üzenetek

hozzászólások


Dr. Romano
(veterán)
Blog

Igen Firefox + Edge alatt még megy a gyorsítás, Chromenál viszont már nem....

[ Szerkesztve ]


quailstorm
(nagyúr)
Blog

Nemrég próbáltuk mobility HD3450-nel, ott nem nagyon gyorsított semmit.
De valóban, a HD2600-ban van UVD, a legelső verzió.


Dr. Romano
(veterán)
Blog

Mondom én nem hazudok vazeeee ;]


Piftuka
(veterán)

Értelek.

Sajnos az a probléma, hogy alternatíva nincsen! :(

Legalábbis azok számára, akik Windows platformra írt szoftvereket futtatnak. (Esetemben ez kb. az általam használt programok 99%-a...)

Olyan masinára, amit az ember "csak" internetezni, és némi irodai munkára használja, tökéletesen megfelelhet valamelyik "könnyedebb" Linux disztribúció...

Ám minden egyéb tekintetben marad a Windows.

Én sem örülök ennek, már ami a Windows10-et illeti.

(Igaz, az elmúlt ~1 évben kiadott Windows7 havi biztonsági frissítések "minősége" is megér egy misét! "Kérdezzétek Woody-t"...)

Az biztos, hogy amíg van támogatás a Windows7-re, addig marad ez a gépemen. Nem voltam hajlandó egyetlen "Win10 preview" frissítést sem telepíteni.

A céges gépemen közel egy éve, kötelező jelleggel a Win10-et használom... Hát annál rosszabb operációs rendszert nem használtam még. Nagyon-nagyon nem tetszik, és akkor finoman fogalmaztam.


Piftuka
(veterán)

"Annyiból viszont jobb lesz, hogy szerintem a szoftvergyártók tovább fogják támogatni, nem fognak olyan gyorsan lemondani róla, mint az XP-ről."

Én ebben sajnos nem vagyok annyira biztos! :( De legyen igazad!

Hozzátéve, hogy egy dolgot különösen nem értek a Microsoft hozzáállásában...

Azt még értem is, hogy bizonyos időközönként új OS változattal rukkolnak elő. De azt miért nem tudták (akarták?) megoldani, hogy a mindenkori új platformjuk kifogástalanul támogassa a régi hardvereket, de még inkább szoftvereket?

Hát egy rossz vicc, hogy mondjuk egy "FIFA 98" futtatásához mindenféle "trükköket kell bevetni", és virtuális masinát letölteni hozzá, mert még "Win98/XP" kompatibilis módban sem hajlandó elindulni a telepítő... :(((

(Tudom.... "építs retro gépet régi alkatrészekből, Win98 OS-sel".... De könyörgöm, ha egyszer az új hardver ott van, miért kellene ilyesmivel vesződni?)

Vagy az (és ebben a gyártó is "ludas"), hogy a sok-sok éve vágyott "Logitech Force Feedback" joystick egészen egyszerűen nem indul el Windows7 alatt (Win10 alatt sem fog, nyilvánvalóan), mert nem "HID kompatibilis USB eszköz"....

A holdra szálláshoz képest mindezeket a problémákat elkerülni, illetve a megoldást garantálni egészen biztosan nem lenne kihívás... :U


VIPowER
(senior tag)

"Az XP meg 2 percen belül betölt."

Nálam olyan 25 másodperc az XP indulása 6 program automatikus indulása mellett egy lassú SSD-vel.
Ideje SSD-re váltanod.


MaCS_70
(félisten)

Hát, ehhez képest jó sokáig használtam atomos netbookot, 1 GB RAM-mal, HDD-vel Windows 10 alatt.

A családban most is vannak HDD-s gépek. Persze, gyorsabb az SSD, de már miért KELLene a Windows 10 alá???

MaCS

[ Szerkesztve ]


CPT.Pirk
(Jómunkásember)
Blog

Nem az, hogy gyorsabb... Inkább ég és föld a hdd és az ssd közötti különbség boot és programidőkben. Mikor vettem egy echte kínai 8GB-os "kingfast" ssd-t az ebayen és betettem a nagyszüleim Core2-es gépébe, akkor a Debian bootideje a Firefox betöltésével együtt mérve 45 másodpercről 15 alá esett, mindez alig került pár ezer forintba. :D (klónozva lett az egész háttértár, szóval még az új telepítés dolog se játszik :N )

Btw miért kínoztad magad azzal a netbookkal? :F

[ Szerkesztve ]


MaCS_70
(félisten)

Persze, ég és föld a különbség a HDD és az SSD között, nem lehet vitás.

Csak erre a mondatra reagáltam: "Win10-nél amit nem említenek, hogy SSD-t KELL tenni alá."

Netbookot éppen 10 éve használok, és nagyon bejött. Netezésre, szövegszerkesztésre tökéletesen elég a teljesítménye, a kis mérete és az egész napos akkuideje pedig remek a hurcolászásra. Nem is beszélve az érintőképernyőről, bár ez csak az utóbbi hat évben van.

MaCS


ncc1701
(veterán)

Jogos. Nem w10 alá kell, hanem eleve KELL.


