üzenetek

hozzászólások


pmheros
(senior tag)

Kazán van benn? Kémény ?
Nyugtass meg, nem lesz visszaáramló égéstermék !?
CO mérők vannak ?
Tudom nem olyan nagy a légáram, de az ördög nem alszik. ;)

[ Szerkesztve ]


Dany007
(veterán)
Blog

Üdv!

Nincs égéstermék. :) Nincsen gáz bevezetve a lakásba. Központifűtés van és elektromos sütő/főzőlap.


Lomha 8V
(addikt)
Blog

Élmény volt olvasni, nagyon profin összehoztad! Nekem is van páragondom, de sokkal kisebb méretben, viszont a megoldásod nagyon jó, tuti megcsinálom majd tél előtt. :)


Silentfrog
(veterán)
Blog

Mi is borzasztó "párásásak vagyunk" a vastag házszigetelés és a 4 rétegű ablak miatt rengeteg pára marad bent a lakásba.
Egy ideig napi 3 alkalommal szellőztettem kereszt huzattal, 3 percre de ez nem praktikus sok hőt veszít a lakás.
Következő próba az átellenes oldalon lévő ablakból részlegesen eltávolítottam a gumitömítést.
Ez jó megoldás,de így is elég jelentős a hőveszteség .
A végén mégiscsak egy 250W/óra fogyasztású páramentesítőt vettem ami 12 liter vizet képes kivonnii a levegőből naponta 30 fokon és 80% relatív páratartalom mellett.

A konnektoros áramfogy. mérő szerint 170 watt a fogyasztása óránként.
Állandó használat mellett ez havi 6 ezer forint pluszköltséget jelent.
Viszont egy 22 fokos szobában a készülékből kiáramló levegő 38-40 fokos ami durván képes fűteni.
Egy lefedett nagyméretű /300literes/ akvárium 25 fokos vize és a páramentesítőből kiáramló meleg levegő annyi hőt ad le, hogy egyéb fűtést nem használtunk a télen.
Így 15-18 ezer havi forintos villanyszámlából kifűtöttük a telet egy 60 nm-es magánházba.

Így nekem ez a megoldás lett a legjobb,de persze ez az írás és az elkészítése a páramentesítőnek is megfelelő,de nekem a durván leszigetelt lakásban van jobb megoldás is.

Még valami,az én páramentesítőm kisebb teljesítményű így sosem fagyott le és nincs is nagy hangja.

[ Szerkesztve ]


Skillet
(addikt)
Blog

Szerintem ötletes és a célnak megfelel.
Ezek után pára problémád biztosan nem lesz.
Pár észrevétel, csak, hogy belepofázzak ;)
Én zsalusra csináltam volna az ajtót. Gravitációs zsalu, esetleg ereszelem. Van ezeknek rengeteg típusa, állítható zsalu is. Sok műanyag, alumínium idom van, azok nagyjából olcsónak mondhatóak és könnyű velük dolgozni.
Mivel ráadásul erkélyről beszélünk, picit túlzásba vitted a szigetelés (ajtó) kérdését.
A másik. A lakás igazi szellőzőjével mi a helyzet? Fürdőben van, de nem az igazi?
Oda nem volt lehetőség berakni ezt a ventit?

Összességében ezek már csak csacskaságok csupán, a rendszered hibátlanul fogja tenni a dolgát!
Gratulálok hozzá!
Nem hagytad, hogy beborítson a pára :)


ncc1701
(veterán)

Ügyesen megcsináltad. Sajna a 38-as sima téglafal teljesíti a gyalázatos, és elavult magyar követelményeket, csakúgy, mint a 2 rétegű ablak, amit nyugatabbra 10 éve már be sem építenek.
Itthon mi is küzdöttünk, persze nem ilyen szinten. Évek alatt kicseréltem az összes nyílászárót 3 rétegű, passzív házasokra. Szívások voltak bőven, mert voltak nem szabványos méretűek is. Falazat nálam 38-as tégla + 5cm szigetelést feltett az előző tulaj, erre még szánok ~12cm grafitost. A tetőtérben a légcserélős szellőztetés csövei már ki vannak építve, és lennt is megoldható, ez lesz a következő szint. :)


Coccer
(tag)

Hidd el, nyugatabbra sem olyan rózsás a helyzet.

