üzenetek

hozzászólások


misx
(senior tag)

Köszönjük az hasznos leíráts!. Tény, hogy a hacker szó a köznyelvben legtöbbször a feltörés/betörés szinonímája. Lásd: heckelés (pl. zárat, jelszóvédelmet).


sghc_toma
(senior tag)
Blog

azt tegyuk hozza, hogy ez a hacker/cracker megkulonboztetes "mestersegesen" lett bevezetve.. a kezdetekben arra mondtak azt, hogy hacker, aki egy problemara okos, hatekony, lelemenyes megoldast talalt.. es igen, ebbe beletartozott az egyetem lezart teruleteire valo bejutas, az egyetemi gepek biztonsagi rendszerenek megkerulese, es uj szamitogepek, operacios rendszerek letrehozasa is.. nem az volt a lenyeg, hogy mit csinaltal, hanem az, hogy hogyan..
aztan mikor a media a hacker szot szinte kizarolag a "gonosz" celbol elkovetett hack-ekre kezdte hasznalni, akkor probaltak tobb-kevesebb sikerrel bevezetni a cracker szot..
en jobb szeretem a hacker szot az eredeti ertelmeben hasznalni, es nem erdekel, hogy valaki milyen celbol csinal valamit, ha szep, ugyes megoldas, azt hack-nek nevezem..


bjay
(tag)

szvsz valóban érdekes, hogy a média a 2 fogalmat összemosta holott, ha valaki warez oldalakról bizonyos programokat tölt le (hogy megkerülje a szerzői jogok megfizetését, a szellemi termék ellenértékét) azzal megkárosítja a gyártó(t) (céget) hiszen egy crack-kel máris teljes jogú sw "tulaj" lesz... vagyis jogilag kárt okoz, mert egy fityinget sem perkált le. Viszont ez lett gyakorlatilag a bevált módszer, úgymond elfogadták a felhasználók, hogy ha valamit meg tudsz venni akkor tuti, hogy ahhoz ingyen is hozzá lehet jutni! Ez nem általánosítható, hogy csak a magyar gondolkodik így, számtalan orosz oldalon is fellelhetőek ezek a törések, amit ugye nem egy "mezei júzer" készített, hanem fél-profi cracker...


RepeatSector
(senior tag)
Blog

"Nagyon röviden és tömören: a hackert az építés, a dolgok jobbá tétele motiválja. A crackerek ezzel szemben elsősorban a rombolás élvezetéért tevékenykednek, vélt vagy valós sérelmeikért állnak bosszút látványos, hírekbe kerülő akciókban – legalábbis a legtöbb esetben."

Akkor mi van pl a commodore 64-en crackelokkel ok is jobba tettek dolgokat pl PATCHELTEK jatekokat (sajat maguk javitottak ki hibakat)
De a konzolokat hardveresen vagy szoftveresen toro emberkeket mar HACKER-nek hivtak (pedig ok is jobba tettek dolgokat)


rolkaDb
(aktív tag)
Blog

Nagyon jó kis összefoglaló lett, köszi szépen! :R


mrhitoshi
(veterán)
Blog

Érdekes, hogy a médiának mekkora hatalma van. El hitették az emberekkel azt, hogy a hackerek gonoszak, holott teljesen más a felállás. Érdekes, és egyben borzasztó, mennyi hülyeséget, tudnak elhitetni. :W


Realradical
(őstag)
Blog

Az összemosás szerintem azért volt ilyen sikeres, mert az élet nem-IT-s területén nemigen vannak szakik akik betörnek a lakásodba majd boldog mosollyal megosztják veled a tanulságokat, megigazítanak egy képkeretet a falon majd távoznak. Épp ezért nincs hova tenni fogalmilag a földi halandónak a hackert.

A white hat meg ethical hacker már inkább a radírozásszerű fogalom, próbálnak valami meggyökeresedett képbe (lásd Swordfish-szindróma) több osztályozási rendszert bevinni utólag hátha bejön. A CEHv6 tananyag tele van az osztályozás mikéntjével kb. 200 oldalon át.

Amivel javítani lehetne a képen és elfogadtatni a hacker/cracker osztályozást az egy háliwúdi szuperfilm lenne DiCaprioval meg Dolph Lundgrennel aminek a címe: A jóságos hacker és a gonosz cracker.

Kicsit off de félig idevág: :)
Allow
Deny

[ Szerkesztve ]


bambano
(titán)
Blog

kicsit úgy érzem, a tiszta víz elmaradt.

szóval öntsünk tiszta vizet a pohárba. a hacker és a cracker közötti éles határvonalat a szándék milyensége adja meg. Ha a szándék tisztességes, elfogadható, törvényes, akkor hacker. Ha a szándék sötét, akkor cracker.

