[Re:] [Hieronymus:] Vegetarianizmus, veganizmus vagy húsevés az egészségesebb!? - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


philoxenia
(MODERÁTOR)
Blog

Száraz kenyér vízzel, a legkülönbözőbb testhelyzetekben? ;]

A témához: [link]

[ Szerkesztve ]


fatpingvin
(őstag)
Blog

az evolúcióról a definícióján kívül nem hagynék itt többet: örökletes tulajdonságok gyakoriságának változása generációkon keresztül.

a Bibliát olvastam, nem gondolok róla semmit. egy nagyon régi írásgyűjtemény, vallási vonatkozással, ennek megfelelőenm kell kezelni, annak is akinek szent írás. kb mint a Bhagavad-gíta vagy a Korán (csak hogy maradjak azoknál amiket olvastam). de ez eléggé offtopik ahhoz hogy ne akarjam folytatni ezt a gondolatmenetet :D

a harmadikról pedig semmi, nincs a látóteremben.

(igen, leesett hogy provokálsz :P)


philoxenia
(MODERÁTOR)
Blog

Azaz erkölcsileg nem véleményezed a vegán/húsevő ellentétet?


fatpingvin
(őstag)
Blog

nem, ugyanis ennek a kérdésnek legalább négy, számomra értelmezhető vonatkozása van és az ilyen ellentétek jellemzően abból szoktak jönni, hogy a két fél nem látja be / nem hajlandó belátni mindet, vagy nem hajlandó tudomásul venni a másik fél létező szempontjait, így meg nem lehet egy kérdésről értelmesen vitázni.

egyébként pedig egy általam nagyra becsült volt oktatómat idézzem: a szakértőknek szakmai kérdésben nem az erkölcsi állásfoglalás vagy a döntések meghozatala a feladatuk, hanem a döntéshozókat ellátni a döntéshozatalhoz szükséges megfelelő mennyiségű, hiteles és értehtő információval.

[ Szerkesztve ]


bambano
(titán)
Blog

még a végén biblia fan leszek :P

nem tudom, lehet-e az evolúcióról külön vélemény úgy, hogy a teremtés mítoszt nem keveri hozzá.
ha azt gondolnám, hogy a világot teremtették, akkor azt tudnám mondani, hogy silány munka. ha úgy nézem, hogy evolúció meg egy rakás véletlen hozta létre a világot, akkor már jobb véleményem van.


philoxenia
(MODERÁTOR)
Blog

Egyénre szabottan ellenben nyilván nincs abszolút igazság biológiai szempontból, hiszen mindhárom lehetőségnek vannak előnyei és hátrányai. Az emberiség persze más kérdés, bár előbb-utóbb majd elkezdődik a nyilván mindenhol a népességfogyás, csak a mértéke és a kezdete kérdéses, meg az okai.


dabadab
(titán)
Blog

A Bibliáról? /1Móz. 9.3/
"Minden, ami mozog, ami csak él, legyen a ti eledeletek. Nektek adom mindezt éppúgy, mint a zöld növényt."
Aztán az öreg elég gyorsan meggondolta magát, a 3Móz. 11-ben már ott sorolja, hogy mi az, amit mégse. Tenger gyümölcsei off:

"De legyen utálatos a tengerekben és folyókban mindaz, aminek nincs uszonya és pikkelye, akármilyen vízben nyüzsgő és akármilyen vízben élő lény is az."

Aztán még tiltólistán van a teve, a hörcsög, a nyúl, a disznó, madarakból meg egy rakat, többek között a fülesbagoly és a bölömbika is. (A lajhár és az orángután viszont nincs, szóval azt lehetett lakmározni a Antiochiai Szent Gránát örömére.)

[ Szerkesztve ]


Kisgépkezelő
(senior tag)

Nem azt a remek ZDF-es tesztet találtad meg, amit 3 fős mintén végeztek?


Krugszvele
(aktív tag)

Szia!
Engem teljes megtérített a ketogén étrend, abszolút híve vagyok. Te hogy látod?
(ketogén étrend: nulla cukor, szénhidrát is kb. nulla, de minimális. kizárólag fehérje és zsír.)

