üzenetek

hozzászólások


norbert1998
(veterán)
Blog

most irtam, hogy a wattszám csak múkusvakítás, és a cikkben is leirtam, hogy az 5x200-at sem cáfolni, sem igazolni nem tudom, de egyébként szerintem is hülyeség

[ Szerkesztve ]


BBéci
(titán)

Tudod cáfolni a hátlapra írt 195 wattal. Kell annál nyomósabb érv?


vadkörte
(addikt)
Blog

Otthon neki nem állnék méretrevágni. Irány a lapszabászat! Ott van választék is és tuti nem sózzák rám a natúr bútorlapot.
Az építés és dekorálás már mehet otthon is.

(#42) BBéci:
Na igen...

[ Szerkesztve ]


llax
(senior tag)

Ha van otthon egy kisebb asztalosműhely, vagy profira bízza valaki, akkor nincs gond... Akkor sincs, ha talál olyan kereskedőt, ahol vállalják a nagyon pontos méretre szabást. Bútorlapnál erre sok helyen van lehetőség, de ezek legtöbbje alapanyaggal is kereskedő bútorgyártó, így eleve csak bútorlapból van náluk normális választék.


norbert1998
(veterán)
Blog

nem. de az elektronikához nem értek, nem tudom mit tudnak a belsejében szerkeszteni a trafókkal és egyebekkel a gyártók. de ezek szerint semmit

ha így haladunk, ahogy ti mondjátok, lassan odáig jutunk, hogy semmire nem telne, mert folyton az van, hogy csak egy kicsit drágább ez, csak egy kicsit drágább az. a dobozt még a panasonichoz csináltuk, és eszünkben sem volt, hogy egy ilyen születik belőle akkor még, tehát nem számított a pontos méret, a pontos reflexnyílás. csak egyforma legyen a kettő, és nagyjából reális a méret. most meg már meg-megfordul bennünk, hogy kéne egy normális doboz neki.


vadkörte
(addikt)
Blog

"Apaaa kezdőődik!"

Vigyázz! Mert így haladva sosem lesz vége. :DD


llax
(senior tag)

Amiből a csatornákat együtt terhelve max. 5*30W talán kijön...


norbert1998
(veterán)
Blog

hozzáteszem, a panasonic tv-vel együtt, full hangerőn evet 300 wattot. a tv képcsöves volt


llax
(senior tag)

Akkor megfelel a valóságnak a hátuljára írt szám. De ekkor a leadott teljesítmény 5*30W -nál semmilyen körülmények között nem lehet több, egyelőre az erősítők sem tudják áthágni az energiamegmaradás törvényét, illetve a hatásfokkal is számolni kell (torzítatlan szinuszhoz a gyakorlatban 60% körül lehet számolni, sok összetevőből álló zenéhez akár 70-75-el is).


bkercso
(nagyúr)
Blog

Sok féle teljesítménymérési szabvány van. A szinuszos teljesítmény 1 db szunuszjellel mért max. telj. A zenei teljesítményt rózsaszínzajjal mérik (ez egy nagyobb kitöltési tényezőjű jel, mint az 1 db szinusz). A zene kitöltési tényezője amúgy erősen műfajfüggő. Aztán lehet még olyan adatot megadni, hogy rövid időre max mennyit ad le, meg olyat, hogy mennyitől nem ég le 0,01 s-ig (P.M.P.O.) meg ilyeneket. Az 5x100 W általában csúcs, amit értelmesen rövid ideig (pár s-ig) lehet kivenni, de nem egyszerre az összes csatornán. Ez azt jelenti, hogy egy-egy hangosabb résznél (pl. lövés egy filmben) várhatóan nem "torzít be" az erősítő. (Minél nagyobb ez az érték, annál rosszabb az erősítő hatásfoka egyébként egy adott teljesítményen.)

A hangerőgombok karakterisztikájával meg közelíteni szokták a logaritmikusat, de ahány erősítő, annyi karakterisztika, ezért értelmetlen az olyasmi, hogy egyik erősítő 4-es állásban lehagyja a másikat, ami 8-asra van tekerve. Eleve az sem biztos (régebbi erősítőknél meg szinte kizárt), hogy ugyan annyi az érzékenységük, vagyis az erősítés mértéke.

Mélynyomóknál különben igaz, hogy sarokba állítva kb. egy nagyságrenddel nagyobb az akusztikai hatásfokuk, mintha a szoba közepén állnának. A frekvenciamenetet ugyan kicsit hullámossá teszi ezt a trükk, de mélyben a fül erre nem annyira háklis, inkább az impulzusviselkedés számít.

