üzenetek

hozzászólások


Doze
(aktív tag)
Blog

Egyet nem értek: 2000 után épült házak, a tervek általában jók szoktak lenni. Hogy a fenébe lehet ezt így megépíteni? Az arcom leesik komolyan, nem vagyok egy energetikus, meg épületgépész. De ha valaminél akarják tartani az A+, A, B de már akár D minősítést, ott szigetelni kell, ahol meg szigetelnek oda szellőzés kell. Mert különben kb olyan mintha a fejeden nejlonszatyor lenne.

Nem is tudom ezek az építési vállalkozók mit gondolnak?!

A hőhidakat meg inkább meg sem említem, biztos gondosan "kivételezték".

Hatalmas kummantások vannak, persze a szabályzás is kicsit irreleváns, de akkor is a legnagyobb maffia az építőipar.

21. század van, de a házgyári lakásom (attól eltekintve hogy az épületgépészet elavult), nem igazán képvisel alacsonyabb színvonalt... az már 50 év távlatból is jól látszódott, mikor szedtem fel a parkettát, és raktam le újból, a falak mellett volt csak szurok, a többit elvitte a cica, ma ugyan ez van, csak meg sem veszik :(((

Azért akik ezeket a lakásokat/házakat építik, még egy multihoz sem engednék be kivitelezőnek, egy auditálásról meg ne is beszéljünk :DDD

Bár így is van kivétel, a legszebb emlékem: nyomástartó csövek szerelése. Slattyogok, látom egy szakadt fogatlan C-t 50 éves 100A-es Hetrával [link] hegeszteni. Már nem emlékszem milyen nyomásra kellett hegesztenie, de olyan szép taknyolást még nem láttam, a salak talán még össze is fogta a csövet. Gondolom aranyfokozatú minősítése volt.

Kérdezem a vállalkozót: Jó lesz az főnök, ne aggódjál. Másnap helló volt nekik.

[ Szerkesztve ]


e-newsee
(addikt)
Blog

A 10mm-es lap azért csak 9,5, mert valójában coll-os skálából ered. Jelen esetben 3/8". Sajna ezek a lapanyagok mind ilyenek. Én is szívtam meg anno sima bútorlappal, mikor hangfalat csináltam. Mindenki csak „huszas” bútorlapnak emlegette, én úgy tizenöt éves fejjel elhittem, aztán az előlap meg lötyögött, mint a te ventid. :) Merthogy a lap valójában csak 19 mm-es (3/4"-os).
Nem azért írom, hogy kötekedjek, eszemben sincs, csak észnél kell lenni, mert a kőműves, ács, asztalos, bádogos, stb. szakmák alapanyagai szinte mind coll-os méretűek. Egy ilyen cuccnál kevésbé jön ki, de aki mondjuk maga akar egyedi bútort összerakni, az nagyon el tudja számolni magát.
Amúgy tetszik a leírás, különösen a „látványtervek”. Nagyban segítik a megértést egy laikus számára. Végre nem egy PC házépítős bejegyzés. :)


M_AND_Ms
(addikt)

"Panelből költöztünk, ahol csukott ablakon keresztül is képes volt befújni a szél"
érdekes én is panelban lakom és mégsem fúj be csukot ablakon keresztül a szél.

Szóval, megint a rossz általánosítás. Az, hogy csukott ablakon keresztül befúj a szél, nem a panellakás tulajdonsága, hanem a rossz nyílászáróé. Olyan meg előfordulhat bármilyen építési technológiával épült épületben, legyen az panel, tégla, vályog, vagy fa. Sőt azt sem mondhatjuk, hogy a soklakásos ún. blokkházak jellemzője, hanem lehet a kis falusi, vagy külváros sorházaké is, stb.

