üzenetek

hozzászólások


envagyok
(veterán)

P4-re nálam a hűtés úgy nézett ki 2002-2003 környékén, hogy Alpha PAL hűtő [link], rá egy 8->12cm tölcsér, és Papst ventilátor, illetve a ház szellőzésére is papst ventilátorok voltak, a táp állítható ventilátor sebességű enermax volt, az ASUS Geforce 4 ti4600-on zalman passzív hűtés volt.
A ház ki volt még hangszigetelve.
Annyira halk volt, hogy ha nem dolgoztak a Raidbe kötött HDD-k, nem mondtad meg, hogy megy a gép.

Én is akkor vetettem bele magamat a csendesítésbe, mikor összedobtam a p4 rendszert gyári hűtéssel meg a visító gf4 -el :DDD


envagyok
(veterán)

2003-ban Győrben új lakást vettem 4.8M Forintért.
Most egy kis panel is 24M Ft
Kb 5x árak vannak.
De autó is 2001-ben 2M Ft-ért vettem VW Polót újan, most min 8 Millió, de normálisabb felszereltséggel, motorral simán 9-10M.
A kaját meg hagyjuk is...
A 20ft-os tojás most 90-100, a 100ft kiló kenyér most 700.


nuke7
(veterán)
Blog

De pont az informatikai alkatrész árak nem emelkedtek annyit amennyit az ingatlan, kaja meg auto árak.
500% meg a 25-30% között elég nagy különbség van, valami lehúzza az átlagot ;)


Gave
(addikt)

Sokkal rétegeltebb is lett, 2000-2003 környékén a 250e PC, ha jó helyről lett beszerezve, nem random kishelyi bolt a 40% profittal, hanem valami ismerőssel feljebbről, akkor kb meg is volt a közel max 3D minőség/élmény. (Ebben nekem még a bill, egér, Logi fejes, és stb cucc is elfért anno)

Ha most a max minőség (egyéni persze), kellene akkor ennek kb 1.25m nem fedné be szerintem.

[ Szerkesztve ]


Dönc
(tag)

Hűha, erre az alaplapra építettem életem első saját kútfőből összerakott Pc-jét. 1,4-es Celeron volt benne, ami biztos, hogy nem 1.4-en ment. Kár hogy eltökítettem valahova az idők során, pedig doboza is volt. :(


myckey
(veterán)
Blog

:R
Ez szép volt , a játékokért pláne nagy piros !


Dilikutya
(félisten)

Egy átlagos HDD 20 éve is 10-20e között mozgott mérettől függően, és 2004 elején olyan 15-16 körül vettem 512 MB-os RAM-ot. Most 16-ért már van 16 GB RAM, ami ugyan még talán nem átlagos mennyiség, de új gép építésénél ez alá nem szabad menni, és olcsó is. Alaplapok anno 20e körül voltak az elterjedt modellek, a mindenféle szuper deluxe-ok elmehettek a duplájáig is. Itt ma nagyobb a szórás, én másfél éve vettem új gépet, 40 körül már jó lapok voltak, a felső határ meg a fél milliót karcolja, bár én egy 100+ ezres lapnak sem látom sok értelmét, pláne ha nem csúcs tuning, meg HEDT platform a cél. A processzor árakra nem emlékszem, 2004-ben vettem 2,4 GHz-es Pentium 4 Northwood-ot talán 25-ért, de az akkor már egy 2 éves CPU volt, viszont abszolút aktuális teljesítménye volt, az 512 MB RAM lett épp akkortájt kevés, hála a Far Cry és Doom 3 remekműveknek, a 64 MB-os videókártyákat is ezek küldték nyugdíjba, a Doom 3 egyből a 128 MB-os verzióknak is beintett.
Amire még biztosan emlékszem, a Radeon 9800 Pro 128 MB 60-65e körül volt kapható 2004 (vagy 2003 végén).

2000 végén 120-ért vettem kezdőként komplett gépet (ez lehet nem volt egy év üzlete), Abit BF6 alaplap, 64 MB RAM, TNT Vanta 16 MB, 20 GB HDD, meg egy Celeron 533 MHz, ez már Mendocino magos. Ez mondjuk nem volt egy tartós konstrukció, 2003-ra már volt olyan játék, ami el sem indult rajta, 2004-et meg inkább hagyjuk is. :)

Durva belegondolni, hogy anno a VRAM mérete töredéke volt a rendszer RAM-nak még a komolyabb PC-kben is, ma meg simán van benne negyed, fele annyi VRAM, vagy még több. :)

Viszont pl. a HDD árak az utóbbi 10 évben, ha kilengésekkel is, de nem változtak a kisebb, otthoni méreteknél, most is 13-ról indul egy 1TB, már 2011-ben is emlékszem, ennyiért vettem.


jaszy91
(aktív tag)

Nagyon szeretem az ilyen visszatekintéséket, bár nem tartom magam annyira idősnek a 91-es évjáratommal, de a kétezres évek elején nekem is lehetőségem volt a 486-os után egy modern gépet használni.

