üzenetek

hozzászólások


Dragon3000
(veterán)

g2120 cpu-val szerelt gép bőven elég hozzá, gyári nasból láttam már erősebbet is. Ha megy a letöltés 50-60%ig terheli csak be.


SunMount3r
(nagyúr)
Blog

Van akik nem tudnak egyből mondjuk 4TB-os winyót venni, hanem először csak mondjuk egy 1TB-osat (mivel ott van még a NAS/Home Server ára is), majd egy 2TB-osat stb... Nekik jön jól a legalább 4 winyó hely, mert ugye miért dobja ki az előző winyókat, ha így a tárhelye is nagyobb tud lenni. Profán példa de mondjuk 1+2+3+4=10TB és az már nagyon nem mind 1. Ezért gondolkodom én is egy integrált Cerkás épített NAS-ban inkább, bár a minőségi ház ára (sőt leginkább az) ennek az árát is megdobja a, de egy valamire való 4 lemezes NAS-nak még mindig csak a töredéke.

[ Szerkesztve ]


atike
(nagyúr)

4 különböző kapacitású vinyó a nasba...? :F Finoman szólva is minden, csak nem tipikus felhasználás... Kb értelmét is veszti, hogy nas legyen az emberkének...


XuChi
(addikt)
Blog

" Kb értelmét is veszti, hogy nas legyen az emberkének... "

De miért is ??? :U

Nem törvényszerű, hogy azonos márkájú és tárolókapacitású lemezeket használj. Ha nem kell neki adatbiztonság, akkor jó az úgy teljesen.


atike
(nagyúr)

Ha nem kell adatbiztonság, akkor minek nas...? A nas árából egy alap számítógép vígan kijön és másra is tudja használni, mint adattárolásra... Folyamatosan jönnek ajánlatok a céges levelezésünkre, hogy kb 20 000 Ft-ért komplett gépet (monitor nélkül nyilván) lehet venni jogtiszta oprendszerrel. Mini PC is bőven van 30 alatt... Egy 4 lemezes NAS azért nem épp ez az árkategória...


#72042496
(félisten)

"A nas árából egy alap számítógép vígan kijön és másra is tudja használni, mint adattárolásra..."

A NAS-on is rengeteg féle szolgáltatás futhat, régen nem csak adattárolók ezek. Az előnyük pedig az, hogy ezeket a szolgáltatásokat sokkal egyszerűbb beállítani rajtuk, mint a DIY rendszereken.

Én ezeket a 20 ezer forintos gépeket bottal se piszkálnám, nemhogy 24/7-es üzemben olyat használjak otthon. Cégnél meg aztán főleg nem.

[ Szerkesztve ]


XuChi
(addikt)
Blog

Ok, akkor mi van akkor, ha van egy NAS-od, benne 4 lemezzel, és RAID10-ben használod.

De lejár a garanca, és kihal alóla a NAS ? Hogyan menti le az adatait ? A példában Átlag Józsiról beszélek, nem Kocka Károlyról!!!


atike
(nagyúr)

Nem kérdés, hogy melyik a jobb... Onnan indult ez a beszélgetés, hogy egy 4 lemezes nasba bekerül "1+2+3+4=10TB" HDD... Én erre írtam azt, hogy akkor már egyszerűbb egy PC-t használni (és nem csak a 20k-s irodai PC-ket hoztam fel példának, hanem vannak mini-itx-es PC-k is már 30 alatt... :U ).

#147:
igen, épp erről beszélek... ha Átlag Józsi fog egy PC-t és azt használja adattárolásra és azt bővíti vinyóval akkor ugyanúgy nem lesz adatbiztonsága ellenben sokkal olcsóbban megússza...


Sanya
(nagyúr)
Blog

Nekem volt olyan merevlemezem, laptopba való, mely 400.000 alkalommal állt le és indult újra 1 év alatt. Az a model egyébként 600.000 körül bírja.


