üzenetek

hozzászólások


Menthirist
(veterán)
Blog

másolásnál és áthelyezésnél az eredeti helyen megvan addig a file, amíg át nem másolódik a megfelelő helyre. tehát ha másolás közben jön az áramszünet, akkor sem különösebben nagyobb az adatvesztés esélye, mintha vinyóról lenne szó, meg amúgyis borzasztó pech kell ahhoz hogy pont egy fontos file pont ssd-re való másolásakor legyen áramszünet. Szóval azért ennek az esélye nagyon nagyon kicsi százalék, míg az előnyeit minden pillanatban érzed. Nálam ez belefér :) Ha a gép pedig tönkremegy, akkor nagyobb problémáim is lesznek, mint hogy lehet hogy megsérült egy file az ssd-n, ami legfőképp rendszervinyó :) Fontos file-ok megvannak több hdd-n / felhőben titkosítva.

[ Szerkesztve ]


Menthirist
(veterán)
Blog

amikor a céges gépen költöztem múlt héten, akkor igen, valahogy úgy ment hogy lementettem egy külső vinyóra minden céges cuccot amit meg akartam tartani, vinyó ki, ssd be, usb-ről mavericks fel, beállítottuk a céges hálózatot, külső vinyóról adatok vissza, és lehetett is újra belakni a rendszert.


alkatraz3000
(senior tag)
Blog

Néztem a Samsung weboldalát, és írták is, hogy támogatott a Mac, viszont a Magician szoftvert nem találtam, csak az SSD-hez szükséges frissítéseket.
Azt írták amúgy, hogy 30 perccel több akkuidő lesz, várom már :P


Menthirist
(veterán)
Blog

Magician valóban csak windowsra van, de ezen végülis nem lepődök meg. Egyrészt ezzel tesztelni lehet a kis belső benchmarkján, követni hogy hol tart a megforgatott adatmennyiség (de ez s.m.a.r.t. adatok között is ott van, szóval mással is nézhető), illetve én itt tudom bekapcsolni a turbowrite-ot (ez az egy, ami szerintem fontos lehet), illetve pár windows optimalizálást lehet vele csinálni, de ez nem csoda ha nincs osx-en.

Szóval a magician hiányában egyedül maximum a turbowrite-ot veszted el (az slc-ként használt tlc területet nem), szóval még így is 5-600 megára lesz képes az első pár gigában. TRIM-et meg a többit tudja 10.6 fölött az összes osx.

Nálam most osx-en a disk speed test szerint első körben 450MB/sec volt az írás és 510 MB/sec az olvasás, a hosszabb tesztek során az írás lement 280 MB/sec-re (ami még mindig 2-3x gyorsabb mint az otthoni 7200-as vinyóm optimális esetben), az olvasás maradt 500-on. De az SSD elsősorban a rövid késleltetésben (desktop hdd 9 ms átlag, mobil 12-14, spéci szerver hdd-k esetén 4 ms, míg ssd 0.1), és a kb 10-20-100x akkora tempójú kis (4k, 32k) file elérésben kiemelkedő. Az plusz pont noti esetén hogy sokkal energiatakarékosabb is.

[ Szerkesztve ]


Tim82
(nagyúr)
Blog

TRIM-et meg a többit tudja 10.6 fölött az összes osx.

Lehet, hogy én emlékszem rosszul, de csak a legutolsó frissítéssel tudta a 10.6 (10.6.8-tól van benne), ráadásul alapból nincsen feltétlenül bekapcsolva. [link]


alkatraz3000
(senior tag)
Blog

Akkor a 10.9.2 tudja mindenképpen :)


Menthirist
(veterán)
Blog

elképzelhető, nekem ez az infó onnan jött, ahogy most néztem hogy magician van-e osx-re. az biztos hogy az os tudja, max be kell kapcsolni.


alkatraz3000
(senior tag)
Blog

a boot időn és akksin kívül mi fog változni? :)


