üzenetek

hozzászólások


Magnat
(veterán)

Köszi, én tisztában vagyok vele ...


Magnat
(veterán)

Gondolom feltételezi, h van szünetmentesed, de visszakérdeznék, ki az aki mer még a mai hdd kapacitások mellett _bárhogy_ raid 5-öt használni?

[ Szerkesztve ]


Magnat
(veterán)

helyzet lesz az, de má' mindegy :)


copass
(veterán)
Blog

akinek van egy kis esze vezérelt szünetmentessel használja, áram elmegy leállítja rendesen a rendszert...


Magnat
(veterán)

Igaz, de sajnos a több terás hdd-k esetében elég gyakori, h a kötet újraépítése alatt megint beüt a ménkő és akkor minden borul ... ráadásul sokan azt hiszik, h a raid = backup :U


copass
(veterán)
Blog

ezért jobb a RAID6 vagyis SHR-2.
persze az se árt, ha nem növekő a vinyók serialja.
backupból nics olyan hogy elég! :D


User64476
(őstag)

A dsm :D


copass
(veterán)
Blog

de megmagyarázza hogy te vagy a hülye...


Gargouille
(őstag)

Mondjuk az, akinél a feladat olyan, hogy épp a RAID5 az optimális megoldás. Nem mindig a hibatűrés az egyetlen szempont. ;)


#72042496
(félisten)

Azt gondoltam, hogy technikai okból utasítod el a RAID5-öt. Értem és megértem amit mondasz, bár nekem személy szerint egyelőre nem érne meg annyit az extra nyugalom. (Még redundancia nélküli tömbben is gondolkodtam, mert ami fontos, az megvan máshol is. De mondom egy négymeghajtós RAID5 még belefér - majd, a közeljövőben úgysem akarok hozzányúlni.)

[ Szerkesztve ]


blountex
(senior tag)

Ha jól olvastam akkor innentől már hivatalosan támogatja ennél a modelnél a tárhely bővítést m.2 ssd terén?
Mert eddig csak gyorsító tárként lehetett használni, és nem hivatalosan felcsatolt tárhelyként.


Raymond
(félisten)
Blog

Az N+1 es N+2 temat csak mellekesen hoztam fel, a RAID5 nalam technikai okokbol halott a Mai HDD mereteknel.


Rick4
(félisten)

Raid5-tel miféle nyugalom van? :D
Megveszel egy csomó vinyót, aztán jön a hálózatból túlfesz, villám, lakástűz, árvíz, betörés, és cseszehetted a bármiféle raidet, arról már nem is beszélve, hogy veszel egy csomó vinyót, és mind pörög 0-24-ben, azaz egy vinyónál 100--ból 1 esélyed lenne, hogy pont egy 1-2-3 éven belül meghibásodóst fogj ki, minden egyes vinyó megvételével növeled az esélyeidet. A több vinyó több pénz, több fogyasztás, több melegedés, és mindegyikbe megy bele az óra, ami akárhonnan nézzük elhasználódás...

De oké, működjön 3 évig, kifizettél 4x annyi pénzt vinyóra, áramszámlába elment plusz egy csomó, zajból, melegből is van bőven, de ezek ne számítsanak. Aztán egyszer csak elpukkan egy vinyó, még épp garis, és a szokásos ügyintézés szerint majd valamikor 2-3 hét múlva kapod a cseredarabot, de te addig nézegeted a többit? Vagy veszel bele saját költségen újat, és napokig vársz, hogy újraépüljön a tömb? :D
Hány vinyót kell megvenni összesen, hogy azt mondhasd, a problémák egy kis részére már van gyors, percek alatt használható megoldásod? :D