Frawly
(veterán)

Egy SSD ma már minden alá kell nagyon. Főleg Win8-10 alá, de a Win7 is erősen meghálálja, meg az XP és a Linux is.

Egyébként meg a bootidő sem mérvadó, vannak gépek, amiken a Win7-10 gyorsabban bootol, mint egy XP.

(#367) MaCS_70: ilyen atomos gépekre, ha mindenképp Windows kell, akkor tényleg csak XP. Ha viszont böngészés lesz, meg alap felhasználás, akkor azokra egy LXDE-s, Openbox-os, vagy IceWM-es pehelysúlyú disztró való, de még az is elég nagy feladat lesz, mert az 1 GB RAM ma már mindenhez kevés, az OS még csak el-el megy rajta, egy ilyen lightweight Linuxnak kisebb a memóriafoglalása, mint az XP-nek, de ahogy nyitsz rajta egy böngészőt, akár csak egyetlen füllel, nagyon gyorsan elfogy a memória. De már a 2GB RAM is nagyon a használhatatlanság határa, a 4GB RAM a minimum manapság, ami a használhatóság szintjét megüti böngészéskor, akkor is épp hogy csak.

De tényleg jobban jársz, ha nem kínzod magad netbookkal. Használtan veszel egy olcsó Thinkpad X2xx-et, vagy egy szintén 12 col környéki Dell Latitude-ot. Ezekben általában van erősebb C2D vagy régi genes Core i5 (sokszor az i7-es változat sem sokkal drágább), min. 4 GB RAM, és felújítva nem mennek túl sok pénzért, plusz teszel bele egy nagyon olcsó, max. 6 ezer forintos SSD-t. Szinte repülni fog rajtuk minden, 32 helyett 64 biten, Win10, Linux, vagy amit csak felteszel, nem lesz probléma a böngészés sem.

[ Szerkesztve ]


Szirtimorc
(aktív tag)

(#198) robohw: ...

És pont az a probléma, hogy az oprendszer beleszól a portkezelésbe. Pl. amikor emiatt egy jel néhány millisec késéssel megy ki, és egy CNC gép lépést téveszt, és emiatt csak egy tíz kilós rozsdamentes tömb megy a kukába, az még a szerencsésebbik eset.
Nem véletlenül használnak igen komoly gépeknél is még DOS alapú programokat.


Frawly
(veterán)

Hidd el, tudom mit beszélek, használtam én is pont ilyen 1 GB RAM-os gépet Atom N2600-as procival, még az XP is szarul futott rajta, ha fent volt minden SP, frissítés és driver, meg ha elindítottam rajta a Pale Moon-t. A pehelysúlyú 32 bites linuxok már használhatóak voltak rajta (Lubuntu akkor még LXDE-vel, meg Arch Linux LXDE-vel, Openboxszal, IceWM-mel), de a böngészés azokon is elég körülményes volt.

Természetesen sima Ubuntut, Mintet el lehet felejteni ezeken nagy ívben.

Esetleg egy ilyen gépre még egy NetBSD-t vagy OpenBSD-t lehet megpróbálni, IceWM vagy fvwm felállásban 32 biteset, azokban nincs systemd, de ha nem vagy otthon ezekben a unix-like rendszerekben, elég reménytelen feladat. A FreeBSD ZFS-sel már sok lenne egy netbooknak, annál már mind a kernel, mind a fájlrendszer túl modern egy gyenge gépre.

[ Szerkesztve ]


MaCS_70
(félisten)

Tudom, hogy különbözőek az igényeink, de az ilyen "felejtsük el" meg "szenvedés" jellegű hozzászólásokat nagyon nem értem.

Jelenleg is (immáron lassan 6 éve) használok napi szinten egy 2 GB RAM-os, atomos netbookot / tabletet, ki hogyan hívja. És mindezt nem önsanyargatásból teszem, hanem azért, mert teljesen elégedett vagyok a Windows 10-es teljesítményével.

" ilyen atomos gépekre, ha mindenképp Windows kell, akkor tényleg csak XP" -- nem, tökéletesen jó a Windows 10. Nyilván lehetne gyorsabb, de simán vállalható. A Visual Studio meg a VMWare nyilván nem ezen fut, és a Chrome-ban is maximum 50 fület nyitok meg, de teszi a dolgát, még soha nem lassult le, nem fagyott. Lecserélhetném, de nem teszem, mert elégedett vagyok vele.

"De tényleg jobban jársz, ha nem kínzod magad netbookkal. " -- ezt ugye azután írtad, hogy leírtam, hogy teljesen jól megvagyok azzal a géppel. Egyébként van itthon egy 12"-os HP üzleti notebook, de nem használom, mert sokkal praktikusabb az atomos netbook a 10"-os érintőképernyőjével. Van, hogy előveszem, de hamarosan megint a netbookon találom magam.

Linuxot meg köszönöm, inkább nem. Támogatom a Linuxot, ajánlom azoknak, akiknek beválhat, de számomra nem alternatíva. Időnként használom, de csak speciális feladatokra, amikhez az kell.