Ez ilyen egyszerű. A szokott példám: ha véletlenül becsukod a kocsikulcsod a kocsidba és jön egy fickó, aki a te kérésedre sérülésmentesen kinyitja a kocsit, akkor hacker. Ha a fickónak megtetszik a verdád, és éjjel, amíg alszol, megint kinyitja és kocsikázik vele, akkor cracker.

ennyi.


sh4d0w
(nagyúr)
Blog

Szerintem elég egyértelmű.


Necc
(addikt)
Blog

Érdekes én úgy tudtam, hogy borzasztóan leegyszerűsítve: hacker az aki a hálózaton/neten keresztül mókol, míg cracker az, aki "local" szinten mókol (pl. programokat tör fel)


dfdfdf
(őstag)
Blog

Hát eléggé össze vannak mostva ezek a fogalmak.
Szóval a Hakerek csinálják a Crackeket és a Crackerek hackelnek? :D :DDD


hoffman_
(nagyúr)

Pöpec írás lett, köszönet érte :)


koxos:8]
(senior tag)

Jól összeszedted, köszi. :C :R


hcl
(félisten)
Blog

Én olyan értelmezését is tudtam, hogy a hacker rendszerekbe tör be, a cracker pedig programokat tör meg, ugyebár... De manapság ez nagyon kikopott már.


zoltanz
(nagyúr)
Blog

Köszi, ezen én sem gondolkoztam.

"A filmekkel foglalkozó releaserekre újabban egyre gyakrabban elhangzik az, hogy a régi scene-társadalom utódai."

Szerintem a zenékkel foglalkozók is, azok viszont akik a film feliratokat készítik megint más kasztból valók lehetnek, mert ahhoz komolyan kell ismerni több nyelvet is. :U


rekid
(addikt)
Blog

Jo cikk, nyugodtan belevehetted volna a warez fogalmat is ugyanis mára az is elmosódott.
Ezelott 8-10 évvel kicsit másképp értelmeztuk ezeket a szavakat. :)

Sok esetben a softwareket a torok nem azert tortek hogy hasznaljak hanem hogy elismerest nyerjenek nyilvan adott szubkulturaban. Amit meg is kaptak. :) Igy teljesn igaznak erzem a cikkiro allitasat hogy hackernek azokat hivtuk akik "ugyesek" voltak.

[ Szerkesztve ]


phanzetomox
(őstag)
Blog

Érdekes, bár úgyis a köznyelv dönt a jelentéséről és használatáról így gyakorlatilag teljesen megváltozhat a jelentése az idő elteltével. :)
Amúgy szívesen elolvasnék még pár rosszul használt szó jelentésének az összehasonlítását mert nagyon érdekes :K


domi007
(őstag)
Blog

:R :R :R :R :R :R a cikkért.


sh4d0w
(nagyúr)
Blog

A zenékkel foglalkozókkal kapcsolatban én még nem olvastam, ezért nem írtam őket is - ami persze nem zárja ki azt, hogy nincs így.


tobal
(tag)
Blog

Akkor ezzel kapcsolatban is öntsünk tiszta vizet a pohárba :)
Kétféle terminológia van. Az egyik az, ami alapján te is írtad a cikked, miszerint van a hacker, aki ügyesen old meg problémákat, meg van a cracker, aki meg rombol.
A másik terminológia a fent említett crackereket (vagyis a gonoszokat, csak hogy mindenki értse :) ) osztja még három felé. Eszerint van hacker, cracker és phreaker. A hackerek azok, akik a számítógépes hálózaton törnek be rendszerekbe, a crackerek akik programokat törnek (pl ők írják a játékokhoz a crack-et, innen a crack szó :) ), a phreakerek pedig akik a telefonhálózattal bíbelődnek. Ez utóbbi faj manapság már kihalt, pontosabban már nem a vezetékes telefonhálózattal bíbelődnek, hanem a vezetéknélkülivel.
Itt ugyanakkor nagyon ingoványos talajra tévedtünk, hiszen mondjuk egy penetration teszter, aki hálózaton keresztül tör fel rendszereket, hogy biztonsági réseket derítsen fel, de nem okoz kárt, sok - igazi - hacker szerint az is gonosz krekkernek minősül, hisz a törés az törés... vagy akik programokat törnek fel, és cracket írnak mondjuk a játékokhoz, sokak szerint azok is gonosz krekkerek. Nem veszik észre, hogy egyrészt pl az utóbbihoz hihetetlen mérvű szaktudás kell (aki egy gépi kódot visszafejt, értelmezi azt, majd úgy írja át hogy ne legyen benne másolásvédelem, az azért nem nevezhető script kiddie-nek sztem...), másrészt (bár ez nyilván nézőpont kérdése) alapvetően szerintem nem rombol.
Szóval a definíciók kicsit ködösek, többen többféleképp értelmezik még az IT szakmán belül is. Ne lepődjünk meg hát, hogy egy átlag halandó se tud eligazodni a kifejezéseken.

