üzenetek

hozzászólások


Crystalheart
(senior tag)
Blog

Nekem egyébként is kicsapódik a kéményben a kátrány. :D (Sparhelt.)


oxox
(addikt)

a cikk irojanak:

"Ez egy törpésíttt tömegkállyha. Nem az erdeti tervek szerint épűlt, nem is alkalmas az egész lakás fűtésére, mert ahhoz legalább 10-15 kg kellene naponta. megmaradt a gázfűtés fele ktg-e. Vasáthidalókat sem sélszerű beépíteni mert más a hőtágulásuk." ez volt Apum gyors chat reagalasa.

nekem bevallom jobban tetszik, mint az elere rakott teglakalyha. Valoszinu mi megis az utobbit fogjuk valasztani, es majd teszunk ra burkolatot, csakmert a tegla nem illik a lakasunkba.

udv
oxox

[ Szerkesztve ]


Crystalheart
(senior tag)
Blog

Meg aztán meg is nézem azt a téglát tíz év múlva, szerintem csak csiszolással lehet takarítani..


A Zéé
(addikt)
Blog

az veszélyes, és nem jó. Szóval csak óvatosan vele, mert ha begyullad, vagy felrobban a kémény, akkor nem fogsz mosolyogni rajta. :(


Crystalheart
(senior tag)
Blog

Gyulladt már be. Ha ugyanis a sparhelt szabályozó szelepét erős lángnál is kihúzva hagyjuk, akkor a lángok egyenest a kéménykivezetés, az amúgy elég kokszos vascső elejét elérik, amit meg tudnak gyújtani. Rég volt már utoljára ilyen, mert már érzésre tudom, mikor mennyire kell kinyitni. Amikor begyulladt, akkor dübörgött egyet, a kátrány szétégett. Utána kicsit nehezebb volt átkotorni a kéményt, felülről is kellett, mert 9 méter magasban is eltömődött.

Mivel új, szabványos Schiedel kerámia kémény, bírja a gyűrődést, csak ki kell takarítani.

A kátrányosodás ellen nem tehetek semmit. Viszont a kerámia bélés hőtágulása más, mint a kátrányé, így magától is lepereg egy idő után, a kéménykefével le tudom szedni annyira, hogy ne legyen az áramlat útjában. (Ebből következik, hogy takarítás mellett nem halmozódik 5 centis kátrányréteg a kémény belsejében, robbanni nem tud, legföljebb égni. A kéményseprőnek semmi dolga nincs minálunk a pénzbehajtáson kívül...)

[ Szerkesztve ]


szentpet
(újonc)

Nagyon jó ez a cikk, kívülről hasonlít is a tömegkályhára belülről ezt viszont nem mondanám. Valami hasonló de nem az! Előre bocsátom nem vagyok kályhás csak egy amatőr tömegkályha kedvelő aki több kályhaépítésen is részt vett. Sajnos a kályhás is egy olyan szakma amit nem lehet maradéktalanul a netről megtanulnui. Után lehet építeni, működni is fog, csak megreped itt-ott, kifüstöl, egy kicsit több fát eszik stb. Alapvető technológiai hibák vannak benne, elkövetve az utánégetőkamra sem így néz ki, nem látom benne a dilatációs megoldásokat, örvénytorok van egyátalán benne?
Amúgy kivűlről tekintve pofás kis darab és a tulajdonosa is meg van vele elégedve, de kérdezem én mi van akkor ha valaki mindenféle tudás nélkül ezt kezdi el másolni, milyen kályha születik belőle?
A cerépkályhások nagy része általában véve konkurenciának tekinti vagy a téglakályha kategóriába sorolj a tömegkályhát. Ennek a kályhatípusnak mások a méretezési eljárásai, más a járatrendszere és másfajta hőtárolási megoldásokat tartalmaz. A hangsúly a máson van, nem jobb és nem rosszabb egy cserépkályhánál, csupán hazánkban nem ez volt a tradíció, de tülünk északabbra (Finn, Svéd, Oroszrország) előszeretettel használják különböző típusaikat.


hege8888
(aktív tag)
Blog

Sziasztok!

