[Re:] [h3lios:] Országos özönvíz + Rettentően buta emberek - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


Narxis
(nagyúr)
Blog

A tengerszint emelkedéshez. Igazából minket a legjobban a tengerparti városok védelme érint ahonnan majd embereket kell kiköltöztetni ha nem lesz tartós megoldás erre a problémára. Bár azért vannak nagyon fasza mérnöki megoldások már: Link


bambano
(titán)
Blog

hát ja, mert ha ide költözne egy csomó holland, én nagy bajban lennék, mert utálom a reggae zenét... :)


hcl
(félisten)
Blog

Figyu, nekünk elég gáz a mostani felmelegedés mértéke is, és nagyon úgy néz ki, hogy komolyan hatunk rá. A 20-30 év pont azért baj, mert ennyi idő alatt durva változások vannak, ami normális esetben 10x ennyit venne igénybe.
A hónak nem csak az egyszerre leeső mértéke számít : 30 évvel ezelőtt nem évente 2x esett hó, és nem 1 hétig tartott a havas időszak. Az utóbbi 10-15 évben teljesen általános, hogy alig esik télen.

@erer1000 : Csak minket nem a Balkánhoz kéne mérni, hanem Csehország, Ausztria... lengyelek...

[ Szerkesztve ]


Lauda
(félisten)
Blog

Ok. 1 milliard eve tudod mennyi ho esett es milyen viharok voltak "nyaron"?


Geri Bátyó
(őstag)
Blog

Azt én sem tudom, hogy létezik-e direkt vizsgálat arra, hogy a szimplán elrothadó növény mit csinál, de az állattenyésztés és a növénytermesztés kéz a kézben jár. A haszonnövények termesztése kapcsán állítólag több metán szabadul fel, mit a természetes növényzetből (A trágyázás és műtrágyázás is növeli a kibocsájtást). A tehén meg...
Kétségtelen, hogy az elmúlt néhány évtizedben jelentősen nőtt a metánkoncentráció a felső légkörben.

80 éve még nem mérték a metánt (tudomásom szerint), de ma viszont vizsgálják a folyami és tavi üledékeket és a sarki jeget is, ahol ez megjelenik/megjelenhet.

A mai tudományos vizsgálatokkal az a legnagyobb baj, hogy olyan cégek/államok "támogatják", akiknek nem érdeke az, hogy csökkenjen a kibocsájtás. Lásd: A Kyotoi egyezményt USA nem írta alá.
A "vizsgálatok" inkább kisebbítik a bajt. A vészharangot kongatókat meg ellehetetlenítik sokszor.


Geri Bátyó
(őstag)
Blog

Ne már! De tényleg!
"Tehat a tobbirol gyakorlatilag semmit sem tud az emberiseg, hol mikor hany fok volt, mennyi eso esett, semmit."
200 év? Oké, hogy részletes és (viszonylag) pontos, de időjárási feljegyzések az írott történelem hajnala óta vannak, ami 5-6000 év.

A geológusokat pedig megkérdezheted, hogy pár tízezer, vagy százezer, vagy millió, vagy tízmillió, vagy százmillió évvel ezelőtt mi volt a klíma. Nyilván nem napra pontosan, de a komolyabb, hosszabb időszakokat a kőzetekből ki lehet mutatni.

"Tudod mi volt 3 milliard eve?"
3 milliárd éve olyan körülmények voltak, amit nem lehet és nem is szabad a maival összehasonlítani.

"Egyebkent regen sem esett sok ho"
Nyilván csak álmodtam, hogy 8-9 évesen a hó ellepett. De 50-60 centi átlagos volt.


danih
(addikt)
Blog

Jajj Bill Nye-ra kerlek ne hivatkozz... Bill egy propagandagépezet manapság, és ilyenekhez adja a nevét... És ráadásul nem is tudós, csak egy Mechanical Engineering (BS) büfé-ruhatár papírja van. LOL

[ Szerkesztve ]


Lauda
(félisten)
Blog

Mutass egy geologust , aki megmondja hany fok volt juliusban 1 milliard eve, illetve, hogy mennyi eso esett majusban.

