üzenetek

hozzászólások


Dany007
(veterán)
Blog

Üdv!

Az a helyzet én - amint az látszik is - egyáltalán nem vagyok szakértője a témának. Így nem merném vállalni a felelősséget más lakásában szellőztetés kialakításáért.

És igen, nálunk könnyű volt, mert a műanyagot kitudtuk vágni házilag... de egy falba lyukat vágni már más téma.


Pikkolo^^
(addikt)

Az "új" tömeg lakóparkok ablaknélküli lépcsőházakkal mennyivel jobbak, mint a panelek? Semennyivel sem, csak még mindig divat szídni, mert panel. Egy 70-es években épült panelben nagyobb a komfort, mint egy azonos téglában, igen a hangszigetelés is. A lakás/ház állapota a lakóktól függ, a környezetre pedig nagy hatással van az önkormányzat.

A 2000-es évek elején lakóparkok, azaz az új lakótelepek idővel ugyanúgy fognak kinézni, mint a fikázott panelek.


Freeman007
(aktív tag)

Nagyon jó írás, hiánypótló :R Bárcsak 2 éve olvashattam volna. Akkoriban egy eléggé párásodó albérletben laktunk. A szekrényben a bőr cuccok szépen kiszőrösödtek (szandál, késtok, még a fejhallgató párnája is).
Gratula eme remek, hatásos megoldás kiötléséhez :)


RBJ
(addikt)

Gratula. Ehhez kellet kitartás. Erre mondják szakembert nem a kutya sza....ja. :DDD


Crystalheart
(senior tag)
Blog

Falba lyukat vágni, hát az általában véső-kalapács téma. :)

Egyébként így utólag is gratula - és még a ventilátor házának is műszaki rajzot csináltál, nem semmi. :D

Én magam is hasonlóban gondolkodtam régebben, de aztán rájöttem, hogy mivel egy rossz huzatú fagyzugban van a szigetelés és külső vakolat nélküli házunk, ahol akkor is megül a köd, amikor máshol nem, szóval halott ötlet kintről szellőztetni. Mondjuk a sparhelt sokat javított a helyzeten, sokkal kevésbé penészednek a falak, annak ellenére, hogy a fürdővíz melegítésekor vagy a vacsora főzésekor pár óra alatt literek gőzölögnek el a nappali levegőjébe, és az ablakokon csak úgy folyik a víz. A penészedés a hőhidakon, azaz főleg a sarkokban és a beton elemeknél okoz gondot és főleg a meszelt vagy diszperzites falakon. Ahol már lejött a falfestés, és a glett látszik, ott már nem penészedik. :)


Dany007
(veterán)
Blog

Kicsit megkésve, de vagyok.
Szóval nem teljesen értem mire ez a reply tőled.
A #173-ban leírtam mindent, amit erre a hsz-re ismételten írni tudnék. Biztos nem volt kellően kiemelve, hogy amit írtam az saját tapasztalat, közel 25 évnyi. Nem a szomszéd Mariak nénitől hallottam, hanem ott éltem. Sőt a szüleim még mindig ott élnek. És jelenleg újépítésűben lakok. Tehát van összehasonlítási alap.
A panelek jelenlegi állapota részben az akkori építési technológia és szabványok részben persze a lakók és az önkormányzat hibája is lehet. De ez teljesen irreleváns, mert attól még a helyzet nem fog változni, hogy tudjuk ki vagy mi a felelős.
Amit meg írtam fenntartásbeli költségkülönbségek szintén tények.
Nyilván régiónként lehetnek eltérések, de általánosságban attól még helytálló.

@Crystalheart:

Most már van némi gyakorlati tapasztalatom is. Igaz még nem voltak igazi hidegek, hogy rendesen áthűljenek a falak, de volt pár mínuszos éjszaka. A lényeg, hogy amíg megy a venti nincs pára. Picike sem. :) És igazából ez a lényeg. Mert hangja alig van, főleg a párátlanítóhoz képest és 300W helyett kb 1-2-t fogyaszt össz-vissz.
De a terv az, hogy pár hónapon belül elkezdem konkrétan is mérni a páratartalmat egy raspberry pí féle eszközzel, rendesen dokumentálva, majd a távolabbi terv az, hogy rákötöm a venti vezérlését a Raspberry Pí-re.