A megépítéshez gratulálok, kívülről tetszetős, belülről meg elmondták mára többiek is a tényeket.
szemétégetővel, oxox faterjával, meg szentpettel egyetértek.

nzozz napkollektoros hozzászólásához én annyit tennék hozzá, hogy télen ezért sajnos nincs magyarországon mindennap olyan napsütés, hogy azzal te fűtsél. Illetve van van 1-3 millád, akkor persze lehet olyan pufferes kollektoros rendszert összehozni, de az baromi soká térül meg, a ház fekvése is nagyban játszik, meg egy átlagmagyar nem biztos, hogy meg tudja fizetni.

Nekem is van egy barkácsolt 2,6 nm-es sörkollektorom, imádom, de mellette ugyanúgy megy a fűtés, annyi, hogy rásegít, illetve ha nem vagyunk otthon, akkor mondjuk du-ra nem 18 fokra hül le a lakás, hanem csak 19-re.

Amit eddig senki sem mondott, és talán sokan nincsenek teljesen tisztában vele:

-cserép és tömegkályhákba (amikben járatokban imbolyog a füst) saját és kályhátok épségének érdekében SZIGORÚAN TILOS fán kívül mást elégetni. (ahogy egy oldalon olvastam a cserépkályha nem hulladékégető, míg egy kazánnal nyugodtan megteheted). A kátrányosodáson kívül a másik nagy veszély:
a csonthéjasok (megymag, dióhéj, kukoricacsutka, illetve a kukoricából préselt cuccok) eltüzelése.

Az ok az, hogy ezeknek az elégésénél olyan füst keletkezik, aminek a fajsúlya nehezebb, mint a jó száraz keményfáknak (tölgy, bükk, akác) a füstje. Az ilyenfüst a füstjáratokban nem megy felfele, hanem megül, gomolyog a kályhában.
Utána valamerre elkezd tágulni a felszaporodó gáz, ha le van véve a levegő, és nincs ami tolja kifele a kályhából. Szerencsés esetben csak "megugrasztja" a cserépkályha tetejét, és befüstölöd a nagyszobát, pár napra nuku fűtés, míg kijön a kályhás, és jót röhög rajtad, megusztad párezer forintból.
Durvább esetben szó szerint szétdetonál a kályha. Na most gondolom mindenki el tudja képzelni, hogy pár leomló, 1-2 mre elvetődő tégla vagy kerámia lap mit tud művelni, főleg ha a közelében van valaki.

Sajnos saját tapasztalatból írom: tavaly egy kis ártatlan diótörésből sikerült úgy hazavágni a cserépkályhát, hogy el kellett bontani, azt hittem a szívem szakad meg.
Ami utólag nagyon boszantott, hogy nekem se mondta el egy kályhás se hogy MIÉRT nem jó ha dióhéj megy a kályhába, csak annyit, hogy nem szabad, mert cserépkályhába fával illik tüzelni.
Bammeg, ha elmondod így értelmesen, hogy lomha gázt termel, bolond lettem volna beledobni azt a kis lapátnyi dióhéjat... :W


Crystalheart
(senior tag)
Blog

Hát igen, a dióhéj tud érdekes dolgokat művelni, mondjuk sparheltben simán eltüzelek több tálnyit is (fa mellett), hirtelen jó meleget ad le a főzőlapnak. De minden bizonnyal kormol is rendesen, most két hete kapartam ki, és ma megint kellett.

Ja, amúgy sokan vannak, akik még szénnel is fűtenek. Nekem van egy láda szenem, de azt tartogatom, eláll.

[ Szerkesztve ]


doc
(nagyúr)
Blog

hm, hat ezt nem tudtam, nagyon koszonom az infot :R
szoktam neha bedobni par marek diohejat a cserepkalyhaba, de akkor ezutan inkabb felreteszem a bogracsozashoz


hege8888
(aktív tag)
Blog

Keressetek rá cserépkályha robbanás képekre gugliban. Van pár elgondolkodtató kép.
Az enyémnek a hátulján futott végig egy vágás kb 120cm magasról le 40 cmig, mintha egy bárddal a tökbe vágtál volna.


Rive
(veterán)
Blog

...Az ok az, hogy ezeknek az elégésénél olyan füst keletkezik, aminek a fajsúlya nehezebb, mint a jó száraz keményfáknak (tölgy, bükk, akác) a füstje...

Izé, nem. Nem igy. Sokkal egyszerűbb - továbbá fára és más hasonlókra is áll az ok (saját kályhában keményfával is sikerült már igazán csúnyát durrantani).