Igen, volt az a nagy hoeses 86-ban azt hiszem, ott ki is fujt a tortenet.


Geri Bátyó
(őstag)
Blog

Nyilván erről te is sokat tudsz.
Sírni tudok azokon a barmokon, akik leírják, hogy "a triász időszakban a déli sarkon szubtrópusi éghajlat volt", mert nyilván még nem hallottak a tektonikáról, (meg Gondvánáról, de ez tényleg csak zárójel).

(#88) Lauda: Ne legyél már ennyire fafejű. Kit érdekel, hogy mi volt 1 millió éve? Pláne napra pontosan.
Vannak tendenciák. Azt lehet látni. A mostani tendenciákat pedig eléggé pontosan lehet látni.

[ Szerkesztve ]


Lauda
(félisten)
Blog

Semmit sem tudok rola. Emiatt nem allitom azt, hogy a jelenlegi idojaras szokatlan.


raczger
(őstag)
Blog

Ott rohadt le haverom autója is (4. képen jobbra a Mondeo, illetve az ő haverjáé az A6).

Mikor bement, akkor még csak 10-15 cm-es volt a víz, viszont előtte megálltak, mögötte is voltak és 2 perc alatt annyit emelkedett a vízszint, hogy leállt a motor. Teljesen előreláthatatlan helyzet, te sem gondolnád, hogy ennyi idő alatt ennyit emelkedik a vízszint. Ismerem annyira a haveromat, hogy nem merne mindenáron átmenni a vizen, sőt, most is oda a mélygarázsba tartott, hogy az eső és a jég elől óvja az autót, pár száz méter híján nem sikerült odaérnie.

Fogom őt bátorítani, hogy tegyen feljelentést a megfelelő helyen (majd kiderül ki ellen kell esetleg perre menn). Nem normális, hogy egy zápor esetén a csatornákból felfelé törjön a víz és a szar (az autóban konkrétan szar szag volt). Évente 4-5 alkalommal van hasonló zápor, igenis számolni kellene azzal, hogy ennyi vizet el tudjon nyelni, illetve rendszeresen tisztítani is kellene, hogy a törmeléktől ne tömődjön el egyes részeken.

Ma már szét is kaptuk az autóját, a belsejét sikerült kiszárítani. Reménykedik, hogy a motor is ép, de azt már a szakik csinálják meg.


hcl
(félisten)
Blog

Nem, de az amúgy már túl tág időintervallum. Még az utolsó nagyobb jégkorszak lenne az, ami releváns lenne, de jelenleg az elmúlt 100 év tendenciái is elég aggaszóak.

[ Szerkesztve ]


Lauda
(félisten)
Blog

Ok. 2 ezer eve mennyi ho esett?


hcl
(félisten)
Blog

Erre viszont vannak következtetések :)
Nyilván jobb lenne pontosabban tudni, de vannak jelek, amikből lehet következtetni.
Viszont. A 2000 éve esett hó mennyisége, és a hőmérsékleti értékek is csak azért lényegesek, hogy segítsenek trendeket meghatározni.
És amúgy sajnos az a nagy helyzet, hogy ennyire gyors változások nem nagyon voltak az elmúlt időszakban.

Amúgy ha nincs globális felmelegedés, akkor mivel magyarázod a sarki jégtakarók eltűnését? Az elmúlt 100 év emelkedő átlaghőmérsékleti tendenciáit?

[ Szerkesztve ]


Geri Bátyó
(őstag)
Blog

Viszont folyamatosan ara utalsz, hogy nem szokatlan. Pedig nem 1 millió évet kell visszanézni. Persze a napfolt tevékenység miatt igen, de ez nem ennyire egyszerű. Az elmúlt 1000 évet nézve - átlagosan - felmelegedés van. Ugyanakkor 100 éves ciklusokra bontva ez már nem ennyire egyértelmű, mert azt már befolyásolja - egyre intenzívebben - az emberi tevékenység.


proci985
(MODERÁTOR)
Blog

10 eves cucc, itt a 2014es varians Cambridge a kiado, author listet nem neztem vegig, de van osszesen 2400 refjuk a kettore scholaron ami elegnek tunik.

mindketto szep vaskos konyv, raklapnyi meresi eredmennyel es ahogy nezem elfogadhato kutatasi metodikaval.

plusz ahogy tudom a teruleten levo kutatasoknal jelenleg nem az a kerdes, hogy van felmelegedes, hanem, hogy mekkora.