[ Szerkesztve ]


Necc
(addikt)
Blog

Hacker: A gépről b@xogatja B gépet.
Cracker: csak az A gépet b@xogatja mert nincs másik/nem érdekli másik masina, csak az amin éppen ő van.


Realradical
(őstag)
Blog

Nem minden hacker cracker,de minden cracker hacker? :DDD


aferi70
(csendes tag)

Ha valaki az eredeti angol nyelvű leírással nem boldogulna, létezik egy magyar fordítása is. Sajnos a linkek többsége nem működik - ez egy több mint 10 éves anyag. De azért remélem, sokaknak hasznos lesz. :)


zazahoho
(őstag)

lol :DDD


WonderCSabo
(félisten)
Blog

Ez egy óriási tévedés, látom Te sem olvastad el a cikket.


bambano
(titán)
Blog

Ja, tényleg kétféle terminológia van: a helyes, meg a másik, amit idióta, felületes zsurnaliszták vezettek be tévesen a köztudatba.

A pentester, ha megrendelésre dolgozik, akkor hacker. Ha akar egy kicsit rodeózni a rendszeren, akkor meg cracker. Aki azért piszkál bele egy programba, mert mondjuk nem kezelte ékezethelyesen az epson nyomtatót, akkor hacker. Ha azért törte fel a programot, mert nem akarta megvenni, akkor cracker.

Ez az eredeti definíció teljesen jó, világos és mindenre alkalmazható.


nem_tom
(őstag)
Blog

Jó tudni. És azt is jó tudni, hogy a média csúnyán mossa az agyunkat úgy, hogy mi észre se vesszük. Vajon mi mindenről tájékoztatott még félre a hazugláda (TV)?

"Aztán találkozhatunk azzal is, hogy etikus hacker képzés indul itt, ott, amott. Találkozhatunk fehér, fekete és szürke kalapos hackerekkel"

Ilyenekkel még nem találkoztam, csak simán a hacker szóval. Jó hülyén is hangzik.


JetiRulez
(őstag)
Blog

JetiRulez okossági skálája nőtt:
-|||||||||||||||||||.................................................................................+
Előttem van még az élet, addig nő ez a skála :D

nem_tom:
Én ezért szoktam utánajárni pár dolognak a világhálón, miután megnéztem az esti híradót.
Másrészről nem tudom mit károgsz itt, mikor soha nem nézel meg egyet se, de még híroldalakat se olvasol. :F

[ Szerkesztve ]


sh4d0w
(nagyúr)
Blog

Etikus hacker kifejezéssel találkozhatsz a Cafén is, a kalapokkal meg pl. akárhol, wikipédián is.


olbaidhun
(őstag)
Blog

Nem számít hogyan férsz hozzá valamihez, az a lényeg, h a gyártó, állambátyó, esetleg kereskedő szép hasznot szedjen rajtad.. ha nincs meg a több millió haszon hetente, akkor csak az a büdös hekker a hibás, aki lehetőséget ad a kipróbálásra.. az hogy félmunkát végeznek a fejlesztők és a mezei user kiválasztja a számára megfelelő médiát, felháborító!

De miért töretlenül sikeres a blizzard és hasonló gárdák története?! Feltörhetetlenek? Nem hiszem.. Egész munkát, tisztességes szolgáltatást és igazi tartalmakat kínálnak.


nem_tom
(őstag)
Blog

De kis butuska vagy még! ;]

Azért néha szoktam. :U


JetiRulez
(őstag)
Blog

19 évhez 19 vonal dukál. :P
Egyszer kilesem, mikor nézel híradót. :D


bambano
(titán)
Blog

cd lemez...


sh4d0w
(nagyúr)
Blog

La Manche csatorna...


bambano
(titán)
Blog

én ebben nem látom a problémát...


sh4d0w
(nagyúr)
Blog

La Manche jelentése: csatorna.

La Manche csatorna: csatorna csatorna...


bambano
(titán)
Blog

[link]: A La Manche (jelentése franciául "az Ingujj"... a sztakis szótárban sincs csatorna jelentés ehhez a szóhoz.

A csatorna a szótár szerint canal vagy chaine.