Dortmund közelében lakunk, az Északi-tenger közelsége miatt teljesen más időjárási körülmények vannak, sok párával. De több ismerősöm is küzd itt ezzel a problémával, akár új, akár néhány éves, akár öregebb házban lakik. :(

Egyszerűen ahogy Danny a cikkben is írja, több tényező felel ezért a természeti jelenségért, és ha már az egyik nem stimmel, jön a PÁRAPARA! :))

Danny összehozta a természetgyógyászatot a pc-s ismereteivel. Megkereste az okokat, a lakást elképzelte egy pc-nek, csinált egy jó gépeshez illő minőségi szellőzést.... és működik! :) Ötletes. :R Problem solved!

Cikkhez: Végigolvasva folyamatosan magaménak éreztem a történetet, azzal a különbséggel, hogy még sehol sem álltam neki megszüntetni az okokat, mindenhol "csak" tüneti kezelések voltak, de az ugye nem ilyen hatékony! Thx a nézőpont váltást! ;)


orion1025
(őstag)
Blog

Látom a blogbejegyzésből egy nagyobb terjedelmű szösszenet lett.

Nálam az egyik szoba volt kriminális pont, ott hasonló helyzet volt, mint nálad. Ablakon csorgó víz, bútor megázás, parkettán álló víz. Aztán vettem egy Trotec TTK 25 E-s mentesítőt, amit napi 8-9 órában használtam, hétköznapokon. Reggel bekapcsol, munka után ki, addig ment automatikus 60%-os páratartalomra beállítva, majd egy-másfél hónap elteltével már 50%-os páratartalomra beállítás mellett is kikapcsolt. 40%-on nem nagyon járattam, felesleges, de meglepő eredményt produkált, azóta sincs se penész, se pára gondom. Napi szinten ezekkel a 8-9 órás járatásokkal, 5-6 liter vizet termelt össze, majd később már csak 1 liter környékén, február vége óta pedig be sincs kapcsolva, azóta sincs se penész, se ablakon csorgó víz.

Fogyasztása nem drámai, ellenben a páramentesítők kompresszor zaja szó szerint elviselhetetlen.


D1Rect
(félisten)
Blog

Remekül megoldottad. :R
A ház viszont gyalázatos, hogy képesek ilyet átadni? :(


lugosi
(MODERÁTOR)
Blog

Heló!

Állati ügyesen megoldottad, gratulálok! Mindig is becsültem az ilyen ügyes embereket!


Dany007
(veterán)
Blog

Olyan esetben lehet, hogy elég csak a mezei ablakszellőző ha van huzat. Nem feltétlenül muszáj ilyen drasztikus megoldáshoz folyamodni. :)
Mindenesetre köszönöm.

@Silentfrog:

Igen a hőtermelést én is észrevettem. De azért nem olyan durván, mint nálatok. Viszont én is kimértem a mienket és a pontos értékre nem emlékszem, de az biztos, hogy 320W fölött volt és 380W alatt.
A gond tényleg az volt, hogy irdatlan hangos. Próbálkoztam annak szigetelésével is, de sikertelenül. Nem lehetett mellette aludni.
És nálunk napközben, mikor nem voltunk itthon nem jelent meg a pára... Estére lett csak brutális.

@Skillet:

Zsaluzatra én is gondoltam. A gond az, hogy mivoltából adódóan részben a levegő útjában áll még nyitott állapotban is. Azt meg mindenképpen elakartam kerülni.

A szigetelés csak azért kellett, hogy télen a mínusz 20 fok se jöjjön be, illetve ne fűtsük nagyon az erkélyt ha egy mód van rá. Jelenleg is 1-2 fokkal melegebb van az erkélyen, mint szabadtéren, az ablak közelében meg 3-4-5 fokkal is. Ezt onnan tudom, hogy a hőmérőnk kültéri egységét először naivan a külső ablakpárkányra tettem... Majd az erkély külső oldalára és 4-5 fok különbséget mutatott.