[ Szerkesztve ]


vizimento
(senior tag)

A PWM vezérlést hogy oldottad meg?


Dany007
(veterán)
Blog

Egy külön kis ventilátor vezérlőre van kötve. Azzal tekergetve állítom. Semmi extra.

Sógorom nemrég hozott egy raspberry Pí-t a lakásba. Pára és hőmérő szenzorral. Eléggé megtetszett a tudása és azt beszéltük, hogy később majd szépen rákötjük a ventillátort is, ami majd harmatpont és páratartalom alapján fogja vezérelni a ventilátort. Akkor lesz csak tökéletes. :)


geotigris9
(tag)

Jó írás merítettem belőle. :)

Sajnos nálunk is gond a konyhában alsó színt nem szigetelt téglával és betonnal körülvett, felülről benyúló terasz van a helység felett lényegében csak beton. Télen sírnak a külső falak meg az ablakok is.

Amit tudok most tenni valami hasonló szellőző rendszer kiépítése és most be lett szerezve egy pármentesuttő gép is + most ahol terasz rész van belső szigetelést rakok a plafon részre. Valamint nem volt beépítve páraelszívó sem az is lesz felszerelve.
Én is PC ventit tervezek beépíteni tényleg sokkal kevesebbet fogyaszt egy ilyen venti meg nagyon halkká leszabályozható.
Még egy sparhelt is tervbe van az biztosan sokat javítana még az állapoton.

Remélem megoldja mert egy hamar nem lesz külső szigetelés.

Létezik ilyen párkapcsoló is amivel megoldható a venti automatikus ki - be kapcsolása. Csak ez megint 10 k. Olcsóbb megoldás tényleg egy mechanikus időkapcsoló aminél beállítod mikor mennyen csak ott nem feltétlen addig illetve akkor nyomatja ventit amikor kell pontosan.

Most így tesztelve hosszabb ideje, bevált véglegesre a szőlőztető rendszered?

[ Szerkesztve ]


geotigris9
(tag)

Úgy látom már fáradt vagyok nagyon mert ezt akartam linkelni, de van a itt is újra. :)

[ Szerkesztve ]


Nerazim
(őstag)

Sziasztok!
Lehet pont nem ide kellene, de témában mégis az áll a legközelebb. Párásító gépet keresek a gyerkőc szobájába, mert nagyon alacsony 40-45% a páratartalom. Tud valaki segíteni, hogy milyet érdemes vagy ha valaki leírná melyik topicban kérdezzem az is nagy segítség lenne. Köszönöm.


geotigris9
(tag)

Szerintem jobban jársz fűtőtestre rakható/akasztható párologtatóval. Nem fogyaszt plusz energiát könnyű tisztán tartani. (Alkalmilag egy vizes törölköző is a célnak megfelel.) Ha van szobanövény a szobában az is párársitt kicsit még. Most éppen lesz a Lidliben is ilyen párologtató. [link]


Nerazim
(őstag)

Szia!
Egy gond van vele, igaz nem írtam, hogy nincs radiátorunk csak konvektor amit ha nagyon nem muszáj nem használunk, cserépkályhával fűtünk :) A többi praktikát már bevetettük eddig nem nagyon hozott változást.

[ Szerkesztve ]


geotigris9
(tag)

Én még régebben vettem 20 k volt egy ultrahangos/ionizátoros párásítót, de mivel a légtér elég kicsi meg lett szobanövény is a szobámba + a törölközőm is ott szárítom így elegendően párás már a levegő bár még tavaly elővettem és használtam kicsit. Esetleg ha érdekel megválnék tőle küldjél egy pü-t. Avair ULTRA 3


Desy
(tag)