A véleményed érdekel, nem provokállak. Akarok ellenvéleményt is hallani, mert eddig senki sem tudott mondani.


Moki2
(aktív tag)
Blog

Végülis az oroszlánnak bevált😁


philoxenia
(MODERÁTOR)
Blog

Hát én nem is eszem olyan sz*kat, mint a tenger gyümölcsei.... ;]
Tevére se neveznék, a minap találtam a kutyák előtt egy félig elbomlott hörcsögöt, na azt se igen eszek ezek után.... :N
A disznót viszont megehetem, lévén nem vagyok zsidó/mohamedán... Kutyát megint csak nem.
Ellenben a mondás szerint: "zuhanó repülőgépen nincsenek ateisták"
Éhező emberek így sok olyat megesznek, amit azelőtt nem. Hamar elmúlnának egy európai vegán erkölcsi aggályai, ha semmi más étele nem lenne, csak állati eredetű...
Természetesen egy vegán kultúrában felnőtt és azóta is abban élő ember talán éhen halna. Viszont sokszor ettek emberhúst éhezés esetén a történelemben, pedig az már elég elvetemült dolog és nyilván biológiailag a legveszélyesebb. :)


philoxenia
(MODERÁTOR)
Blog

Az a kérdés, hogy az erkölcsi aggályokat próbáljuk magyarázni a biológiai előnyökkel, az emberiség jövője miatt mondjuk a húsevés tilalmára, hogy előnyös, vagy tényleg létezik kutatás erre. Persze ilyenkor a milyen növényt, milyen húst, mit ne, kérdése még eléggé árnyalja a képet.
Azonkívül még szóba jön a "lelki" egészség is, mivel a tapasztalatom szerint a vegánok gyakran élik meg ezt úgy, hogy ők erkölcsileg magasabb szinten vannak, ami a boldogságfaktor miatt, befolyásolja az egészséget valószínűleg.
Azaz olyan kettős vak kutatás kellene, ahol az alanyok nem is tudják, hogy mit esznek.
Jó, mondjuk a mi világunkban eleve igaz ez, hiszen rengeteg növényi terméket tartalmaznak pl. húskészítmények...


philoxenia
(MODERÁTOR)
Blog

Gyakorlatilag akkor egy csomó vitaminhoz nem jut hozzá a szervezeted, ami csak növényekben található.


D1Rect
(félisten)
Blog

Mire gondolsz?


Pro Koryak
(addikt)

Mivel az emberi szervezet az évezredek során úgy fejlődött, hogy húst, zöldséget...többféle élelmet dolgozott fel, ezért szüksége is van rájuk, szóval nem igazán van értelme csak és kizárólag egyazon fajtájú étrendre, mert a másik pl. hús/zsír nem egészséges jelszóval.
Szerintem


fatpingvin
(őstag)
Blog

köszönöm a kérdést. előrevetíteném én se provokációnak szánom :)

hosszú távon nem tudom elképzelni hogy egészséges legyen. egyrészt kezdve azzal, hogy a szervezetnek szüksége van cukorra, az idegrendszernek mindenképpen, ugyanis az idegsejtek konkrétan nem tudják mással fedezni az energiaigényüket mint a vércukorral. hogy mégse kerülsz gyorsan katatón állapotba tőle ez annak köszönhető hogy a metabolikus hálózatunkban van egy "menekülőút" amit glükoneogenezisnek hívnak. ez lényegében azt jelenti, hogy bizonyos egyéb tápanyagokból (főleg aminosavak) a metabolikus lánc képes némi energiabefektetés árán cukrot szintetizálni, hogy a fiziológiás vércukorszintet fenntartsa, ezt használják elsősorban az idegsejtek. alapvetően az izomzat is cukorral működik (szeretném kihangsúlyozni, itt most az energiaigény fedezetről beszélünk), viszont az izmok emellett képesek adott esetben ketontestekkel is működni, ez kevésbé energiahatékony ha jól emlékszem de működik, a fiziológiai éhezés második szakaszáman így működik a szervezet, ilyenkor a zsírokat használja energiaforrásként. ez energiahatékony ugyan, de igen nagy a metabolikus aktivitás költsége, ami azt jelenti hogy az ebben érintett enzimrendszereknek nagyobb turnoverre van szüksége.

