üzenetek

hozzászólások


#16939776
(nagyúr)
Blog

Amikor elé ültetnek egy Wifi-n csatlakozó laptopnak, hogy jáccá tuch-paddal. Amikor jön a fergeteg, leesik az fps ~3-ra, és a he-t nem tudod eldobni, annyira "lagol". :DDD

Nem, ez laggol! ;]

[ Szerkesztve ]


#00137984
(őstag)
Blog

Hatásmechanizmus szemléltetésére azért jó lehet az UFO teszt. :) [link] Egy FPS játékhelyzet: [link] Ez a mozdulatsor majd egy másodpercig látható a szemed számára és az elhatározásra megint kell egy kis idő. Az egeret is a célra kell húzni, miközben az enemy mozgásban van. Egy ilyen játékhelyzetben a "hecsát" teljesitésére kevés esélyed lehet alacsony képfrissitéses monitoron. :) Nem lehetetlen, csak nehezebb kivitelezni. Az észlelésre és a reagálásra több reakcióidő juthat, pont mint a legyeknek... :D

[ Szerkesztve ]


LionW
(tag)

Fontos hogy a játék le legyen korlátozva az adaptív szinkron limit alá. Ha van a játékban beépített fps limiter akkor korlátozd le 142 fps-re(vagy RTSS-el).
Plusz a másik nagy előnye az adaptív szinkronnak hogy VSYNC mellett sem keletkezik input lag, tehát bekapcsolhatod ha tearinget érzékelsz, de itt is fontos hogy a játék le legyen korlátozva, különben megjelenik a vsync input lag.
https://youtu.be/mVNRNOcLUuA?t=765


ZnVjaw0K
(tag)

Nemrég megmutattam egy ismerősömnek, hogy milyen a játék (illetve pár tesztvideó) 144Hz-es monitoron.
Ő úgy gondolta, hogy 30fps fölött már nem lehet látni különbséget. Eddig arra mondta, hogy laggol, ha beesett 15fps alá.
Csodálkozott, hogy milyen simán folyik a kép. Leginkább akkor lepődött meg, amikor pár perc játék után beállítottam egy 30-as fps limitet. Az eredmény vállalhatatlan. Tesztvideókban egyértelműen látta a különbséget 60 és 144fps között, full éles képkockákkal és motion blur-rel egyaránt. Játékban a 60-at már teljesen jónak látta, ott ő nem igényelné a gyorsabb frissítést, én azért jobban szeretem, ha 90 fölött van, de a 144-et se látom tökéletesnek.
A VRR nekem nagyon bejön, de szerintem fix frissítésen is sokkal élvezhetőbb a 144Hz a 60-nál már 60fps alatt is, vsync-kel is simább és anélkül is kevésbé törik.
Nem beszélve pl a filmezésről, ahol a 24fps mozifilm kadenciahelyesen jelenik meg (a judder már nagyon zavart 60Hz-en), a jellemzően 25p/50i ismeretterjesztő filmeknél is durván csökkent a judder 60-ról 144-re váltással, VRR-el meg ugye teljesen eltűnik itt is.

Részemről köszönöm, soha többet 60Hz!

[ Szerkesztve ]


SchumiBácsi
(őstag)

A mozi annak idején ha tehette volna sokkal több fps-el dolgozott volna. A cikkből az is kiderül micsoda szívatóállvány lehetett akkoriban kitalálni, hogy ez a mágikus 24fps az 50/60Hz-es TV készülékeken is menjen.

Kompromisszum nélküli visszaadásra csak a CRT monitorok voltak jók (nem véletlenül volt benne 70-72-75Hz üzemmód is a kecsegtető 60Hz mellett), és az újfent teret nyerő 60Hz árnyékából végre kilépő TFT monitorok. Az új TV-k nem tudom mit csinálnak, egy sincs belőlük ;]


Yany
(addikt)
Blog

Azért a teljes képhez hozzátartozik, hogy egy CRT esetén sokkal rosszabb élményt jelent a 60 Hz-es képfrissítés, mint LCD-k esetén. Technológiából adódóan jól látható vibrálás/villogás (kinek hogy tetszik) az eredménye a CRT kijelzőkön az alacsony képfrissítésnek. Alanytó (és gondolom a foszfor alapú vegyületen is) múlt, hogy mennyire volt látható, én jellemzően 85 Hz-től kezdve keztem érezni, hogy szép homogén a kép. 72-nél még egyértelműen láttam a vibrálást. No, LCD-ken "csupán" az aktuális képtartalom kirajzolásának sebességére hat, mert a háttévilágítás (a hál istennek gyorsan lecsengő PWM mánia óta) kellően magas frekin frissül ahhoz, hogy ne okozzon gondot. A képtartalom ugyebár LCD-k esetén abszolút nincs összefüggésben a háttérvilágítással, kivéve talán a BFI-képes modelleket.