#72042496
(félisten)

Nekem pedig az az álláspontom, hogy Józsinak otthon nem egyszerűbb PC-t használni, és ezt árkategóriától, illetve lemezkiépítéstől függetlenül állítom.

***

Az adatbiztonságos szálat nehéz követnem, mert nem látom tisztán az álláspontokat. Erről én azt mondom, irreleváns, hogy PC-ről és egy 1+2+3+4 TB-os JBOD, vagy NAS-ról és teszem azt egy 4x3 TB-os RAID5 tömbről van szó. Mindkét esetben egyformán odaveszhetnek az adatok egy szoftveres, hardveres, emberi hiba, vagy külső hatás következtében.

Adatbiztonságot a backup ad.

[ Szerkesztve ]


XuChi
(addikt)
Blog

" Adatbiztonságot a backup ad. "

Én is ezt vallom, nem véletlen nincs RAID-ben a 2x4TB HDD a NAS-omban. Van még 2x4TB WD RED-em külön amire hetente csinálok Tükör BackUp-ot, és csak erre az időre vannak elindítva.


#72042496
(félisten)

Nekem speciel 2x10 TB van RAID1-ben, de csak a lelkemet nyugtatja meg, hogy ha kiesik az egyik lemez, akkor még megy tovább minden.

A fontos adatok (párszáz GB lehet összesen) több más helyen is megvannak.

[ Szerkesztve ]


XuChi
(addikt)
Blog

Detto, a fontos adatok 3db másik HDD-n figyelnek Bitlocker titkosítással karöltve, a lakás különböző pontjain eltéve :D


ecaddsell
(aktív tag)

Azért döbbenetes, hogy miket írsz és mennyire el vagy tájolva a témában.

Pont van mini-ITX-es gépem, amit tényleg úgy építettem, hogy megfelelő SW-el akár a témában szereplő NAS-t is simán hozza (SW-t/HW-t is tudok rajta tervezni, HW alatt FPGAs dologkat is értve) bár jelenleg nem ez a használati területe . 30-ból még 1 normálisabb lap sem jön ki hozzá, SFX táp se éppen olcsó + komolyabb proci + RAM stb. Nem mellékesen a 10GBase-T kártya el fogja vinni az 1 szem PCIe slot-ot (bár lehet esetleg még riser-el bűvészkedni) szóval eldöntheted megelégszel 2xgigabittel (meglepő ezek a mini-ITXes lapok jobban felszereltek ilyen szempontból mint pl. a mATX) vagy inkább diszkrét VGA-t használsz (pl. félmagasat ha a topik lejátszójához hasonlatosat szeretnél, de még az is magasabb lesz mint a topik lejátszója mondjuk cserébe nem lesz gondja kihajtani bármilyen megjelenítőt).

Ha nem kell adatbiztonság, akkor minek nas...? A nas árából egy alap számítógép vígan kijön és másra is tudja használni, mint adattárolásra...

Itt is döbbenetes amit írsz (mindez az után, hogy Magnat adott 1 hosszú, de még vsz. mindig nem teljes listát arról, hogy a raid me ellen nem véd...). Adatbiztonság ott kezdődik, hogy földrajzilag több helyen tárolod az adatokat. Próbálj már meg kilépni ebből a write only módból.
Nem mellékesen aligha hiszem, hogy átlag usernek TB-okat kell biztonságban tudni (sokkal inkább max néhány GB amit MS, Google stb utánad dob ingyen felhőben).
Hivatásos fotósnak/videósnak igen, de ha még nem jött rá, hogy kollégával osztozik több NAS-on (földrajzilag több helyen), akkor jobban jár akkor megérdemli a sorsát.