2003 vagy 2004-ben kaptam ezt a gépet, amire mind a mai napig emlékszek, hogy mi volt benne és milyen volt:

- Asus A7V8X-X
- AMD Athlon XP 2800+ ~2.1 GHz-en ment
- 256MB 333MHZ DDR RAM, ez később 512-re majd 1,5 GB-ra lett bővítve
- ATI Radeon 9200 SE 128 MB, majd cseréve a nép kártyára: 9600 128MB-ra.
- Codegen ház
- 300W-os Codegen PSU
- LG CD író és DVD olvasó, aztán később Pioneer CD/DVD író.
- 80GB IDE Maxtor HDD, hangos volt mint atom, de nem romlott el soha.

A cikk olvasása után én is kedvet kaptam, hogy a volt gépemet összeállítsam. :DD


30z.Samu
(félisten)

Akkoriban ilyen gépre kellett gyűjteni rendesen, toltam a diákmunkát ezerrel. Minden egyes alkatrész cserének vagy teljesen új gép építésnek megvolt a varázsa. Már már rituálé volt, hogy utána végigpróbálta az ember az akkori játékokkal mit tud a masina és kerestük az állunkat hogy mekkora ugrást értünk el teljesítményben. Imádtam ezt a korszakot, aztán 2017-ben jutottam el oda, hogy olyan irreálisnak tartottam 1-1 alkatrész árát, hogy nem voltam hajlandó megfizetni. Inkább vettem egy konzolt, azóta is konzol vonalon tolom tovább a gaming-et. Nem mondom, hogy nem hiányzik ez az időszak, de már nincs meg az a varázs, mint akkor volt. Köszönöm az írást, jó kis nosztalgia bomba volt!


Dilikutya
(félisten)

Én személy szerint nem a varázs miatt maradtam PC vonalon, nem is csak azért, mert IT-s vagyok, hanem mert a magánéletben is több dologra használom, így egyértelmű, hogy egy konzol és valami normális laptop helyett jobb alternatíva nekem.
Nem utolsó sorban játszani is olcsón lehet, ha nem rohansz a bugtenger 0day játékok után, 1-2 évesen már baráti áron mérik őket.


Dilikutya
(félisten)

Az Athlon XP 2800+ jó cucc volt, a jobbak simán hozták a jóval drágább 3200+ teljesítményét is, de önmagában sem volt rossz.
A Codegen táp viszont az volt. :) Persze nem annyira, mint a legendás Vargáné és Társa, de azért drágább vasat akkor sem mertem volna rábízni. Akkoriban még egy táphiba simán magával vitt egy vagy több alkatrészt is.
Ma már hobbiból se tudnék ilyen gép elé leülni, minden lassú benne mai szemmel. :)


30z.Samu
(félisten)

Ha olyan munkám/hobbim lenne, amihez kell az erősebb gép, én is tudtam volna még abba kapaszkodni. Játékok olcsóbban tudnak lenni PC-re. Stream-re megvettem a Resident Evil 4-et 15k-ért, konzolon 22k volt az alap. Azért nem mindegy, Steam Deck-en játszom vele, erős jó indulattal ezt még lehet mondani PC-nek. Persze nincs Raytracing meg 4K, de ezektől eltekintve én meglepődtem milyen korrektül néz ki rajta a játék 27"-os monitoron is. Amúgy 1-2 éves játékokat konzolon is ki lehet fogni, jobb esetben ingyé hozzád vágják egy GamePass vagy PS Plus keretében.


envagyok
(veterán)

Töltés kezdetétől számítva egy scsi vagy wd velociraptor raid rendszer gyorsabban betölti a korabeli windowst mint most az nvme ssd-m a 10est.
Minden kor legerősebb processzora vga-ja ugyanúgy fluid volt a korbeli programokkal, oprendszerrel, mint most


Dilikutya
(félisten)

Gamepass és társai nem releváns, PC-re is van. Gamepass is, az EA és a Ubisoft is kínál ilyet. De összességében, ha fixen, fiókra akarod, akkor olcsóbb a PC. Újonnan is olcsóbb, és elég hamar jönnek az akciók. A Far Cry 6 a legfrissebb játékom, még egy éves se volt, és már 7-8 ezerért be lehetett szerezni PC-re az alapjátékot.
Egyébként a hardver se olyan vészes árban, nekem 5 éve van a gépben az RX570, és minden meg high-on, ami nekem kell. Nyilván 2023-as címek nem, de 5 év után nem is várom el, de nincsenek olyan évenkénti nagy ugrások már, mint 20 éve, 1920x1080-as felbontáson sokáig kitart a hardver, egy 24 colos monitort nem is érdemes 4K-ra cserélni még. Nem tűnik igazán kompromisszumnak a 60Hz sem.


