üzenetek

hozzászólások


misx
(senior tag)

Köszönjük az hasznos leíráts!. Tény, hogy a hacker szó a köznyelvben legtöbbször a feltörés/betörés szinonímája. Lásd: heckelés (pl. zárat, jelszóvédelmet).


sghc_toma
(senior tag)
Blog

azt tegyuk hozza, hogy ez a hacker/cracker megkulonboztetes "mestersegesen" lett bevezetve.. a kezdetekben arra mondtak azt, hogy hacker, aki egy problemara okos, hatekony, lelemenyes megoldast talalt.. es igen, ebbe beletartozott az egyetem lezart teruleteire valo bejutas, az egyetemi gepek biztonsagi rendszerenek megkerulese, es uj szamitogepek, operacios rendszerek letrehozasa is.. nem az volt a lenyeg, hogy mit csinaltal, hanem az, hogy hogyan..
aztan mikor a media a hacker szot szinte kizarolag a "gonosz" celbol elkovetett hack-ekre kezdte hasznalni, akkor probaltak tobb-kevesebb sikerrel bevezetni a cracker szot..
en jobb szeretem a hacker szot az eredeti ertelmeben hasznalni, es nem erdekel, hogy valaki milyen celbol csinal valamit, ha szep, ugyes megoldas, azt hack-nek nevezem..


bjay
(tag)

szvsz valóban érdekes, hogy a média a 2 fogalmat összemosta holott, ha valaki warez oldalakról bizonyos programokat tölt le (hogy megkerülje a szerzői jogok megfizetését, a szellemi termék ellenértékét) azzal megkárosítja a gyártó(t) (céget) hiszen egy crack-kel máris teljes jogú sw "tulaj" lesz... vagyis jogilag kárt okoz, mert egy fityinget sem perkált le. Viszont ez lett gyakorlatilag a bevált módszer, úgymond elfogadták a felhasználók, hogy ha valamit meg tudsz venni akkor tuti, hogy ahhoz ingyen is hozzá lehet jutni! Ez nem általánosítható, hogy csak a magyar gondolkodik így, számtalan orosz oldalon is fellelhetőek ezek a törések, amit ugye nem egy "mezei júzer" készített, hanem fél-profi cracker...


RepeatSector
(senior tag)
Blog

"Nagyon röviden és tömören: a hackert az építés, a dolgok jobbá tétele motiválja. A crackerek ezzel szemben elsősorban a rombolás élvezetéért tevékenykednek, vélt vagy valós sérelmeikért állnak bosszút látványos, hírekbe kerülő akciókban – legalábbis a legtöbb esetben."

Akkor mi van pl a commodore 64-en crackelokkel ok is jobba tettek dolgokat pl PATCHELTEK jatekokat (sajat maguk javitottak ki hibakat)
De a konzolokat hardveresen vagy szoftveresen toro emberkeket mar HACKER-nek hivtak (pedig ok is jobba tettek dolgokat)


rolkaDb
(aktív tag)
Blog

Nagyon jó kis összefoglaló lett, köszi szépen! :R


mrhitoshi
(veterán)
Blog

Érdekes, hogy a médiának mekkora hatalma van. El hitették az emberekkel azt, hogy a hackerek gonoszak, holott teljesen más a felállás. Érdekes, és egyben borzasztó, mennyi hülyeséget, tudnak elhitetni. :W


Realradical
(őstag)
Blog

Az összemosás szerintem azért volt ilyen sikeres, mert az élet nem-IT-s területén nemigen vannak szakik akik betörnek a lakásodba majd boldog mosollyal megosztják veled a tanulságokat, megigazítanak egy képkeretet a falon majd távoznak. Épp ezért nincs hova tenni fogalmilag a földi halandónak a hackert.

A white hat meg ethical hacker már inkább a radírozásszerű fogalom, próbálnak valami meggyökeresedett képbe (lásd Swordfish-szindróma) több osztályozási rendszert bevinni utólag hátha bejön. A CEHv6 tananyag tele van az osztályozás mikéntjével kb. 200 oldalon át.

Amivel javítani lehetne a képen és elfogadtatni a hacker/cracker osztályozást az egy háliwúdi szuperfilm lenne DiCaprioval meg Dolph Lundgrennel aminek a címe: A jóságos hacker és a gonosz cracker.

Kicsit off de félig idevág: :)
Allow
Deny

[ Szerkesztve ]


bambano
(titán)
Blog

kicsit úgy érzem, a tiszta víz elmaradt.

szóval öntsünk tiszta vizet a pohárba. a hacker és a cracker közötti éles határvonalat a szándék milyensége adja meg. Ha a szándék tisztességes, elfogadható, törvényes, akkor hacker. Ha a szándék sötét, akkor cracker.

