[Re:] [moongoose:] Mitől más az áram és a gáz ára? - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


Hieronymus
(addikt)
Blog

És arról is elfeledkeznek, hogy a használt fűtőelemek tárolása folyamatos felügyeletet igényel. A kezdeti időben folyamatosan víz alatt kell tartani rudakat. Utána "csak" a tárolás biztonságáról kell gondoskodni. A tartályok nem rohadhatnak szét. Nem kerülhetnek ki a környezetbe a fűtőelemek vagy azok törmelékei.

Sok generációs foglalkoztatás biztosítanak az elhasznált fűtőelemek. E is hatalmas költség.


bkercso
(nagyúr)
Blog

És napirenden van olyan hosszú távú memória fejlesztése, amire felírhatnák, hol vannak elásva a pihentetett fűtőelemek, mert ez akár >1000 év múlva is releváns info lehet. Pl. egyszer olvastam, hogy üvegbe írtak lézerrel és a cikk megemlítette a lehetséges felhasználási területek közt a fűtőelemek helyének tárolását.

Nem a költség miatt írom, hanem, hogy a költségen túl is van szempont.


Hieronymus
(addikt)
Blog

Azt nem elég tudni, hol vannak elásva a használt fűtőelemek.
Nem hagyhatod ott csak úgy elásva az elhasznált uránrudakat. A vízzel érintkezve vagy hidrogént fejlesztve oxidálódik vagy oldódik a vízben. Még az oxidjai közül is csak néhány stabil. Minden tekintetben mérgező anyag. Földbe ásva, csak úgy otthagyva időzített probléma bomba. Csak az időzítő beállítását nem ismerjük.

Az antik szoci időben párthatározattal kimondták, a szocialista üzem nem szennyez, csak a kapitalista. Ezzel elintézték a környezetvédelem problémáját. A fűtőelemeket egy vízzáró rétegre gyűjtve képzelték el a megoldást. De a talajvízbe kerülve beláthatatlan méretű területek válhatnak használhatatlanná, ha nagy sűrűségben kerülne ki a környezetbe az urán izotópjai.

Üvegtábla helyett aktív felügyelet szükséges.


bkercso
(nagyúr)
Blog

Senki se mondta, hogy "csak úgy" ássák el. Pláne nem azt, hogy én ásnám el. :U

[ Szerkesztve ]


Lalikiraly
(addikt)
Blog

Magyarországon perpill szélerőmű stop van. Nem lehet telepíteni. Egyébként nem vagyok biztos benne, hogy a legtutibb megoldás, max annyi, hogy az éjszaka is tud üzemelni.

A téli fűtéses dologra, meg nem értem, hogy az iskolákat miért nem rakják tele napelemmel rohamtempóban és az osztálytermekbe meg mondjuk Stiebel Eltron hőtárolós kályhákat raknának? 2kW elég egy osztályterembe is, főleg ha egész nap megy. Azért azok tudnak fűteni cifrán. Egy iskola tetejére meg vagy 200nm napelemet is lehetne telepíteni. Persze tudom az elektromos hálózatot kukázni kellene előtte. Hát igen stadion helyett talán ez és nem lenne most fele ekkora gond sem.


Hieronymus
(addikt)
Blog

Én sem mondtam, hogy te mondtad. Csak az üvegtáblába vésett térképről jutott eszembe. Aki ezt kitalálta, az csak el akarja ásni az atomerőmű hulladékát.


Hieronymus
(addikt)
Blog

Nekem teszik az ötleted, de dolgozni kellene még rajta.
Van egy link ami segít átgondolni az egészet.
https://www.mnnsz.hu/szolar-segedletek/napsugarzas-napfenytartam-es-felhozet-magyarorszagon/

Mivel átlagos értékek, Magyarország déli részén magasabbak a napos órák száma, mint az északibb részeken.

Nagyot javítana az ötleten ha a három legjobb hónapban megtermelt energiát el lehetne raktározni a leghidegebb hónapokra.

Amúgy a vízmelegítés hatékonyabb megoldás. A meglévő fűtési rendszer keringetett vizét előmelegíteni napsütéssel a fűtési pont előtt. Ha nincs napfény, nincs előmelegítés. Kétkörös rendszer hőcserélővel, a külső kör fagyálló folyadékkal töltve.


