üzenetek

hozzászólások


Frawly
(veterán)

Az akkori SSD-k voltak a legmegbízhatóbbak. Nagy csíkszélességen készült planár SLC-s és MLC-s típusok. Nem véletlenül voltak drágák. A vicc, hogy anno aggódtak értük, de a mai napig mennek. A legtöbb ember lecserélte már őket, olcsóbban kapni nagyobbakat, értelmesebb méretben.

A gyakorlat meg azt mutatja, hogy nagyon ritkán írnak szét SSD-t, akkor is csak extrém felhasználással sikerül. Átlag felhasználónál is csak valami bugos program tudja szétírni, amelyik a háttérben futva végig írja az SSD-t, de ezt meg ki lehet védeni, ha havonta ránéz az ember a SMART írásszámlálóra.

(#395) Pgraph: pont azt mondom, hogy nem csak új gépbe éri meg, hanem régibe is. Nyilván régi gépbe nem kell szuper SSD, javarészt csak SATA2-ben fog futni, meg a proci sem fogja tudni kihajtani, AHCI sem biztosan lesz. Valami olcsó 120 gigás elég bele, nem baj, ha nem sebességbajnok, HDD-re minden köröket ver, a WD Green SSD és a Kingston A400 is. A lényeg, hogy megszűnjön a HDD által okozott bottleneck. Egy régi gépbe nem éri meg drágább SSD-t venni, mint amennyit a gép ér.

[ Szerkesztve ]


MaCS_70
(félisten)

+1

Pont erre próbálok én is utalgatni. Értelmes ember nyilván nem a pár ezer forintot akarja megspórolni, hanem valamiért nincs olyan helyzetben, hogy SSD-t használjon.

Az átlagfelhasználó számára, egy meglevő gépbe jóval nagyobb szívás lehet egy beépíttetés, mint HDD-t használni.

Nem is beszélve a notebookokról. Használt eszközöknél, ahol ugye gyakran eleve csak cseréről lehet szó, nagyon kétséges lehet a fejlesztés racionalitása, de egy csomó új gépnél még mindig lehet szükségszerű választás a HDD-s kivitel, mert egyszerűen nincs elég nagy SSD-vel adott konfiguráció.

Az ilyen "kell az SSD" jellegű véleményeket meg egyszerűen nem tudom hová tenni. Olyan ez számomra, mint a 200 lóerő alatt nem szabad autót venni, 120 alatt motort, nem kadenciahelyesen nézhetetlen a film, 4K alatt zavaróan pixeles a mobiltelefon kijelzője, stb.

Persze, jobb a jobb, de a többség remekül elvan a gyengébb megoldásokkal, mert nem tud arról, hogy azok mennyire elviselhetetlenek.

Van a családban napi 10-14 órában használt, HDD-s notebook -- a nejem dolgozik vele, hétvégén viszont az SSD-s privát notebookját használja. Most megkérdeztem tőle, hogy mennyire lassú a HDD-s eszköz, amire az a válasz jött, hogy reggel a bekapcsolásnál annyival többet kell várni, hogy közben elő tud venni iratokat, de utána, munka közben már egyáltalán nem érzi a lassúságot.

Szóval azok, akik szerint SSD nélkül nincs élet, szerintem az átlagos felhasználói igényekkel nincsenek tisztában.

MaCS


CPT.Pirk
(Jómunkásember)
Blog

Oh jajj, ne is említsd az 5400-as hdd-vel megáldott olcsó consumer laptopokat... 10-ből 9-et Windowszal adnak el, amire még kapsz előtelepítve egy rakás gyártói szemetet, hogy élvezd...
Rühellem ezeket a tákolmányokat, van 1-2 ilyen a családi környezetben. Egyik ilyen Core i3 + 8GB lassú ram + 1TB 5400-as hdd-vel megáldott gépen a 1809-es Windows frissítés telepítése másfél órát vett igénybe. :Y Persze, occsó'é vették a gépet, de hát na. Másfél óra win update telepítés azért odaver...

Szóval értem, hogy egy átlagos word meg excell szerkesztéséhez egy P3-as gép is elég lenne, de közben se az MS oprendszerek, se a weboldalak nem abba az irányba fejlődtek, hogy kíméljék az erőforrásokat.


Pgraph
(aktív tag)

Vagy vegyük a hivatalokat, intézményeket, iskolákat, ahol száz- vagy több darabos nagyságrendű a gépállomány.
Ott az informatikus általában hiába köhög bele a levegőbe, hogy ócsó mán az SSD, venni kéne vagy százat...
Majd ha a fejlesztés odaér, majd ha pályázat lesz, majd ha jön a mikulás – mondja a gazdasági vezető. És ezt is meg kell érteni, ő adja a pénzt lóvéra.
Nyilván olyan területen, ahol konkrét gazdasági előny származhat a cseréből, a gyorsulásból, ott hamarabb lesz SSD is. De addig sem kell sóval behinteni semmit, mint itt sugallva van.

