üzenetek

hozzászólások


ViZion
(félisten)
Blog

Fordítva inkább. Egered meghalt és linuxot is kiakasztotta.
Most volt itt egy külső lemez, ami leesett. Rádugtam és megállt az élet... W7 és linuxon is. Volt olyan optikai egér, amit régi vékonykliensre dugtam, és "belefagyott" a bootolásba... mire kiderült, hogy a gép jó, egér is, csak a régi gép (gondolom a régi bios miatt) nem tudott mit kezdeni vele. Ajánlom a Giga 6980-at, régóta nyúzom, stabil egy "dög". :D


Abu85
(HÁZIGAZDA)
Blog

Jó cikk, de ez nem teljesen helytálló megfogalmazás: "- a Linux egy biztonságos rendszer, és nem képes vírusok, kártevők településére..."
A Linux is OS, emberek írták, és van benne hiba, így támadható is. Inkább azt lehet mondani, hogy jóval kevesebb vírus van Linuxra. Ez egyrészt abból ered, hogy a jóval kisebb az OS elterjedtsége, mint a Winé, de az nem igaz, hogy nem képes bekapni egy kártékony támadást. Bármelyik OS-ben van olyan biztonsági rés, amit ki lehet használni. A Linux sem kivétel, csak kevesen foglalkoznak vele.

[ Szerkesztve ]


ViZion
(félisten)
Blog

A linux elterjedt, nagyon is (pl. serverek). Inkább így: A linux sem kivétel, csak nem éri meg otthoni gépeket megpróbálni megfertőzni...


hcl
(félisten)
Blog

Illetve a jogosultsági rendszere sem olyan kedvező ehhez, mint egy bármilyen windóznak (főleg ahol UAC off ugye).


oncsi
(őstag)

Sziasztok!

Jó régen, kb 82-ben építettem az első számítógépemet. Akkor nem volt kérdés, hogy azt a gépet meg kell építeni, fel kell szoftverezni, és meg kell tanulni használni. Ez mostanában nem ennyire egyértelmű. Most az a divat, hogy telepit (Next-Next-OK és kész) Aztán meg jön az, hogy szar, meg bonyolult, meg lassú. Évekig én is MS rendszert használtam (használok ma is néha) Többször próbálkoztam Linux-ak, de nem szerettük meg egymást.
De jött az Android világ, és el kellett mélyednem egy más megközelítésű rendszerben. Elkezdtem keresni kis gépigényű, Windows közeli (ahoz hasonló) disztribúcióhoz. És egyszer-csak össze akadtam a Peppermint-el. Élkepesztően jól ment. Minden egyből működött, minden egyből sokkal gyorsabban működöt.. Ha ez ilyen kellemesen használható, akkor legyen benne egy kis extra is. SSD-t neki. Na és itt hasonultam meg önmagammal, mert olyan látványos, érzetre annyival gyorsabb, használhatóbb, hogy eldöntöttem ez kell nekem. Ezt érdemes kissé mélyebben is megismerni. Egyszóval jött-látott-és fölényesen győzött. Nem ment minden elsőre (a HW az igen, azonnal minden ment. Olyan is, amit WIN alatt driver hiba miatt nem sikerült beüzemelni pl N-es WiFi; CPU orajel váltása terhelésre. ilyenek) De napok alatt megoldottam, (újdonság varázsa lehet, mert win-nél hamarabb feladtam volna. A lényeg, hogy gondoltam felteszek egy 12.04 alapú ubi-t (Kubuntut; Lubuntut; Meg mindent amit elértem, próbálgattam melyik lehet az igazi. A Kubuntu látványa nagyon korrekt, de cserébe határozottan lassabb, és többet fogyaszt, ami egy Notinál azért nem mindegy. Lubuntu azoknak való inkább akik le akarnak térni a Szent MS útvonalról, hamar kinövi az ember. Az Ubuntu az egy jó választás. DE a sebessége meg sem közelíti a Pappermint-et.
Szerintem sikeres Win elvonó az nem úgy működik, hogy itt egy gép, ez mindent tud, mint a win, használd! Na ezek az emberek lesznek akik azt mondják, hogy a Linux szar, és lassú. Tudom, mert próbáltam felkiáltással
Inkább egy könnyen használható disztribúciót (win szerű felülettel, ahol jobban otthon érzi magát a delikvens. Hamar siker élménye lesz fokozatosan áttéríteni, és akkor lehet fokozatosan bonyolultabb, jobb disztrokkal megkínálni.Akkor lehet, hogy pár hét után ö fogja hülyének nézni azt aki súlyos ezreket nyom egy magán cég zsebébe, olyan op rendszerért aminél jobbat kap ingyen.
Sebességre visszatérve: SSD-vel 11-12mp a betöltés, de ekkor már fellát a wifi kapcsolat is. 5-6mp a kikapcsolás, amiből 2mp-et a gép vacakol el. A programok azonnal indulnak, soha semmi belassulás nincs (kell hozzá gyors Net is). Az Unity meg nagyon hiányozna ha nem lenne. Szerintem az egyik erőssége. Én mint ítam is korán kezdtem a gépezést. Még csak karakteres monitorok voltak meg parancsok. Nekem ez a környezet gyorsabb, mint hadakozni egy egérrel.
Sajnos vannak programok, amik miatt még egy ideig kénytelen leszek osztozni a gépen egy XP-vel is, de annyi még belefér. Saját célra már 99% Linux, HW tesztre meg marad a Microsoft világ. Naponta találok(unk mindannyian) Linuxos megoldást olyanra ami eddig csak MS -on volt elérhető.

