üzenetek

hozzászólások


rvs
(aktív tag)

"Ahogy már előttem írta a fórumtárs: systemd. Ok, ezt meg lehet oldani a Devuan-nal, de vajon meddig? Egészen addig, amíg az egyéb programok nem kezdenek el szintén systemd függőségeket használni... és ez még csak egy, a púzaudió meg a másik borzalom, és ki tudja mi lesz még."

Erre viszont nem tudok mást mondani, mint, akit érdekel, az fogjon össze a többiekkel és
a., csináljon egy ingyen disztrót és szelektáljon ki belőle ki systemd-t, pulseaudio-t, wayland-ot.
b., csináljon belőle egy fizetős verziót, hogy eltartsa azt az x embert, aki erre időt áldoz.

Ezen felül viszont lehet hozzá ragaszkodni, vagy megszokni és megtanulni az újat, ha esetleg ez elsüllyed, mint az OS/2 vagy az Amiga OS. Nem hinném, hogy a devuan vagy akár a debian is tökéletes rendszer lenne, csak utólag visszatekintve tartja mindenki annak, mondjuk egy kortárs nézőpontból, mert nem látta a vetélytársait, amik esetleg sokkal jobbak voltak, és elsüllyedtek. Ez már pszichológia.
Viszont ha jobbat kínál mint a jelenlegi alternatívák, akkor lesz piaca és fent fog maradni.

"A változtatás pedig manapság inkább visszafelé fejlődést szokott eredményezni, mint már volt rá számos példa."

Nagyon függ attól, hogy milyen a rendszer. Ha *nix világát nézzük, akkor a korai ubuntu szerintem jó irány volt. De ahhoz is kellett, hogy legyen valaki aki megmondja a tutit, és ne az legyen, hogy 100 ember szavaz és 98 féle lehetőség van és mindenki vétózhat. Ez a túltolt demokráció a fragmentáció elsődleges oka szerintem és egyben egy iszonyatosan kontraproduktív folyamat.


csiki_92
(aktív tag)

Látszik, hogy még sosem használtál semmilyen Linux disztrót... :DD :DD :DD :W


HiPPoNaX
(csendes tag)

HTPC-nek igazából még csak ablakkezelő se kell, nem hogy komplett desktop environment. Nálam xinittel indul a Kodi.

A "ha van vas, akkor mindegy" hozzáállás viszont nem hiszem, hogy jó irányvonal lenne. Különösen akkor nem, ha pl. Androidos mobilok esetén a 4 GB RAM-ot hozod példának: egyrészt az olcsóbb telefonok között nem minden új modellben van ennyi, másrészt ha az aktuális operációs rendszer verzió mindig az éppen elérhető maximumhoz közeli hardvert követeli meg (vagy legalábbis csak azon fut elviselhetően), akkor lesheti az ember a rendszerfrissítésnek akár csak az elvi lehetőségét is. Márpedig pont Androidnál a platform egyik hatalmas rákfenéje a fragmentáció.


Ispy
(veterán)
Blog

Soha nem volt linuxom és szerintem nem is lesz, de családtagoknak a win helyett akkor lehet ez egy jó alternatíva, meg lehet spórolni vele egy win licensz árát. A legtöbb embernek kb. a fényképek lementése, nézegetése és a netezés a max. Mondjuk nem tudom pl. ha van egy HP nyomtató, akkor a gyártók szoktak hozzá csinálni linuxos drivert is? Vagy ilyenkor megy a net túrása, hogy menjen a cucc?


Dave™
(nagyúr)
Blog

Mondjuk nem tudom pl. ha van egy HP nyomtató, akkor a gyártók szoktak hozzá csinálni linuxos drivert is? Vagy ilyenkor megy a net túrása, hogy menjen a cucc?

A cikkből kiderül, legalábbis a gyakorlati része. Ez a "családtagnak jó lesz netezni" ugyan igaz, de továbbra is erős sztereotípia, részben ezért is született ez az írás, persze sokan olvasás helyett inkább csak kommentelnek :)


-Skylake-
(addikt)

A cerebrot mar tonkretettek Xavier, kicsit vissza is vehetsz. Egyreszt nem vagyok kivancsi az ilyen jellegu gondolataidra, masreszt tobb disztrot hasznaltam mar mint ahany eves vagy.