Az alapeseteket tekintve nagyon sok érdekes dolgot írt mindenki.
Tény, hogy a legcélszerűbb a kifelé szellőző zsalus, gravitációs zárral történő kivitelezése.
Az is evidens kellene hogy legyen, ha már egy párakapcsoló elektronika szinte jelentéktelen összegért elérhető, akkor legyen alkalmazva akár az időzítő kapcsoló az ezt igénylő területen.
De valójában minden vizes környezet rendelkezik szellőzővel, persze ez alól lehetnek kivételek az utólagos kivitelezések ám egyes biztonsági szempontok esetén oda is kell utólag beépíteni [elsődlegesen automatikus] vagy félautomata szellőztetést.
Az általános kivitelezést nézve kissé bonyolult megoldással készül, de van benne kurázsi. :C

Az általános tapasztalat, ha valamit ember kezel, az előbb vagy utóbb átszerelésre kerül önműködő formára mivel kényelmetlensége csak némi idő elteltével lesz érzékelt. Az újdonság ereje tény, hogy hat a dolgokra kezdetekben és igen.... mindenki a saját ismeretei és lehetősége szerint épít, készít el dolgokat annak ellenére, hogy manapság már szinte minden "pro és kontra" információ megtalálható a világ egyetlen legnagyobb tudásbázisában a weben. :K


Empsepo
(senior tag)

Üdv mindenkinek!

Kérdésem lenne. Nemrég vásároltam egy Trotec márkájú páramentesítőt. Viszem mindenhova a lakásban, döbbenet mennyi vizet gyűjt össze.
Van viszont egy helységem, ahol van egy régi típusú Fég cirkó meg egy gázbojler.
Oda be szabad állítanom a kis gépet? Az a helység a legneccesebb.
Ezek a mobil gépek is ugyanúgy visszaszívhatják a káros anyagot, mint a falba építettek?

Előre is köszi a választ.

[ Szerkesztve ]


Desy
(tag)

... egy fürdőbe szellőztető rendszer kell. Minden más megoldás pénzpocsékolás. Még azok a kis szappantartó méretű dobozkák is, amiket hasonló céllal [páramentesítés] kívánnak értékesíteni.
... ez megoldható hasonló módon, mint egy konyhai elszívó esetében.

Röviden: el kell olvasni a felhasználási területét az útmutatóban. :))

[ Szerkesztve ]


Empsepo
(senior tag)

Köszike a választ. :)


tibcsiworld
(aktív tag)

A kémény egy tuti dolog. De ha van egy egyszerű vaskályha, és azzal fűtünk, akkor is tuti a megoldás! Az rengeteg levegőt kivisz!

Nekünk cserépkályhánk van, és gyakorlatilag szigetelés nélkül vagyunk, azaz 1 falat tudtam szigeteltetni (Annyira kaptam pénzt édesanyámtól). Így már ki tudjuk fűteni a 40 nm-es házrészt. (a másik részben konvektorok vannak!)

Pára is és penész is volt tavaly. Idén vettünk egy cersit stoppot, és kevesebb a pára, néha nincs is! Igaz, hideg sincs, és a hidegebb időben 2x gyújtunk be! az kb 2x 120m3 levegő, ami az égéshez kell! Mivel nappal csak részben vagyunk a házrészben, nagyon kevés az ablakon a víz.

Viszont 3 éve a konyha járólapozásánál a kőműves kiszedte a konvektort, és a kéménynyílást nem tömte be! Fűtés nem volt itt, és mire hazaértem munkából, a konyha kihűlt teljesen. Ősz vagy tavasz volt. Passz! :(

Szóval olvasom, és látom, hogy működik, és a kérdés Dany007-hez is szól!

A kémény és a ventilátor is rengeteg levegőt nyom ki a szabadba. Mindkettő nyílása magasat van, ahol a meleg levegő is "tartózkodik". Hogy lehetséges, hogy nem hűl ki durván a ház/lakás ennyi meleg levegő kipumpálása alatt. Ez mennyiben más a szellőztetéstől? Mivel szinte ugyanaz történik. A kinti levegő be, a benti ki mindkét esetben???