[ Szerkesztve ]


hcl
(félisten)
Blog

"A Kubuntu látványa nagyon korrekt, de cserébe határozottan lassabb, és többet fogyaszt, ami egy Notinál azért nem mindegy. "

KDE-low-fat-settings csomag telepítése után már nem olyan lassú :) Ez kiirtja az adatbáziskezelőt a KDE alól.


ViZion
(félisten)
Blog

Ha Ubuntu + win kell, akkor nézd meg a Zorin OS-t, célja kifejezetten a váltás könnyítése. A HW felismerése inkább kernel függő, ebben mindegyik disztró hasonló lesz, bár vannak kifejezetten laptopra kitalált és firmware-okkal telepakolt disztrók az ilyen-olyan wifikhez, webcamekhez meg tapipadokhoz. Amúgy az elszántság sokat jelent. Ha ott a működő, jól belakott windows, akkor az ember felrakja, megnézi, két perc után talál okot amiért ez sz@r, és megy vissza a megszokott OS-re. Akiknek régi, lassú XP-ket cseréltem linuxra azoknál nem volt gond, nem volt más. A kezdeti problémákon ha túljutnak akkor marad a linux, mert átlag netezős-filmnézős-levelezős-csetelős dolgokra bőven elég, és jobban teljesít, mint az öreg XP... KDE-vel vagyok úgy, hogy eddig mindet sikerült szinte percek alatt hazavágnom, és irány vissza a jól megszokott bármilyen más DE-be :D
Fedora 17 az adatlapon látható konfiggal:
uname -r: 3.4.4-5.fc17.x86_64
systemd-analyze
Startup finished in 2841ms (kernel) + 2121ms (initramfs) + 3071ms (userspace) = 8034ms
nincs lebutítva (csak pár felesleges szolgáltatás lett kikapcsolva), minden felcsatolva, van net, stb...


Ygg
(senior tag)

"- a Linux egy biztonságos rendszer, és nem képes vírusok, kártevők településére, a Windows kártevők pedig főleg nem képesek települni"

A megfogalmazás így értelmetlen, pongyola.

S mint több előttem szóló kolléga kifejtette, nem is igaz.

Amúgy a cikk jó, gratulálok.


oncsi
(őstag)

Nem kell a win, hanem sajnos szükséges. A melós program csak XP-n megy (még virtuális gépen sem). Még azt sem lehet, hogy a wincsin több partíció legyen, mint ami a telepítésekor volt. Így SSD-n lakik a Linux, második wincsin meg egy XP (Caddy-ben, mert ez egy noti.)


ProFil90
(csendes tag)
Blog

Én az iskolában telepítettem még 4 éve linuxot, azóta szépen fut ott is :)
Van néha olyan eset amikor szükséges a Win... bár nekem nincs semmin se...


Victoryus
(addikt)
Blog

most egy amd-s 64 bites dvd-s ubuntut írtam ki, ez végre működik. Pedig ugyanaz a gép, mint amivel a cd-s verziót próbáltam. Phenom X4, Ati 6850, Asrock lap. Mindent felismert. Mp3 fájlt nem tud alapból megnyitni... Még jó, hogy magától megtalálta mi kell még a lejátszáshoz. Tényleg szépen fejlődött viszont a grafikai része mióta legutóbb próbáltam.
Amit még észrevettem, hogy más a zenék hangja, mint a win7 alatt. Kicsit több a mély, és a mélyközép.