Egyetlenegy biztonsági megoldás létezik, ami minden esetben megfelelő megoldást is nyújt, az pedig egy második nas egy vinyóval a fontos adatoknak, amire max 1-2 naponta ment a fő eszköz, mindez a jelenlegi helyszíntől legalább 20-30 km-re, lehetőleg egy másik netszolgáltató netjére kötve. Annak az eszköznek elég esténként napi generálódó adatmennyiségtől függően 10-20 percre bekapcsolni, azaz a vinyóba évente nem 8760 óra kerül, hanem 547, vagy 1095 óra, azaz 16 vagy 8 év alatt kap a vinyó annyi terhelést, mint a fő eszközben egy év alatt..
Nálam így van, a második nasban egy WD purple dolgozik, este 9-kor bekapcs, 9:15-kor kikapcs, 9:05-kor kezdődik a mentés, az össz napi 15 perc üzemidő miatt 2.5 év év alatt valami nevetséges óraszám került bele, tehát ha csak a beletekert órákat nézzük, ez még egy új vinyó... Ha bármelyik elpukkan, működik a másik, rendelem a vinyót, beletolom, felteszek egy rendszert 10 perc alatt, és visszaállítom a mentésből 2 perc alatt, aztán a másik vinyóról elkezdem ráhúzni a cuccot, ez össz max 20 perc, és megyek is dolgomra.
Pont pár napja csináltam egy fejlesztés során, 600Gb fontos adatot áthúzott 2.5 óra alatt, de akkor án már rég máshol voltam, 20 percnél többet biztos nem foglalkoztam az egésszel.

A második eszköz teljesen vállalható egyetlen vinyó áráért is, kicsi syno nas van már 50K-ért is, egy lemez kell bele csak, és akkor is működik egy sima WOL vagy okos konnektor segítségével, ha az első helyen a munkagép elvágja a sarkon a netkábelt, netán csak áramszünet van, és akkor még egy sima raid- összezuhanásról nem is beszéltünk...

Egy eszköz, egy háztartásban az minden, csak nem biztonság, minden párbeszéd, ami arra épül, hogy az a tuti, ha ott van egy csomó lemez, és emiatt neked biztonságban vannak az adataid, szimpla önámítás...


Rick4
(félisten)

Nem kell ehhez személyes tapasztalat, sok fórumon volt már ezekről szó, a megállapítást is meg lehet számtalan eset alapján tenni.
De ha te csak a személyes tapasztalatokban hiszel, gondolom akkor csak szülésznőhöz viszed az asszonyt, egy férfi hiába osztályvezető főorvos meg prof, sosem tapasztalta személyesen a szülést, mégis mit tudhatna róla, ugye hogy ugye? :D


Rick4
(félisten)

aztán besokallnak a kényelmetlenségektől

említs kérlek egyetlenegy kényelmetlenséget...


#72042496
(félisten)

"Egyetlenegy biztonsági megoldás létezik, ami minden esetben megfelelő megoldást is nyújt, az pedig egy második nas egy vinyóval a fontos adatoknak"

Több más biztonsági megoldás is létezik, de én a RAID5-öt direkt nem biztonsági megoldásnak írtam, hanem ezért választottam a "nyugalom" szót. Hozzátettem azt is, hogy ami fontos, az megvan máshol, teljesen fölösleges volt idetolnod ezt a wall of textet.

Egyébként sem vinyóról, hanem SSD-ről írtam és nem egy csomóról, hanem négyről. Direkt azért tettem fel a kérdést, mert SSD-s tömbhöz ajánlották a RAID5-öt is.

[ Szerkesztve ]


Rick4
(félisten)

És mi változik, ha a vinyókat ssd-re cseréljük? sokszoros ár, és ugyanúgy Gbit-es keresztmetszet a maga korlátaival. :D
Ha nem akarsz a tényekről tudomást venni ne olvass, ha nincs időd, tekerd csak tovább, és ne válaszolj, ennyire egyszerű...
Az nem fórumozás, hogy neked sok amit írok! :D

Ezért írtam kényelmi, és nem biztonsági megoldásnak.
Ehhez képest ezt írtad:
egyelőre nem érne meg annyit az extra nyugalom.

ha extra nyugalomról írtál, annak az égvilágon semmi köze sincs a kényelemhez, ellenben a biztonsághoz inkább.
Legközelebb nekem már ne válaszolj, köszi!


#72042496
(félisten)

A "kényelem" szó volt még a fejemben, de közben átszerkesztettem az előzőt. SSD-vel a zajszint változik, engem elsősorban az érdekel. Amúgy nem olvastam el az egészet, mert a közepétől már nem voltam rá kíváncsi.

Az sem fórumozás, hogy felszólítasz, mikor válaszoljak, majd eldöntöm.

