üzenetek

hozzászólások


Cifu
(nagyúr)
Blog

Ebbe nem akartam túlzottan belemenni, mert valóban vannak olyan optikai kábelek, amelyeket hülyére lehet gyötörni, és mégis bírják - például a corning csinál ilyeneket, itt egy promóciós videójuk például. :)

Csakhogy azért nem egészen ilyen egyszerű a dolog, egyfelől a meghajlott kábelnél a fény kiszökik (kiszökhet) a kábelből, értelemszerűen ezt látható fény tartományban működő teszteszközökkel szokták demonstrálni, mivel az infravörös tartományban nem lenne túl látványos. :)

Itt egy példa erre, meg hát ezzel a képpel szoktam még a weboldalakon találkozni:

Itt még nem tört meg feltehetően az üvegszál, viszont a fény egy része kijut a kábelből, nem ér el a végéig, például itt egy kép, amely a dolog fizikáját mutatja leegyszerűsítve be:

A "kiszökött" fénnyel az a baj, hogy az induláskor az ugye adatot vitt, és nem jutott el a kábel végéig, így bizony a kábel sávszélessége csökken.

Akkor térjünk vissza a kiinduló témához: kell aggódni az optikai kábelnél a megtörés miatt? Nos, ha valaki eBay-en olcsó OM3 vagy OM4 kábelt vesz a saját kis otthoni hálózatához, bizony feltehetően nem a meghajlításra / megtörésre érzéketlen kategória lesz, ezért bölcsebb, ha nem köt csomót rá. ;)

[ Szerkesztve ]


nullpoint
(senior tag)

Az optikai kábelnek a külső része miért nem olyan hogy ne jöjjön át a fény rajta?


kmisi99
(addikt)

Nem is jön át rajta, ami képet rakott be az egy sima látható hullámhosszú "piros lézer" amit kábel tesztelésre szolgál, pont arra jó hogy ahol meg van törve a kábel ott így "kiszökik" a sárga burkoláson a fény és látod hogy rossz a kábel, vagy épp jelen esetben azt is láthatod hogy marhára meg van hajlítva a kábel ezért jeltorzulás van.


nullpoint
(senior tag)

Köszönöm!

[link]

:D

[ Szerkesztve ]


sonar
(addikt)
Blog

Connect X5 a legérdekesebb ilyen szempontból 100G Ethernet v IB kapcsolat.
Sajnos üzemeltetés szempontjából nem ismerem annyira ezeket a cuccokat, de sok ilyen szervert (szekrényt) teszteltem/fw-zetem.

OPA/IB végképp nem home felhasználás.

[ Szerkesztve ]


Cifu
(nagyúr)
Blog

Vigyázz, a Mellanoxnál a ConnectX család besorolást jelent, a ConnectX-5-ből is van 10/25, 25, 50 és 100Gbit/s sebességű is. Amire te gondolsz, az a MCX515A-CCAT és MCX516A-CCAT ill. -DCAT. ;)

Ezek sem az otthoni felhasználásra vannak kitalálva a 250-300 ezer forint (plusz Áfa) árukkal. :DDD

Persze lehet majd 6-8 év múlva már ezeket is úgy fogják szórni az eBay-en, mint a ropit, mert már a kutya nem használja őket a 400GB/s meg az 1TB/s sebességű hálózati megoldások miatt. :P

[ Szerkesztve ]


m0h0senator
(őstag)

Király cikk lett. Az elején kicsit féltem, hogy elmentél a boltba vettél mindent drágán ( asus 10gbit-es hálókártya és társai) de még szerencse, hogy tovább olvastam. Gratula nagyon tetszik. :C :C


haxiboy
(veterán)
Blog

Köszönöm a cikket, jó volt olvasni, én is gondolkodok - első körben egy komolyabb NAS építésén - ami ki tudja szolgálni a családot minden téren. Ehhez főleg a hálózati kapcsolat a szűk keresztmetszet, de még nem döntöttem a szabvány mellett. A cikkből kiderül hogy viszonylag olcsón is összehozható, így egyre pozitívabban állok az ebayes kártyákhoz. Meglátjuk mit hoz a jövő.


envagyok
(veterán)

Kicsit lehúzósnak és szemétkedésnek érzem ezt a 2 5 10 stb Gb hálózatot. Kb semmivel se kell több hardver/anyag egy 10Gb hálókártyához mint 1 1Gb-eshez.
Úgy érzem ez arról szól, hogy azért nem viszik még le az árukat, mert a profi felhasználók bőven megfizetik a marzsot.


sonar
(addikt)
Blog

Csak a lenovo kínálatát ismerem ott eddig csak egyféle ConnectX5-tel találkoztam.