Szimplán, ha füstgáz szaporodik fel a kályhában, majd lángot kap, akkor robban.

'Rárakni' már jellemzően parázsra szokott az ember. A parázs viszont a keletkező füstgázokat vagy begyújtja, vagy nem - de ha a rárakott hideg tűzrevaló még le is fojtja, akkor inkább nem. Viszont ahogy melegszik a tűzrevaló, alőbb-utóbb lángra kap, és az első lángnyelv begyújt mindent, ami a kályhában felszaporodott, márpedig egy cserépkályhának tekintélyes méretű belső tere van, szilárdsága viszont alig -> nagyot robban, könnyen sérül.

Nincs semmi gond a dió héjával se, ha láng mellé rakja az ember és vigyáz, hogy be ne fullassza azt. De ha az ember szimplán fával füstöl be, az ugyanúgy robban...

A magam részéről ha rakni kell még rá, akkor inkább 'megágyazok' némi vékonyabb fával, ami gyorsan lángra kap, és csak utána mennek a vastagok, hogy végig legyen láng.
Diót meg csak az elején, akkor se sokat egyszerre.

[ Szerkesztve ]


Kalandor
(HÁZIGAZDA)
Blog

Na most totál hülyének néztek lehet, de egészen kisgyerek koromban nekem azt mondta a nagyapám, hogy a kintről, jegesen, havasan hozott fát nem szabad kályhába tenni (főleg nem pislákoló parázsra), mert nem ég el, csak fagáz keletkezik, ami berobbanhat.


Rive
(veterán)
Blog

Teljesen igaza volt a nagyapádnak. Ugyanaz a sztori, pepitában. Láng nélkül gázosodik a tüzelő, illetve: a tüzelőből keletkező gáz felszaporodhat és robbanhat.

Szénégető boksák ugyanez. Ha nem jól rakják, az is robban.

Ui.: a dolgot megforditva: ha láng nélkül 'éget' az ember tüzelőt, akkor gyúlékony, éghető gáz keletkezik, amivel akár motort is lehet hajtani - innen melóból most nem tudok jutyúbra linkelni, de van fönn elég példa.

[ Szerkesztve ]


Borosz
(senior tag)
Blog

Mostanában próbálgatom a tőzegbrikettet bele...
6-8 közepes hasábbal és 2-3 brikettel egyszeri megrakással naponta elég befűteni. Ez nap közben jól megoldja a hőfok 21 fok körül tartását. Estére pár alkalommal bekapcsolt a központi fűtés is. Én a lényegét igyekszem kihasználni: egyszer megrakni úgy, hogy mire leég és elkezd "kijönni" a falán a meleg az annyira legyen meleg, hogy még bírja a kezem. Nekünk ennyi elég. Megtehetném, hogy 4-5 órán át folyamatosan rakom rá a fát, de az szvsz pocséklás.


Borosz
(senior tag)
Blog

Végül is neked is igazad van abban, hogy azért kell hozzá szaktudás. Ezt úgy értettem ,hogy nincs ilyen irányú végzettségem, nem végeztem tanfolyamot sem. Lehet nagyképűnek tűnik, de van veleszületett adottságom az ezer-mesterségre és ebben is ezt a tulajdonságomat használtam ki. Az, hogy emellett sikerült szereznem két diplomát és gyakorlatilag egyiket sem tudom arra használni, hogy jó/normális állásom legyen az egy másik kérdés. :)


Borosz
(senior tag)
Blog

A téglákon kívül volt az öntöttvas ajtó, ezt ugye vásároltam. Csináltam hozzá sütőtér-ajtót szögvasból és egyszerű kapuzsanérból - persze ezt ívvel hegesztettem össze. Csináltam rá zárszerkezetet - ezt is hegesztéssel - lásd a fogantyút felül. A tisztítójárat keret van még szögvasból - hegesztettem. Tetején a tartókonzolok vannak szögvasból. Samott téglatestek kellettek még, falazóhabarcs, samott ragasztó...kb ennyi.