Lalikiraly
(addikt)
Blog

Vagy a már ismert napkollektor. Ismerősömnek van és imádja.
Hogy egy ekkora rendszernél hogy válna be, nyilván nem tudom

Egyébként az ötletemhez hozzáadva még számolgattam, hogy itt amilyen 10 emeletes panelban lakunk. Ha csak az oldalfalát borítanák ba, az lenne nettó 300 négyzetméter napelemnek hely.. Hát azért az már döfi lenne. El ne mondják, hogy annyi panel nem lenne elég a panelházba. Ki kell számolni hány panel, hány kW ra jön ki.

A hőtárolós kájha pedig biztonságos, csendes, szolid. Főleg az említett típus. És mint mondtam hőtárolós. A tárolt hőt az éjszakára betárolt akksikkal kényelmesen ki tudná magából lökni, Már akkor nyert ügyünk van, ha a termek és helységek nem hülnek 15 fok alá.

Most a jelenlegi helyzetben azt akarják, hogy full online oktatás és így az iskolákat ugye nem kell fűteni. Namármost ha egy egész télen át nem fűtik az épületeket, akkor tavaszra meg lehet majd nézni milyen állapotba kerülnek. Mondjam vagy mutassam? Csernobil...


Chaser
(titán)

jaja, meg mondjuk egész évben termel, nem úgy mint a "napelem", mert az nem valami fergetegeset produkál téli időszakban


Armagedown
(őstag)
Blog

Valószínűleg nem a véletlen műve, hogy olyan helyekre szerelik fel a napelemeket, ahol magasabb a napsütéses órák száma,, befedhetnénk vele a falakat, de minek, ha egyszer nem volna úgy hatékony, mert úgy nagyon kevés ideig termelnének jó teljesítménnyel.


Lalikiraly
(addikt)
Blog

Nézzétek ezzel én tisztában vagyok.
Nyilván felmérés, tervezés és meg kell csinálni.
De ez nem megoldás az országban, hogy jah vágjuk ki a maradék erdőt, azt heló. Egy tél alatt lepusztítunk mindent. Aztán mi lesz?
Elmondanám, nem tart örökké sem a gáz sem az olaj. Nyilván van még a földben..

De ha ész nélkül költöttünk pénzt stadionra és egyebekre. Akkor ész nélkül kéne fosni a napelemet a háztetőkre. Gyárakra és áruházak tetejére pláne. Tudom a tárolás... De éjszakára ott van paks és szélerőmű. Simán kivitelezhető a dolog.

Fater unokatestvére németbe dolgozik. Csak annyit mondott, hogy ész nélkül szerelik felfele a napelemet. Nálunk meg még mindíg nem kezdték el a napelem nyertes pályázóknak a felszerelést.

[ Szerkesztve ]


UnA
(Korrektor)
Blog

Ha rövid távú megtérülésre játszunk, akkor semmit sem érdemes tenni... de néha inkább be kell vállalni a kiadásokat akkor is, ha az okosok kijelentik, hogy ez csak 10-20-50 év múlva jönne vissza. Aztán ha változik a környezet, akkor jön a csodálkozás, hogy talán mégis megérte volna.


bkercso
(nagyúr)
Blog

Hát ez úgy műxik, hogy az anyagmérnök / fizikus kutatók új megoldásokat kutatnak, aztán a piac megtalálja a helyüket. Ez a felhasználás csak egy javaslat volt a részükről. Jelenleg a mágnesszalag az egyik legidőtállóbb megoldás, ami olcsó is és lehet nagy mennyiségű adatot tárolni rajta. De évszázadokig/évezredekig az se feltétlen tart ki.

Rengeteg tudományos eredmény is van, amiket nem lenne jó elfelejteni - pl. a részecskegyorsítók adatait, amikből új módszerekkel vagy elméletekkel akár hosszú idő után is kiderülhetnek új dolgok. Ezek az eredmények rettentő drágán, nemzetközi összefogással születnek és nem biztos, hogy egyszerűen reprodukálhatók a jövöben.

[ Szerkesztve ]


bkercso
(nagyúr)
Blog

Hát igen stadion helyett talán ez és nem lenne most fele ekkora gond sem.
Jelenleg nem erre tart ez az ország. Hanem arra, hogy szépen érleljük a problémákat, elásva a föld alá, hogy a nyilvánosság ne tudjon róla, aztán, amikor már szép nagyok, akkor kirobbannak és lehet pánikolni, sopánkodni, meg kapkodni és pótcselekedni. Illetve fázni, uzsorázni, börtönbe kerülni tüzelőlopásért és egyéb hétköznapi dolgot cselekedni.

Aki tehetne vlmt, az tojik rá, mert nem érinti (mert magániskolás a gyereke pl.), aki meg szenved, az meg nem tud tenni ellene. Patthelyzet.