haxiboy
(veterán)
Blog

Mint ahogy nem kell több anyag egy i9-be mint egy i5-be sem. A gyorsabb általában drágább. Ha már consumer téren 10gb lesz a standard akkor a 100gb vagy 1tb hálózat lesz ennyi.


envagyok
(veterán)

Szerintem azért toporognak évek óta (nálam kb 10 éve gigabit lan van, még az első tp-link 1043nd-vel kezdtem), mert nem tudnak 100 v 1000 gigabitre váltani profi szinten, és azért nem viszik le a consumer vonalra


sonar
(addikt)
Blog

Azta k*
Hát mindig tanul vmi újat az ember


haxiboy
(veterán)
Blog

Nagyon ritkán van szükség 1 irányban ekkora sávszélességre, ha mégis akkor nem hálózattal oldják meg. Azért 1000gigabitet kiszolgálni miről lehet egyáltalán? NVME SSD-k Raid 0-ban? Tök jó meg gyors de meg sem közelíti.

De már 2014-ben is 43Tbps volt a rekord 1 vezetéken. (Optikai)


oPalRx7
(tag)
Blog

Egy update esetlegesen:

Volt szerencsém egy t-online-os 2G-s nettel próbálkozni. (párom tesójánál)
Volt elképzelésem, de sajnos nem sikerült a megvalósítás, mutatom tervet, és a buktatót:

Terv:
T-online ong ami 2g netet ad (ebből egy végpont (ip)TV-hez elvezetve) 2 végpontot tereztem egy bondinggal összehozni, és továbbküldeni egy hAP AC2-re.
Innen egy újabb bond megy a NAS-ra (csak Raid5 4 diszk),
illetve marad 1port, a gigás switch-felé. (5 portos a router)

A belső hálót a gigás switch szolgálja egyelőre ki, innen cAP AC-k szórnak wifit.

A hiba:
A T-online ong-je NEM TUD bondingot... utólag olvastam a leírásában, hogy több végberendezés számára tud 1-1 G-t adni :/
Egyelőre parkolópályán van a gyorsítás más módszerek mellett, de valószínűleg valami ecmp trükkel lesz megoldva a kérdés...

Szóval a szolgáltatók is ott sprórolnak ahol tudnak ezzel a technológiával...


Cifu
(nagyúr)
Blog

Köszi az információt, a T honlapján én is olvastam, hogy csak több eszközzel lehet kihasználni a 2Gbit/s internetet, de arra én sem gondoltam, hogy nem lehet a HGW-n két Gbites LAN linket összefogni. :U


kchris78
(veterán)

pedig van fejlődés. pár évvel ezelőtthoz képest a 10gigás optikák SFP modulok sokkal olcsóbbak és elérhetőbbek. Persze otthonra még mindig nem a megérős ártartomány.. De az elején 80 ropi volt egy modul ma mar 30 környékén is be lehet szerezni ha nem márkásat vesz az ember...


hcl
(félisten)
Blog

Jó lett! Informatív, és olvasmányos is. Mondjuk nekem drága, és nem is fontos a G fölötti sebesség annak örülök, hogy már full gigabit van otthon... Az bőven jó X forwardingolni, a 100mbit kicsit kevés volt. De giga felet... Ez borzalon drága nekem.
A 1043v2-re jóa Lede Fastpath,sokat dob rajta.

[ Szerkesztve ]


jerry311
(nagyúr)

Vegyes eredmények...
A HP kártya működik, de minden offload és gyorsítás kikapcsolva*.
Mikrotik nem veszett össze a HP SFP-vel.
10 G sebességből minimum 2 megvan, afelett nem teszteltem, mert a NAS csak ennyivel csatlakozik. Igazából ez is volt a lényeg: a gépembe 2 kábel helyett 1 menjen.

* Tökéletesen működött a belső hálózat. Megvoltak a sebességek, nem volt zavar az erőben, az internet viszont akadozott. Wireshark rengeteg dupla csomagot (DUP ACK / Retransmit) mutatott a 10G porton ha a cél az interneten volt. WLAN vgay 1G port esetén nem volt gond az internettel sem. Először a routerre gyanakodtam, mert csak a 10G <--> Internet kapcsolattal volt gond. Mindegy mit állítottam (flow control, Fast forward, MTU, bride port vagy sem, stb.) nem változott semmi. Második lépésként kikapcsoltam minden gyorsítást és egyebet a HP kártyán (RX/TX offload, flow control, interrupt moderation, stb.) ez meghozta a várt eredményt és végre az internet is működött.

Ami még megoldásra vár az az iSCSI sebesség. Ez nem megy 1G fölé, pedig megvan az MCS, megvan a 2 session és a load balance is, de nem hajlandó egyszerre egynél több szálat használni, pedig ez régen ment. A különbség, hogy akkor 2 külön hálózat volt a 2 kábelen, most ugye a PC-ben 1x 10G, a NAS meg még mindig 2x 1G.

üzenetek