Van viszont új gond. A képtartalom frissítési sebessége is meghatározza a képjellemzőt. Arról van szó, hogy az LCD kristályait ugyebár katonasorba rendezik a kijelzők az RGB alpixelek előtt, hogy egyfajta színszűrés (kitakarás/átengedés) jöjjön létre. Nos, az a baj, hogy ez a rendezett állapot szép lassan feloszlik. Viszont annyira nem lassan, hogy ne okozzon látható eredményt. Egy-egy pixel vizslatva persze nem tűnik fel, de mivel a teljes kép minden egyes pixele egyszerre kezd el oszlani, ezért azt lehet látni, hogy változik a fénye a monitornak. Méghozzá ezt is csak akkor látni, amikor változik(!) a frissítés sebessége, ugyanis konstans frissítésnél mindig pont ugyanannyi ideje van a kristályoknak elmászni, vagyis állandó átlagfényerőt biztosítanak, de amikor ez a frissítési sebesség változik, akkor nem egyforma mértékben romlik el az eredetileg belőtt szűrés. Talán van olyan firmware egyes monitorokban, ami ezt kompenzálja, de azt gondolom, hogy mivel fizikai jelenségről van szó, ez az idő haladtával változhat, ezért (hacsak nem baromi okosan kigyúrt, öregedést figyelő algoritmusról van szó) csak ideiglenesen, vagy változó mértékben képes eliminálni a jelenséget.

Erre talán az OLED jó megoldás lesz, mivel ott a pixelek válaszideje nagyon jó, legalábbis nagy jelerősség esetén, majd kiderül.


Chaser
(titán)

bizony, én utáltam a crt-ket, szemem kifyolt olyan tv-től, aztán lett 100hz-es monitorom, meg tv is, talán egy panasonic síkképcsöves, na az már korrekt volt, eszembe is jutott, panasonic quntrix:) aztán jött az első lcd monitorom, egy 14"-os aoc, és többet nem tudtam ránézni a 100hz-es samsung mb-re:) a tvmég tűrhető volt, de az lcd-hez képest már az is zavart...és akkor később jött a pwm ;] ami még nagyon jelen van notebook kijelzőknél, monitoroknál, de sokaktól olvastam itt h a csodás samu oled panel a telefonokban is ilyen legtöbb esetben, "szerencsére" a ledes világítások is ugyanilyen jelenséget produkálnak 90%-ban:)


Synthwave
(HÁZIGAZDA)
Blog

"aztán jött az első lcd monitorom, egy 14"-os aoc, és többet nem tudtam ránézni a 100hz-es samsung mb-re"

lol..


Chaser
(titán)

és ebben mi a lol ?:) az, h attól nem folyt ki a szemem, a 100hz-es crt-től meg zavaró volt a szememnek? nekem nem volt akkora lol ( :


Synthwave
(HÁZIGAZDA)
Blog

Az a lol, hogy attól a dzsunka LCD-től nem folyt ki a szemed. Meg minden más testnedved, minden egyéb testnyílásodon át. :DDD

Csak fura, na.


Chaser
(titán)

nem, mert frankó ccfl háttérvilágítása volt, nem bántotta a szemem egyáltalán, utána visszaülve a crt elé már zavart utóbbi
kb szabad szemmel érzékelem a ledes fényforrások villogását is legtöbb esetben, úh nagyon megválogatom mi jön a házba, csak pwm free kijelzőim vannak mióta bejött ez a csoda led háttérvilágítás, ami visszavitte az emberiséget az 50hz-es crt-k korába ((( :
egyébként annyira nem vicces, h nemrég a philips oldalán is láttam amit már pár éve rikácsolok itt a ph-n ebben a témában, tikakukaccal egyetemben, a ledes cuccok nagy része egy kalap sz@r, nincs rá jobb szó, a ccfl nem tudom pontosan h működött, de h a szememet nem bántotta az biztos


SchumiBácsi
(őstag)

A CCFL az a fénycsöves háttérvilágítás és ott azért nem zavaró a PWM mert mire elkezd kialudni a cső már újra impulzust kap. Az első TFT monitorom CCFL volt és hiába volt PWM-es nem zavart. Volt mikor full fehér háttér mellett egy kis ventilátorral szórakoztam és próbáltam PWM szinkronra állni :DDD