Menthirist
(veterán)
Blog

az akksi időt nem tudom, mert töltőn van munka közben a gép. Amúgy annyi fog változni, hogy gyors lesz.
Mármint rányomsz valamire, és gyorsan elindul, gyorsan vált közöttük, stb. Otthon az asztali gépemen, windows alatt gyakorlatilag semmire nem kell várni, ami ssd-re van telepítve. A legtöbb kisebb program (értsd nem photoshop, de mondjuk böngészők, total commander, stb) úgy indul, mintha csak minimalizálva lett volna. de hozzáteszem, nekem otthon is és a macbookban is sata 6-ra van dugva (sata 3 talán 300 mega per sec körül tud, sata 6 ennek a dupláját). Régebbi gépek lehet hogy csak sata 3-at tudnak.

[ Szerkesztve ]


alkatraz3000
(senior tag)
Blog

A ram upgrade után már nagyjából most is így van, de akkor tovább fog gyorsulni.
Elméletben az én gépem sata 2-es, nem?

[ Szerkesztve ]


Tim82
(nagyúr)
Blog

Gyakorlatban is, az alaplapi chipset SATA II-t tud. Amúgy nincsen különösebb jelentősége, legfeljebb nem tudod reprodukálni a benchmark-ok eredményeit...

[ Szerkesztve ]


Menthirist
(veterán)
Blog

Igen, a valós különbség ismét csak millisec-ekben mérhető. Ettől függetlenül azért jó, ha a sata 6-os vinyó nem sata 3gb-s porttal van "megfojtva", hanem tud menni annyit, amennyire tervezték :)

[ Szerkesztve ]


Tim82
(nagyúr)
Blog

Hétköznapi használatban semmit nem számít.


Menthirist
(veterán)
Blog

nem, nem számít, mint ahogy az sem, hogy az ember 4 ghz-es gépen netezik, vagy 2-őn (az esetek túlnyomó részében így is leszabályozódik). Mégis jobb az ember tudatának :)
És mint mondtam, "jó ha tud menni amennyit tud". Nem azt mondtam hogy jobb, pláne nem azt hogy sokkal jobb.

[ Szerkesztve ]


Tim82
(nagyúr)
Blog

mégis jobb az ember tudatának

Igazad van, placebo-hatással nem érdemes vitatkoznom. :R

[ Szerkesztve ]


Menthirist
(veterán)
Blog

Technikailag mint mondtam, van különbség, csak annyira kicsi, hogy az ember nem veszi észre. Azért vannak esetek amikor észre lehetne, de ritka (és ugye össze kellene hasonlítani egymás mellett a két vinyót ahhoz hogy lássa). Tehát ilyen szempontból nem placebo, mert hatása az van, csak nagyon pici, míg placebo-nál nincs hatás egyáltalán, csak az ember hiszi azt.
Viszont semmiképp sem ront rajta. Szóval ezzel az erővel felesleges lenne bármi ami 2-300 mega felett tud olvasni/írni, mert minden csak placebo? Persze hogy nem.

Szóval részemről még ha 0.1% is a különbség általános felhasználás esetén, az is több mint a semmi, tehát egy átlag notebook usert nem ér hátrány ha mégis sata2-őre kell kötni, de ha megadatott az adott gépben a 6gb, mégiscsak jobb ha azon van. Egy hdd-nél mindegy lenne, mert ott nem korlát a sata port, de egy modern ssd többet tud annál, és akkor már az ember használja ki.

[ Szerkesztve ]


Tim82
(nagyúr)
Blog

Még mindig a #293. hsz. alapján értsd, amit írok. Onnan nézve placebo-hatás, lényegtelen, hogy mekkora sebességkülönbség van a benchmark-ok szerint SATA II és SATA III között SSD-vel, mert - ahogy te is írod - az "átlag notebook user" nem fog különbséget érzékelni, nem lesz tőle gyorsabb a boot, nem fognak hamarabb megnyílni az elindított alkalmazások.

Készséggel elhiszem, hogy van, ahol számít, a hétköznapi használat viszont nem ez a terület.