[ Szerkesztve ]


W.Wilson
(aktív tag)

Uhh, ez nagyon beteg. De kösz, megjegyzem, ha esetleg lenni bármi olyan adatom, aminek ilyen biztonságra lenne szüksége, akkor majd használom. Egyelőre nem jut eszembe semmi. És mi van, ha a 30 km-re levő cuccal is történik valami? Nem kéne egy harmadikat elhelyezni 60 km-re? Esetleg letenni egyet-egyet Japánba, Kanadába, Ausztráliába meg Argentínába. Bár mi lesz, ha becsapódik egy meteor? :F


MaCS_70
(félisten)

Egyáltalán nem beteg, adatbiztonsági alapelv, hogy a biztonsági mentésnek földrajzilag és szolgáltatási szempontból nagyon jól elkülönülő helyen kell lennie. Vagy lenniük.

Nálam megy a helyi külső mentés és két NAS az ország két távoli sarkában.

MaCS

[ Szerkesztve ]


Hoqspok
(tag)

okosság amit írsz ! És milyen szoftvert használsz hozzá ? Távoli automatikus szinkronizálás vagy tükrözés ? Köszi a választ


Yany
(addikt)
Blog

Aki SSD-t használ, csekkoljon rá a StableBit cuccaira, nem kell a teljes tárhelyet tükrözni, könyvtárakra lebontva és további finomhangolásokkal lehet dublikálni/triplázni, ahogy jól esik. Nekem az fut a NAS-omon, jó ideje teszi a dolgát, sőt, kiszúrt két hibás SSD-t is, mentek vissza Amazon gariba.


lionhearted
(őstag)

Az URE, amitől rettegsz, az változik, legalább egy nagyságrenddel.


kis.zsolt
(tag)

Köszönöm a választ! Kezdem kapisgálni: tehát a személyes megtapasztalást, felülírja az önjelölt profik "szakmázása", egymásra licitálása, szóbeszéde, "vetítése".
A szüléses hasonlatod ide irreleváns, de ezt sem kötözködésből írom.
Inkább azt mondom: fölösleges szerintem oda-vissza pattogtatni a labdát. Elfogadom a válaszod, és még egyszer köszönöm a reakciódat. Sokat tanultam belőle - mert a jó pap is holtig tanul.

[ Szerkesztve ]


kis.zsolt
(tag)

A cégünknél halálosan komolyan veszik a több backupot. Telephelyen belül is külön-külön vannak erre NAS-ok kilométernyire egymástól, illetve mivel világszintű multi a cég, ezért földrajzilag is megtalálhatóak pl. a tegnap esti helyi mentéseink a világ 3-4 távoli szegletében, vice versa.
Nem olcsó mulatság, de az adatbiztonságot tekintve már nem lehet kérdés.

[ Szerkesztve ]


orsib78
(tag)

Csak egy apró megjegyzés... Nem is feltétlenül arra reagálva, amit írtál, csak eszembe jutott egy-két dolog... A HDD-knek többet árt a ki-be kapcsolás, mintha folyamatosan mennének... A NAS HDD-ket 24/7 működésre tervezik. Ellenben a HDD tápjának (pl. pufferkondik) illetve mechanikájának (pl. csapágyak) a legnagyobb terhelést és/vagy kopást az induláshoz szükséges nagyobb nyomaték (és az ahhoz szükséges energia biztosítása) okozza. Márpedig az autó motoroknál is az az alapelv, hogy nem a fordulatszám öl, hanem a nyomaték! :)
Szóval ha azért kapcsolgatod ki a HDD-ket, hogy azzal növeld az élettartamukat, akkor lehet, hogy kontraproduktív, amit csinálsz. Persze itt is a matek a lényeg, ha ezalatt az élettartam alatt megspórolsz annyi áramot, amennyiből kijön egy ilyen HDD ára, akkor nem feltétlenül hülyeség, amit csinálsz, csakhát nem az a jellemző, hogy ennek valaki utánaszámolna. Végül egy örökkzöld IT közhely... A RAID nem backup! Ha valaki komolyan aggódik az adatai biztonsága és rendelkezésre állása miatt, annak ajánlom a figyelmébe a 3-2-1 biztonsági mentési szabályt...

[ Szerkesztve ]

üzenetek