[ Szerkesztve ]


ViZion
(félisten)
Blog

mp3-at meg egy halom videó formátumot Windows sem játszik le alapból (WMP)...
Nem azért mert elfelejtették, egyszerűen jogi oka van. Ubuntu már telepítéskor felajánlja, hogy telepíti a korlátozott extrákat (kodekek, flash, etc.). Ez talán csak Linux Mintben, Fusion Linuxban és még pár custom build disztróban van így. Egy normális lejátszó progi -akárcsak windowson- telepíti a szükségees motyókat. VLC, XBMC... stb.


ProFil90
(csendes tag)
Blog

Akinek az Ubuntu nem jó, a Fedorát ajánlom, nekem 5 éve jó az Ubuntu, felraktam most a Fedorát és halkabb lett a gép... A Win nagyon pörgette, az Ubuntu alig pörgeti, a Fedora meg mégkevésbé a ventit


Victoryus
(addikt)
Blog

Azért az mp3 az alapból megy winen. Viszont az ubi tényleg elég gyorsan megtalál midnen hiányzó bővítményt szerencsére. A flash telepítése viszont megfogott. Feltelepítettem, a youtube az megy, de pl. Darkorbit nem.
A laptomomat viszont egyáltalán nem tudja használni a livedvd Ubuntu, gondolom túl öreg a gép, (Acer TM2492, pedig igazából azon tudnám elképzelni). Ja, ehhez már másik dvd-t írtam, nem az amd-s 64 bitest.


ViZion
(félisten)
Blog

A DVD teljes telepítő, LiveCD vagy Live USB kell. P III-on elindult a Xubuntu 12.04, szal más gond lesz. Flash elég gáz (a legfrissebb), chromium about:plugins és a részletes nézetben a PepperFlash/libpepflashplayer.so -t tiltani kell, ezzel halom dolog megjavul: van teljes méretű videó újra pl. meg ilyesmik.


baliii
(senior tag)

Én Joli OS-t használok az x101-en, az eléggé fapados de tökéletesen ellátja a feladatát, netezéshez tökéletes, van rá skype és divx filmekhez is jó, de ez azért jobbnak tűnik...


ViZion
(félisten)
Blog

az is Ubuntu... (talán 10.10 ha jól emlékszem) csak van rajta egy egyedi asztali környezet. Nagyon jó egyébként, csak a kernel viszonylag régi.


bullboy
(tag)

Öööö, ehhez a részhez kis kiegészítés: "A Skype letölthető a Skype weboldaláról, két kattintás a letöltött fájlra és telepíti a szoftverközpont, a jelszavunk megadásával.
Windows Live messenger alternatívát is találunk a Szoftverközpontban, Kmess néven."
57. hsz-ig rákerestem, nem írtátok, ezért megosztom, hasznos lehet: http://imo.im Ugyan ez teamviewerrel, ha már csináltál magadnak kontót, https://login.teamviewer.com/. Semmit nem kell itt már telepíteni kérem szépen. :) Üdv és napsütötte nyarat kívánok mindenkinek.

[ Szerkesztve ]


Lacces
(őstag)

Mester vagy!
Csak néha egyszerűbb :) De király, lehet majd csinálok egy ikont, ami ide hozz erre a weboldra, tényleg, erre van valami egyszerű eljárás Ubuntu alá? :)


MC Pite
(veterán)

Semmit nem magyaráz. 3-5×ös különbségek nem lehetnek, max ha valaki balfék módon minden programnak mindent hagy és szétszemeteli a rendszert. De még szétbaltázva sem tűnik az 5× gyorsabb leállás reálisnak. Én ubuntuztam több gépen, asztaikon és notikon is.
Megint van a nagygépen (most hogy nincs raid nagyságrendekkel könnyebb felrakni, bekonfigolni), de valahogy elég ritkán indítom. Hangkártya részen butus, amikor a céges doksikat kell szerkesztenem ahhoz nem jók az alternatív irodai programok, meg persze a nyüves csak exploreren rendesen megjelenő weblapokat sem csípem hogy nem tudom megnézni (tudom, nem a linux hibája). A szokásos (a telefonom, gps-em, nyomtatóm, scanner) cuccok meg persze nem mennek, úgyhogy idővel mindig restart volt belőle.

A puppy gyorsabb, de az megint más tészta. Nem utolsó sorban asszony és húgom is tudja használni, amíg az ubuntut nem - plusz a puppy működni a szokott, olyan még az életbe nem volt hogy akár 10éves gépen is minden működne rendesen bármelyik ubuntuval (12eseket még nem próbáltam, de csodák nincsenek - max az hogy a 60-200 megás pendrivról futó puppyban hogy a gyíkba működik?!).