Azt tisztázhatjuk ugye, hogy párásodást nem hideg falak és a csak kétrétegű ablak okozza. Ezektől nem nő a pára beltérben. Ezek csak annyit okoznak, hogy lecsapódik a hideg felületükön a pára. Sajnos, egy rosszul megtervezett házba sikerült költöznöd, ahol kénytelen vagy "gányolással" és "barkácsmunkával" megoldani a problémát. Az ilyenekért adtak anno, az Ezermester újság Ötletparádé rovatában 20 Ft-os vásárlási utalványt. De hát akkoriban nem volt más lehetőség ;)

[ Szerkesztve ]


D1Rect
(félisten)
Blog

Nem általánosított. ;)


Gravity1234
(tag)

Tessek veluk felvenni a kapcsolatot, erre szakosodtak, de legalabb elolvasni a fontosabb hireket az oldalukon!
[link]

Egy atlagos (70nm koruli) lakasba (ha a felteteleknek megfelel) 120-140 ezer Ft korul kiepitheto a tokeletes megoldas, kb orok eletre.
G.


Doze
(aktív tag)
Blog

Alapból elég gagyik az ablakok minden panelban/házgyári lakásban. Nem igazán láttam minőségi ablakot, de még a pontos illesztés is ritka.

De úgy általában nem azért rosszak mert panel stb. A korabeli Házak sem voltak sokkal jobbak. Az ok ennél prózaibb: olcsó energiaárak, aprópénzért kifűtötték és senkit nem érdekelt azt, hogy a fele az utcára megy.

Laktam és is panelban nem egy évet, és ami a borzasztó: -20 fokban a fal 5 fokos, ha még szél is van?... már most fázok :DDD

Ui: akinek nem egyedi fűtésű a lakása, hanem távhős, csak az cserél ablakokat aki fázik. Én egy régi téglában lakok, távhős ez is, 100 éves fa ablakokkal. Pusztulok meg a melegtől télen. Van hogy ablakot is nyitok, mert betakarózva szakad rólam a víz. Ha kicserélem az ablakokat még melegebb lesz, és még fizetni sem fogok kevesebbet, mert szabályozni nem tudom. Max akkor érné meg ha mindenki a tömbben lecserélné az ablakokat, mert egy óra van csak a feljövő strangon.


turbuczn
(tag)
Blog

Ellenpéldával tudok szolgálni, mivel én laktam olyan panelban, ahol fokozottan záró, műanyag ablakok voltak, és ott nem volt huzat.
A panellakásokban azért is jellemzőbb a huzathatás, mivel nagy épületről van szó, és mikor az egyik oldalát a szél fújja, a másik oldalon erős depresszió lép fel, így jóval nagyobb nyomáskülönbség alakul ki a ház egyik, és másik oldala között. Ilyenkor a lakások között is érezni a szelet.
Ha meleged van a távfűtéses lakásban, és nincs mód a radiátorok elzárására, akkor ajánlom a pléddel való letakarását, amivel 1-2 °C-ot tudsz csökkenteni a szoba hőmérsékletén. Nem épp precíz mérnöki megoldás, de egyszerűbb, mint meggyőzni a 20-40 lakástulajdonost, hogy fűtés korszerűsítsetek.
A költségek pedig így is csökkennek, hiszen ha a radiátor nem ad le annyi hőt, akkor az egész ház hőmennyiségmérője kevesebbet mutat, és a következő évben picit érezhetőbb lehet a számlákon. Naiv vagyok, tudom!


geucsa
(tag)

Nagyon jó lett. Én is kipróbálom.
Szerintem azért nincs áthidaló az ablak fölött, mert beton födém van és nincs fal az ablak és a födém között.
Tehát teljesen értelmetlen lenne az áthidaló, hiszen nem tartana semmit..


M_AND_Ms
(addikt)

A válaszodból is látszik, nem a panel vs más technológiával épült ház, hanem a jól szigetelt ház vs. rosszul szigetelt ház a konklúzió.