visszatérve a glükonogenezisre: a legnagyob probléma ezzel, hogy az aminosav-cukor konverziónak van egy mellékterméke, ez pedig a felszabaduló kötött nitrogén amit valahogy a szervezetnek el kell távolítania. ez a szervezetben leginkább karbamid és húgysav formájában történik, amit a vese (ismét csak viszonylag nagy energiabefektetés és membránterhelés mellett) ki tud választani egy szintig, de ha ez állandó, az egyrészt a vesét igen erősen leterheli, másrészt a szervezet egyéb területein is összegyűlhet, részletekért ajánlott olvasnivaló a köszvény wiki szócikke.

ez eddig csak a primer tápanyagokra vonatkozott, a szekunderek (vitaminok, ásványi sók, etc) erről mélységeiben nem tudok nyilatkozni, nekem is utána kellene néznem alaposabban, de pl a kálium és magnézium bevitellel kapcsolatban nekem van egy olyan gyanúm hogy nem feltétlenül elégséges, illetve amit a vegetáriánus étrend kapcsán szoktak volt mondogatni (bár jórészt alaptalanul), miszerint a vitaminellátottság nem elégséges: enek meglátásom szerint igen komoly veszélye van a ketogén étrend mellett, pl nem tudom elképzelni hogy honnan jutna a szervezet elegendő aszkorbinsavhoz (C-vitamin). az, hogy a C-vitamint a szervezetünk nem tudja előállítani (nagyon kevés ilyen állat van amúgy) egy olyan evolúciós örökségünk ami egyértelműen mutatja hogy az őseink igen sok növényi táplálkot, gyümölcsöt ettek, ugyanis kizárólag egy ilyen helyzetben elképzelhető az hogy az aszkorbinsav szintézisláncának sérülése ne okozna evolúciós hátrányt. ez nem kapcsolódik szorosan a konkrét kérdéshez, de szerintem lényeges.
remélem teljes volt a válasz, ha nem akkor szívesen pontosítok, illetve ha eszembe jut még valami azt le fogom írni.


philoxenia
(MODERÁTOR)
Blog

Nagyon fontos kérdés:
A biológiát sajnos utoljára csak '79 előtt tanultam, azóta csak olvasgatok a témában. Mi a helyzet a normál bélműködéssel a csak húst/zsírt evő étrendben? Bélflóra? Perisztaltika?
Rostock

[ Szerkesztve ]


fatpingvin
(őstag)
Blog

a perisztaltika az ugyanaz. a bélflóra egy sokkal érdekesebb kérdés, napról napra többet tudunk meg róla. mindenesetre alkalmazkodóképes az értelmes kereteken belül, azt viszont tudni kell hogy ez az alkalmazkodás időbe kerül.

mondok egy érdekes példát: ugye a babfélékről, káposztáról és hasonlókról az a köztudomás hogy felfújják az embert. ez valóban így van... ha a bélflórád arra van ráállva hogy húst zsírral eszel. én ugye ezt elhagytam az étrendemből, és érdekes módon az átállás után kb egy hónappal már ez a kellemetlen hatás szinte teljesen megszűnt, ugyanis a bélflórám átállt arra hogy ezeket a dolgokat bontsa le és hasznosítsa. ez nyilván csak egy esettanulmány, de egészen jól egyezik az általános megfigyelésekkel.


philoxenia
(MODERÁTOR)
Blog

Hát nagyon nem ugyanaz. Saját tapasztalat szerint fele/harmada sincs ha nem eszek rostot.
Diabeteszes vagyok 16 éve (2) Azóta leginkább húsokat és sok rostot eszem. Rostból persze nem mindegy mit.
"Felfújós ételek" esetén nagyon sok múlik az elkészítés módján. Káposztát igen ritkán eszem hús nélkül, babot pláne.

üzenetek