[ Szerkesztve ]


GeryX
(tag)

Hasonló szögből érdemes felvenni az ilyesmit és hasonló zenével jön elő az igazi hangja. (puffogni minden tud)
A videóban szereplő "hangfalak" (csak a 2db kicsi szól!!!!) nem az enyémek, egyik kolléga készítette rétegelt lemezből, és egy utasak. Amit érdemes róla tudni: az egész nem került 25ezer forintnál többe ezüst kábelekkel és minden vacakkal együtt. (nyilván az erősítő nem tartozik ebbe bele,de az is egy átépített sztereo Denon) Viszont, meglepően szépen képesek szólni :)
Egyébként szerintem határozottan NEM érdemes ellátogatni egy audiofil rendezvényre/találkozóra, ahol elkaphatja az embert a gépszíj... :)


norbert1998
(veterán)
Blog

hát, azt hozzáteszem, a nappali akusztikája a kifejezetten kritikán aluli kategória ilyen téren, szóval pl a bal hangszórótól balra sok mély van, de a fotelban nem nagyon van így, hogy a karácsonyfa miatt el van tolva(igen, még mindig nem hullottak le a tüskék, és még mindig megvan)
meg ha videót szeretnék készíteni, egy normális mikrofon is dukálna hozzá, ami sem a mobilom nem tudhat magáénak, a fényképezőn meg még mikrofon sincsen, szóval a videóban inkább a látvány volt a lényeg.


llax
(senior tag)

Ha 30W-ról (vagy kb. 50W-60W zeneiről), mint alapról indulsz, csúcsban, néhány sec-re 100W teljesen felejtős. Bootstrap-pal ellátott végfok IC-k (pl. autórádióban) tudnak olyat, hogy jelentős torzítás árán ugyan, de impulzusszerűen közel duplázzák a kimenő teljesítményt. Bármely normálisabb, hifi-közeli végfoknak nincsenek ilyen tartalékai (ehhez rengeteg + feszültség kellene).

A P.M.P.O. egy érdekes szám. Hangszórónál még elképzelhető olyan eset, amikor impulzusszerűen megkapja és elviseli a névleges teljesítményének 10-100-szorosát.
Erősítőnél más a helyzet. Csak egy példa:
Van egy 30W(szinusz, 50-60w zenei)-os erősítőd (nem valami monolit IC-s végfokkal, így a bootstrap kihúzva). Ehhez 8 Ohm-os hangszóró mellett min. 2*23-24V-os (100% terhelésen) tápfesz kell a végfoknak. Ha hagyományos trafós táp van benne, akkor üresjáratban akár 2*26-27V-os is lehet a puffereken, így ha a nagy csend közepébe belelősz néhány négyszögjelet, akkor tápáganként felváltva nyitástól szaturálódásig vezérelt végtranzisztorokkal a 85W hatásos teljesítményt is megközelítheted, max. néhány*10 ms időtartamra, azaz egy dobütés első periódusára a fizikailag lehetséges maximális harmonikus torzítás mellett, így lesz egy 20-40ms-os 85W-os reccsenésed, aminek a zenéhez köze nincsen, ugyanakkor ilyen túlvezérlésre állítva a hangerőt a továbbiakban sem zene fog szólni, hanem tömény torzítás... 8 Ohm-os terhelésre többet kicsikarni és hatásosan leadni fizikai képtelenség. Meddő teljesítményként több is kijöhet ennél, mivel a hangszóró a hangfrekvenciás tartományban egy sajátos kapacitív jelleget mutat, adott esetben 8 Ohm-nál kisebb látszólagos impedanciával, de az hővé alakul, hangerőt nem növeli, a végtranzisztor méretezésén kívül ezzel máshol számolni nem kell.


HUAFBANDITA
(tag)

Szia!

Ha Te elégedett vagy a hangjával akkor használd egészséggel, viszont amíg nem teheted meg, hogy normális dobozokat vegyél, addig még véletlenül se hallgass meg egy belépő szintű rendszert se! Viszont olvass sokat a témában, tájékozódj, és hamarosan mosolyogni fogsz ezen írásodon!


bkercso
(nagyúr)
Blog

Én is tudom. :B
Köszi!


DEJVID
(őstag)
Blog

Jól értem, hogy 3 utas hangdobozt csináltál keresztváltó nélkül, aztán meg 2 utas keresztváltóval?


DEJVID
(őstag)
Blog

Kifutottam a szerkesztési időből.
A sony-val nincs igazad, vannak (vagyis inkább voltak) jó cuccai. Nem hangfalra gondolok persze.


XtremLor
(őstag)
Blog

Szerintem sok mindenkinek megfordult a fejeben legalabb egyszer az otlet hogy epit hangfalat, ismerosom asztalos o is ugy volt vele hogy a dobozt anyagkoltsegen kihozza, nem kerul sokba a tobbi... csak amikor elkedte kiszamolni mennyibol jonne ki, le is tett a dologrol azonnal.....ha megnezzuk mennyibe megy hasznaltan par regebbi hangfal, rajovunk hogy egy par hangszoro uj ara kb. annyi mint hasznaltan az egesz hangfal :DDD

[ Szerkesztve ]


norbert1998
(veterán)
Blog

nem, nem jól érted :D 3 utas keresztváltó van benne, előtte pedig nyolc ohmra volt kötve egy monyák megoldással, amit az egyik elektromérnök ismerősöm ajánlott


aszamóca
(aktív tag)

Kis alapozásnak. Elsőként másodikként harmadikként hasznos progi. Hogy sejtésed legyen legalább a témáról.

üzenetek