[ Szerkesztve ]


Lauda
(félisten)
Blog

Nem kell semmivel sem magyarazni. Jegtakarok nelkul is letezett mar a fold, tehat semmi olyan nem tortenik, ami mar anno valamikor nagyon regen ne lett volna jelen a bolygon.


Lauda
(félisten)
Blog

Ertem, csak ti meg mindig nem adtatok annak alapot, hogy ez szokatlan lenne. Emberi es parszaz eves leptekben gondolkodtok egy bolygorol. Miert ne menjunk vissza egymillio evet? A fold idejeben az is porszemnek szamit.


proci985
(MODERÁTOR)
Blog

(nagymeretu pdf!) 11. oldal

nem, nem kell ahhoz meres egymillio evvel ezelottrol, hogy tudjuk, hogy ez bizony az emberi tevekenyseg eredmenye. vannak egzakt kutatasi modszerek es elegge vilagosan latszik, hogy nem termeszetes folyamatok tortentek. a kutatasi modszertannak pedig pont az a lenyege, hogy tokmindegy, hogy ki mit gondol rola vagy mennyire fogadja el az eredmenyeket, attol meg valid marad.

nezd meg a grafikonokat, az xkcdnek van egy osszefoglalo grafikonja is ami gyonyoruen szemlelteti azt az informaciot, amire kivancsi vagy. btw az xkcds megadja a forrasait is, amibol az egyik az IPCC '14 report amit linkeltem.

[ Szerkesztve ]


tuki2200
(senior tag)

Az eső :D a vadiuj "dagály" uszoda ugyanis beázik, az irodában meg mindig nincs áram benne :DDD

[ Szerkesztve ]


tuki2200
(senior tag)

Ésszerű közelségben levő országok, hogy idén mar a közszolgák többet keresnek ROMANIABAN mint itthon..szlovakba alacsonyabbak a közterhek és magasabb a minimálbér, Ausztria-Szlovénia egy más világ, és meg a háború sújtotta Horvátországban is jobb körülmények között élnek az emberek... senki nem azt mondja h ez az ország szar, hanem, hogy az emberekkel van nagyon nagy baj, ugyanis valamiért a rendszerváltás óta nem nagyon tud lábraállni az ország, míg körülöttünk szépen jön felfelé mindenki... és lehet, hogy lassan tényleg magukba kellene nézni itt mindenkinek független attól jobbos-e vagy balos, hetero-e vagy homo, no-e vagy férfi, hogy miért lehet ez, miért megy a gyűlölködés a másik oldalra folyamatosan, miért nem lehet együtt építeni a 'dögöljön meg a másik lova is' felfogás helyett...


bambano
(titán)
Blog

"Vannak tendenciák. Azt lehet látni. A mostani tendenciákat pedig eléggé pontosan lehet látni.": azt próbálja veled érzékeltetni, hogy nem lehet a tendenciákat látni, mert kb. 40-60 éve mérünk elég pontosan a 4 milliárdból. ha nincs mérés, nem látsz tendenciát.

a tendenciát mindenki aszerint látja, hogy hisz a globális felmelegedésben az emberi hatásban vagy nem. te más tendenciát látsz, mint én.


proci985
(MODERÁTOR)
Blog

korabbi adatokat is be lehet gyujteni am... pl a kozepkori kis jegkorszakrol is vannak indirekt meresi eredmenyek boven.

plusz vannak modellek, lehet szimulaciot csinalni, vannak statisztikai modszerek.


hcl
(félisten)
Blog

Az tök jó, csak mi nagyon megszívjuk.
Ja, meg a Föld (élővilág) is, a mi jelenlétünket. Mondjuk persze, túléli.
Ja, meg ez nem volt magyarázat.