[ Szerkesztve ]


alkatraz3000
(senior tag)
Blog

a lényeg, hogy a gyári hdd helyett az ssd egy megváltás lesz :D megyek is érte mindjárt, és vettem egy beépítőkeretet is a réginek :)


fogtunder
(nagyúr)
Blog

én két éve az eggyel ezelőtti generációval próbálkoztam, mert kellett sürgősen egy laptop, és éppen ezt tudtam kölcsön kérni, teljesen gyári volt, egyedül a RAM volt bővítve benne 4Gb-ra. munkára nem használtam, csak a szokásos otthoni dolgok, filmnézés, böngészés, zene, képek rendezgetése, különböző linux iso-k megosztása torrenten.

az elején tetszett, mert bizonyos dolgokat nagyon jól csinál. mint minden Apple laptopnak, ennek is zseniális volt a touchpadje, pedig a mostaniakhoz képest a fasorban sem volt, van hozzá gyárilag távirányító, jó az akkuidő, még erősen használt állapotban is, a mágneses töltő csatinak pedig iparági szabvánnyá kellene válnia. akkoriban a szigetes billentyűzet is etalon szint, talán még most is az, bár az újabb thinkpadek talán már hozzák.
még azt is megpróbáltam elhitetni magammal, hogy igen, a jobsiánus felfogás egy jó és élhető környezetet teremt. hát, valakinek biztosan, de az nem én vagyok (a továbbiak elé kérem mindenki képzelje oda, hogy szerintem, vagy számomra). a beállítási lehetőségek egy kvarcjáték szintjét súrolják néha, és persze terminalból mindent meg lehet oldani, de az ugye nem think different, hanem think linux, sokkal olcsóbban. nem találtam olyan kétablakos filekezelőt, ami mindent tudott volna, amit a Total Commanderből használni szoktam, a Filezilla bizonyos FTP kliensekre olvashatatlan file-okat tölött fel (ez nem feltétlen OS/X hiba, de más rendszerek alatt nem tapasztaltam), a Safarihoz nincs AdBlock, ami a 21. századi internetet kvázi használhatatlanná teszi, az iTunes időnként kicsit kevésbé, kicsit jobban, de úgy általában egy rossz zenelejátszó, ha nem az iTunes Store-ból él az ember. egy 720p mkv úgy tekerte a processzort, hogy feljebb kellett tekernem a hangot. a mini DVI - D-Sub átalakítót enyhén szólva sem kezelte jól (tudom, itt is én vagyok a hülye, miért nem vettem másik monitort hozzá, mondjuk egy Apple Cinema Displayt). az OS/X nagy lépés előnye számomra a Windows 7-tel eltűnt. az XP-nél még erősen érezhető volt, de egy Win 7, amire odafigyelnek csak egy kissé is, van olyan gyors és stabil, mint az OS/X. a karcolódó,színeződő burkolatok már csak hab voltak a tortán, a multi drive 5-ből 5 dvd-t rontott azon egyetlen alkalommal, mikor éppen szükségem lett volna rá.
szóval ingyen nem volt rossz, vannak olyan tulajdonságai, amik most is hiányoznak, de végül pár hónap után visszaadtam és vettem magamnak egy Latitude E6320-ast 180-ért. 3 év garancia, full fém váz, oprendszer az árban, király billentyűzet, sokkal gyengébb touchpad és kijelző, a design és a töltő a fasorban sincs az almás gépekhez képest. de a RAM, SSD, HDD beépítő keret upgrade után megállt 220-ban, és minden működik, úgy ahogy én szeretem.
bár mobil fronton jelenleg éppen visszatérek az Apple termékekhez, nem hinném, hogy laptopban rájuk fogok szavazni a közeli jövőben


Xero
(nagyúr)

CPU időt is kevésbé zabálja. Bármi ami indexel, vagy adatokat kapar össze, töredék idő alatt fut végig, így kevesebb vele a gond.
Aksi idő pont ezért (is) javul 25%-ot.

üzenetek