üzenetek

hozzászólások


GhanBuri Ghan
(őstag)
Blog

Kiegészítés Kínához:
érdemes megnézni ezt a videót, a fazon történész, hivatkozik az általa olvasott Kínával kapcsolatos elemzői könyvekre egyéb, ott élő videósokra, ezek alapján mondja azt, hogy Kínában lényegében elkerülhetetlen egy polgárháború:
https://www.youtube.com/watch?v=httM1osjGEk
(vagy, ami ennek az alternatívája, egy sikeres háború egy másik ország ellen)

Viszont szintén az ő videója ez is:
https://www.youtube.com/watch?v=yaGc4jMGcVU
A 2024-es amerikai elnökválasztás egy polgárháborút fog elindítani.

Itt is nehéz vitázni az állításaival.

Szóval az elkövetkező évtizedben gyökeres változások várhatóak. Ugye a kínai átok: "élj érdekes korban"


Reggie0
(félisten)

Gyartasban nincs elorebb, kulonben tudnak pl. ertelmes procit gyartani, vagy levilagito gepet, stb..

"a legnagyobb gyártási kapacitással és a legmodernebb gyártási technológiákkal rendelkezett."

Nem feltetlen. Pl. usa gyartokapacitasa kisebb volt, mint az orosznak, megis megnyerte a hideghaborut. Ellenben meg gyorsabban is fejlodott a technologia, mint az oroszoknal.

Kinai ritkafoldfem, nyersanyag export is olyan fuggoseg, amit par ev alatt le lehet kuzdeni, max dragabb lesz. De az elet nem all meg tole. Ezek minosegben sem olyan aszok, mint pl. a chipgyartasbeli foleny.

[ Szerkesztve ]


bteebi
(veterán)

"Kínában lényegében elkerülhetetlen egy polgárháború ... vagy, ami ennek az alternatívája, egy sikeres háború egy másik ország ellen"

Igazából nem tudom, hogy akár nekünk, akár Kínának, akár a világnak melyik lenne a jobb. De az utóbbi lesz. Méghozzá (először) Tajvan ellen. :(

"A 2024-es amerikai elnökválasztás egy polgárháborút fog elindítani."

Ha nem Trump nyer, akkor némi eséllyel igen. Ha ő nyer, akkor nem. És akármennyire gáz is, nagy valószínűséggel ő fog nyerni. Amúgy számomra ez egészen megdöbbentő. Ott tart Amerika, hogy egy végtelenül szenilis és egy narcisztikus, infantilis vénember között lehet választani. Hol vannak az Obamák meg a Clintonok? Ettől még a W. is jobb volt, pedig azért az se volt egy agytröszt. :U Putyin és Hszi Csin-ping meg röhöghet a markába, de még a diabéteszes barom (a fekete ruhás cukros bácsi) is.

''Kinai ritkafoldfem, nyersanyag export is olyan fuggoseg, amit par ev alatt le lehet kuzdeni"

Aztán hogyan? Végre elültetjük a ritkaföldfém bokrokat meg a földgáz fákat?? :U Max. ha lesz fúziós energia még 15 év :)) múlva, akkor majd egy darabig megnyugodhatunk, de ritkaföldfém az biza' a közeljövőben nem lesz:


Kína = 5×Amerika, illetve ~12×Ausztrália.

[ Szerkesztve ]


GhanBuri Ghan
(őstag)
Blog

Termelésben Kína megelőzi az őt követő négy országot:
https://worldpopulationreview.com/country-rankings/manufacturing-by-country

Na, erre a szovjet kapacitásra szívesen látnék forrást, lévén a kommunizmusban hiánygazdaság volt, szemben a kapitalizmus fogyasztói társadalmával.


cami][us
(senior tag)
Blog

Ezen az oldalon szeretik azt képzelni, hogy Kína megtámadja Tajvant, miközben a helyi választási kampányban kb. senkit sem érdekelt a micimackó üres fenyegetőzése.


bteebi
(veterán)

Én bízom benne, hogy nem fogják megtámadni. Nem lenne vicces. Egyúttal azért úgy gondolom, hogy egyáltalán nem elképzelhetetlen a dolog, pláne miután jó eséllyel szándékosan is gerjesztik - akár az oroszok, akár mások - a feszültséget, ha az épp az érdeküket szolgálja.


Juhaszatti
(addikt)
Blog

Ez ami az ábrán van a kitermelés. Ami azért van így, mert Kínában olcsó, és jobban megéri tőlük megvenni, mint máshol kitermelni. Főleg hogy ott a környezetvédelmi szabályok sem kötnek úgy.
De ez nem azt jelenti, hogy ne lenne máshol is, és ne lehetne máshol is beindítani a kitermelést, ha szükséges.


t72killer
(titán)
Blog

"sokkal jobban szervezett ország"<> "mégha rengeteg a korrupció is" < nem érzel itt némi ellentétet?