[ Szerkesztve ]


bambano
(titán)
Blog

ugyan meséld már el, hogy milyen raklap mérési eredmény alapján rajzolták meg az xkcd-ben is bemutatott ábrának például a 13000 bc körüli részét.

a másik probléma, hogyha valami egyértelmű, azt nem kell ezer oldalon bizonygatni. de ez nem lenne gond, ha nem lenne ilyen mondat a képek alatt: természetes erőket figyelembe vevő modell -- emberi erőket is figyelembe vevő modell. tehát modellt használnak. az meg olyan, mint amit a kitalálója mondani akar. ha azért fizet a kormány, hogy hiszti legyen, akkor a modellben úgy alakítom a számokat meg a műveleteket, hogy armageddont jósoljon. ha meg abban van sok pénz, hogy nyugi legyen, akkor meg úgy.

hány olyan cikket láthatsz a sajtóban, amikor újabb és újabb modelleket meg azok javításait publikálják, és a végén mindig más jön ki? megmondom: rohadt sokat.

ez az egész pont olyan, mint amikor elektronika órán meg kellett mérni a tranzisztor karakterisztikáját. a balfékek megmérték, felrajzolták a pontokat a miliméterpapírra, majd izzadtak egy sort, hogy abból olyan görbe legyen. a lustábbak meg felrajzolták az eredménygörbét, raktak pár x-et ide-oda, hogy ők azt mérték, csináltak belőle egy táblázatot oszt csókolom.

na pont ugyanez zajlik a klíma jóslások terén. a mostani modern klímajósok már azt sem akarják elfogadni, hogy előbb volt-e meleg és utána co2 vagy fordítva. különben sem lesz semmiféle időjárási probléma, mert elküldtem a 3856734856 számot és nem lesz. pont.


proci985
(MODERÁTOR)
Blog

ott van a negy hivatkozas az xkcdn, egyiket mar linkeltem, masikakra ott a google scholar. ha a bc13000 resz kell akkor ertelemszeruleg a metodika reszbol ki fog derulni, hogy mire alapozzak.

a másik probléma, hogyha valami egyértelmű, azt nem kell ezer oldalon bizonygatni
hat igen, komplex dolgokrol irt kimerito tanulmanyok nem leteznek a vilagban, foleg, ha atfogo surveyekrol beszelunk.

mindegyik esetben ott a metodika. egy apro gondolat: azert egy jo nevu impactos helyen publikalni egy icipicit mas teszta am, mint hogy a csoporttarsaid mennyire voltak keptelenek egy egyszeru meres labort lebonyolitani. foleg ugy, hogy utana meglegyen a hivatkozasi szam is a megfelelo helyen. ez amit irtal kb olyan, mintha azt mondanad, hogy a statisztika nem egzakt tudomany, hiszen a zhn buko egyenek elszurjak.

[ Szerkesztve ]


bambano
(titán)
Blog

oké, akkor legyünk teljesen egyértelműek:
1. azt, hogy mennyit tesz hozzá az ember a Föld felmelegedéséhez, akkor tudnád tudományos alapossággal pontosan megmondani, ha lenne még egy Földed, ember nélkül, és korrekten megmérnéd mindkettőn a folyamatok alakulását. minden más metodika találgatás.
2. minden olyan módszer, ami modelleken alapul, hitéleti módszer. vagy hiszel benne, mint a templomban, vagy nem. komolyabb elméleti alapja nincs. lehet, hogy úgy volt/úgy lesz, lehet, hogy nem. lehet, hogy elrepül egy fehér elefánt itt a 12. emeleten az erkély előtt, de lehet, hogy nem.