Valami kisebb dolgot nekem is ki kell találnom, mert tervezzük a "családbővítést", így a pára nem lesz kevesebb, de a szigeteletlen házrészt, amit alig tudok kifűteni, és a csúcs 24C sem érződik melegnek, mert a falak hidegek, nem szeretném tovább hűteni!

Előre is köszi a hozzáértő válaszokat! :)


Dany007
(veterán)
Blog

Üdv!

Bocsánat a késői válaszért, manapság sajnos már nagyon ritkán járok erre.

Igazából nem tudom megmondani, hogy miért nem hűl ki a lakás. Én is tartottam és féltem tőle, de nem jelentős a hőveszteség. Természetesen van.
A méréseim szerint nagyjából 0,3 és max 1°C között van. Nyilván ez külső hőmérséklet függvénye is, ezért nem tudok teljesen pontos értéket mondani, de anno "leteszteltem" és azóta is működik a dolog.

Az oka talán az lehet, hogy a radiátorok, illetve az egész lakópark fűtési rendszere a külső-belső hőmérséklet függvényében részben automatikusan szabályzott.
Ezalatt azt értem, hogy a radiátorban is van érzékelő, illetve a külső hőmérsékletet is méri a központi kazán (lépcsőház-központi a fűtés). Ergo a lényeg, hogy a külső és belső hőmérséklet arányában szabályozza mennyire fűthetnek a radiátorok. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogyha kint 15 fok van, akkor bent hiába tekerem fullra a radiátorokat, azok csont hidegek maradnak. Ellenben ha kint mínusz 20 fok van, akkor már 3-as fokozaton is égetően forró minden. Bár meglepődnék ha tizedfoknyi változásra is érzékeny lenne.

A végeredmény az, hogy a fűtésszámlánk az elmúlt 3 évben sem növekedett semmit és télen a benti hőmérséklet - szabályozásunktól függően - 24-26°C között mozog. Éjszakára alapból csökken - központilag - de reggel így sem volt még 22,5°C-nál kevesebb.
A ventilátor pedig megy éjjel nappal... "Idén" már 2 hete megállás nélkül. :)
A cikk írása óta amúgy már újrafestettünk, felújítottunk és penészesedés azóta se jelent meg újra.


tibcsiworld
(aktív tag)

Szia.

Semmi baj! :) Én figyelőbe raktam, és türelmesen vártam. :)

Esetedben akkor értem. Gyakorlatilag a radiátoron van akkor hőfokszabályzó (termosztat, a szüleimnél is van, igaz csak számok vannak rajta, de a lényegen nem változtat), és automatice tartja a hőfokot. Így érthető, hogy nincs hőmérséklet csökkenés.

A számla az hogy jön ki? Mert ha központi, akkor gondolom a fogyasztása lakásonként van visszaosztva, és az összes lakás kap a ti fogyasztásotokból a számlájukba, így ott sem jelentős a különbség. Ha jól értelmezem!

Igazából családi háznál ha nincs durva szigetelés, ez jobban megmutatkozik. Ezért a kérdés nem csak Neked szólt, de a kolléga sem jár már ide, úgy látszik! :(
Azért egy nyitott kémény durva dolgot tud művelni!

nagyon csúcs, amit csináltál! :)

Gratulálok hozzá!


Dany007
(veterán)
Blog

Üdv!

Ismét bocs a késői válaszért... :D De jobb később, mint soha.
A számla rész azért nem teljesen úgy van. Mert központinak központi valóban, de házközponti és minden lakásnál van "hőmennyiségmérő" a bejövő / elosztó ágaknál a lakásban (tehát nem a radiátoron). Ezt minden évben leolvassák és a fogyasztott mennyiség alapján számolják ki a következő éves havi díjat.
Mi most olyan 8-10 ezer forint körül fizetünk havonta fűtést (nem tudom fejből az ideit, de 10-nél biztos nem több),de ezt télen-nyáron minden hónapban. 48m2-es a lakás.
Egyébként mindentől függetlenül ez csak egy kényszermegoldás. Vannak erre megfelelő építéstechnológiai megoldások, szigetelés, hőhídmentesítés stb... Csak nálunk ez így egyszerűbb, olcsóbb gyorsabb volt.
:R


Ocean
(tag)

Sziasztok!