A fürdőszobai szellőző egy katasztrófa. Tényleg maximum a fürdőre elég ha folyamatosan megy ráadásul hangja közelíti a párátlanító gép hangját. Sőt... Simán van olyan hangos.
Azt kicserélve viszont szükség lett volna állandó kapcsolatra a szobák között. És lehet, hogy nem lett volna olyan hatékony ha csak egy kis szellőzőt vágok az ajtókra.
Tehát nálunk úgy van, hogy fürdő, aztán előszoba és abból nyílik a nappali és a háló. Elég nagy a táv, nem akartam kockáztatni. Persze azt is használjuk rendszeresen minden fürdés után meg ha ott nagyon állott lenne a levegő.

@ncc1701:

Igen, nekem is volt egy olyan érzésem, csak már régen tanultam, így nem mertem leírni, hogy a 38-as fal megfelel a minimális hőszigetelési követelményeknek itthon. És hát mint látjuk nem törték magukat nagyon hogy túllépjék a minimumot az építésnél. Még felmerült bennem a külső szigetelés ötlete is, de eleve a 3.-on nehéz kivitelezni, ráadásul a városkép miatt nem is lehetne változtatni rajta, mivel nálunk kívül "dísztégla" burkolat van.

@orion1025:

Bizony, gondoltam hátha mást is érdekel. Nekem jól jött volna anno a kezdetek kezdetén. Főleg a legelején mikor még azt se tudtuk mi ez. Persze ha valakinek normálisan megvan csinálva az ablak és a fölötte lévő fal akkor egy pár fokkal nehezebb.

Nálunk is a kompresszor rész a hangos, a venti még elment volna valahogy, de amikor beindul az a brummogás... áh kész. :)

@D1Rect:

Köszönöm. Főleg tőled. :)
Na ezen mi is sokat gondolkodtunk és anyáztunk... Nem véletlenül volt ez a legolcsóbb új társasház a városban.


Kimmuriel
(aktív tag)
Blog

Nagyon tetszetős megoldás! :C Kíváncsian várom az eredményeket, hogy mit produkál télen!


orion1025
(őstag)
Blog

Létezik pár olyan páramentesítő, amin van éjszakai mód, ilyenkor low cost, low budget állásra kapcsolják magukat, és tényleg lehet aludni mellettük, és legalább addig is megy valamennyi páragyűjtés. Már bánom, hogy nem olyat vettem, de amíg nem vagyok otthon, addig nem érdekel mi és hogyan zörög, ráadásul a leírt szisztéma szerint is teljesen hatásosnak bizonyult, pedig elég pici maga a szerkezet, féltem is, hogy kevés lesz teljesítményben.


Attix70
(aktív tag)

A külső hőmérsékletű beáramlott levegő által lehűtött lakást vissza kell fűteni és az ehhez szükséges energia is pénz. Ezzel számoltál ?


Skillet
(addikt)
Blog

Az ablakszellőző olyan esetben látja el a feladatát, ha a lakás/ház szellőzője rendesen működik. Vákuumot csinál és a nyílászáróktól szívja a levegőt. Régen is így működött a nyílászárók szellőzése, csak a réseken, hézagokon keresztül. Akkor még nem voltak ilyen csodamód záródó ablakok, ajtók.
Szóval jók ezek, ha jó a központi szellőző.
De szerintem teljesen mindegy, a lényeg, hogy faszányosan kitaláltad és megoldottad! Nagyon jó lett. Sokaknak ilyesmihez semmi esze és vagy így hagyják, vagy sok százezerért csináltatnak egy szellőző rendszert :)

Attix70:
Írta, hogy sok-sok óra alatt sem számottevő a lehűlés. Jelentős számla többlet ilyen jellegű rendszernél nem fog keletkezni. Ami meg mégis, az bele kell, hogy férjen, meg kell, hogy érje.

[ Szerkesztve ]


sanzi89
(addikt)
Blog

Gratula, le a kalappal a tervezés és kivitelezés előtt!

