üzenetek

hozzászólások


Cyberpunk
(félisten)
Blog

Nem az első eset, mikkor alábecsülik az ellent.


Freiherr
(őstag)
Blog

A harcérték nem csak az eszközöket jelenti magában,hanem az azok alkalmazásához szükséges tudás,tapasztalat,taktika meglétét is feltételezi.Magyarán a humán faktor,ami sok esetben lényegesebb is,mint maga a fegyver,ezzel nem számoltak.

"Ehhez képest - háborús helyzetben - még a flotta/támaszpont harckészültségi szintjét sem emelték, amit ilyenkor "rutinból" meg szoktak tenni."-ez pont az én verziómat támasztja alá inkább,háborús helyzetről meg szó sem volt,pont ezért volt ilyen váratlan és pusztító a támadás.
De nem akarok off-olni,végül is Midway-ről szólt a cikk,ott meg az amerikaiak brillíroztak a japánok kárára,és fordult a kocka.

sh4d0w:Azok hol voltak?Valami oka volt,hogy nem voltak ott,de mi?

[ Szerkesztve ]


sh4d0w
(nagyúr)
Blog

Az Enterprise Wake-ről tért vissza éppen a támadás napján, a Hornet és a Yorktown Norfolkban volt, a Ranger Trinidadnál, a Lexington éppen Midway-re szállított zuhanóbombázókat, a Saratoga San Diegóban vett fel repülőket, a Wasp az Atlanti-óceánon, a Bermudáknál horgonyzott. Szigorúan vigyáztak rájuk, nehogy akár egyet is elveszítsenek, hiszen ekkor a japánok még minden tekintetben fölényben voltak az amerikai flottával szemben - tapasztalat, kiképzés, mennyiség.


yerico
(senior tag)

Eléggé le van egyszerűsítve ez a csata.

Pl. nem egy cirkáló indított felderítőket, hanem több. Viszont éppen egynek romlott el a katapultja, annak, amelyik az amerikaiakat deríthette volna fel. Mikor végre felszállt, elromlott a rádiója. Mikorra jelenthette, hogy hordozókat (és nem anyahajókat) lát, addigra késő volt.

Az amerikai támadás teljes zűrzavar volt. Alapvetően a zuhanóbombázók vonják magukra a védővadászokat, hogy a torpedóvetők támadni tudjanak. Ehelyett a torpedóvetők kezdték meg a támadást, amiket 1 kivételével mindet lelőttek. Viszont mire végeztek a Zerok, kifogyott a lőszerük, és alacsony magasságban voltak, készültek az újratöltésre. Ekkor érkeztek a zuhanóbombázók, akik védővadászoktól nem zavartatva végezték a dolgukat.

A sziget utáni támadásnál Nagumo aggódott az amerikai flotta miatt, ezért a második hullámot már hajók ellen fegyverezte fel. Viszont késett az amerikai jelentétet jelző felderítő jelentése (ugyebár késve szállt fel a hidroplán, majd elromlott a rádiója!), és a sziget támadását vezető tiszt újabb támadást kért a sziget ellen, ezért elkezdték átfegyverezni őket újra repeszbombákra. Közben beesett az már hiányolt jelentés az amerikai flottáról, ezért megint elkezdték átfegyverezni a gépeket, de az első hullám is megkezdte a leszállást. A hajókon zűrzavar volt, az első és a második hullám felfegyverzése folyamatban volt. Eközben estek be a torpedóvetők, majd a zuhanóbombázók. Az előbbiek önfeláldozása végül sikerré változtatta az a hibát hibára halmozó amerikai taktikát, amit senki se tudott már átlátni.

A zuhanóbombázók rosszul navigáltak, és a keresett helyen nem találták a japánokat. Viszont egyikük felfedezett egy sodorvonalat, amit követni kezdtek. Kiderült, hogy egy japán rombolóé, amit egy amerikai tengeralattjáró ellen vezényeltek. Mivel nem találta meg, visszafordult, és a flotta felé tartott. Ezt követve találtak rá a hordozókra, az eredmény ismert. Viszont az üzemanyagjuk elfogyott jórészt, ezért a támadók nagy része nem ért vissza a hajóikra.


yerico
(senior tag)

Erről van szó, a többi csak a szokásos találgatás. Kellett a háború, hiszen az amerikaiak 1941-ben kis híján felszámolták a hadsereget, annyira nem akartak háborút. Japánt belerángatták a háborúba, ez FDR "érdeme". A japánokat szokás szerint alábecsülték, nem hitték, hogy 10E km-re mennek el támadni. Sokkal inkább vártak támadást Wake vagy Midway ellen, de nem a Hawaii-szigetek ellen. Aztán persze kitört a hisztéria, és mindenki azt várta, hogy mikor szállnak majd partra Kaliforniában a japánok. De az amcsik már csak ilyenek. Demokráciát nehéz rávenni, hogy háborúzzon. Pearl kapóra jött.
Klasszikus példája a békeidős hadviselésnek 1941 decemberében, hogy a radar jelezte a támadó japán repülőket, de az ügyeletes tiszt azt mondta a lokátorkezelőnek, hogy a B-17-esek érkeznek, ne foglalkozzon velük.