Diktatórikus rendet mutat a külcsín, ennyi. É-Korea is egy marhajól rendezett ország, mégis, a déli oldalra átszökött katona éhezett és egy sor parazitát szedtek ki belőle a kórházban.


Reggie0
(félisten)

Hadiipari kapacitasuk joval nagyobb volt, ami a hideghaborut hajtotta, nem veletlen tobb tankot, atombombat, raketat, stb. allitottak elo.


Reggie0
(félisten)

Sokmindenhol megvannak ezek az anyagok, csak dragabb a banyaszatuk, ezert importal mindenki.

Pl. chileben van a litium 90%-a, megis kinabol veszi mindenki. (Azt leszamitva, hogy a tenger is teli van vele).

[ Szerkesztve ]


himpike
(aktív tag)

Nincs ilyen hogy Taiwan elleni háború, akkor az egész régió plusz az USA bemozdul Taiwan oldalán. Ott nem hülyék élnek mint Magyarországon hogy tapsolnak ha a mellettük lévő országot egy másik megtámadja(ergo ha az előbbi veszít már ők lesznek a szomszédos ország)... :F


Cifu
(nagyúr)
Blog

Én még ezt is megkérdőjelezem.
A Szovjetunió egyetlen nagy méretű repülőgép-hordozót se tudott befejezni az összeomlásáig, az USA sorozatban gyártotta őket.
A tengeralattjárók terén kb. paritás volt, de a technikai színvonal előnye a nyugatnál volt.
Repülőgépek terén nagyjából szintén paritás volt, de a technikai színvonal itt is végig a nyugatnál állt (amikor éppen picit előnyben lettek volna a szovjetek, akkor jött egy-egy árulás, lásd Belenko a japánba repült MiG-25P-vel vagy a Tolkacsev-árulás).
Harckocsiknál számbeli előny volt, technikai fölény időnként, de aztán a nyugat mindig visszapattant mellé (pl. éjjellátók terén). Paradox módon pont a hidegháború végére technikailag egyes téren a szovjetek voltak előnyben (ERA páncélzat), de hiába, ha gazdaságilag már nem bírták.
Az, hogy több ICBM-et meg nukleáris robbanófejet tudtak gyártani, igazából már lényegtelen volt, a MAD (Mutual Assured Destruction, kölcsönösen biztosított elpusztítás) doktrína párszáz nukleáris tömegpusztító fegyver felett már gyakorlatilag biztosított, a Franciák és Britek pont ezért nem is álltak bele a számháborúba. Nincs értelme...

Más szóval az USA úgy nyerte meg a hidegháborút, hogy civil és hadigazdasága erősebb volt (nagyobb népesség mellett ez nem volt meglepő), a hadserege nem volt gyengébb, de közben politikailag is stabilabb maradt.

[ Szerkesztve ]


Tigerclaw
(nagyúr)
Blog

Szerintem elég jók kémkedésben, főleg hogy az USA-ban szinte szitokszó lett az iskolákban a tudomány, így a legtöbb egyetemen a kutatásokban, szabadalmakon rengeteg importált kínai, indiai nevét látni, akiknek nem kis része valószínüleg kétkapura játszik önként, vagy sem. Amihez hozzáférnek ellopnak és úgy intézik, hogy mindenhez hozzáférjenek. A TSMC-hez hozzáférnek, az nem kérdéses, de talán már az ASML se tud nekik újat mutatni… csak még azon dolgoznak, hogyan tudnák legalizálni az illegálisan megszerzett knowhow-t. Háborús időszakban persze értelmét veszítené az egész tettetés.

Jelenleg az USA provokációja Kínának hasznosabb, főleg amíg tart az Ukrán háború, de kicsi az esély arra, hogy az USA kormánya független az állandó árnyékkormány befolyásától.


Tigerclaw
(nagyúr)
Blog

Az USA hátránya a még nagyobb és mélyebb korrupció a fegyvergyártást tekintve, még Oroszországhoz képest is. Minden a többszörösébe kerül nekik, illetve egyre gyengébb dolgokat fejlesztenek és azt is lassan. Oroszország hátránya a tudósok, mérnökök elűzése. Kína jelenleg mindkettőnél hatékonyabb, mert kifejezetten támogatja az oktatást és nem engedi ki a kezéből a fegyvergyártást sem.


Tigerclaw
(nagyúr)
Blog

Az USA-hoz és Oroszországhoz képest sokkal szervezettebb szerintem.


Tigerclaw
(nagyúr)
Blog

Taiwant nagyon nehéz lenne megvédeni. Kicsi, nagyon közel van Kínához, míg Japán kivételével mindenki más aki megvédhetné messze van. Japán meg nem lesz bolond beavatkozni, tekintve a két ország közötti óriási különbséget és a történelmi multat. Nem véletlen, hogy még a több oldalról érkező fenyegetettség ellenére sem lett NATO tag Japán. Emellett nem lehet úgy megvédeni Taiwant, hogy ne jelentsen háborút Kínával. Taiwant jelenleg főleg az védi, hogy Kína Oroszországhoz hasonlóan elveszíthetné nagyon gyorsan a “nyugati” piacait, amire az egész gazdaságuk nagyrészt épít. Az USA valószínűleg ezért is provokálja egyre agresszívebben.