matematikusként azt gondolom, hogy a metodikák, amiket használnak, alapvetően hasraütésszerűen készülnek. addig faragják vagy a metodikát, míg hasonlítani nem kezd a mérési eredményekre, vagy a mérési eredményeket, míg jó nem lesz. és ha kiderül, hogy mégse, akkor sajnos van. néha kiderül, hogy bizonyos tényezőket nem vettek figyelembe, pedig kellene, vagy a fordítottja. nézd meg az időjárás jelentést. van, hogy 5-6 órával sem tudnak időjárást előre jelezni, lásd pár éve augusztus 20. mit akarunk mi millió évekre visszamenőleg, meg többszáz évre előre? a mai számítási kapacitásokkal nagyjából azon a szinten vagyunk, hogy 1-2 napra előre olyan pontossággal tudunk időjárást előre jelezni kis területen, hogy nem tüntetnek tömegek a meteorológiai intézet előtt. 6 napnál előbbre gyakorlatilag nulla eséllyel jósolnak. például nekem megvannak az időkép jóslatai lementve. abból ki lehetne számolni, ha volna hozzá türelmem, hogy mennyit ér a matematikai modelljük. látatlanban megmondom: nagyon keveset. pedig az ő dolguk egyszerűbb, mint a globális földi klíma modellezése.

következmény:
1. én elfogadom, hogy az éghajlat melegszik.
2. azt is elfogadom, hogy ebben része van az embernek.
3. azt is elfogadom, hogy mindent meg kellene tenni, hogy csökkentsük a károsanyag kibocsátásunkat.

de semmit nem fogadok el, ami ennek az indoklása, mert abban semmi tudományos nincs. azért csökkentsük a szemetet, mert normális ember nem szemetel. se co2-t, se petpalackot.


proci985
(MODERÁTOR)
Blog

1. szimulacio, modell. ilyen meretu experiment nem realis es nem kivitelezheto.

2. komolyabb elméleti alapja nincs
a tudomanyt es beliefet ne mossuk ossze.

matematikusként azt gondolom, hogy a metodikák, amiket használnak, alapvetően hasraütésszerűen készülnek. addig faragják vagy a metodikát, míg hasonlítani nem kezd a mérési eredményekre, vagy a mérési eredményeket, míg jó nem lesz. és ha kiderül, hogy mégse, akkor sajnos van
ez internal validity problema. viszont az IPCC egy multimethod study, eleg sok kulonbozo resszel. tehat ha 1-1 modell nem is mukodik / megse ugy mukodik, ahogy gondoljak, a tobb metodus miatt biztosabb kepet kapunk.

az idojaras rossz pelda, vannak biztos elorejelzesi modellek, csak a holnapi idojarast nem art, ha meg ma tudjuk korulbelulre, es nem mondjuk nem ket het mulvara, mert akkora extra szamitasigenye van. maskepp: oda valos idoben lefuto / elegge idokorlatos algoritmus kell, ez multbeli szimulaciokra nem igaz. tehat amit az idojarasjelenteseknel latsz nem relevans es nem generalizalhato altalanos esetre szimulaciok eseten.

de semmit nem fogadok el, ami ennek az indoklása, mert abban semmi tudományos nincs.
a tudomanyos metodikat nem erdekli, hogy mit fogadsz el es mit nem, az ugy van es kesz, bizonyitottan. ez a kulonbseg a tudomany es a belief kozott.

egyebkent scientific misconduct letezik, ugyanugy a modellek alap tulajdonsaga, hogy a valosagot egy egyszerusitett modon mutatjak be, tehat inheritly flawedek. ezzel egyertertek.

[ Szerkesztve ]


danih
(addikt)
Blog

Ha már képregény, nekem ez jutott eszembe a dologról:

[ Szerkesztve ]


bambano
(titán)
Blog

attól nem fogsz okosabbnak tűnni, hogy félkeverék zagyva nyelven írsz.

"ilyen meretu experiment nem realis es nem kivitelezheto.": ez tény. következmény: senki nem fogja tudni megmondani soha, hogy mi az ember hatása a klímára. találgatások, becslések, modellek lesznek. pontos eredmény nem.