Ispy
(veterán)
Blog

Elolvastam a cikket, igaz 3-4 oldal átugrottam, mert számomra teljesen lényegtelen témákat érintett, videózás, képszerkesztés és társaik.

Ez a "családtagnak jó lesz netezni" ugyan igaz, de továbbra is erős sztereotípia

Semmi olyat nem olvastam a bejegyzésben, ami ezt alátámasztotta volna, akkor most jó alternatíva egy netezős gépnek az ubuntu vagy sem? Nyilván a telepítést és a beállítást nem a végfelhasználó fogja csinálni, hiszen még arra is képtelenek sokszor, hogy egy pendrive-ről áthúzzanak képeke a local drive-ra.

Persze, ha nem akarsz válaszolni a kérdésemre, akkor nem kell, túl fogom élni. ;]


8th
(addikt)
Blog

Ubuntunál ha rá van dugva a nyomtató a gépre akkor már rendszer telepítés közben a háttérben a frissítésekkel együtt automatikusan leszedi és telepíti a nyomtatóhoz való illesztőprogramot mindenféle felhasználói beavatkozás nélkül. Win7-el anno hosszan kellett szórakozni mire a rendszer megtalálta a windows update webhelyen a hozzá való drivert és nagy kegyesen hajlandó volt letölteni/telepíteni. Konkrétan egy öreg tízensok éves HP 960c nyomiról van szó.


Dave™
(nagyúr)
Blog

De a nyomtatás részt is sikeresen átugrottad, pedig elvileg az érdekelt. Szomorú vagyok, hogy nem támasztotta alá semmi a cikkben, lehet érdemes lenne elolvasni mégis csak. Vagy ne tedd, csak akkor ne próbáld meg kitalálni mi van benne.


Akula
(őstag)

Jó kis írás, alapos munka! :R
Én pont a Skype miatt hanyagoltam a Linux-ot egy ideje. Ezek szerint ez is megoldódott, ideje lenne leporolni és feltenni egy Ubuntu LTS-t.
Amúgy milyen vírusírtót javasoltok hozzá? Kérdezem azokat akik már tapasztaltak ezt-azt. :U

(#248) 8th: +1 :K bizony! Én semmi drivert nem telepítettem anno, mégis egy pöccre ment minden.

[ Szerkesztve ]


pengwin
(addikt)
Blog

A különbség annyi, hogy míg az Apple hardver-szoftver-szolgáltatás egységet ad el, amikor megveszed a hardverükett, és hivatalosan máshogy nem juthatsz az Apple OS-éhez és szoftvereihez, addig a Microsoft OS liszenszet árul, többnyire hardver nélkül. Az előretelepített Windows-ok sem ugyanolyanok, mint a macOS/ OSX a Mac-eken, mert a Microsoft ott is csak egy liszenszet ad a hardvergyártónak.
Szerintem az Apple-re is rászálltak volna, ha ugyanúgy terítik a rendszerüket, mint az MS.

[ Szerkesztve ]


lev258
(veterán)
Blog

Ez kissé vitagerjesztő szokott lenni. Nem szabad homokba dugni a fejeket, de normál használat esetén (nálam ez kb. már 8 éve) nem feltétlenül szükséges.


Akula
(őstag)

Világos, értem én, csak én elég ijedős természetű vagyok.
Nem kell veszélyes oldalakra látogatni, meg elfogadni minden felkérést keringőre, na, de mégis: ha bekap valaki egy zsarolóvírust, mi lesz a családi fotókkal? Teszi fel a kérdést a laikus. Aztán jó lenne egy komolyabb Ad-blocker is. Jó, jó, alapból Firefox van és ahhoz be lehet állítani sokmindent, de a biztonság nálam elsődleges. Ezért használok Win7-et még mindig, pedig már elegem van, hogy nincs rá normális támogatás.


lev258
(veterán)
Blog

Nálam megy a NoScript Firefox alatt, meg be van kapcsolva a tűzfal. A zsarolóvírusokhoz meg általában aktív hozzájárulás szükséges, nem jönnek csak úgy.

