üzenetek

hozzászólások


Frawly
(veterán)

XP alatt is megy az AHCI. Csak telepítéskor vagy F6-tal kell beadagolni neki a SATA/AHCI drivert, vagy nLite-tal beleintegrálni az XP telepítőjébe, és akkor megint jó vagy, kiírod Rufus-szal az XP telepítőt egy USB pendrive-ra és már mehet is az XP install, ha erre lenne szükség (pl. retró játékokhoz). Akkor nem kell semmit IDE-be állítgatni. Vagy feltelepíted IDE módban az XP-t, és telepítés után trükközöd ki az AHCI módot. Megvolt ennek anno is a kulturált módja, csak sokan lustaságból meg hozzá nem értésből inkább átnyomták IDE-re és többet rá se néztek, pedig azóta Win7-10-et használnak, meg Linuxot. Elfelejtették, mert ha SSD, IDE módban sem tűnik lassúnak, szekvenciális értékekben nem olyan nagy veszteség, csak randomban, meg a HDD erősebbek kapar AHCI nélkül.

Igaz Linux alatt elve nem kaparnak a HDD-k, talán még IDE módban sem, mert annyival jobbak a linuxos fájlrendszerek, nem töredeznek, mint az NTFS, meg a kernel cache-elése is jobb, így sokkal simábbak a fájlműveletek, talán még a Linux kernel ütemezője is pótolja valamennyire az NCQ ütemezését. Engem anno meglepett, mikor Linuxra váltottam egy régi laptopon (igaz eleve bekapcsolt AHCI mellett), hogy XP alatt a HDD ilyen kapargó seekhangot adott, Linux alatt, meg csak a HDD LED villogott, fülem odatartottam, és hangtalanul működött a HDD, sima állandó motorhangon felül nem volt semmilyen seek-hang, meg kaparás. De ez teljesítményen is látszott, nem a szekvenciális átvitelen, abban nem volt nagy különbség, hanem pl. mikor sok random művelet van, pl. nem indexelt partíción kerestem valamit Total vagy Double Commanderben, ~40 ezer fájl között hosszú percekig kapart a HDD XP-n, Linux alatt ugyanaz a Double Commander átnézett ~200 ezer fájlt pár másodperc alatt, olyan gyorsan pörgött a fájlszámláló, hogy nem bírtam elolvasni, hangtalanul tette a dolgát a HDD, az állam kerestem a földön, hogy milyen megdöbbentő különbség, hogy lehet ezt így is. Ugyanaz a laptop, ugyanaz a bűn lassú 5400 rpm-es SATA laptop HDD volt benne, valami 160 gigás Hitachi-borzalom. Bootideje is durván jobb volt a Linuxnak. Ezt nem értik a Win Pistik, hogy a Linuxnak nem az a lényege, hogy nem kell érte fizetni, hanem ugyanazon a hardveren sokkal jobban fut, nincsenek b*zi MS technolgóiák miatt durva overheadek, nem kell állandóan vírusirtónak meg mindenféle MS service-nek futnia a háttérben, a kernel hatékonyabban használja az erőforrásokat, nem kell mindenféle driverrel szerencsétlenkedni, az user dönti el mikor frissít, az egész sokkal simább, nagyobb szabadság, megbízhatóbb, eltörés-mentesebb. Ja, tanulni kell hozzá, meg 1-2 progi helyett másokat megszokni, workflow-n kicsit módosítani, de elengedhető a Windows, ha valaki nem balfék.

Ugyanez volt az atomos EEE-PC netbookon is, mikor még azon toltam, Win7-XP használhatatlanul lassú volt rajta, Arch Linux LXDE-vel meg ugyanazzal a Pale Moon-nal egész használható sebességgel futott rajta, annak elég volt a szűkös 1 GB RAM is. Windows alatt csigalassú volt az egész gép, még XP-vel is, HDD csak kapart összevissza, meg swap-hegyekbe futott a történet állandóan, pár napig bírtam, szedtem is le, hogy csak nyekkent.

üzenetek