"a tudomanyt es beliefet ne mossuk ossze.": én is ezt mondom. az, hogy hol hozzácsapnak egy változót a modellekhez, hol elveszik, hol ilyen súllyal veszik figyelembe, hol olyannal, okozza, hogy ezek a modellek a belief kategória. a tudomány, amiről én beszélek, az teljesen más. akárhányszor számolod ki a 2+2-t, az mindig 4 lesz. szemben a klímaprognózisokkal. mint a kőolaj prognózisok, még egy ennyire egyszerű kérdésben sem tudtak soha megegyezni.

"az idojaras rossz pelda, vannak biztos elorejelzesi modellek": az időjárás teljesen jó példa. ugyanazt a kérdést ha három napos távlatban válaszolod meg, az meteorológiai előrejelzés, ha 300 éves távlatban, akkor meg klímaprognózis. pontosan ugyanazt vizsgálja mindkettő. a három napos, ami nagyon sok nagyságrenddel egyszerűbb, se pontos, mitől lenne a bonyolultabb 300 éves pontos?

"a tudomanyos metodikat nem erdekli, hogy mit fogadsz el es mit nem, az ugy van es kesz, bizonyitottan.": pedig de, a tudományos metodikát pont elfogadom, tehát akár érdekelheti is, nincs köztünk ellentmondás. ellentmondás abban a kérdésben van, hogy a mostani klímamodelleket tudományos metodikának fogadjuk-e el (szerinted) vagy csak egy túldimenzionált tenyérjóslásnak (esetleg horoszkópnak) (állítom én).

"az ugy van es kesz, bizonyitottan.": remélem, toppantottál is, miközben ezt leírtad. szerintem hogy mi menynire van bizonyítva, eldönthető: ha letöltök legalább 5, vagy több, klímaprognózist, egyforma jóslatok lesznek bennük? én azt gondolom, hogy bizonyítás nélkül el lehet fogadni az állítást, hogy nem. eleve a legtöbb prognózis úgy nyit, hogy optimista, semleges, pesszimista becslés. akkor melyik? és ha több tanulmányt nézek meg, azok sem egyeznek. tehát bizonyítottan pontatlanok a prognózisok, ennek alapvetően az a két oka, hogy sem a bemenő adatok pontossága nem ismert, sem a metodikák valósághoz fűződő kapcsolata. jól a hasukra ütöttek, majd jött a sacc/miatyánk.

olyanok ezek a metodikák, mint a szorulásos parasztbácsi esete a doki kísérleti gyógyszerével.


->Raizen<-
(veterán)
Blog

"attól nem fogsz okosabbnak tűnni, hogy félkeverék zagyva nyelven írsz."

Nyelvtannáni mode on
Pontosan! A szép magyar nyelvünk megrontói ezek az emberek. Szerintem is nem másról van szó hogy így próbál okosnak tűnni, holott az efféle viselkedés szerintem baromira irritáló, szerintem nem csak nekem, teszem azt a magyar szövegelésébe be be tesz egy egy angol szót, és mivel nem tudom a jelentését üssem fel hozzá a szótárat? Na nem. Az a kérdés hogy az életben is így kommunikál mindenkivel szóban is? :D
Nyelvtannáci mode off.

A témához: Buta emberek mindig is voltak és mindig is lesznek, ők vannak többségben. ;]


Dilikutya
(félisten)

Mi számít extrémnek? A tornádó? Nagyanyám is emlékszik rájuk. Igen, a 90-es években én sem hallottam magyarországiról, de még a 2000-es években sem. Mert nem nézek tévét. Most itt a Facebook, az Időkép, minden azonnal eljut az emberhez, szinte mielőtt még megtörténne. Feltételezem, régen is volt ennyi áradás, meg elöntött falu, csak a dél-amerikai, indiai katasztrófák híre ide nem jutott el a szocializmusban. Most meg a halottak számának megfelelő sorrendben hozza le a híreket a média, míg végül kis panda születik Nyíregyházán. Régen a mostaniaknál sokkal nagyobb árvizek voltak, Szegedet még a szabályozatlan Tisza öntötte el, de az 1838-as nagy dunai árvíz is még szabályozatlan folyón ment le. A mostani árvizek sokkal kisebb ártéren keletkeznek, nem mérhetők össze a régivel. És régen sem volt gyakori az extrém árvíz, ma sem az. A Tisza mellett élek, volt 3 nagy árvíz a 33 évem alatt, amikor Szolnoknál a parti sétány támfalára is homokzsák került. 1999, 2000 és 2006. Ez így soknak tűnik, de a 90-es évek elején csak Szolnoknál hatalmas részt leválasztottak az ártérből, ott ma 4-es elkerülő és Auchan van.

