretném belezsúfolni a vga-t. Illetve talán az is fontos, hogy a 203W-os xbox tápegységgel működjön, mert a témaindító poszt megoldása nagyon tetszik és nem szeretnék atx tápegységet használni, ha nem muszáj. Méret és zaj is kizáró tényező. S olyan 5,5k körül beszerezhető.

Egyébként van olyan tesztprogram jelenleg, ami releváns a kártyák "mostani" teljesítményét illetően? Néhány éve kikerültem a benchmark-körből így nem tudom. Sok helyen (nando4 féle fórumon is) 3dmark06 meg vantage eredmények általában vannak, de ezek elég régi tesztprogramok, nem? Mit tud szimulálni ez a 2013-as környezetből?

Nekem ilyesmi játékok futtatására kellene: nba 2k13, fifa13 és társai. Ezek ugye nem csúcsgrafikájú játékok épp ezért azért jó lenne, ha nem low beállításon lehetne futtatni, ha már kiadok egy adag pénzt. FPS is előkerül néha, de én ezeket a 2065-ben játszódó zombis szarokat nem szeretem, a normális II. vh-s játékok készítése meg tudtommal jó pár évvel ezelőtt befejeződött, így azokkal talán nem lenne gondja a rendszernek.


Tenken
(őstag)

Ezt nézegesd. Bár nem teljes és néhol tartalmaz hülyeségeket, de nagyjábóli viszonyítási alaphoz jó, mert elég nagy adatbázis.

Teszt programokról annyit, hogy 3dmark azóta sem változott. Dx alapú tesztjei vannak 9, 10 és 11. Ezeken nincs mit változtatni, amíg ezekre épülnek a játékok addig nem avul el. :)
dx9 - 3dm06
dx10 - vantage (bár ezt most konkrétan nem mondom biztosra)
dx11 - 3dm11

Ha 15k és környéke a cél akkor egy gtx 460-ast nézz ki. Esetleg ha Ti-t sikerül levadászni még jobb. Sajnos PH!-s aprós árak nem a realitást tükrözik. Sok kis gamer kocka mind nyerészkedni szeretne a több éves vga-ja lecserélésekor. Ügyesnek kell lenni, ha van fenn egy szimpatikus darab, akkor rá kell állni, hogy kialkudj egy elfogadható árat. Garit ilyenkor is nézd van-e még, meg átvételkor a kártyát külsérelmi nyomok után kutatva (gari matricák épek legyenek, ne legyen szenesedés sehol :D), szóval csak a szokásos.

Ha kompakt rendszer kell, vannak pico psu tápok is 150w körüli teljesítménnyel, ott még barkácsolnod sem kell a tápon. Fejből nem tudom, de szerintem gtx460 belefér.

Nekem is lesz ház hozzá, már uton van UK-ból egy 6cm magas szálcsiszolt alumínuim vázas gyönyörűség. VGA is megvan egy egészen hihetetlen áron jutottam egy gtx 570-hez. A jelenlegi legnagyobb gondom emiatt, hogy baromi drága az 1U magas szervertáp ami elbírja. Esetleg lecserelém, de előbb megvárom míg megjön a ház és megnézem, hogy mire van hely a következő lépésekhez.
Már nagyon izgulok, hogy milyen lesz! :))


Zooka
(tag)

Ha valakit érdekel, eladó a PE4L V2.1 Expresscard adapterem!

üzenetek