Hú remélem nézi valaki egyáltalán ezt a témát.
Kicsit meg is vagyok lepve, mert eddig a mosógéptől kezdve a házi mozin át a karórákig, mindennek aktív topikját találtam korábban.

Nade a lényeg: olyan készüléket keresnék, ami a levegőt is tisztítja (allergiás az egyik gyerkőc), és egyben páramentesítő is.
A Philipsnek vannak jó gépei, de mindet úgy írják, hogy levegő tisztító és párásító, szóval pont az ellentéte.

A lakásról: új építésű, durván jól szigetelt, műanyag ablakos.
Mindent megpróbáltunk, akárhogy szellőztetünk, rendre 70% feletti a páratartalom, ezért jutottam el odáig, hogy muszáj venni valami gépet erre.

Szóval létezik vajon ilyen kombinált gép?


Dany007
(veterán)
Blog

Üdv,

Ha új építésű és jól szigetelt akkor két dolog lehet (szerintem).
Vagy nincs légmozgás / szellőzés, vagy hőhidas a rendszer valahol. Ezt ki kell méretni, meg kell nézetni és orvosolni. Ha ez nem ad megoldást, akkor szellőzés és szellőztető ventilátor kiépítését javaslom.
Én - ahogy írtam is - használtam párátlanítót, de olyan zajjal járt, amit nem lehet hosszútávon tolerálni.
Persze új építésűnél az is lehetséges, hogy a falak nem száradtak még ki... Ezért kéne mindenképpen első körben szakemberrel bevizsgáltatni. Főleg, hogy hőhídmentes legyen az épület / lakás.


Ocean
(tag)

Köszi a választ!
Közben megrendeltem ezt:
https://irobotcentrum.hu/Airbi-SPONGE-legtisztito-es-paramentesito

Tudom-tudom, nem egy ipari készülék, de úgy voltam vele, hogy nem adok ki 100+ ezer Ft-ot úgy, hogy az sem biztos erre van szükségünk.
Ebben az a jó, hogy kicsi, csendes. Lassabban, de teszi a dolgát.
Egy nap után gyűlt jó 4 deci víz a tartályba.

Most egyébként a kánikula is segített, teleszórtam már a lakást páramérőkkel, helységtől függően 45-60% között ingadozik.
Este fürdéskor van a fürdőszobában 80+%, de azt elszívóval és nyitott ajtóval orvosoltuk.
Igazából téli/párás időben volt gondunk.

Nem hiszem, hogy hőhidunk lenne, nem annyira új a lakás, mint amire te gondolsz, 2 éve lesz már ősszel.
Csak amiatt írtam, hogy új, hogy ezeknél a brutál jó szigetelés és nyílászárók miatt elő szokott ez fordulni.
Igyekszünk persze mindig szellőztetni, de télen mégsem járható, hogy órákra nyitva legyen az ablak.


Frod
(addikt)

Köszi a cikket, és a kommenteket, rengeteg hasznos infóval lettem gazdagabb! :R

Sajnos a gond nekünk is most jött elő, igaz mi nem újépítésű, hanem 60 éves, régi, szigetelés nélküli társasházban lakunk ~9 hónapja.
Nyáron nyilván semmi gond, mert mindenhol bukón vannak az ablakok.
A konyha fala közös a fűtetlen lépcsőházzal, és borzalmasan hideg helyiség - ennek ellenére ugyanolyan párás az ablak minden reggel, mint a többi, fűtött szoba esetében.
Aeroco van konyha, nappali, háló fronton is - egyéni véleményem szerint semmit sem érnek. Folyamatosan nyitva vannak a lamellák, de láthatóan nem javít a helyzeten.

Sajnos későn értem már ide a cikkhez, így tegnap már egy Cerezit kapszulás dolog került a lakásba - tanulópénznek jó lesz.
Próbálkozunk a teljes kereszthuzattal esténként, de már öt perc is nagyok sok ebben az 1 fokban, úgy, hogy párom kifejezetten fázós típus.

