üzenetek

hozzászólások


iphoneresell
(csendes tag)
Blog

:C


mickemoto
(őstag)
Blog

Régen én is terveztem hogy készítek családfát, sajnos mostanra már egy nagyszülőm sem él, de a cikket olvasva lehet hogy mégis megpróbálom.


kmisi99
(addikt)

Ez tök érdekes :D Volt osztálytársamnak tavaly volt olyan tantárgya ahol a diákoknak kellett családfa kutatást végezni és róla kiderült hogy volt nemes őse.


buherton
(őstag)
Blog

Egy másik pedig a török pusztítás után érkezett Németországból bevándorlóként? Könnyen meglehet

Teli találat. Még hozzá a holland határ közeléből jöttek :D . Annyit tudok még, hogy a felmenőim között van olyan aki szolgált a Monarchia közös hadseregében, mert ugye tudott németül, de magyar volt. Tatám pedig egy iskolában tanult a Wenckheim gróf sarjával együtt. A sors fintora, hogy az elemi után tatám a szabadkígyósi mezőgazdaságiba vették fel, ami a wenckheimi kastély volt.


P1eTr0
(aktív tag)

Még gimnáziumban kellett egy családfát csinálni házi feladatként. Akkor még éltek nagyszüleim és egész sokáig sikerült visszavezetni az ősöket.
Ami azóta rettentően idegesít, hogy a lapot be kellett adni, vissza nem kaptuk és - akkor - nem gondoltam, hogy később milyen jó volna egy ilyen információhalmaz :(


HyP3b0y
(senior tag)

Egy ágon sikerült 16XX-ig visszavezetni, sajnos az üküküküknagyapa még magyarul sem tudott, mert a mai cseh-német határról jött, úgyhogy onnantól nincs semmi infó :)

"A nagyszüleit (esetleg egy-egy dédszülőt) illetve első és esetleg a másod-unokatestvéreit szinte mindenki meg tudja nevezni."

Ezen jót nevettem, első unokatestvérem egy darab sincs, másodból annyi hogy Dunát lehetne velük rekeszteni :DDD


joghurt
(addikt)
Blog

Nagyon jó összefoglaló írás.

A múltban már én is könnyebbnek látom a kutakodást (a régi kézírástól eltekintve, amit még magyar nyelvnél sem egyszerű olvasni, cirill betűs szövegeknél meg aztán pláne). Ilyenkor persze jó lenne, ha le lehetne fényképezni, hogy mások is segítsenek kibogarászni.

Az viszont kellemetlen, ha valakinek egy gyakori vezetéknevű felmenője van, ráadásul nagyvárosban. A nagyapámból pl. hárman is jártak egyszerre egyforma névvel ugyanabba az iskolába, és akkor ez még csak egyetlen iskola.

Jó lenne, ha valahogyan a földhivatali/telekkönyvi papírokhoz is hozzá lehetne férni, hiszen általában ugyanaz a ház öröklődött a generációk között.


FoBCRaistlin
(őstag)

:C :R
Én is neki akarok állni egy jó ideje.
Ez a cikk most megadta a kezdő lökést.
Thx!


Alchemist
(addikt)

Érdekes érzés, amikor az ember kellően mélyre ásva felfedezi rokonságát az angol királyi családdal.
:D


Snake664
(csendes tag)

Érdekes cikk, köszönjük !


Oldmobil
(aktív tag)
Blog

Köszi az elismeréseket!

joghurt:
-Igen a régi kézírások érdekesek, nem rég kaptam egy írott német gót betűs dokumentumot az 1800-as évek közepéről, hát abban voltak cifrák...
-A gyakori név mellett a nagyon ritka név is átverős lehet, mert könnyen félrevezet, ha csak a névre koncentrálsz.
-Nagyon sok hivatalban már leselejtezték a régi iratokat, pl. egy felmenőm régi irata hivatkozik egy hagyatéki ügyhöz beadott táblázatra, amely a rokonságot részletezi (ugye ez elég fontos volt a hagyatéki eljáráshoz) de maga a táblázat, ami most nekem kincset érne, nincs már meg, a bírósági irattár kb. 50 éve leselejtezte.
HyP3b0y:
Valóban, érdekes hely ez a Kárpát-medence, szinte mindenkinek van egy-egy más nemzetiségű felmenője :-)
P1eTr0:
Igen, fel szokták adni suliban a családfakészítést. Nagyon sajnálom, hogy elvesztek az akkor összeállított adatok :W
buherton:
Igen, K und K tiszt nekem is volt a felmenőim között, utánuk a bécsi Kriegsarchiv-ben lehet kutatni, szerencsére elég sok iratuk fennmaradt.
Alchemist
Wow! Esetleg egy két érdekes részlet?


Aruns
(csendes tag)

Jó cikk, egy kis pontosítás hozzá.

"A levéltárakban általában másolati (kézzel másolt) példányok vannak."