[ Szerkesztve ]


Hieronymus
(addikt)
Blog

Most sikerült az eddigi beszélgetésünk témáját sikerült egy másik dimenzióba átemelned. :DD :C

De ez mindig is így volt. A vaskorszakban képesek voltak közvetlenül acélt gyártani a vasércből. Nem volt kiemelkedően magas minőség, de acél volt. Ma első körben öntöttvasat gyártunk, majd abból acélt.

Ma abban a helyzetben vagyunk, amikor az adatainkat hibamentesen tudjuk tárolni és újra tárolni. Ez esetben már nem az adathordozón múlik az információ megtartás, hanem hanem az emberi elhatározáson. Redundáns tárolás, eltérő tárolóhelyeken, rendszeres tárolóanyag frissítéssel.
Mózes számára csak a kőtábla volt adott és rendkívül alacsony bitsebességgel tudta írni. Az információ deformáció ellen ez sem védte meg a kőbe vésett üzenetet.


norbx
(aktív tag)

A napelem kérdésre csak annyi, hogy ekkora napelem teljesítményt nem engednek a hálózatra kötni. a visszatáplálós majd lefűtöm télen ezekkel nem működik. Ha van elvétel termel ha nincs elvétel leáll és kb. ennyi. Mint a sziget üzemű csak akkumulátor nélkül.
Télen azért annyit nem fog termelni hogy direktbe tudjál vele fűteni egy ekkora intézményt. Az ötlet jó csak a szolgáltató felől nem kapsz hozzá megfelelő támogatást.


Chaser
(titán)

klímával/hőszivattyúval fűtés nagy részét meg lehetne oldani
az elektromos kályhák már eléggé idejétmúlt megoldások
1kwh-ból befűtöttem 100 légm3-t úgy, hogy -15 fok volt kinn - és hőszigetelés sem volt az épületen -
ha meg +5-10 fok volt kinn 200w-ból óránként benn lazán 30 fok is volt


stickermajom
(addikt)
Blog

200m2-nyi napelem az nagyjából 40-50kW teljesítmény. Ez még pont lehet HMKE, ha amúgy megfelelő a hálózat a környéken.


dabadab
(titán)
Blog

Kevered a mértékegységeket, van itt kWh meg watt is (ismeretlen óraszámmal, a "200 watt óránként" nem jelent semmit).

Ami érdekes, az a napi fűtésigény (kWh-ban) meg a napelem napi termelése (szintén kWh-ban).

[ Szerkesztve ]


bkercso
(nagyúr)
Blog

Akkor már segítsünk neki:

W: watt=joule/s ; teljesítmény (energia/idő jellegű)
Wh: watt*óra (energia jellegű)
k: kilo :)

[ Szerkesztve ]


Chaser
(titán)

nyilván óránkénti fogyasztásról beszéltem, ha nem is helyesen, az jogos
azt hozzátehetem, hogy nem a nap 24 órájában kellett mennie a klímának, jellemzően 12-13 óra napi működés elég volt
ettől bármilyen más jellegű elektromos fűtés nagyon messze van - hatékonyságban - , a legújabb elektromos radik is
saját órája volt a klímának h tarifa miatt, úh. nem csak a fogyasztásmérő adataiból láttam ezt
egy mai klíma egységnyi elektromos energiából négyszeres fűtési energiát kényelmesen megold, a jobbak ötszörösét is vagy afelett
talán ez a scop érték, már rég néztem


bkercso
(nagyúr)
Blog

Az utolsó mondatnak akkor sincs értelme. 200W 1h alatt 0,2kWh-t eszik meg, ez igaz.

Szóval ezek szerint 200W-tal ment a klíma és csak 1-1 órát? Vagy nem? Nem egyértelmű.


Chaser
(titán)

jellemzően 12-13 óra napi működés elég volt
átmeneti 0-10 fokos időszakokban napi ennyi sem kellett
pl 10 órával számolva 2kwh/nap nagyságrendileg
-15-20 fokos időben azért jóval több kellett, 12-13kwh/nap - ebben benne volt egy 160w-os fűtőszál is -
legtöbb klíma -15 fokig "hitelesített", utána már romlik a hatásfok vagy nem is működnek, ez egy belépő daikin volt - ami mázlival full japán volt, így nagyon jó is -
ha ezeket a számokat duplázod, még akkor is eltörpül egy 3-4kw-os hőtároló kályha értékei mellett
volt "szerencsém" hősugárzóval fűteni egy kis ideig, 1kw-os volt, a közelében viszonylag meleg is volt : )
a fűtőszálas megoldások már nagyon elavultak, akármi is a körítés, a fizikát nem lehet megb@szni mint tudjuk

