üzenetek

hozzászólások


vadkörte
(addikt)
Blog

"Igen, ettől félnék én is hogy szét kell szedni pár évente."
Miértis?
Azy egyik kályhánk 1994. augusztusában, a másik 1995. májusában lett rakva és még egyiket sem kellett szétszedni. Néhány évente a teteje le van bontva, és teljes takarítást kap mindkettő. A "régebbi"-ből vettünk le 2 évve két sort, mert nagyon szerette a fát. Igaz csinált is 30 fokot, úgy is, ha kint -15-20 volt. Akkor kellett cserélni atűztér felső samott tégjáját, mert eltört.


oxox
(addikt)

szia, majd otthon toltok fel ide kepet (ha a cikk iro nem banja), amugy a regi fustolot, volt egy ust hely, es egy suto resz (majd eszembe jut a nepi neve), bontottunk vissza, es epitettuk ujja.

amugy a takaritasa ennek nem nagy ordongoseg (apum a sajatjat iden takaritotta).

jahh igen hozzaertes, apumnak megneztem az utolso darabjat : "Kandallónak látszik, de valójában lengyel 5-ös füstjáratos." . Tehat vannak ennek szakmai resze is nem keves, de a kreativitas sokat segit. O is tobb idot agyal egy-egy kalyhan amit tenylegegesen fizikailag dolgozik vele

[ Szerkesztve ]


Crystalheart
(senior tag)
Blog

Hát ez az, a tetejét lebontjátok néhány évente. (Ez a kályha kialakításától is függ, pl. egy neobarokk cserépkályhánál, ahol a teteje komplett egyben van, sosem egyszerű.) Kicsit bonyolultabb, mint kinyitni egy ajtót. :) Meg tüzelőtől is függ. Mi akác gallyakkal fűtünk, emellett 1-2 havonta kell kikormolnom a sparheltet, mert teljesen elzáródnak a belső járatok. De az legalább - kéménypucolás nélkül - megvan fél óra alatt.

Láttam továbbá már olyan cserépkályha belsőt, ahol úgy kanyarogtak a járatok, hogy ahhoz egy ponton lebontva az életben nem fér hozzá az ember. Az ilyennél nagyon lényeges, mit tüzel el benne az ember, de hát gazdagéknak valószínűleg volt választásuk 1910-ben.

[ Szerkesztve ]


doc
(nagyúr)
Blog

A kalyha tetejenek lebontasa es a kalyha kipucolasa fel napos melo, nehany evente egyszer boven belefer szerintem...
Az akac meg (ahogy lejjebb mar irtam is) baromira kormol, igyekszem is elkerulni mikor tuzifat veszunk.


Crystalheart
(senior tag)
Blog

Na és ezt a fenti tömekályhát (ami továbbra sem tudom, mi lényegesben tér el a cserépkályhától a csempeborítást leszámítva) vajon hol fogja a készítője kibontani? :) Ezek a bontott téglák elég törékenyek, ugyanolyannal pótolni meg elég nehéz.


doc
(nagyúr)
Blog

ezt ne tolem kerdezd, nekem cserepkalyham van :)


Rive
(veterán)
Blog

Amennyire tudom, egy rendes tömegkályha egy átlag cserépkálya tömegének többszöröse. Ez, amiről a cikk szól, igazából amolyan 'gyerekméret' még.

Ui.: továbbá az üzemi hőfok is alacsonyabb, talán.

Téglapótlás: sokkal egyszerűbb az élet, ha kifele eleve összevissza téglákból rakja az ember ;)

[ Szerkesztve ]


A Zéé
(addikt)
Blog

mint kályhás gyereke, próbálok válaszolni erre is, meg a korábban olvasott többire is.
A tömegkályha ahogy a neve is mutatja nehezebb. Nehezebb felfűteni, de utána tovább tartja a meleget. Jellemzően teljesen téglából van építve, míg a cserépkályha nem kevés samottot is tartalmaz. A füstjárat kb hasonlóan van kialakítva.
Ami előnye a tömegkályhának, az a nagyobb tömege, ezáltal jobb hőtartó képessége, és az egyszerűbb felépítése. Na meg olcsóbb is.
Ami hátránya, hogy az elején, amíg hideg a füstjárat, és a kémény, addig mivel nagyon lehűti a füstöt, az nagyon kormol, meg a hamut is nehezebben emeli ki a füst, ezáltal hamarabb elzáródnak a füstjáratok. Hátránya még, amit az építő ahogy mondja el is tolt, hogy sokkal jobban dilatál. A tégla jobban tágul, hamar megreped. Speciális fugával el lehet fedni ezt, de az drága, és az is elöregszik. Utána meg könnyen kijön a füst a réseken. Meg persze visszabontani sokkal macerásabb, ha egyáltalán lehet épségben visszabontani a téglákat.
A vízpatkóval is az a baj, hogy nagyon lehűti a füstöt, jobban kormol, hamarabb kell újrarakni a kályhát.
Cserépkályha élettartama olyan 15-20 év. Vízpatkóval 10-12. Ennek a tömegkályhának szerintem kevesebb lesz, de ne legyen igazam :)


oxox
(addikt)