Az pedig végképp fel tud bosszantani, hogy SSD KELL.
Nem kell. Hasznos és jó, de teljes életet lehet élni nélküle is. A saját gépeimbe egyébként még viszonylag az elején, amikor még 50e Ft közelében voltak a 128 GB-os SSD-k, tettem SSD-ket, és örültem is nekik, de a mai napig heti rendszerességgel használok HDD-s gépeket, és ha túl vagyok azon a borzalmas traumán, hogy fél perccel tovább bootol, már teljesen jól elvagyok vele. Ha a saját gépeim lennének, vélhetően már SSD-t tettem volna beléjük, de nem az enyémek. A napi használóik is jól elvannak velük, mivel tökéletesen alkalmasak arra az irodai munkára, amire kapták őket. Amúgy pár hónapja is volt munkahelyi géposztás, és középszinttől lefele HDD-s notebookokkal váltották le a 6-8 éves régi notebookokat, még sincs elégedetlenség. Sok más ok miatt van, de a kapott notebookok miatt pont nincs, HDD-stül se.

MaCS


CPT.Pirk
(Jómunkásember)
Blog

Nem lassult le... oké, de soha nem is volt gyors. :D

Az előző cégnél nekünk is volt ilyen 6..8 órát kibíró netbookunk, hdd-vel, részleteztem lentebb. Egy Mint Xfce ami még annyi erőforrást se igen kér mint egy XP az egész normálisan ment rajta, de azért ha be kellett tölteni egy weboldalt mert kellett valami gyári cumót letölteni vagy ilyesmi, akkor kapartad a falat mire a lassú proci + hdd páros megoldotta a feladatot.

Szóval lehet neked nem szenvedés egy ilyen gépet használni, de mi nagyon utáltuk. Mikor kint szívsz a terepen, csinálod a melót amivel mindig akadnak bonyodalmak de azért mennél még emberi időben haza miközben feleslegesen percek mennek el a gép lassúsága miatt, akkor már fejben tervezgeted a gépet érő munkahelyi balesetet...


MaCS_70
(félisten)

Persze, nyilván különbözőek az objektív igények és az egyéni vérmérséklet.

MaCS


btprg
(senior tag)
Blog

Köszi, meg neked is, nyisziati! :)


ncc1701
(veterán)

Van olyan rendszergazda cég, amelyik nem vállal hdd-s gépek karbantartását, illetve ha mégis, akkor extra díjat számol fel érte. Nem csodálom, mert az ember idővel eljut oda, hogy a legdrágább dolog a világon a saját ideje. Ha nekem egy gép elkezd vakarózni, csak azért, mert a tulaj sajnál 5-8eft-ot egy ssd-re, akkor vigye a picsába, én nem foglalkozom vele.


Frawly
(veterán)

Akkor még nem ültél korszerű gép előtt, ha neked jónak számít a Win10 teljesítménye egy 2 GB RAM-os, atomos, HDD-s netbookon. Azon már egy fullra felfrissített XP is nagyon a használhatóság határán van.

Win10 alá KELL SSD. Ezt sem a Blikkben olvastam, nálam ilyen i5-i7-es 8-16 GB RAM-os üzleti laptopok is használhatatlanok voltak Win10-zel (64 bites Pro), ha HDD-ről futott, csak tekerte, recegtette a lemezt, frissítések 1-2 órán át tartottak, bootidő 1-2 perc között vol. Pedig ezek nem gyenge gépek, az atomos netbookot megeszik reggelire. Miután SSD került beléjük, azóta a bootidő 5-6 mp., a programok azonnal a képernyőre vágódnak, egy frissítés max. 15 percet tart, de még sokszor annyit sem.

Nem szabad ma már sajnálni SSD-re, újonnan 6k-ért vannak már, használtan még olcsóbban. Hidd el, nagyon meghálálja magát, nem felesleges pénzköltés. Szárnyakra kap tőle bármilyen gép, egyszerűen nem fogsz hinni a szemednek, garantálom. Ha még használni akarsz egy gépet, főleg Win10-zel, akkor erre felesleges sajnálni. Ha nem hiszed el nekem, az a te dolgot. Ha később lecseréled a gépet, akkor abba is át lehet szerelni.

Meg mint írtam, ma már nem is az OS dönti annyira el, hogy mikor túl gyenge egy gép, hanem a böngészés, netezés. Az húz meg egy olyan vonalat, ami alatt mindegy milyen sovány OS-t használsz, nem lesz köszönet a böngészésben. Ezt kell tudomásul venni, a net bloatosodik, sok megás weboldalak, JS hegyek és HD videók minden oldalon, modern codec-et, HTTPs. Az a gép, ami még 10 éve jó volt netezésre, ma már nem az. Tudom, szemétség, de a net mindig ilyen, a többség igényének megfelelően fejlődött. Ha használni akarod, akkor bele kell fektetni az ügybe időről-időre, OS-t is kell upgrade-elned, és nem a MS kedvéért.


nyisziati
(veterán)
Blog

" de a net mindig ilyen"
Nem a "net", hanem a reklámok, beágyazott videók, színes-szagok tartalmak azok, amik megfogják a gépet, régebben a sávszélt is.

üzenetek