El tudok képzelni egy olyan forgatókönyvet, hogy ha az USA hírszerzés megtudja a dátumot, valamiért kivonja majd a hajóit, tengeralattjáróit, hogy ne érjenek oda időben. Ezután jöhet a teljes gazdasági blokád Kína ellen, amihez megnyerné a szövetségeseit, EU-t, Japánt, Ausztráliát is, mert az már nem háborús cselekmény. Ezzel elérné az USA amit akar.

Probléma lehet ha Kim Jong Un rosszul olvassa a lapokat és megtámadja párhuzamosan Dél-Koreát. Ő nem beszámítható semmilyen szempontból… Esetleg ha a kínai vezetés kifejezetten eléri náluk, hogy egyszerre támadjanak. Észak-Korea Délt, Kína meg Taiwant. Putin meg mindent beígérne nekik, hogy Ukrajnában csökkenjen rajta a nyomás, és kevesebb nyugati segítséget kapjon a nyugattól. (Persze valószínűleg nem avatkozna be nyiltan) Egy ilyen szinkronizált támadásnál már nem kizárt hogy az USA beavatkozik, esetleg Japán is, de csak Dél Korea mellett.
Az egész szigorúan SZVSZ, de számomra logikus.


Tigerclaw
(nagyúr)
Blog

A nyugat pont azért önti a pénzét az Ukrán háborúba, hogy kimerítsék az Orosz oldalon a fegyverarzenált. Lehet mondani hogy cinikus lépés, de egy jövőbeni világháború megakadályozásán dolgoznak. Jelenleg Ukrajna nem csak saját magát védi, hanem az egész civilizált világot. Lehet mondani, hogy ez csak kivprovokálja Putin támadását a NATO ellen, de neki is van esze, és tudja hogy napról napra egyre kevesebb hadrafogható és hatékony fegyvere van. Nem megy bele egy olyan háborúba amit nem nyerhet meg. A nukleáris fegyverek szerintem nála is utolsó utáni opciónak maradnak meg. Nem olyan örökséget akar maga után hagyni, illetve ő elsǒsorban a Szovjetúnió területét szeretné visszasszerezni, a még nem NATO tag országokat.


Cifu
(nagyúr)
Blog

Emmm.... Wut?

Az USA-ban is van korrupció. Ok, ez tény.
A többit nem értem.
Az USA mindenki előtt jár pl. lopakodó technikában, sokat költöttek rá, de most látjuk miért: Ukrajna és Oroszország felett a nem lopakodó repülőgépek mozgó célpontok, hullanak is, mint a legyek.
Oroszországnak nincs lopakodó repülőgépe, mert nem tudta kifejleszteni (a Szu-57 nem azért nem megy a harcok közelébe, mert féltik, hanem mert a radar keresztmetszete kb. a francia Rafael szintjén lehet nagyságrendileg, ami egy nem lopakodó géptől szép teljesítmény, de komoly légvédelem ellen nem sokat ér, márpedig Ukrajnában csúcs technika van). Az USA bődületes pénzt áldozott rá, ezért most mindenki előtt jár...

A laikusok erre azt hangoztatják, hogy miért olyan drága az F-35, amikor az F-15 olcsóbb és gyorsabb és több fegyvert visz.... De ha olyan ellenfél ellen kell harcolni, akinek rendes légvédelmi rendszere van, akkor köszöni szépen, de max. arra jó, hogy mondjuk 250km-ről cirkáló rakétákat indítson. Az F-35 meg 60-90 km-re meg tudja ezeket közelíteni, és onnan már sokkal olcsóbb és egyben több siklóbombát tud elegetni....

Ez csak egy példa, de a legáltalánosabb kritika téves mivoltára világit rá...


Narxis
(nagyúr)
Blog

A legjobb védekezés a támadás. (Bonaparte Napoleon)


Tigerclaw
(nagyúr)
Blog

Pont az a gond, hogy az USA bődületes pénzt áldoz fegyverekre, sokkal többet mint kellene. Ráadásul gyakran még így sem érik el a sokkal kevesebből fejlesztett alternatívákat. F-22, F-35, de ott vannak a gyalogságnak fejlesztett szörnyűbbnél szörnyűbb sisakok, hololens megoldások.

Az új fegyverkezési versenyben luxus, hogy lassan, illetve drágán fejlesztenek és még jó sem lesz. A kormánynak, kormányoknak nincs rendes kontrollja a Pentagon és a fegyvergyárosok felett. Ezzel csak időt adnak az ellenfeleknek felzárkózni.

üzenetek