A netbookos os választásról általánosan: Meg is érdemli aki rárakja a warezos ultimatet :R
Az emberek valahogy sose tudják mire mi kell :U

szerk: Egyetértek Abuval, urbanlegendeket nem kéne beleírnia cikkbe. Max biztonságosabb. De teszem hozzá, hülye user úgyis beszed valamit, aki meg már nem 'bétás' felhasználó elég nehezen szed össze rakoncátlan dolgokat.

[ Szerkesztve ]


MC Pite
(veterán)

Bárhol kikapcsolhatod az üveggyöngyöket és nem tekeri ;)
Win alatt könnyen le tudom venni a külső tápcsatis vga-k órajel és feszültségértékeit is 2D-ben (illetve videógyorsításnál), biztos megy ez már gördülékenyen a másik oldalon is, amikor fősuliban próbálkoztunk több kártyával is, max az x-et sikerült megborítani, másra nem mentünk...

Ja, a másik ami miatt a zászlót tolom főleg, rengeteget dolgozok fotókkal (most is van 700 amiket gatyába kéne rázni), és bizony az ACD See Pro-t egy féltucat program se tudja rendesen kiváltani, nemhogy egyben. Pedig sokáig keresgéltem :(

Amúgy jó (az ilyen) cikk, ilyenkor mindig egy adag ember ráveszi magát hogy kipróbáljon mást is ha kicsi fogják a kezét az elején :R

[ Szerkesztve ]


hcl
(félisten)
Blog

Nekem képekre a Gwenview + jobb gomb-megnyitás mással-Gimp szépen bevált.
Az ACDsee-ben is kell kattintani, ha szerkeszteni akarsz :)

A VGA órajel berhelés, több kártya, meg driver kérdés elsősorban. Az Nvidia control Center is szegényesebb Linuxon, mint kéne. Az Nvidia írja a drivert. A Linux hibája ez? :S


MC Pite
(veterán)

Félre értés ne essék, nem a linux hibája sok sajátossága; de ez a user szempontjából nem sokat változtat. Régebben hajtott az újdonság, hogy megtanuljam minél jobban ezt is, mostmár csak ritkán kapcsolok pc-t, és akkor is használni akarom már csak. Heggesztési igényeimet kiélem a routeremen...

Ja, és ráadásul AMD-s kártyám van ;] Amit az acd see pro tud, azt windowson sem lehet kiváltani 3nál kevesebb sw-el. Persze, függ az is hogy hogy ki milyen mélységben használja ki, de én kb 95%ban, és ps, lightroom és paintnet a szögön lógnak már.


hcl
(félisten)
Blog

Én alapból rühelek mindent, ami a képeimet katalogizálni akarja :) LR-től meg nem estem hasra.
Látod, amúgy a Linux pont arra való, hogy csak használni kell.
A Kubuntu a gépemen atomstabil, ami a Win7-ről nem mondható el. Meg is látszik, utóbbi mennyit van használva. buherálni ritkán buherálom, akkor sem azért, mert baja van, ahnem mert valami plusz cucc kell.
Az átlagusernek, aki nem gamer, meg ritkán van két kártyája (még).


mark77
(tag)

Win7 ultimate szépen működik kollegám két éves Inspiron minijén. N270 es Atom proci 1GB memória.
Inkább a jogtisztaság az érdekes ha vállalkozásról van szó akkor meg pláne.


ViZion
(félisten)
Blog

Vállalkozásoknál (amiket ismerek azok 99%-nál) nincs gond, egyrészt pályázatok vannak, másrészt költségként elszámolható. Amit elfelejtenek megvenni, az a vírusírtó általában, ilyenkor M$ ingyenes megy fel (illetve Total Commander és winrar, de ezek helyett van ingyenes alternatíva). De win és office legális többnyire.


Brogyi
(senior tag)
Blog

Éppen a héten költöztünk, és két vonásra egyforma DELL géppel készítettünk egy speedtest-et.Az egyik XP a másik Mint.Az XP 32-35Mbps-t produkált a Mint pedig 50Mbps-et.Ezt igazolta az otthoni kis Brazos is az asztali Win7-tel szemben.Igazából lehet ,hogy egyformák,de a linuxért nem kell fizetni.Webezés,email-ezésre király.Nincs viruskereső,se Adaware vagy mi a szösz. :) Egyébként mindenki azt használ amit akar, és nem kell mellé semmilyen ideológia.Nekem pl. megtelt a zsákom a crack-keléssel.Amíg egy winfos fél havi fizetés addig nem érdekel.Majd ha a napidíjam szintjét eléri ígérem megveszem.Sőt kettőt is veszek, de addig marad a linux.

[ Szerkesztve ]


mark77
(tag)

Mára normalizálódhatott a helyzet. Éppen az adja a BSA alá a lovat, hogy jogtiszta ingyenes alternatíva. Ami persze félig igaz csak.