Nem tudom, hogy a bontott tegla miert lenne torekeny...? amugy lehet kapni kismeretu teglat (en putnokit vettem a kemencehez), es az is zagyvasag, hogy nem kapsz hasonlot...meghat 30ft korul volt egy bontott tegla, 60ft a kismeretu putnoki (ha jol emlekszem), ha ennyire parazik valaki vesz +30db-ot 900huf-ert

[ Szerkesztve ]


Crystalheart
(senior tag)
Blog

Úgy értettem, ezek a régi téglák, ha egyetlen bontott házból valóak, akkor általában ugyanolyanok, de egy másik házból valóak már jelentősen eltérő színűek - és minőségűek - is lehetnek, úgy kell összevadászni a hasonlókat. (Valóban jobb egyből tartalékot is venni.) És hát azért egy jó csempénél, amit a betonnál is nehezebb fúrni, és a kályhacsempét eleve bontásra is tervezik, szóval szerintem annál jobban mállik a tégla. De még nem bontottam személyesen kályhát, azt meg kell hagyni, én a - lehetőleg öntött, mert az jól néz ki - vasmasinák híve vagyok. :) (De azért nem vetek meg egy ilyet - bal szélen - sem.)

Hol kapsz bontott téglát 30 Ft-ért? Engem is érdekelne, jövőre most már valamiből újjá kellene építeni az utcafronti kerítést, mert lassan magától is kidől - 10 m kapu nélkül -, de a zsalutégla meg az új kistégla szerintem drágábban jönne ki.

A Zéé: Köszönöm!

[ Szerkesztve ]


vadkörte
(addikt)
Blog

Neobarokk kályha mi? Nem vagyok én krőzus! :C

"Üzemanyag":
Erdei fa: cser, tölgy, bükk, esetleg gyertyán. Ha lehet akác max begyújtani
Gyümölcsfa: cseresznye, szilva, dió, gesztenye.

Mindnek jó a fűtőértéke és nem kormolnak annyira.


Crystalheart
(senior tag)
Blog

Ja, kinek mi jut. Én ingyen tüzelek. :)


sanykaraj
(csendes tag)
Blog

Szerintem nagyon jó a cik gratula, eddig azt se tudtam, hogy ien létezik. :-D Nekem csak az a kérdésem lenne, hogy ezzek a füstjáratok téleg enyire kacifántosak?, illetve téleg csak 10-15 év egy ien kájha élettartalma?


doc
(nagyúr)
Blog

Én ingyen tüzelek
nekem sem fizetnek erte :DDD


A Zéé
(addikt)
Blog

jah amúgy az kimaradt az előbb, hogy a végeredmény szerintem igen mutatós lett :)
A lekerekítések nagyon jól állnak neki, meg a "rusztikus" kinézet is bejön, szóval gratula hozzá :R :)


Borosz
(senior tag)
Blog

Uh srácok... Nem számítottam ekkora érdeklődésre. Igyekszem mindenki kérését teljesíteni és válaszolni a kérdésekre. :R


Crystalheart
(senior tag)
Blog

:DDD


Borosz
(senior tag)
Blog

Rajzot próbálok kreálni mielőbb. Lényeg, hogy ahogyan a felső ajtót ábrázoló képen látható, két oldalt van a kiömlő nyílás, ami felülről zárt a kályha beléselyében (mivel járatot kell ugye képezni). 12x12-es. Alulról az égéstérből a hátul lévő sütőtér nyíláson felmegy a füst és a gázok, felül egyszer megfordul (utánégetés) és a két nyíláson át távozik. Ott lemegy alulra-elölre, majd alul a 12x12-es nyíláson át átmegy a hátsó kürtőbe, onnan felmegy a sütőtér feletti részbe (enyhe fékezéssel) - mindez szimmetrikusan értendő. Felül aztán középen van kettéválasztva a kályha belső ürege a sütőtér felett. A bal oldalról van irányítva előre a kályha homlokzatához (fékezés és hőleadás) és onnan megy a füstkiömlőhöz a jobb oldali füsttel együtt.
Rajzon biztosan jobb lesz. ;)
A sütőtérbe nem kell plusz levegő, mivel ott történik az utánégetés folyamata. Ez nem tudom mennyire hatékony és milyen mértékben kerülnek hasznosításra a gázok, de kenyeret, sütőtököt, csülköt és gyakorlatilag bármit meg tudok benne sütni 6-8kg fa elfűtése után.


Borosz
(senior tag)
Blog

19-22K volt a gázszámla télen havonta. Ennek kb. a felét sikerült lefaragni úgy, hogy kb. 10 mázsa fát fűtöttem el tavaly télen. Viszonylag enyhe telünk volt... Most 15 mázsa fa biztosan kelleni fog. Száraz akáccal fűtök. 2500Ft/mázsa errefelé... Megjegyzendő, hogy 85nm a hasznos területű a házunk (könnyűszerkezetes, ami azt jelenti, hogy tömény szigetelés a falunk. :)) 2,7m belmagassággal.


Borosz
(senior tag)
Blog

Azt a videot már nem találom sajnos, de próbálom még keresni...

üzenetek