30z.Samu
(félisten)

Többségben egyet is tudok érteni azzal, amit írsz. De hogy az RX570-nél maradjunk, jelenleg 145 ezerért lehet kapni azt a kártyát. És ez csak a VGA, alaplapot, procit, meg a többit meg se vetted. Egy Xbox Series X-et manapság is 220-ért megkapsz és az tartósabb, mint a most ennyiért összerakott PC. Persze ha több mindenre kell a gép, akkor a PC még mindig előnyben van, de ha valakinek csak a játék a szempont, akkor véleményem szerint egy konzol hosszabb távon jobb választás. Írom ezt úgy, hogy bő 15 évig PC-n játszottam és ragaszkodtam hozzá.


Dilikutya
(félisten)

Árukereső szerint nem forgalmazzák, az szimplán hülyeség, a 8 GB-os verzió se került soha annyiba, a 4 GB-osat meg 46-ért vettem 2018 őszén. :) A bányászhülyeség idején ezeknek is felment az ára, lehet árulta is valaki ennyiért, de semmiképp sem elterjedt, valós árazás.
Jelenleg meg ki az a hülye, aki 145-ért ezt venné, az összes újabb és gyorsabb kártya kevesebbe kerül, de cserélni pl. egy GTX1660-ra, RX6500-ra nem lenne értelme, RX6600-tól fölfele van a teljesítménytöbblet arányban az árral, 145-ért 10GB-os RX6700 is akad már. És új árakról beszélünk.
De 65 körül már vehető az i5-12400, tizessel olcsóbban 11400, 16GB RAM 20 alatt kezdődik, 45-50 körül jó alaplapok vannak. Nyilván többől jön ki, mint egy Xbox, de többre is használható. A csúcskategória drága, de a középkategória értelmes tartományában azért lehet jó gépet építeni normális áron.
Alaplap, CPU, RAM, 1TB SSD, RTX3060 12GB kijön 296 ezerből, táp, ház, billentyűzet, egér, monitor opcionális, kell-e. Ez így egy havi nettó átlagfizetés, 2004-2005 körül egy havi átlagból biztosan nem jött ki egy olyan PC, ami messze nem belépő szintű, hanem mérhető teljesítményre képes a legelterjedtebb felbontáson. És sokkal rosszabb a forint, mint volt. Csak ugye a játékos topikokban is sokan vakaróznak, ha nincs meg a 144fps 4K-ban a The Last of Us-ban, persze hogy kell a milliós hardver. De a helyzet messze nem ilyen tragikus.


30z.Samu
(félisten)

Aqua oldalán néztem, ott még rendelhető, az jogos, hogy máshol nem néztem rá. Nem feltétlenül mozgatott a 4k meg a három számjegyű képkocka. A régi gépemből a 75Hz-s 1080p-s monitor maradt meg, arra kötöm a laptopot meg időnként a Steam Deck-et.


Pista0001
(addikt)

Klassz korszak volt ez. :) Mai szemmel vicces, hogy manapság a bejelentkezésnél tartunk, mire ez a gép a POST-ig eljut. ;]

Inkább a játékok szerinti korszakot nézve nálam AthlonXP (2400+) volt 9600pro-val, majd Athlon64 (3000+ majd 3700+) HD3850-nel. 2009-ig maradt az 1 mag és a DDR1, nem sikerült 939-es X2-t szereznem. AM2-re vagy 775-re akkor már nem láttam értelmét váltani, a DDR2-t kihagyva lett tavasszal AM3 X2, majd ősszel 1156-os i5. :)

NFS témában nekem a Most wanted az egyik legnagyobb kedvencem (a másik a 2000/Porsche, kb az egyetlen, aminek értelmes fizikája van :P ). Nagy pacsi a lányodnak, hogy pont ezt mutatta be, és hogy pont a Puntoval. :)

#2 -HARDCORE-: Egyszer a Puntoval elmentem a Lancerig, majd azzal a legvégéig. A kísérlet eredeti célja az volt, hogy a Puntoval el lehet-e jutni a végéig, de az nem ment. Nem emlékszek, meddig jutottam vele, de szerencsére a Lanceres ellenfél autóját pont elnyertem, így azzal folytattam. :)

[ Szerkesztve ]


nuke7
(veterán)
Blog

Én elmentem puntoval végig :K végére jobb lett mint a főnyeremény BMW…

[ Szerkesztve ]

üzenetek