A telekkel amúgy az a gond, hogy túl kisszámú minta van még egy rendes elemzéshez. Akárhogy is nézzük, néhány éve van csak az, hogy kevesebb hó van, ez jelenthet valamit, és semmit is.

Az ember hatása kétségtelen, a mértéke már kevésbé.

Metán? Sok millió szarvasmarhát tartunk, de régen sokmilliós bölény- és bivalycsordák legelésztek szerte a világon.

Nem olyan egyszerű ez, amit néhány év méréseiből meg lehetne állapítani, úgy, hogy a 100, 1000 évvel ezelőtti dolgokról csak leírások maradtak fenn, és ahogy haladunk vissza az időben, úgy lesz ezek száma egyre kevesebb és meseszerűbb, eljutva a bibliai özönvízig, ami nyilván nem az egész bolygót öntötte el, csak az írás készítője által ismert világot, ami akár egészen kicsi is lehetett, ha kellően régi maga a történet, márpedig az, jóval a krisztusi idők előtt keletkezhetett a bibliai történetek zöme.


Mi5u
(tag)

Így van , régen is voltak szélsőséges időjárási események. Csak akkor nem b@szta kis facséra a sok "úristenmindmeghalunk" gondolkodású embernek nevezett élőlény, valamint nem kezdte el csűrni csavarni mindenféle lájkvadász konteós oldal... :(((


Lauda
(félisten)
Blog

Ilyen egyszeru igy van! :K


mephi666
(nagyúr)
Blog

ez az :K manapság, ha nem "süt a nap, 25fok, szélcsend" van, akkor már riogatnak... kánikula, fagy, hideg, eső, zivatar, jégeső, hó, ónos eső... mintha ezek azonnal valami természeti katasztrófát jelentenének... aztán az esetek nagy részében be sem jönnek a "riasztások", ha meg mégis, akkor készül millió felvétel és mindenki nyomja fb-ra :U


proci985
(MODERÁTOR)
Blog

. következmény: senki nem fogja tudni megmondani soha, hogy mi az ember hatása a klímára.
de, csak mondjuk nem egy experiment pontossagaval. ilyen alapon amit leirsz kb nem kene case studyt csinalni, mert ertelmetlen. egyebkent itt az amiben osszeer a velemenyunk, hibaszazalek lesz (experimentnel is lehet). a modellek pedig nem lesznek teljesen pontosak, kerdes, hogy mekkora az elteres. viszont a hovaltozast lehet mas meresekkel is igazolni, a kis jegkorszak pl a fak evgyuruin latszott.

az időjárás teljesen jó példa. ugyanazt a kérdést ha három napos távlatban válaszolod meg, az meteorológiai előrejelzés, ha 300 éves távlatban
kiveve, ha ket eltero algoritmust kell hasznalni a futasido miatt. a meteorologia azert pontatlan, mert lehet meg tudnank mondani pontosan is hogy mi lesz holnap, csak mondjuk ket het mulvara mert addig fut a szamitas. annak meg ugy sok ertelme nincs.

eleve a legtöbb prognózis úgy nyit, hogy optimista, semleges, pesszimista becslés. akkor melyik
ez a modszertan miatt van.

[ Szerkesztve ]


danih
(addikt)
Blog

Ezt azért még itt hagyom:


proci985
(MODERÁTOR)
Blog

ez ahogy nezem 1995os, az utobbi 20 ev azert erdekes lenne mert az tunik neccesnek.


danih
(addikt)
Blog

Megpróbálok utánanézni ha lesz időm, engem is érdekel vajon megütöttük-e már az ókori római birodalom idejében feltételezett maximumot avagy sem :)

üzenetek