üzenetek

hozzászólások


Pistiboy88
(aktív tag)

Először is, nekem tetszett az írás, szépen összeszedett.

Anno, mikor újítottuk fel a házat, akkor én is gondolkodtam napelemen. De, ne rohanjunk ennyire előrre.
Ház: 1960-as években épült, 110 nm-es torz* kockaház.
A fél ház alápincézve. (Ennek még lesz jelentőssége.)
60 centis kőfalak 10 cm szigeteléssel. ( terméskő, 3 sorba rakva, sárral kitöltve közte és mészhabarcs szerű anyag fogja össze, de ehhez nem értek. :) )
Műanyag nyílászárók. + van 3 db aereco higroszabályzású szellőző és a fürdőben, wc-ben gravitációs szellőző.
22k lemezradiátorok, nagyon túlméretezve, előrre menő csövek a fal tövében, szigetelve mennek, visszatérők a padlóba vannak lecsavarva.
GK álmennyezet, 30cm légrés a födém és a gk között.
Fűtés:
Vegyestüzelésű kazán, zárt rendszerrel, még a puffer beépítésre vár. Gáz nincs, nem is lesz.
Gree 5.6kW-os klíma (GWH 18YC) H tarifával.

*Fentről nézve inkább téglalap.

Akartam napelemet, de akárhogy osztottam, szoroztam a H tarifával jobban jártam. Olyan szerencsés a ház elrendezése, hogy télen 1 klímával kifűtöm! Mivel van egy nagy ~60 nm-es amerikai konyhás nappalink, amiből minden helység nyílik, elég ezt fűtenem klímával. A gyerekek miatt 22 fokra van bállítva télen, a nappaliban ennyi van, a szobákban 20-21. De nem csak ezzel fűtök, hanem a vegyes tüzeléssel is, 2-3 naponta begyújtok, ha 0 fok alatt van kint. Itt jön a lényeg, az alápincézés. A kazán a pincében van, egy nagy hődobbal a füstcsövén. A fűtés alatt a pincében ~30+ fok van. A födém is szépen átmelegszik. Ez a szigetelés miatt, meg a kb 50 centi beton miatt tartja egy kis ideig a meleget, nem beszélve a radiátor visszatérőkről, ami a padlóba van lecsavarva.
Bármi hihetetlen, de a tavalyi telet 37 000 ft-.nyi áramból és 1 köbméter fából(tölgy) fűtöttük ki, idén az enyhébb tél miatt majdnem 35 000 ft nyi áram ment el, és az 1 köbméter fa közelében sem voltunk. Ez 6 fűtési hónapra levetítve azt jelenti, hogy 37 000 ft-nyi áram (~1600kWh) + 1 köbméter fa, ami méterben jött 24 000 ft -os áron még 2017-ben (azóta nem vettem fát) azt jelenti, hogy 61 000 ft / 6 hónap. Szerintem ez nevetséges összeg ekkora ház fűtésére.
Bárki, aki kételkedig, eljön tőlen egy hétre, vendégül látom és meglátja, hogy létezik ilyen. :)
Idén még bekerül a puffer, így lesz teljes a rendszer.

A HMV-et pedig egy Ariston Lydos Hibrid állítja elő, 5-en vagyunk, 3 gyermek és 2 felnőtt. A havi melegvizünk tisztán hőszivattyúval kb 50 kW-nyi áramból megvan. (52 fokra van állítva a vízhőfok, 53 fok fölött kapcsol csak a fűtőszál).

Visszakanyarodva a témához. Igen, a klímás fűtés nagyon jó, Mivel a nappaliban van, a hangja nem zavaró, sőtt nem is hallom a mi szobánkban. Télen rengeteg port megfog a szűrője, ezért hetente takarítom. Egy éveben 2-szer fertőtlenítem és átmosom a lamellákat. A kültérit is egy évben legalább 2x érdemes takírítani, mert nagyban romlok a hatásfok. Apropó hatásfok. Nekem a kültéri DNYI irányba néz, télen félelőtt 10-től szinte napnyugtáig éri a nap, és észrevenni, hogy mennyivel hatékonyabb, mikor süt a nap, a ház falai is felmelegszik valamennyire a napsütéstől, mint mikor borult az ég, ha a külső hőmérséklet ugyan annyi. Persze itt most csak pár fokról beszélünk, de itt minden fok számít. :)

Sorry, ha hosszú lett, de rövidebben nem tudtam megfogalmazni. :)

[ Szerkesztve ]

üzenetek