[ Szerkesztve ]


Silenzio
(addikt)
Blog

"Grafikus vezérlőből is kizárólag az Intel integrált megoldásait használom, mivel nem játszom, minden más célra pedig abszolút megfelelőek."

Off, de meglepődnétek, mi mindenre elég az az Intel IGP. Kaby Lake-es laptopom van, másfél kiló az egész, 13.3 inches ultrabook. Metro Last Night HD-ban (1366x768) Medium beállításokkal hasít, mint a disznó. Mad Max szintén. A Serious Sam engine-es tavalyi indie bombasiker Full HD-ban is tökéletesen fut rajta. És ez nem az IRIS, hanem a sima HD 620. Abszurd, én magam sem hittem el, de igaz. Hangja közben semmi, alig melegszik, pedig sima konzumer laptop, nem üzleti csilliárd forintos megoldás.

[ Szerkesztve ]


Dave™
(nagyúr)
Blog

Például van mentésed, mert mi történik ha tönkremegy a merevlemezed amin vannak? Ha meg van mentésed, akkor pont semmit sem ér egy zsarolóvírus. Amiből nem hiszem hogy sok lenne Linuxra, de még ahhoz is nagyon hozzá kellene járulnod, hogy kárt okozzon. Szerintem teljesen felesleges ezeken aggódni. A Windows 7 meg pont nem a biztonságosság csúcsa, ha már ennyire tartasz a külső fenyegetésektől. Főleg nem lesz a kurrens hardvereken, ahol megszűnik a támogatása a hírek szerint.


rvs
(aktív tag)

Adblock/ublock/akármi + hosts file az esetek 99%-ban elég. Családi fotók és média mehet a NAS-ra, akkor eléri a smarttv és a raspi is, etc.


movax
(őstag)

Teljesen "szűz" felhasználóval telepíttettem ubuntut úgy, hogy előtte beszéltünk egy rövidet telefonon, majd utána is egyet. Nyomta a nexteket és a végén kivitettem vele pár ikont a desktopra, oszt elkezdte használni. Ennyi. :)


Ispy
(veterán)
Blog

Köszi. :R


blade zte
(őstag)

Fú de rettenetesek tudnak lenni ezek a windows-linux viták.

Az én nézőpontomból a linux vs windows viták baja az hogy mi linuxosok megpróbálunk kifejezetten pragmatistán hozzáállni. Amit tudok, az általában az hogy a friss linux konvertek nem azért használják a rendszert mert annyira észveszejtően csodálatos a linux, hanem azért mert kifejezetten undorítónak tartják az M$ lépéseit, ergo idealistáknak is lehet minket nevezni. Fizetős program alap beállításon kiárusítja a tudatalattinkat, nem fér meg normálisan más oprendszerekkel a merevlemezen, sok esetben kollaborál a kormány megfigyelése mellett (kína) backdoorokat elhelyezve, az oprendszerpiacon kihasználja monopolhelyzetét hogy minden más szoftver terén is vezető vállalat legyen. Ezek akár korrigálhatóak is lehetnek sok esetben, még egyenlőre inkább operációs rendszer a windows, nem konzol. Viszont mivel itt egy monopóliumról van szó, ezért szinte semmi nem számít helyettesítő terméknek. Minnél nagyobb a monopólium, annál nagyobb lesz a kompromisszum.

Válasz vége.

Szerintem a linux legnagyobb előnye az open source. A legszabadabb verseny folyik a disztrók és a legtöbb szoftver között amit csak el lehet képzelni. És hogyha valami nem tetszik egy bizonyos mennyiségű usernek, akkor az tutifix hogy holnap már forkolva lesz. Szerintem ez a legegészségesebb "platform" ilyen szempontból ha lehet platformnak nevezni.

Itt a programok evolúciója is kompromisszummentes és szerintem ami változott 1995 óta, az vagy más, vagy jobb irányba. Szerintem alábecsülök ha azt mondom hogy van vagy 40 Desktop Environment illetve önmagában való használatra készült Window Manager a "piacon". Ha a gnome 95-ben rendelkezett valami előnnyel, akkor meggyőződésem hogy létezik olyan DE ami annak a mintájára készült/forkolt.

üzenetek