Asztrofotózás - Digitális fényképezés fórum

üzenetek

hozzászólások


MLaca
(őstag)

Mivel (rákerestem) nem találtam ilyen témát, ezért gondoltam, indítok egyet külön, hiszen roppant izgalmas az asztrofotózás. Aki már fotózott csillagokat, vagy most szeretne nekilátni, az bátran kérdezzen, közölje képeit!

Kezdésnek egy pár link:

- itt lehet jó távcsöveket és tartozékokat venni budapesten [link]
- képfeldolgozó szoftver [link]
- Magyar Csillagászati Egyesület [link]
- csillagászati szakkör [link]
- kifejezésekre magyarázatok [link]
- saját fotók [link]
- elképesztő fotók [link]
- itt is [link]
- Éder Iván nagyszerű képei [link]

[ Szerkesztve ]


Solad
(őstag)
Blog

kepeket nem mutatsz?


MLaca
(őstag)

Ott van a link, csak túl gyors voltál :)


Solad
(őstag)
Blog

:Y:Y:Y Ezek kurv@jok!!!:R:R:R


MLaca
(őstag)

Köszönöm! Pár hónapja kezdtem a dologgal foglalkozni, egyelőre nem merek nekivágni a mélyégi fotózásnak, ahhoz még a holdon kell gyakorolnom egy kicsit.


Pompi
(MODERÁTOR)
Blog

Gratula a képekhez nagyon jók!
Nekem is megtetszett a hold fotózás annó, igaz én csak nagyobb tele obikkal próbálkoztam, mivel érdekelt a dolog utánna néztem, de hamar letettem róla az anyagiak miatt.
Örülök, hogy van itt valaki aki ezzel foglalkozik, legalább látok szép képeket.
:C


MLaca
(őstag)

Uh, hát teleobival ezt nem lehet űzni, mert sosem lesz olyan minőségű a kép, mint egy távcsővel. No, meg egy 1200-as Canon obi pár millió forint volt, de nem is gyártottak belőle sokat :)


csiga997
(őstag)

A macskás képek a legjobbak.
Bővebben: link


Pompi
(MODERÁTOR)
Blog

Persze, hogy nem lehet, azért is néztem utánna és olvastam fórumokat a témával kapcsolatban, de amennyit rá kellene fordítani az nekem sok volt erre a célra.


Noddy
(senior tag)

Milyen technikával űzöd a témát? Okulár helyére rakod a gépobjektívét, vagy a távcső az objektív, vagy az okulárba fényképezel bele? Nagyon jó hold fotók, óragéped van?


MLaca
(őstag)

A távcső az ojektív, azaz canon-m42 konverterrel megy rá a gép a távcső Crayford kihuzatalára, nincs közöttük semmiféle okkulár. Van óragépem (EQ6-ba integrálva), de azt eddig nem használtam, mert a holdnál 100-400-ad másodperces időkhöz nincs értelme.


MLaca
(őstag)

fel


MLaca
(őstag)

Ugyan tiszta volt az ég, de fátyolosan jelent meg a hold: Bővebben: link vigyázz, nagy fájl!


MLaca
(őstag)

Most itt fölöttünk meg be van borulva, szal tőlem no kép tonight..


vati
(senior tag)

Szép! :R

Ezek szerint primer fókuszban csinálod. (a képekből látszik is). Az ISO-t mekkorára álltod a 350D-n? Okulárprojekcióval is érdemes lenne próbálkozni, ha van óragéped és jó minőségű! 1-2 másodperc vezetéshez még annyira halálprecíz pólusra állás sem kell, viszont olyan brutális eredő fókuszt (nagyítást) tudsz elérni, hogy már a légköri turbulenciák fogják lekorlátozni a felbontást, nem a méret.

Elég régóta (25 éve) foglalkozom amatőrcsillagászkodással, igaz, az elmúlt 15 évben egyre elméletibb jelleggel. (_elméletileg_ nekem is van egy parallaktikus szerelésű, óragépes 160/1200-as Newtonom, csak én Pesten vagyok és dolgozom, ő meg vidéken porosodik szegény)

Az én asztrofotóim még az analóg világból valók, és nem scanneltem be.
Még egy Zenit 12XP-vel készültek, hálás téma pl. a nyári Tejút. Nem kell megijedni a ''csillagos'' témától, én kézi vezetéssel csináltam 20 perces(!) felvételeket anno, 400ASA-s filmre. Ha van óragéped+EOS350D, nyugodtan nekieshetsz vele az égnek:) Igazából csak a pontos pólusraállás kritikus, ha sikerült, szinte nem is lehet nem-látványosat alkotni.

