üzenetek

hozzászólások


Frawly
(veterán)

Abban igazad van, hogy polgári jogilag jogsértés lehetne, de szankció nélkül. Azért írom, hogy lehet, mert ehhez az euláját is kéne ismerni a MacOS-nek, milyen feltételeket szab a használatra.

2012. évi C. törvény a Büntető Törvénykönyvről

Szerzői vagy szerzői joghoz kapcsolódó jogok megsértése

385. § (1) Aki másnak vagy másoknak a szerzői jogról szóló törvény alapján fennálló szerzői vagy ahhoz kapcsolódó jogát vagy jogait vagyoni hátrányt okozva megsérti, vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
(5) Nem valósítja meg az (1) bekezdés szerinti bűncselekményt, aki másnak vagy másoknak a szerzői jogról szóló törvény alapján fennálló szerzői vagy ahhoz kapcsolódó jogát vagy jogait többszörözéssel vagy lehívásra történő hozzáférhetővé tétellel sérti meg, feltéve, hogy a cselekmény jövedelemszerzés célját közvetve sem szolgálja.

Tehát a letöltés, seed, feltöltés akkor sem bűncselekmény, ha vagyoni hátrányt okoz. Az illegális szoftver használata az az lenne, de csak akkor, ha vagyoni hátrányt okoz. De pont itt jön a képbe, hogy az Apple a MacOS használata kapcsán nem tud kárt, hátrányt bizonyítani. Épp ilyen alapon nem szokták üldözni az abandonware-eket sem.

A polgári jog szerint játszhat a büntetőjogtól függetlenül kártérítés, de megint ugyanoda lyukadunk ki, hogy nem tudnak kárt bizonyítani. Mert mire hivatkozhatnak az Apple? Hogyan árazza be a szoftvert, amit nem vettél meg, ha egyszer sehol nem lehet legálisan sem megvenni, nincs listaára? Nem is hinném, hogy a Hackintosh rendszerek használóit valaha is üldözte volna vagy akárkit is elítéltek volna emiatt, vagy polgári pert vesztett volna. Annyi, hogy ha PC-re hekkeled fel nem hivatalosan, nem jár hozzá támogatás, meg nincsenek driverek, meg talán nem frissül.

üzenetek