Nálunk is gond volt egy időben a pára és a penész, de sok kis aprósággal nagyon sokat lehet javítani a dolgon. A legtöbb párát a főzés és a mosás generálja. A tűzhely fölé ajánlott egy szagelszívót tenni, és járatni amikor főztök valamit, továbbá a fedő is kötelező - csak azért írom, mert ismerek olyat, akiknek ez nem evidencia. Egy szárítógép is sokat dobhat a dolgon, egy-egy adag ruha után 2 liter vizet is összegyűjt, ami a lakásba menne, ha télen nem tudjátok a ruhákat az erkélyen szárítani. Ruha vásárlásnál is érdemes előre gondolkodni, hogy olyan cuccokat vásároljon/hordjon az ember, ami bírja az 1000-es vagy 1200-as centrifugát, esetleg kevés vizet szív magába - technikai ruházat pl -, valamint mosógépet is ilyet érdemes venni. Tusoláskor is rengeteg pára keletkezik, egyik megoldás a zárt ajtónál való tusolás, majd utána járatni egy fél órát a páramentesítőt. Egyik ismerősömnél csak a fürdőszobában van fixen a páramentesító, és minden tusolás után elindítják fél órára és rengeteget jelent! A penész ellen is sok apróság van - a bútoroknak legyen lába, hogy tudjon járni alatta/mögötte a levegő, festés esetén érdemes penészgátló adalékot keverni a festékbe, stb - mely önmagában nem megoldás, de sok kicsi sokra megy. Továbbá ha feltérképezed a lakásotokat, és rátalálsz az ilyen hőhidakra érdemes mihamarabb megszüntetni, utólag is aránylag könnyen megoldható szerencsére.


Silentfrog
(veterán)
Blog

Volt egy érdekes írás arról, hogy mitől keletkezik pára.
Egy négytagú család naponta átlagosan 17 liter vizet"termel" . :Y Nagyon furcsa helyekről tud elpárologni a víz,pl a fürdőszobai összefolyóból napi 1 deci víz elpárolog.
4 ember meg már jelentős mennyiségű vizet veszít izzadásból és a légzése folyamán,ami tovább emeli a lakás páratartalmát.


istvankeresz
(aktív tag)

Gratula az ötletnek és a kivitelezésnek. A helyedben 30K-ért megcsinálnám lakásonként a házban. :) ;]

[ Szerkesztve ]


Stauffenberg
(nagyúr)
Blog

A leírást olvasva folyton az a gondolat keringett a fejemben, hogy:

IGEN, EZ A MAGYAR ÉPÍTŐIPAR!

Mi is a párommal új építésűben lakunk, ez annyira friss, hogy alig pár éve adták csak át (mi 2,5 éve lakunk itt és mi voltunk a lakás első lakói). Állandóan gondok vannak, innen is minden szart kispóroltak (volt szép meglepetés amikor a zuhanykabinból kifolyó víz eláztatta a környező falakat, mert az idióták nem raktak vízzáró réteget).

Földszinti lakás. A kinti esővíz elvezetés olyan hatékony, hogy a lakásokba folyik vissza. Az udvar felőli oldalon a falak elkezdtek ázni és ledobálják az alsó szegélyléceket.

Párásodás persze itt is a maximumon. Szellőztetünk, páramentesítünk, de teljesen kiiktatni nem tudjuk. Mondjuk légáramlás a Duna közelsége miatt szinte mindig van valamennyi, de csak nyáron jó, hogy 24/7 tudunk szellőztetni. Télen viszont rémálom, minden kicsi hőveszteség fájdalmas a pénztárcának, mert a fűtésrendszer még mindig nincs beszabályozva, elképesztően rossz hatásfokkal működik.

Folyton megy a harc a közös képviselet - biztosító - építő között, hogy most éppen mi a garanciális, mi tartozik a biztosítóra, stb. De garanciális javításból eddig semmi nem lett elvégezve, lelépett a cég az átadás után, azóta elérhetetlen.

Szóval:

IGEN, EZ A MAGYAR ÉPÍTŐIPAR!


orion1025
(őstag)
Blog

Igen, sajnos ilyen a magyar építőipar, ezt én is meg tudom erősíteni. Én egy apróbb cégnél dolgozom (mindenesként), ami elég régi alapítású, de a főnököm ilyen téren nem kicsit lelkiismeretes. A legtöbb helyen megy a nyerészkedés, a rövid határidős munkák, amik folyamán bizonyos száradási idők nincsenek meghagyva, na meg a télen építkezés gyönyöre. A rossz vételre meg egy ingatlanos csak rátesz egy lapáttal, sajnálom is az új építésű házak leendő lakóit.

üzenetek