Leírom a teljes költséglistát kb. mennyibe volt:
- A tégla össz ára (kb. 400db) - 20 000Ft
- Rath (800 fokig hőálló) falazó habarcs 3 zsák 25kg/zsák - 33 000Ft
- Rath samott ragasztó habarcs - 2000Ft
- Íves öntöttvas ajtó alsó hamuzó ajtóval - 44 000ft
- Sütőtér ajtó vasanyag: 2000Ft
- Sütőtér ajtó hőálló üveg - 6000Ft
- egyéb vasanyag - 3000ft
- Samott tégla a tűztérhez(nagyméretű 13x26-os, több darab) - 30 000Ft
132 000Ft kb. A habarcson, az ajtón sokat lehet spórolni, egyeben nem érdemes. A habarcs szerintem nem szükséges, hogy 800 fokig hőálló legyen, mivel 800 fok a tűztérben van, ott meg bírja a samottragasztó rendesen.


Borosz
(senior tag)
Blog

Hidd el, hogy körbejártam a dolgot rendesen. Ha jól figyelsz akkor nem találsz buzdítást a cikkben arra vonatkozóan, hogy "ezt bárki meg tudja csinálni" vagy "bátran kezdjetek ti is el építeni ilyet" stb. A tüzeléstechnikához ilyen esetekben úgy gondolom nem kell professzionális szinten érteni, de az tény, hogy bárki ilyet ne kezdjen el építeni, aki nem néz utána mindennek és nem körültekintő eléggé. Én azért nem tettem bele pl. vizes tűzteret vagy vizes hőcserélőt, mert nem akartam felrobbantani a házat vele. Ha valamibe begyújtasz az nem robban fel csak úgy, pláne, ha jól van megépítve. Eddig jól működik, ha tömegkályha, ha nem - technológiai és építészeti szempontból.
A repedések miatt pedig jól huzatoló kéménynél SZERINTEM nem kell sokat aggódni, be kell fugázni és rendben lesznek.
Ha pedig szeretnéd, akkor még a címet is módosíthatom, hogy jobban aludj "Téglakályha építése házilag". Megfelel?
Még valamit a felelősségről: 3 gyerekes családapa létemre azt gondolom, tudom mit jelent ez a fogalom: felelősség. ;)


perempe
(addikt)

köszönöm a választ. :R


Borosz
(senior tag)
Blog

A füstgázhoz annyit még, hogy én felülről lefele égetem a száraz akácot. Ebben az esetben elvileg nem keletkezik annyi füstgáz, de a gázokkal a huzat is el tud bánni, mielőtt bármilyen károk keletkeznének a gáz berobbanása miatt. Akkora a huzata az 5,5m-es kéménynek, hogy ha nem korlátoznám az alsó ajtónál a beáramló levegő mennyiségét, akkor pillanatok alatt leégne a fa. Így inkább akkor hajtom beljebb az alsó ajtót, ha már kezd odabent elszabadulni a pokol. :) Így biztosan nem keletkezik veszélyes gáz.
A füstjáratok pedig nem annyira tekervényesek, hogy ott bárhol megállhatna a gáz, de az is tény, hogy a huzata azért is lehet olyan nagy, mert túlságosan jó a levegőáramlás odabent.

Mindenki:
Nem állítom sehol, hogy tökéletes kályhát építettem és azt sem, hogy minden az is, aminek hívom, de nekem működik és úgy, ahogyan szeretném, ami nekünk megfelel - biztonságosan és hatékonyan. Ha netán aggódnátok a testi épségünkért...ne tegyétek. Második szezont fűtöm ki vele és apróbb javítások kellettek csak. Nem esett szét, nem robbant fel, nem süllyedt el stb.
Az is belefér, ha fikázzátok, ha kontárnak hívnak a mesterek, nem sértődöm meg. :) Képesnek gondoltam magamat a feladatra, körbejártam a témát és ez született belőle. Továbbra is válaszolok azoknak, akik kérdeznek, érdeklődnek, de okulva a többiek hozzászólásaiból arra kérek mindenkit, HOGY HA VALAKI ILYET SZERETNE ÉPÍTENI ÉS NEM BIZTOS BÁRMIBEN EGY ILYEN KÁLYHA MEGÉPÍTÉSÉT ILLETŐEN, AMINEK KÖVETKEZTÉBEN ESETLEG BÁRKI TESTI ÉPSÉGE VESZÉLYBE KERÜLNE AKKOR NE KEZDJEN BELE!
Egyébként pedig itt is írom, hogy felelősséget csak az általam épített kályhával kapcsolatban vállalok. ;)

üzenetek