Linkek:
itt sok elméleti olvasnivaló van, ha érdekel az asztrofotózás:
http://gyroscope.freeweb.hu/Bővebben: link

itt meg távcsővek, közte fincsi Schmidt-Newtonok, de az oldal nevével ellentétben egy árva Maki sincs: http://www.makszutov.hu/ Bővebben: link
egy másik nagy magyar távcsőbolt: http://www.telescopium.hu/ Bővebben: link

ez egy magyar amatőr honlapja: http://www.kormendplaza.hu/tuboly/plaza.htm Bővebben: link
ez egy másiké: http://kereszty.csillagaszat.hu/ Bővebben: link
van még néhány ilyen, most nem jut eszembe... az MCSE-oldalról kiindulva érdemes böngészni.

ez egy amerikai amatőr oldala: http://www.robgendlerastropics.com Bővebben: link Az igazán ütős képek itt vannak.
(Ez talán magyarázat is, hogy én miért hagytam föl az asztrofotózással: nagyon nem olcsó hobbi, millákat bele lehet ölni, és tudom, soha nem lesz olyan technikám, amivel akár távolról ezekhez foghatót tudnék alkotni. Egy jól eleresztett amerikai amatőr lehetőségeivel -ld műszerpark- meg az ottani sivatagi egekkel nálunk nem lehet versenyezni.)
Volt még 1-2 hasonló oldal, ezeke most nem találom.

Sok sikert!


MLaca
(őstag)

Fú, első sorban meg szeretném köszönni bőséges hozzászólásodat! Ilyesmi kommentekre gondoltam első sorban, amikor megnyitottam a topikot :)

Nos, ISO100-on hagyom a gépet, ne legyen fölöslegesen zajos az eredmény. A projekciótól ódszkodom, félek, nem lesz olyan minőségű a kép, mint azt szeretném.. A pólusra állás az nálam kritikus, mivel a sarkcsillag pont nem látszik a tetőtől ;) Van erre valami tipped, hogyan érdemes belőni a felszerelést?


MLaca
(őstag)

Ja igen, megnéztem az amerikai emberünk képeit és mit írjak... szóval, nemtom, hogy mikor fogok ezt akár csak megközelítőt fotózni, pedig imádom az 'eget'.


vati
(senior tag)

Zajosodás ellen a ''profi'' amatőrök rutinszerűen azt csinálják, hogy nem 1 hanem 25-50 képet csinálnak, aztán dark levonás után szoftveresen összeátlagolják őket. Valamelyik évben a Meteorban volt cikksorozat a témában.
Ez csak az igazán halvány témákra vonatkozik, mint ködök és galaxisok - nem Holdra, azt lehet ''izomból'' fotózni, nem kell trükközés.

pólusraállás: ha nem látsz rá a pólusra, sokat nehezít:(
esetleg delelési időpontokat érdemes számolni 1-2 csillagra, abból legalább a déli (északi) irányt egzaktul be lehet lőni. A mechanikát nem ismerem, nem tudom hogy lehet vele rektatengely szöget állítani. Ha állítasz hasból egy 47-48 fokos szöget, olyan nagyon már nem lőhetsz mellé.
Aztán próba cseresznye - bekapcsolt óragéppel, sorozatokat érdemes lőni a mocorgó légkör miatt. ha primer fókuszban elég volt 1/400 sec, még 10x nyújtásnál is 1/4-ből megúszod. Itt már lehet számítani légköri turbulenciák miatt behomályosodó képrészéetekre, de lehet ismételni.


MLaca
(őstag)

Veszek egy iránytűt, azzal belövöm északot és csókolom. Szöget lehet állítani, bár nálam 44 fokon van, megnézem 48-al is, köszi.


MLaca
(őstag)

Csak van itt még vki csillagfotós :)

üzenetek