A következő lépés egy Midea MDDG-20DEN7 készülék lesz, remélhetőleg még a gutaütés előtt amit kapok a rendszeres párával és penésszel való harc közben.


Egon
(nagyúr)
Blog

Egy pár általános dolgot nem ártana mindenkinek tudnia a témával kapcsolatban.
A párásodás alapvetően 3 tényező függvénye: belső hőmérséklet, relatív páratartalom, kicsapódási pont léte. Ha ezekből bármelyik eltér az ideálistól, akkor lesz páralecsapódás, és előbb-utóbb megjelenik a penész is. Mivel az egyenletben 3 tényező szerepel, triviális hogy általános (jó) megoldás nincs a problémára: minden esetben egyedileg kell megoldást találni: azon a tényezőn kell javítani, ami a leginkább hozzájárul a problémához. Elvileg bármelyik tényező megváltoztatásával megszüntethető a probléma. Ha emeljük a belső hőmérsékletet, adott mennyiségű párával számolva csökken a levegő relatív páratartalma, így alacsonyabb lesz a harmatpont. Ha csökkentjük a páratartalmat azonos hőmérsékleten, akkor dettó. Ha megszüntetjük a kicsapódási pontokat (pl. külső hőszigeteléssel elérjük, hogy ne legyenek hidegek a falak), akkor megintcsak nem fog tudni lecsapódni a pára (mivel a harmatpont felett lesz a lakás minden zugának hőmérséklete).

Példa. Adott egy lakás, aminek egy nem fűtött szobája párásodik, ahol a hőmérséklet 18 C fok, a relatív páratartalom 55%, és van mondjuk egy 5 C fokos kicsapódási pont, ahol megjelenik a penész . Ha a fenti hőmérséklet/páratartalom kettősnek 11 C fokos a harmatpontja (hasból vett értékek; nem tudom hogy a fenti párosításnak pontosan mennyi a harmatpontja, utána lehet nézni a neten), akkor hiába próbáljuk csökkenteni a páratartalmat: jó eséllyel egészen alacsonyra, már egészségtelenül alacsonyra kellene vennünk ahhoz, hogy ne legyen páralecsapódás. Ugyanígy hiába növeljük a hőmérsékletet pár fokkal: lehet hogy csak 28-30 C fok körül szűnne meg a probléma. Ergo marad a hőszigetelés. Ellenben ha mondjuk 10 fokos a leghidegebb pont, akkor jó eséllyel akár a páratartalom 5-10%-os csökkentésével, akár a szoba 1-2 fokkal melegebbre felfűtésével meg tudjuk előzni a jelenséget.

A fentiekből az következik, hogy először mindig fel kell mérni, hogy konkrétan mi okozza a problémát. Ha tartósan 70-80%-os a relatív páratartalom, akkor annak csökkentése a megoldás. Ha jéghideg lakásban üldögélünk, akkor fűteni kell. Minden más esetben külső szigetelés + ésszel szellőztetés. Órákra még véletlenül se nyisd ki az ablakot télen: lehűlnek a falak, és több kárt csinálsz mint hasznot. Ellenben akár óránként szellőztess 5-6 percig, ha megoldható, lehetőleg kereszthuzatot csinálva, amíg ilyen magas a páratartalom (egy szárítógép beszerzése is jó ötlet szokott lenni, illetve a ruhákat télen, fagyban is illik egy órára kiteregetni az erkélyre, hogy kiszellőzzön).


patomi
(őstag)
Blog

Tehát ide kellett a venti (ventis topik). Így 4 év távlatában, hogy működik a dolog? Bevált?

Tavaly költöztünk mi is decemberben és bizony szembe jött ez a dolog elég durván. (egy ablak, egy ajtó, kis lakás) Szellőztetést én is megcsináltattam az ablakra, plusz ami be volt építve 100-as venti(befújásra, 5 perces időzítővel) kicseréltem 100-as emelt légszállítású csőventire. Így jobb lett. Plusz vettünk egy páramentesítő gépet mi is, első éjjel ment végig megállás nélkül. Azóta szakaszosan.

