[Re:] [Hieronymus:] Vegetarianizmus, veganizmus vagy húsevés az egészségesebb!? - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


fatpingvin
(őstag)
Blog

köszönöm a kérdést. előrevetíteném én se provokációnak szánom :)

hosszú távon nem tudom elképzelni hogy egészséges legyen. egyrészt kezdve azzal, hogy a szervezetnek szüksége van cukorra, az idegrendszernek mindenképpen, ugyanis az idegsejtek konkrétan nem tudják mással fedezni az energiaigényüket mint a vércukorral. hogy mégse kerülsz gyorsan katatón állapotba tőle ez annak köszönhető hogy a metabolikus hálózatunkban van egy "menekülőút" amit glükoneogenezisnek hívnak. ez lényegében azt jelenti, hogy bizonyos egyéb tápanyagokból (főleg aminosavak) a metabolikus lánc képes némi energiabefektetés árán cukrot szintetizálni, hogy a fiziológiás vércukorszintet fenntartsa, ezt használják elsősorban az idegsejtek. alapvetően az izomzat is cukorral működik (szeretném kihangsúlyozni, itt most az energiaigény fedezetről beszélünk), viszont az izmok emellett képesek adott esetben ketontestekkel is működni, ez kevésbé energiahatékony ha jól emlékszem de működik, a fiziológiai éhezés második szakaszáman így működik a szervezet, ilyenkor a zsírokat használja energiaforrásként. ez energiahatékony ugyan, de igen nagy a metabolikus aktivitás költsége, ami azt jelenti hogy az ebben érintett enzimrendszereknek nagyobb turnoverre van szüksége.

visszatérve a glükonogenezisre: a legnagyob probléma ezzel, hogy az aminosav-cukor konverziónak van egy mellékterméke, ez pedig a felszabaduló kötött nitrogén amit valahogy a szervezetnek el kell távolítania. ez a szervezetben leginkább karbamid és húgysav formájában történik, amit a vese (ismét csak viszonylag nagy energiabefektetés és membránterhelés mellett) ki tud választani egy szintig, de ha ez állandó, az egyrészt a vesét igen erősen leterheli, másrészt a szervezet egyéb területein is összegyűlhet, részletekért ajánlott olvasnivaló a köszvény wiki szócikke.

ez eddig csak a primer tápanyagokra vonatkozott, a szekunderek (vitaminok, ásványi sók, etc) erről mélységeiben nem tudok nyilatkozni, nekem is utána kellene néznem alaposabban, de pl a kálium és magnézium bevitellel kapcsolatban nekem van egy olyan gyanúm hogy nem feltétlenül elégséges, illetve amit a vegetáriánus étrend kapcsán szoktak volt mondogatni (bár jórészt alaptalanul), miszerint a vitaminellátottság nem elégséges: enek meglátásom szerint igen komoly veszélye van a ketogén étrend mellett, pl nem tudom elképzelni hogy honnan jutna a szervezet elegendő aszkorbinsavhoz (C-vitamin). az, hogy a C-vitamint a szervezetünk nem tudja előállítani (nagyon kevés ilyen állat van amúgy) egy olyan evolúciós örökségünk ami egyértelműen mutatja hogy az őseink igen sok növényi táplálkot, gyümölcsöt ettek, ugyanis kizárólag egy ilyen helyzetben elképzelhető az hogy az aszkorbinsav szintézisláncának sérülése ne okozna evolúciós hátrányt. ez nem kapcsolódik szorosan a konkrét kérdéshez, de szerintem lényeges.
remélem teljes volt a válasz, ha nem akkor szívesen pontosítok, illetve ha eszembe jut még valami azt le fogom írni.

üzenetek