1 normálist NAS-t bőven másra is tudod használni mint adattárolásra (és itt kilépve a tágabb értelemben vett adattárolás témájából mint kamerák képének mentése, NAS log szerverként használata stb) kb. néhány katt-katt után.
Nem szeretnék ennek részleteibe belemenni, de pl. lényegében web-es GW (vagy inkább proxy) ként is tudom a NAS-t használni. Ha meg már van web akkor van pl. GoTTY akkor meg már van SSH amit egyébként pl. lehet nem tudnál használni stb.
Korábban ilyesmire felokosított routert használtam, de szép lassan rájöttem, hogy a QNAP NASom annyira stabil, hogy jelenleg a router csak a 443-as port forwardingban működik közre, bár ha több időm lesz lehet a mostani routerem is okosítani fogom (ha már a vas bírja). Nem mellékesen PC/router ilyen szinten okosítása komoly időket tud elvinni, még ha valaki ért is hozzá, ha meg nem akkor meg sose fejezed be.


atike
(nagyúr)

Döbbenetes? :)

...én nem épp erre a felhasználásra írtam amit...

Lapozhatunk, ilyen vitába nem akarok belemenni. Nekem i s van otthon nasom (is), épp eleget használok mind otthon, mind a cégeknél. Döbbenetes, hogy mennyire nem jött át, hogy miért írtam azt amit.

Írtam még, de inkább visszatöröltem. Lapoztam. :)


Sanya
(nagyúr)
Blog

Zyxel vs Synology. Ez igen!


Synthwave
(HÁZIGAZDA)
Blog

Előbbi jóval olcsóbb.

Nyilván okkal.


junkpod
(nagyúr)

Bocs,vde miért hw gyártói felelősség ha valaki engedélyezi guest usernek az írást?


pengwin
(addikt)
Blog

Mert ez volt a gyártói alapbeállítás is, ha jól értem.

Vagyis ha valaki csak egyszerűen használni akarta volna, az így jól megszívja.


dsg012
(csendes tag)

Passzív hűtésű NAS és melegedésről tényleg nincs egy szó sem a tesztben?


trafipax
(tag)

Túl drága, arra azért kellene egy rendes tartós teszt. De ezt tipikusan nem erre tervezték. :DDD


Dr. Akula
(nagyúr)

Hát az valószínű hogy nem az ISA és MFM tulajokra gondoltak a fejleszténél, tök meglepő...


Dr. Akula
(nagyúr)

"cserébe megkapod a Syno minden előnyét"

Gondolom nem a 800 MHz-es Armada proci lesz az. :D


Dr. Akula
(nagyúr)

Én egy NAS-ra csak mint átmeneti tárhelyként tudok tekinteni, mivel áram alatt van, pörögnek a vinyók, azokat tárolásra nem használjuk, mert bármikor beszarhatnak. Erre viszont elég 1 lemez is, a tárolás meg a polcon heverő vinyókon történik. A fontos adataim 4 helyen is el vannak mentve. Jöhet Oszama... :D

(#134) Jim Tonic: Attól függ. A folyamatos pörgetés is megviseli a mechanikát, csak nem annyira mint a gyorsuló mozgás. Ha hónapokig, évekig felé se nézel, akkor azért jobb kikapcsolva tárolni, a folyamatos pörgés többet árt. És akkor még nem is beszéltünk váratlan áramszünetről és hasonlókról, ami nyilván egy kikapcsolt vinyón nem tud mit rongálni.

[ Szerkesztve ]


Dr. Akula
(nagyúr)

"Ha nem kell adatbiztonság, akkor minek nas...?"

Pl. mehet 0-24-ben a torrent (szigorúan Linux disztribúciókkal, hehe), mégse fűti szanaszét a szobát. A nyári 40 fokból nem kellemes bemenni az 50-be. És hát a villanyszámlád se lesz annyi, valamint ha van klímád, akkor meg nem kell mégegyszer kifizetned egy rakat áramot ahhoz hogy az előtte saját pénzedből megvett áramon felfűtött szobádat lehűtsed.

(#153) XuChi: A Bitlocker azért jó, mert annak a kulcsa rajtad kívül még garantáltan megvan a Microsoftnál is. :D

[ Szerkesztve ]

üzenetek