ennek nincs értelme?
egy mai klíma egységnyi elektromos energiából négyszeres fűtési energiát kényelmesen megold, a jobbak ötszörösét is vagy afelett
lehet nem pont ez a szakszerű megnevezés, de gondolom azért érthető
egy 3,5-es vagy 5,5-es klímára nem azért írják azt rá mert annyit eszik, hanem annyi hűtési/fűtési energiát tud létrehozni, de a szükséges elektromos energia ehhez jóval kevesebb
ha itt nem távfűtés lenne itt is klímával fűtenék - persze van hátránya is mint mindennek, de egy jó és gyors megoldás, "h" tarifával már nagyon jó megoldás, az ára meg ennek is elszállt már mint mindennek -


bkercso
(nagyúr)
Blog

Az utolsó mondatnak, ahogy írtam, nincs értelme:
"ha meg +5-10 fok volt kinn 200w-ból óránként benn lazán 30 fok is volt"

De mind1, hagyjuk. :R

[ Szerkesztve ]


Chaser
(titán)

egy óra alatt 200w-ot evett a klíma, szerintem ebben semmi félreérthető nincs
ebből indultunk ki:
ha meg +5-10 fok volt kinn 200w-ból óránként benn lazán 30 fok is volt
szerintem nem olyan nagy x akta volt ez


dabadab
(titán)
Blog

egy óra alatt 200w-ot evett a klíma, szerintem ebben semmi félreérthető nincs

Ez nem félreérthető, hanem egy jó nagy egyes fizikából :)

Ez olyan, mintha azt mondanád, hogy egy óra alatt 120 km/h-t tettél meg. Semmi értelme.


Chaser
(titán)

hétköznapi beszédben legtöbben így használják, sokszor én is
és egy óra alatt 150km/h-t is megteszek! : )))
de a lényege ennek, ha elektromos fűtés akkor hőszivattyú/klíma ha megoldható


bkercso
(nagyúr)
Blog

Mivel a W már idő szerinti derivált, nincs értelme időintervallumra vonatkoztatni. Nem megmaradó mennyiség. Úgy van, ahogy dabadab is írja.

Ha 200W-tal ment 1h-t, akkor 200Wh-t evett. A Wh már energia, megmaradó, és ki is számlázzák, vagyis forintosítható.

[ Szerkesztve ]


Zirowe
(nagyúr)
Blog

Elvileg ha az oroszoktól kaptuk, azokat ők is viszik el, mert mintha fegyverként még hasznosíthatóak lehetnek, de lehet rosszul tudom.


UnA
(Korrektor)
Blog

Jól tudod.


Hieronymus
(addikt)
Blog

Magyarországon a használt fűtőelemek tárolóhelyiségének kialakításáról évtizedekig ment a vita.Senki sem akart a közelében lakni ilyen tárolóhelynek.

Az meg egyáltalán nem megnyugtató, ha az oroszok viszik el. Könnyen a szeméttelepre kerülhet.


Chaser
(titán)

tudom rég volt, de ez annyira teccik' : )
igen, volt némi bérfejlesztés - hogy durva-e? amit a politikusok kaptak az lehet az -
egy-két bibi azért van ebben, pl hogy a legtöbb élelmiszer 50-100%-kal drágult január óta, bár a ksh majd kiszámolja, hogy az infláció 9% volt

néhány példa olyan élelmiszerekből amiket gyakran vettem, akkor és mostani jellemző árak multiknál:
banán 3-400 ft -> 6-700ft
magyar tejföl vödrös 6-800ft ->1300-1400-1500ft
kenyér: hát nem is tudom mennyi volt pontosan, de akárkivel beszélek szinte mindig szóba jön mennyire drága lett - én nagyon keveset eszek, de eszek pl más pékárut, azok jellemzően minimum 40%-kal drágábbak -
és szerintem lehetne folytatni egész hosszan a sort
emelett tovább drágultak a lakások és az albérletek is, a benzinünk beállt 480-ra, de nyilván záros határidőn belül 800ft lesz mindenkinek - ez még nem tény -
nyugdjas édsanyámnak' is sikerült kiszámolnia elég gyorsan, hiába kap most jóval több pénzt mint tavaly ilyenkor, az a pénz sokkal kevesebbet ér
én biztos tájékozatlan vagyok, de boltba szoktam járni...: ) - mostanában jellemzően röhögni vagy sírni, épp milyen kedvem van :d -

üzenetek