[ Szerkesztve ]


Frawly
(veterán)

Pedig cégek, intézmények még olcsóbban kapják az SSD-t, nagy tételben tudják venni nagykeráron, meg pályáztatni, ÁFÁ-t visszaigényelni, stb. Ők nem ÁFÁ-s kiskeráron veszik, ahogy te, meg én, meg Mari néni.

Aki meg tényleg annyira ramatyul áll anyagilag, hogy egy használt 4k HUF-os SSD-t vagy egy új 6k-sat sem tud megvenni, az meg úgyse költ Win10 licencre, meg nem ez lesz a legnagyobb gondja, mert sokkal nagyobb bajban van ennél. Azért kár ezzel jönni. Igen, van ilyen is, meg vannak emberek, akiknek enni sincs mit, meg nem jutnak hozzá tiszta ivóvízhez. De ilyen szélsőségekkel ne érveljünk már. Itt átlag felhasználóról volt szó, akinek van azért egy használható gépe, meg elő tud fizetni netre, nekik nem kéne, hogy gond legyen ez.


robohw
(aktív tag)

"Oh jajj, ne is említsd az 5400-as hdd-vel megáldott olcsó consumer laptopokat..."

Azokban inkább 4200-as van.


robohw
(aktív tag)

"Itt átlag felhasználóról volt szó, akinek van azért egy használható gépe"

Hát pont ez az, hogy az átlag felhasználónak még mindig HDD van a gépében, legalábbis túlnyomórészt.


CPT.Pirk
(Jómunkásember)
Blog

Vettem egy érintőképernyős HP elitebookot, na abban 4200-as hdd (ilyen 1.8 colos vagy mi mütyűr) volt gyárilag, na az már a szopás netovábbja volt. Az az a kategória, amire már nem tudsz olyan light rendszert tenni, amivel kényelmesen lehetne használni...
Ekkor rájöttem, hogy elég nagy baklövést követtem el a gép megvásárlásával. Cseréltem ugyan olcsó kínai ssd-re abban a méretben a hdd-t, azzal jól ment a gép, csak aztán az ssd meg behalt... Végül eladtam a gépet az eredeti vinyóval, jó pár ezret bukva a hülyeségemen, hogy pénzt adtam ilyen hdd-vel szerelt gépért. :W


Pgraph
(aktív tag)

A hardvereken is nagyon kicsi a haszonkulcsa (egyre kisebb) a kereskedőknek, túl nagy kedvezményeket nem igazán lehet már ebből kiszedni nagyobb tételben se. Ráadásul itthon a pályázatok körül is megy a keverés, túlárazás, okosba visszaosztás, szóval na... Egyébként én is visszaigénylem az ÁFÁ-t a cégemben az informatikai eszközeim után, úgyhogy nettó a dolog, Mari néninél jobb a helyzetem. ;)
De ezek is lényegtelenek, elbeszélünk egymás mellett... :F


MaCS_70
(félisten)

OFF, de az állami szektorban történetesen, bizarr módon minden sokkal nehezebb és drágább. Hiába a tömeges beszerzés, a közbeszerzés rendesen odaver az áraknak, ráadásul maga a bürokrácia bonyolultsága és időigényessége durván gátol mindenféle ésszerű beszerzést. És akkor még nem beszéltünk a nem ritkán bejátszó beszerzési stopról.

Nem véletlen, hogy számos munkahelyen a dolgozók saját zsebből biztosítják a fogyóeszközöket, de mi már vittünk be a feleségem munkahelyére komplett asztali PC-t is, mert felső vezető létére egyszerűen lehetetlen volt egy működő gép beszerzése -- végül több mint egy év alatt tudták hivatalosan elintézni.

De most is tudok olyan hivatalról, ahol a dolgozók a fizetésük átlag 4-5%-át kénytelenek műszaki üzemeltetésre fordítani, az informatikusok meg fusiban hekkelgetik az így összerakott gépeket, hogy működjenek a központi szolgáltatások.

A legszebb az a történet volt pár éve, amikor szerencsétlen hölgyike azzal a helyzettel szembesült, hogy a gyereke notebookját kell bevinnie a munkahelyére, különben bukja a prémiumát és a nyári szabadságát. Bevitte. Odaadta a rendszergazdának, aki meg kérdezés nélkül törölte a dualboot Linuxot, amin a gyerek tanult az iskolában, mert az biztonsági kockázat, valamint a Windows fölött is átvette a hatalmat, a tulajdonost meg lefokozta felhasználóvá. Szegény nőnek még a VGA-átalakítót is saját pénzből kellett megvennie.

MaCS


Frawly
(veterán)

Már az 5400 rpm is elég nagy érvágás, tapasztalatból mondom. 4200-assal még nem volt dolgom, de gondolom az még nagyobb szívás.