Aztán jött a LED és vele az új PWM. Ott ha nincs impulzus akkor azonnal matt fekete lesz a kijelző, aztán impulzusnál mutatja a képet, 100% fényerőn. A ki/be kapcsolások aránya adja a "fényerőt", ha ezek aránya fele/fele akkor lesz 50% a fényerő. Ez a ki/be ciklus egy másodperc alatt több százszor lezajlik, de hiába. Ha nem 100% volt a fényerő, hanem csak 99% már akkor is zavart. Összevissza 3napot ment az a monitor amíg megvettem ugyanazt egy másik helyről. A bolt baszott visszacserélni/venni mert hát hogy jön az ki, igaz netes vásárlás volt, de mind1 végül másik helyen beszámoltattam a mostani 160Hz-es PWM nélküli monitorba, így végül is jó ügy volt :D


Yany
(addikt)
Blog

A leddel egyáltalán nem csak a PWM a gond. Főleg, hogy mostanában figyelnek rá, hogy ne villogjon. Még a legalja monitoroknál is megadják, hogy szembarát, pl. egy 30e Ft-os Benq-nál. Érdemes utánaolvasni, hogy milyen spektrumban adnak ki fényt a különböző ledek és milyet a CCFL-ek. Pl. hiába azonos színhőmérsékletű egy CCFL és egy LED, a kibocsátott fénytartományokban óriási különbségek lehetnek.


Chaser
(titán)

tudom, h csüves, annak nem néztem utána, mért nem bántotta a szemem, de amíg ccfl-es háttérpilácsok voltk nem volt gond, aztán jöttek a csoda ledek és lett, annak már utánanéztem és mindenből pwm mentes vezérlésűtszereztem be, jó minőségű panellel, mert hát panel terén is durva visszalépések jöttek ccfl korszak után
azta boltot feljelentetted volna pár helyen, még lehet grátisz monitort is kapsz ( :


Dyingsoul
(veterán)
Blog

Igen-igen. :) Bár te biztosan többet tudsz a Quake-ről, de én anno PC Guruban vagy valami net bugyraiban olvastam a Quake AI-ról és Xaero-t az utolsó pálya nightmare fokozatán milyen turpisságokat művel a gép. Állítólag végig tudja a játékos pozícióját és predikciókra is képes volt a mozgás alapján. Így lőtt pl előre rakétával ami egyből elkapott ha nem változtattál irányt egy fedezékből való kibúváskor. Tanulni nem hiszem, hogy képes lett volna, de a mozgásokból nagyon jól tudott következtetni.


Synthwave
(HÁZIGAZDA)
Blog

Tudom, hogy anno volt hírverés az AI körül. Pl. az UT-vel ellentétben a botok nem waypoint alapon navigálnak, hanem négy szektorra bontják a mapot és fuzzy logikával kalkulálnak útvonalat, sok egyedi jellemzőjük van (weapon preference, aim percentage per weapon, dodge, combat behavior etc.), reagálnak bizonyos say/team-say parancsokra, az eredeti bot chat jó részét R.A.Salvatore (!) írta etecera. (Amúgy QL-ben pl. van egy nagyon alapszintű tanulás a "szintedhez igazítással".)

Ettől függetlenül totál esélytelen, hótsötét paralizált bárányok a mészárszéken. :DDD

[ Szerkesztve ]


Dtomka
(veterán)

Jó volt olvasni, ezeket a nosztalgikus sorokat :)

(#403) Synthwave
Köszi Neked is :)

Szerintem, jó lenne, ha már tn panel és 60 hz nem létezne. Ma már a 120 hz es ips full hd monitor alap kellene, hogy legyen. Hiszen 2019 van..., TV-kben már jön a 8K.. de a 4 k-s monitorok még mindig "nagyon" drágák.

Miért?


Chaser
(titán)

nyilván mert sokkal ksebb területre kell ugyanazt a pixel mnnyiséget megoldani, kereslet se hiszem h olyan hatalmas lenne rá, játékra már 4k alá is atomerőmű kell, munkára meg lehet kevesebb fogy


Polllen
(nagyúr)
Blog

Mert az átlag embert ez nem érdekli.


Chaser
(titán)

Jah, egy kicsit gyorsan ugrott meg a felbontas, filmek teren sincs olyan hatalmas 4k valasztek sem.meg, 8k munkara biztos jo, de masra mire?

üzenetek