Megfigyelés. A MS7 memóriaigénye alapból 700 MB a Suse(Ubuntu is) akkor foglal ennyit, ha meg a net, a GIMP, a film.


imibogyo
(veterán)
Blog

Semmit nem magyaráz. 3-5×ös különbségek nem lehetnek.
Napi szinten használom mind a két rendszert ugyanazon gépen. Win7 10-12s leállás (nics szétbarmolva), Fedora 2-4s. Nekem ez a tapasztalatom, neked más. Nincs ezzel baj. :N

Hangkártya részen butus
Nem DAC-ot használsz ugye? Szerintem nem. Linux alatt, OSX-hez hasonlóan sokkal jobb a hangminőség egy bizonyos eszköz-minőségi szint felett, a winnel ellentétben nem nyúlnak bele a hangfolyamba.

amikor a céges doksikat kell szerkesztenem ahhoz nem jók az alternatív irodai programok Ez felhasználás függő. Mivel én XML-ben és PDF-ben dolgozom a céges doksikban, így egyáltalán nem érzem hátránynak a linuxot, sőt. ;)

A puppy gyorsabb, de az megint más tészta. Nem utolsó sorban asszony és húgom is tudja használni, amíg az ubuntut nem Ez nem tudom, hogy nekem szól-e, én biztosan nem szoktam fényezni az ubit és nem is használom. Fedora user vagyok. :K


MC Pite
(veterán)

A2 Platinum ex, illetve most X-Fi. Van DAC-om, de nem is próbálkoztam vele linux alatt.
Gondolom nem a directx-es hangot akarodd összehaosnlítani, hanem asio vagy wasapi kimentettel ;)

A puppy nem neked, csak úgy. Fedorával még akkor ismerkedtem, amikor valami 64bites linuxot ki akartam réges régen próbálni, aztán amikor 1 napom ment rá hogy az eégrgörgőt működésre bírjam, kicsit olvadt a lelkesedésem...

Átlagusernek netezésre jó; csak nálam van egy pár specifikus dolog, ami miatt a végén kell a win, és a komolyabb elmélyülésnek így nem sok esélye van. Sőt, hifihez is inkább xp ment (legál), mert symbianhoz klienst próbáltam jópárat (foobarhoz elsősorban), de ami tetszik is nem tudom mennyi melóval, vagy összehozható-e linux alatt, csak win-es leírásokat találtam hozzá.


imibogyo
(veterán)
Blog

Gondolom nem a directx-es hangot akarodd összehaosnlítani, hanem asio vagy wasapi kimentettel ;) Persze, hogy nem. Asio-t használok, természetesen win alatt is, de még az én gagyi Musical-Paradise MP-302D dac-ommal is sokkal jobbnak hallom a linux alatt.

valami 64bites linuxot ki akartam réges régen próbálni Lehet ez a baj, hogy réges régit próbáltál ki.

csak nálam van egy pár specifikus dolog, ami miatt a végén kell a win Ez sajnos egy létező probléma, nagyon is. Engem is ez tart meg a winen munkaidőben, mert van pár kötelező programom, amik igénylik. :K


mark77
(tag)

Végül is Ubuntu lett az EEE Pc re is.
Az usb modemet is sikerült működésre bírni. Bedugott modemmel kell indítani a gépet.

A 2 GB memóriából 304 MB ot használ. Pont felét mint egy win7.

A Linux sem sebezhetetlen. Sőt. A nyílt forráskód egy cyberbűnözőnek, terroristacsoport számáea is nyílt.
Az egész IT iparágban a laikus végfelhasználók a leggyengébb láncszemek.


Gerzson6875
(tag)

Szerintem is sokkal használhatóbb netbookon mint egy win 7
mondjuk a remix verziót nem próbáltam még, tegnap tettem fel egy sima netbook editiont pendrivera, kezd kikönyökölni a vincsi a netbookból :(((
Live módba miután betölt teljesen jó


kat
(tag)

Sziasztok!
Eee pc701 4g-m van, xp van fent rajta gyárilag, de nagyon szét van esve, újra rakni nem tudom, külső optikai meghajtom van, de az xp már nem tudja normálisan kezelni, a fentiek miatt..
Netet a telefonnal használom j. spot nevű symbianos progival, mintha wifi lenne..
Film, office, fényképek az, ami t még használok rajta, léda persze a symbis nokia n8 frissítéseit szedem le..
Mit ajánlotok? Mi az az op, ami mindezt tudja normálisan a linux különböző változatai közül? Sosem használtam linuXot..
Előre is köszi..

üzenetek