Az átszellőztetés most sem tökéletes, de agyalok a tökéletesebb megoldáson.


Dany007
(veterán)
Blog

Igen nálunk kellett a venti.
Biztos írtam korábban, de hozzászólt egy energetikai szakember is a témához és megnézve a képeket egyértelműen leírta, hogy az ablakok fölött kívül alkalmazott beépített / beépíthető redőnydobozolás az, ami a hőhidat okozza! Ezért van pára. Szerintem részben, részben meg azért, mert nincs szigetelve az épület. Perlittel próbálták megoldani a dolgot, ami azt jelenti, hogy a vakolatba pici nikecell golyócskákat raknak szigetrelés címszó alatt, ami, mint később kiderült nem ér semmit.

A lényeg, hogy nálunk kellett a venti és működik. A Noctua IPPC ventilátora tényleg olyan brutál, mint írják. Évente max 1x takarítom, de néha azt is elfelejtem és ősztől tavaszig megy megállás nélkül, éjjel nappal. Most, 2020 aug-ban is kiváló állapotban van. :) Persze nyilván az egy centi porréteg rontja a hatékonyságát, de na..., ősszel kitakarítom. :)
Pára nincs vagy minimális néha napján. 4 éve, miután ezt beszereltem és megbizonyosodtunk róla, hogy működik kifestettük a lakást és azóta is az a festés van és hibátlan.

De ahogy eddig is, most is mindenkinek azt ajánlom, hogy mérje fel pontosan a saját helyzetét. Minden szituáció egyéni elbírálást igényel és annak megfelelő megoldást is. Ha van lehetőség, akkor szigetelés és hőhídmentesítés. Esetleg nyílászárócsere. Ha pont olyan a szitu, mint nálunk, akkor ventilátor.
De a párátlanító olyan zajjal és energiaigénnyel jár, ami szerintem hosszútávon nem fenntartható.


patomi
(őstag)
Blog

Nálunk mivel pici a lakás, gyorsan be tudjuk “párásítani”. Viszont a klíma úgy látszik megoldja ezt a problémát. Ezzel fűtünk, hűtünk. Majd ha a tetőtér meglesz, tudok szellőztető rendszert építeni.


Dany007
(veterán)
Blog

A pici lakás nálunk is adott. 48m2 1+ fél szoba. :)
De örülök, hogy a klíma is megoldja a gondot. Nekünk is, de annak korlátozott a teljesítménye. pl mínusz 5-10 fok alatt már nem képes a párátlanításra.


patomi
(őstag)
Blog

Nem párátlanítunk a klímával, hanem fűtünk. Érdekes módon, így is jól beállt a páratartalom. Előző évhez képest. De akkor lett párátlanító gép, szellőztető az ablakra és elszívó venti. Klíma tavaly ősszel került be csak.


aazimi
(csendes tag)
Blog

Sziasztok!

Nagyon köszi az írást, nekem is kell csinálnom egy ilyen rendszert és éreztem, hogy a szellőzés lesz a megoldás, de így már biztos is vagyok benne, csak meg kell csinálni.


kokopo
(aktív tag)

Sziasztok
Elnezest a hulye kerdesert
Mi van akkor, ha az ablakon, kivulrol csapodik le a pára? Olyankor van teendo?
Koszi


cibus
(aktív tag)

Sziasztok. Jelenleg megy a 12 éve lakatlan ház felújítása, belső munkálatok, pl vakolás, ami miatt szárítani kellene a falakat. Erre keresek egy páramentesitőt, amit tudnék a helységekben ide-oda hordani és a felújítás végén a fürdőben lenne a végső helye a pára miatt, szóval valami normálisabb kinézet nem lenne hátrány, illetve valami hosszabb gari idő sem.
Úgy 50 papiros környékén lehet esetleg találni valamit?
Milyen szempontokat kell figyelni keresésnél?
Wifi, ilyesmi nem érdekel....mert gondolom csak plusz pénz. Menjen, működjön, tegye a dolgát.
Köszi a tippeket.
cibus

üzenetek