A mi házunkat pályázatból beszigetelték (nem hungarocellel, hanem az annál némileg drágább, de nagyságrendekkel jobb kőzetgyapottal) és az összes ablakot is kicserélték (mindegyiken beépített kényszerszellőzővel), Egyedül így van értelme.
Ja és felszerelték a radiátorokra az egyedi szabályozás lehetőségét, hogy a melegebb vérűek se az utcát fűtsék, hanem el tudják zárni a fűtést, a hőfogadó meg kapott egy korszerű vezérlést.


turbuczn
(tag)
Blog

Na így kell felújítani egy társasházat! :)


blueMerle
(veterán)

Ja és felszerelték a radiátorokra az egyedi szabályozás lehetőségét, hogy a melegebb vérűek se az utcát fűtsék

Egy kérdés: Magyarországon ez nem volt standard a távhős fűtésű lakásoknál? :F


turbuczn
(tag)
Blog

Az elzáró szelepekre gondolsz?


mpierre
(veterán)
Blog

Nem. Van / volt olyan panel, ahol, ha elzártad a radiátort, akkor már nem ment tovább a meleg víz a következő lakásba / radiátorba.


turbuczn
(tag)
Blog

Acht So! Egycsöves rendszer! Igen, régebben ez volt a módi, de mára azokat már sorra építik át kétcsöves rendszerűre, ami ezt a problémát küszöböli ki.

[ Szerkesztve ]


Doze
(aktív tag)
Blog

No jó, de nem panelprogramos/felújított tömbökről beszéltem :U , úgy azért alap, ha már felújították ne fújjon be szél, meg tudd állítani a fűtést+legyen megtakarítás

blueMerle
Egy kérdés: Magyarországon ez nem volt standard a távhős fűtésű lakásoknál?

NEM!, már ha az egyedi mérőre gondolsz. Csap az van.

turbuczn

Miskolcon nem láttam műanyag ablakot, sehol sem. 70' évek végén épületek a legújabbak, azokban dupla üveg van, a régebbiekben még az sem.

Viszont ahogy elnéztem, az a vas tetején (a legrégebbiek), mintha nem is panelok lennének, hanem csúszózsaluval építették őket. Bár lehet csak én gondolom rosszul.

Nem vagyok panel ellenes én sem, szerintem a mai napig jók azok a lakások, csak korszerűsíteni kéne őket, a szellőző rendszernek megvan a helyes stb, szóval adott a lehetőség. A panelprogram jó alternatíva volt, kár hogy megvonták.

[ Szerkesztve ]


B.i.L
(senior tag)

Remek cikk,nagyon hiányzott nekem személy szerint és nagyon jó lett.A megoldás nem különben.
Ami a szárítógépet illeti :drága,viszont a párásodás 70%-ával kevesebb csapódik ki,vagy hogy mondják.Ráadásul nem kell teregetni,pláne kis helyen.Fogyasztás,mint a mosás,sajnos nem látjuk az álltalány miatt.Fűtés télen negyed annyit megy"cirko".Diohélyban ennyi.


Doze
(aktív tag)
Blog

*Avas


M_AND_Ms
(addikt)

De, szabályozási/elzárási lehetőség volt.
De,
-a rosszul megtervezett egycsöves rendszerekben ez az egész ág lezárását jelentette (a jól megtervezettekben nem)
-az akkoriban beépített szelepek nem voltak alkalmasak az automatikus nyitásra, zárásra, vagyis nem tartalmaztak termosztátot
-az akkoriban beépített szelepek mára használhatatlanok lettek: a tekerőjüket lelopták vagy eltörtek, többször átfestették őket, berohadtak, stb, stb.

Amúgy megjegyzem, nem csak a táv-, hanem a központi-fűtésű, egyedi kazánnal, cirkóval működtetett radiátorokra is szükséges a vezérlési lehetőség. És az már mindenképp egy termosztatikus szelep.

(#155) Doze
Igen, ami elavult, azt korszerűsíteni kell, de ez megint pont nem csak a panelokra igaz, hanem mindenre

[ Szerkesztve ]


Doze
(aktív tag)
Blog

Igen, de előbb alapból úgy festetted le minden zokszó nélkül a 30 éves panelokat, mintha király lenne, utána kiderül nem is arról beszéltél, most meg hozzáteszed mindent fel kéne újítani.

Nem mondtam hogy nem kéne semmit felújítani, nem mondtam hogy újról beszélgetünk. :U


Dany007
(veterán)
Blog

Én is azt hittem, hogy teljesen nyilvánvaló, hogy nem felújított, hanem még eredeti 70-es 80-as évekbeli panelről beszéltem... De ezek szerint mégsem volt az.

üzenetek