Alchemist
(addikt)

a radar jelezte a támadó japán repülőket, de az ügyeletes tiszt azt mondta a lokátorkezelőnek, hogy a B-17-esek érkeznek

A pacifista demokrácia az egy dolog, de bármiféle profi katona részéről ez a hozzáállás elképesztő.
Mintha akkoriban nem háborúk törtek volna ki, hanem világbéke...


sh4d0w
(nagyúr)
Blog

Az általam leírtak nagy vonalakban megfelel a történteknek, de nem akartam újra megírni a Hihetetlen győzelmet, ahhoz én kevés vagyok.

Ellenben a részleteket illetően természetesen igazad van, ámbátor McClusky zuhanóbombázóiból több visszaért az Enterprise-ra, mint ahogyan arra a hajón számítottak. Persze az a részlet is kimaradt, hogy pl. John Ford testközelből filmezte a japán bombázók támadását a sziget ellen - meg még sok egyéb is, egyszerűen nem akartam ezekkel untatni az olvasókat és minden apróságba belemenni.

A pearl harbori B-17-esekről annyit, hogy tényleg akkor érkeztek ilyen gépek Hawaiira és először azt hitték, légiparádét rendeztek a tiszteletükre.

[ Szerkesztve ]


Vjimmy
(csendes tag)

Lehet, hogy úgy gondolták nincs rájuk szükség, de később Koreában, Vietnamban és még az első öbölháborúban azért csak csatasorba állították őket, és mindenhol elég jól teljesítettek.

Meg ugye a Missouri kellett a forgatásokhoz is. :)


Cyberpunk
(félisten)
Blog

A rombolóknak még ma is van helyük. Sőt a mai hadihajók elég jól fel vannak szerelve rakétákkal, így komoly tűzerőt képviselnek. Könnyen kilőhetnek egy ellenséges gépet. A klasszikus monstrum csatahajóknak áldozott le akkor, amikkor a repülőgépek megjelentek a tengeren.


Vjimmy
(csendes tag)

A rombolókkal kapcsolatban igazad van, viszont azzal nem értek egyet, hogy leáldozott a csatahajóknak, ugyanis az Iowa osztályú csatahajókat folyamatosan modernizálták a későbbiekben (cirkálórakéták, Phalanx, etc...), és azért ha a 406 mm-es ágyúk elkezdték a piciny skulóikat köpködni, hát azért jó néhányan összecsinálták magukat a célterületen és környékén. :)

De ne offoljuk szét a topicot.


capulet75
(addikt)
Blog

A rakétás csatahajók (Iowa osztály mod) elég jól ellenállnak kb minden hagyományos fegyverzetnek.


Cyberpunk
(félisten)
Blog

Akkor mondjuk úgy, hogy nem gazdaságos fenntartani. Kisebb hajók is rendelkezhetnek komoly tűzerővel.


gabe_
(őstag)
Blog

:R Jó volt olvasni, köszönjük a cikket.


Angel1981
(veterán)

Nagy élmény volt olvasni! :R


Aleks782
(csendes tag)

A japánoknak esélyük sem volt az USA gazdaság ellen. Itt egy tanulmány, mi van ha Midway 4:1-es bukta helyett 0:3-as japán győzelem:
[link]


Ygg
(senior tag)

Én is olvastam, kiváló könyv.


sh4d0w
(nagyúr)
Blog

Ez csak spekuláció. A Hornet elvesztése után az Enterprise volt az egyetlen csendes-óceáni hordozó, márpedig hordozók nélkül nem lehetett volna megállítani a japánokat. Nem vitatom, hogy az USA gazdasága bármikor erősebb, de így is '43 végét írtunk, amikor tömegesen jelentek meg az amerikai hordozók.


Aleks782
(csendes tag)

Nyilván csak spekuláció de egy ilyen valószínűtlen 3:0-ás japán győzelem is sokba került volna a japánoknak gépszemélyzetben.
A japánoknak végül inkább nem a hordozók hiánya, hanem a géptípusok elavulása és a kiképzett pilóták hiánya tett be. (Meg a tengeralattjárók és a kikötők aknásítása.) Később a még meglévő hordozókat sem tudták ellátni személyzettel. Már Midway-nál is azért maradt otthon a Zuikaku mert nem tudták pótolni a Korall-tengeren repülőszemélyzetben elszenvedett veszteségeket.

Egyébként volt egy időszak (42 vége) amikor amikor az amerikaiaknak csak egy hordozójuk volt bevethető a Saratoga, de emellé kölcsönkapták a Victorious-t az angoloktól USS Robin néven. Szóval ha szorít a cipő akkor az angolok is tudtak volna még segíteni.


AgFRjkUZT_3
(tag)

Nagyon érdekes a tanulmány! Köszi...


Aleks782
(csendes tag)

Az alapoldal a témában, ha valaki nem ismerné:
[link]

üzenetek