Ez ilyen egyszerű. A szokott példám: ha véletlenül becsukod a kocsikulcsod a kocsidba és jön egy fickó, aki a te kérésedre sérülésmentesen kinyitja a kocsit, akkor hacker. Ha a fickónak megtetszik a verdád, és éjjel, amíg alszol, megint kinyitja és kocsikázik vele, akkor cracker.

ennyi.


sh4d0w
(nagyúr)
Blog

Szerintem elég egyértelmű.


Necc
(addikt)
Blog

Érdekes én úgy tudtam, hogy borzasztóan leegyszerűsítve: hacker az aki a hálózaton/neten keresztül mókol, míg cracker az, aki "local" szinten mókol (pl. programokat tör fel)


dfdfdf
(őstag)
Blog

Hát eléggé össze vannak mostva ezek a fogalmak.
Szóval a Hakerek csinálják a Crackeket és a Crackerek hackelnek? :D :DDD


hoffman_
(nagyúr)

Pöpec írás lett, köszönet érte :)


koxos:8]
(senior tag)

Jól összeszedted, köszi. :C :R


hcl
(félisten)
Blog

Én olyan értelmezését is tudtam, hogy a hacker rendszerekbe tör be, a cracker pedig programokat tör meg, ugyebár... De manapság ez nagyon kikopott már.


zoltanz
(nagyúr)
Blog

Köszi, ezen én sem gondolkoztam.

"A filmekkel foglalkozó releaserekre újabban egyre gyakrabban elhangzik az, hogy a régi scene-társadalom utódai."

Szerintem a zenékkel foglalkozók is, azok viszont akik a film feliratokat készítik megint más kasztból valók lehetnek, mert ahhoz komolyan kell ismerni több nyelvet is. :U


rekid
(addikt)
Blog

Jo cikk, nyugodtan belevehetted volna a warez fogalmat is ugyanis mára az is elmosódott.
Ezelott 8-10 évvel kicsit másképp értelmeztuk ezeket a szavakat. :)

Sok esetben a softwareket a torok nem azert tortek hogy hasznaljak hanem hogy elismerest nyerjenek nyilvan adott szubkulturaban. Amit meg is kaptak. :) Igy teljesn igaznak erzem a cikkiro allitasat hogy hackernek azokat hivtuk akik "ugyesek" voltak.

[ Szerkesztve ]


phanzetomox
(őstag)
Blog

Érdekes, bár úgyis a köznyelv dönt a jelentéséről és használatáról így gyakorlatilag teljesen megváltozhat a jelentése az idő elteltével. :)
Amúgy szívesen elolvasnék még pár rosszul használt szó jelentésének az összehasonlítását mert nagyon érdekes :K


domi007
(őstag)
Blog

:R :R :R :R :R :R a cikkért.


sh4d0w
(nagyúr)
Blog

A zenékkel foglalkozókkal kapcsolatban én még nem olvastam, ezért nem írtam őket is - ami persze nem zárja ki azt, hogy nincs így.


tobal
(tag)
Blog

Akkor ezzel kapcsolatban is öntsünk tiszta vizet a pohárba :)
Kétféle terminológia van. Az egyik az, ami alapján te is írtad a cikked, miszerint van a hacker, aki ügyesen old meg problémákat, meg van a cracker, aki meg rombol.
A másik terminológia a fent említett crackereket (vagyis a gonoszokat, csak hogy mindenki értse :) ) osztja még három felé. Eszerint van hacker, cracker és phreaker. A hackerek azok, akik a számítógépes hálózaton törnek be rendszerekbe, a crackerek akik programokat törnek (pl ők írják a játékokhoz a crack-et, innen a crack szó :) ), a phreakerek pedig akik a telefonhálózattal bíbelődnek. Ez utóbbi faj manapság már kihalt, pontosabban már nem a vezetékes telefonhálózattal bíbelődnek, hanem a vezetéknélkülivel.
Itt ugyanakkor nagyon ingoványos talajra tévedtünk, hiszen mondjuk egy penetration teszter, aki hálózaton keresztül tör fel rendszereket, hogy biztonsági réseket derítsen fel, de nem okoz kárt, sok - igazi - hacker szerint az is gonosz krekkernek minősül, hisz a törés az törés... vagy akik programokat törnek fel, és cracket írnak mondjuk a játékokhoz, sokak szerint azok is gonosz krekkerek. Nem veszik észre, hogy egyrészt pl az utóbbihoz hihetetlen mérvű szaktudás kell (aki egy gépi kódot visszafejt, értelmezi azt, majd úgy írja át hogy ne legyen benne másolásvédelem, az azért nem nevezhető script kiddie-nek sztem...), másrészt (bár ez nyilván nézőpont kérdése) alapvetően szerintem nem rombol.
Szóval a definíciók kicsit ködösek, többen többféleképp értelmezik még az IT szakmán belül is. Ne lepődjünk meg hát, hogy egy átlag halandó se tud eligazodni a kifejezéseken.

[ Szerkesztve ]

üzenetek