Az állami anyakönyveket - is - kézzel vezették. Az első példányok vannak az anyakönyvvezetőknél (születési, házassági, halotti) és az állandóan keletkeztetett másodpéldányok a területileg illetékes levéltárakban. A másodpéldány funkciója biztonsági másolat. Az utólagos bejegyzések ezekbe ugyanúgy bevezetésre kerülnek, mint az első példányokba.
Az anyakönyvvezetők nem tudnak érdemben segíteni, a levéltárakban ezek a kötetek (a védelmi idők betartásával) korlátozottan kutathatók.
Előreláthatólag 2013. január 1-től lesz egységesítve az anyakönyvi és a levéltári törvény, utána már ezek is csak szigorúbb korlátozásokkal lesznek kézbe vehetőek.


Black Bird
(csendes tag)

Nagyon jó kis cikk! Már gondolkodtam rajta jópárszor, hogy nekiállok. Köszi! :R


Argos
(őstag)
Blog

Köszönet a cikkért!
Érdekes olvasmány és tevékenység!

Viszonylag ritkának mondható vezetéknevem van, így gondoltam egy gyors keresést bepötyögök a familysearch-ön.. Igaz, névváltozatokkal, de pikk-pakk visszaugrottam az 1700-as évekig. Spanyol, mexikói régiók -és névmódosulatok- is feltűntek. :Y

( Nahát, pont ezzel a h.sz.-el lettem fanatikussá :C )

[ Szerkesztve ]


Imifej
(senior tag)

Egy ideje én is belefogtam a családfa készítésbe, és már 360 főnél tartok. Szerencsére az őseim még használtak a nevük előtt egy előtagot, és így könnyebb kutatni utánuk. Egy K betűt, ami Károly nevet jelent. Nagypapám már elhagyta ezt az előtagot. Én már csak simán Varga Imre vagyok. Gondolom fel is vehetném ha akarnám a Károly előtagot. A temető a legjobb hely , én ott találtam óriási fekete márvány sírköveket, rajta pedig nagy betűkkel, hogy Károly Varga ... család. Szerencsére a faternak is rengeteg eltett házassági és keresztlevele van.Remélem egy idő után jobban hozzá lehet férni a dokumentumokhoz, egy online adatbázis szuper lenne. Sajnos a temető ahol őseim nyugodtak, (az 1800 év előttiek) a téeszesítés miatt fel lett számolva, gondolom oda is paprikát kellett ültetni. Pedig bent van a városban.


bundilolo
(tag)
Blog

Egyik ágon vissza lett vezetve az 1500-as évekig, de A0ás lapnál sokkal nagyobb lapon lett kinyomtatva, iszonyat nagy.:DDD

[ Szerkesztve ]


xedos
(addikt)

Én a Geni-t használom-használtam. [link]
271 felmenőig jutottunk a családban. Sajnos közben 100ember felett fizetős lett :-(
Ami a nagy előnye: nagyon sokan használják és figyelmeztet, ha egyezést talál! Így jöttem rá, hogy egy oldalági ismerős is csinál egy családfát, amelyet végül egyesítettünk!


daninet
(veterán)
Blog

Nekem szerencsés a helyzetem, nagyapám elkészítette egy csinos pauszpapirra a családfánkat a szabadságharcig visszavezetve. :)
Két ősömet is leszúrták csatában, az egyikről még fotó is van, ahogy a lovon feszít. Érdekes lenne egy katonai történészt megkérdezni, mert látszanak mindenféle rangok a ruháján. De nem kell messzire mennem, nagyapám testvére orosz frontról jött haza gyalog. Szóval ilyen hadakozós a családom, tőlem távol áll, más ember által kitalált dolgokért meghalni nem fogok még ha köteleznek is rá. Változott a világ sokat.
Ez a mormon családkereső nagyon f.sza rögtön találtam vele ősöket 1895-ből, nagyapámnak meg is mutatom holnap, ő jobban tudja.
Kösz a cikket egyébként, nagyon jó volt olvasni.


.mf
(veterán)

Hehe, épp a télre terveztem (de tavasz: jövő ill. azutáni hét lett belőle), hogy a még Nagypapám által 20-30 éve készített családfát (1700-as évek elejéig tudta visszavezetni, azelőtti dokumentumok a törökvészben elvesztek) bővítem tovább, valamint összeírjam azt a rengeteg rokoni kapcsolatot és apró életrajzi adatokat, anekdotákat, amiket a Nagymamám tud (91 évesen egy két lábon járó rokoni lexikon, szinte félelmetes).
Kösz a leírást a programokról, odáig már én is eljutottam, hogy .ged és valószínűleg a Gramps lesz a kiválasztott, a Myheritage viszont nekem új infó volt.


.mf
(veterán)

A "hadakozós" család nem ritka, itt is lóg a falon montírozott tablókép, az I. VH-ban részt vett Bethlenekről, egy másik kép pedig a szabadságharcban résztvevőkről. Ezeknél a családoknál elvárt és természetes volt a bármilyen háborúban részvétel. Apai Nagyapám a Don-ból jött vissza épp a gyűrű bezáródása előtt; anyai Nagypapám pedig csak kórházban szolgált, így őt csak hadifogságba és robotra vitték a háború végén / után.

üzenetek