üzenetek

hozzászólások


Frawly
(veterán)

Egyáltalán nem változtak meg. Még mindig tartalmaznak egy minimális megnyitáskönyvet, és végjátékismereteket is. Megint más, hogy pl. a beépített megnyitáskönyvet le lehet tiltani. Akkor sem használja a sakkmotor ezt az alapkönyvet, ha nagyobb megnyitáskönyvet bocsátunk a rendelkezésére. A bruteforce módszer sem teljesen brute, hiszen kiszámol minden lépésvariációt, de nem egyforma mélységben, próbálja az ígéretesebb variációkat feltérképezni (és azokra elhasználni a számítási erő nagyobb részét, hogy gazdaságosabb legyen), és azokat nagyobb lépésmélységben elemzi (ezeknél az elemzési fa terebélyesebb), míg a kevésbé ígéretes variációkat lényegesebb kisebb mélységben nézi. Persze ahogy egyre hosszabb időt gondolkodik a program, úgy gyorsan eljut arra a szintre, mikor X lépésmélységig minden variáció át van nézve, az ígéretes varik sokkal mélyebben is.

Ha erős sakkprogram kell ingyen, akkor Windowson az Arena GUI-t érdemes feltenni a legújabb Stockfish-motorral, Linuxon a José GUI-t szintén Stockfishsel. Az ingyenes megnyitáskönyvek közül a Corbit-féle Large DC book a legjobb, de aki tud jobbat ingyenesben (nem warezben), az ne tartsa magában.

Ha fizetős erős program kell, akkor Chessbase GUI a legjobb (ez van a Juniornak, Fritznek is, kivéve a Rybka, Shredder), motornak meg épp a sakkmotorranglista első 10 helyezettjéből akármelyik, de a Stockfish szerintem van olyan erős egy ideje, hogy felesleges bármi mást használni, megvenni vagy lewarezolni helyette. Fizetős megnyitáskönyvből sok jó van (pl. Powerbook), általában Chessbase-formátumban vannak. Végjátékadatbázisból viszont nem tudom mit éri meg most használni.

Kezdőknek és laikusoknak a Chessmaster-sorozat a legjobb, abból is a legújabb verzió ajánlott, ami még az adott gépen elmegy. Ugyanis a fentebb írt erősebb programoktól csak durván kikapni lehet, meg lépésötleteket kapni, de sakkozni nem lehet megtanulni tőlük. A Chessmaster-sorozatban a sakk világa színesen, emberibben van bemutatva, van beépített tankönyv (igaz csak angolul, sakkelmélet, sakktörténelem is van benne), megnyitáskönyv (megnyitásnevekkel), sokféle grafika, tábla, sakkkészlet, sokféle játékstílust tud szimulálni a Chessmaster motorja. Igaz nem játszik olyan erősen, de ez idézőjelesen értendő, az újabb Chessmasterek is nagymesterszint felett vannak újabb gépeken, szóval nem amatőr szintre kell gondolni, csak nem szupernagymester, meg ultrasupercomputer szintre, amit a Stockfish, Houdini, Fritz, stb. képvisel. Igény szerint szépen skálázhatóan lehet gyengíteni a Chessmaster szintjén a nekünk megfelelő szintre (mivel már egy P4 szintű gépen sem lesz ellene esélyünk, nem hogy mondjuk egy i5-i7-esen). A Chessmaster 2000, 2100, 3000 felejtős, túl régiek, 16 bites programok, sem a procit, sem a memóriát nem tudják kihasználni, és sakkprogramozásilag is elavultak. Ma már a számítógépek túlléptek ezen a szinten, már a 64 bit is általános, a procik többmagosak, kellően elterjedt a min. 4 giga RAM, érdemes olyan sakkprogramot használni, ami ezt kihasználja, meg programozásilag is korszerűen vannak programozva. A sakkprogram ráadásul pont az a műfaj, ami régóta ki tudja használni a modern hardvert, ki tud használni akármennyi magot/szálat, akármennyi memóriát, szépen skálázódik a legerősebb hardverre is, akár szuperszámítógépre is.

üzenetek