(#410) MaCS_70: az állami szektoros beszerzéseket a bürokrácia és a korrupció drágítja. De erről nem az SSD árszabása tehet.

(#409) Pgraph: jajj, hadd ne sajnáljam meg a kereskedőt. Szegénynek kicsi a haszonkulcsa. Akkor hagyjon fel a hardverárusítással, és menjen el kapálni vagy mit tudom én. Nagy tételben azért a kereskedőnek sem rossz biznisz, ha visznek a készletről párszáz darabot, nem kell készletezni, aprózni, nem marad a nyakán, stb..

[ Szerkesztve ]


robohw
(aktív tag)

A 4200-asokat hordozható eszközökbe építik, építették, ahol a sebesség előtt az üzemidő a lényegibb szempont. A lassabb fordulat kisebb energiaigényű, így az akku tovább bírja.


Frawly
(veterán)

Meg gondolom a mechanikai behatásokat is jobban bírja. De az akkut is hiába kíméli, ha a felhasználó idegeit meg nem.

Egyébként laptopot valóban HDD-vel kell venni, és utána felbővíteni SDD-vel. SSD-vel nem nagyon érdemes venni, túl nagy felárat kérnek el érte, meg valami OEM ×4rt tesznek bele, ilyen 120-250 gigásakat 30-50k-ért. Azért az árkülönbözetért lehet venni bele egy sokkal nagyobb, márkás SSD-t is, rendesen 5 év külön jótállással.


Szirtimorc
(aktív tag)

De legalább a lassúbb működés miatti hosszabb képernyőidő ezt jól kompenzálja :)


robohw
(aktív tag)

Érdemes tudni, hogy a számítógépet sokan sokféle profillal használják.
Akadnak, akiknek nem az a fontos, hogy minusz hat mp alatt bootoljon a rendszer, nem is az, hogy a GTA kilencet 128 fps-sel horgolja rá a képernyőre a gép, hanem az, hogy akár fél-egy napig is üzemképes legyen a cucc, áramforrás használata nélkül. Akadnak akik csak adatot visznek fel a gépre, vagy kérdeznek le róla, netán a levelezésük körüli teendőkön túl nem is nagyon használják a gépüket másra. Ezeknek az embereknek nem kell erős gép, nem kell SSD sem.

Ezen túl, az emberek többsége nem hozzáértő HW területen, tehát, ahogy a gépét megveszi, úgy, abban a konfigurációban is mond le róla 3-5 év múlva. Ez az általános, nem pedig az, hogy 3-6 havonta fejleszti a gépét.


Apollyon
(Korrektor)

Bár nem néztem utána a tech spec-eknek, de volt már a kezemben ilyen 4200-es winyó. Néhány HP notebookba/netbookba ilyet tettek, jóval kisebb, mint a megszokott "notiwinyó", mivel csak 1,8-as. Erre azt mondanám, azért csak 4200-es fordulatszámú, mert lehet leégne gyorsabb fordulaton ilyen mütyi kütyü.

HDD-vel meg akkor vennék csak notebookot, ha könnyen hozzá lehet férni a merevlemezhez. Mondjuk TP-n kívül nem is vennék mást többek között emiatt is. Van olyan notebook, aminek még az alaplapját is ki kell bontani, hogy hozzá lehessen férni a diskhez.


Frawly
(veterán)

Ja, ha alaplapot is kell hozzá bontani, az szopó. Nem a szétszerelés fárasztó művelete miatt, hanem azt nem csinálhatod meg otthon, mert ugrik a gépre a gari. Akkor csak szakszervizben tudod betetetni, de még talán azzal együtt is jobban megéri, mint a gyári OEM SSD-k.


SchumiBácsi
(őstag)

A kereskedőkről annyit hogy pénteken volt szerencsém megtapasztalni igaz más témakörben az árréseket. Egy kerti műszereket árusító üzlet bezárta egy kisebb részlegét a városban és pl. egy 25m Gardena csővel szerelt dobot 8ezerért adták. Árukeresőn ezek 16k körül mennek.

Biztos vagyok benne hogy ha PC témakörben is valahol egy raktárbezárás van úgy jönne az SSD, meg a tököm tudja mi is féláron, mint annak a rendje.


MaCS_70
(félisten)

Csak ugye Te írtad, hogy "Pedig cégek, intézmények még olcsóbban kapják az SSD-t, nagy tételben tudják venni nagykeráron, meg pályáztatni, ÁFÁ-t visszaigényelni, stb. Ők nem ÁFÁ-s kiskeráron veszik, ahogy te, meg én, meg Mari néni."

MaCS


MaCS_70
(félisten)

Az informatikai eszközökön történetesen elég alacsony az árrés. Mármint azoknál a boltoknál, amelyek az árlistázók alján jelennek meg. Bőven 10% alatti számokról beszélünk.

MaCS

üzenetek