[ Szerkesztve ]


tobal
(tag)
Blog

És hogyha valaki engedély nélkül tör be egy rendszerbe, de nem okoz semmi kárt, hanem inkább hagy egy üzenetet a rendszergazdának, hogy milyen rések vannak a védelemben, és hogyan tudná azokat kijavítani? Akkor az is cracker az ESR szerinti megnevezésben. Meg az is cracker, aki azért tör fel egy programot (amit előtte megvett), hogy mások nyugodtan kipróbálhassák, mielőtt megveszik (minden NFO végén ott van, hogy vedd meg, ha tetszik). Ráadásul a mai DRM védelmek korában már az is crack-et használ, aki már megvette az adott programot, mert van amikor az erős védelem miatt használhatatlan egy legálisan megvett program.
Erre mondtam én, hogy elmosódnak a határok. Nyilván van aki ekkor is éles határvonalat lát, csak az nem veszi figyelembe a körülményeket... erre pedig ESR is hajlamos. Egy egyszerű példa: ugyanebben az írásában azt is kimondja, hogy ne hívd magad cyberpunk-nak, és ne foglalkozz azokkal, akik ezt teszik. Tehát a cyberpunk kifejezéssel ugyanazt teszi, mint amit a hacker kifejezéssel az újságírók tettek. A cyberpunk az eredeti jelentése szerint ugyanis pont az igazi hacker archetípusát jelenti (csak tágabb értelemben, nem csak szoftverek hackerekre értelmezve), mint amit előzőleg körbeírt, szóval saját magát hazudtolja meg (akit érdekel, hogy mit jelent valójában a cyberpunk, olvassa el Timothy Leary kapcsolódó írását: Cyberpunk: az individuum, mint a valóság kormányosa)


bambano
(titán)
Blog

Aki engedély nélkül tör be egy rendszerbe, az cracker. Aki programot tör fel azért, hogy odaadja másoknak, az is cracker. Nincs itt semmi probléma, semmiféle keveredés, ezek rossz szándékú dolgok, mert az illető rendszergazda vagy jogtulajdonos szándéka ellenére történtek meg.

A határok csak az ostoba zsurnalisztáknál mosódnak el, sehol máshol. Nincsenek fehér kalapos hackerek, ezt csak azért találta ki a hülye média, mert a hackert elkoptatták rossz értelemben és valahogy vissza akarnak kapaszkodni ebből.

Semmit nem kell ezen görcsölni: két út van: legális meg illegális. Ha a legális úton jársz, hacker vagy, ha az illegálison, cracker. Mindenkinek nagy hasznára válna, ha a zsurnaliszta hülyeségeket kikukáznák végre.

Szerintem helyes lenne, ha legalább a szakemberek ellenállnának az idiótábbnál idiótább erőltetett elnevezési és/vagy fordítási kísérleteknek, főleg, ha nem szakemberektől jön és kitartanának a rendes megfogalmazás mellett.

A cyberpunk az eredeti jelentése szerint, legalábbis, ahogy Gibbson meg a társai használták, pont nem a hackert jelenti, soha nem is jelentette azt.


tobal
(tag)
Blog

A cyber és a punk eredeti (főleg a cyber eredeti görög, nem a rómaiak által kreált félrevezető) jelentése alapján a cyberpunk pontosan hogy a hackert jelenti, nem a crackert. Az, hogy egyébként így neveznek egy irodalmi irányzatot is, nem változtat az eredeti jelentésen... mint ahogy a hacker szó eredeti jelentésén sem változtat az, hogy milyen értelemben írnak róla az újságok (mellesleg megjegyezném, hogy Gibson, amikor megírta a neurománcot, soha nem is gondolta volna, hogy egyszer azt cyberpunk-nak fogják nevezni).
Az pedig, hogy mi legális, és mi illegális, az csak az aktuálisan hatályban lévő törvényektől függ, a törvények pedig sokszor köszönő viszonyban sincsenek az erkölcsi és etikai normákkal. Akkor most az erkölcs dönt vagy a jogszabályok?

[ Szerkesztve ]


sh4d0w
(nagyúr)
Blog

Adom.


sghc_toma
(senior tag)
Blog

Mindenkinek nagy hasznára válna, ha a zsurnaliszta hülyeségeket kikukáznák végre.
mint mar egyszer leirtam itt a topicban, a cracker ugyanugy egy mestersegesen letrehozott szo, mint a white/gray/blackhat hacker (raadasul a celja is ugyanaz: szandek alapjan megkulonboztetni a hackereket).. kukazzuk azt is, es hasznaljuk a hacker szot az eredeti jelenteseben.. szerintem..


bambano
(titán)
Blog

én a hacker szót eredeti jelentésében használom.


sghc_toma
(senior tag)
Blog

eredeti jelentesebe belefert az, hogy ha valami a szabad informacioaramlas utjaban volt, akkor azt megkeruljek.. egy idezet RMS-tol:
"Hackers typically had little respect for the silly rules that administrators like to impose, so they looked for ways around. For instance, when computers at MIT started to have "security" (that is, restrictions on what users could do), some hackers found clever ways to bypass the security, partly so they could use the computers freely, and partly just for the sake of cleverness (hacking does not need to be useful)."
erdemes elolvasni Steven Levy Hackers cimu konyvet, es az abban felsorolt forrasokat is..


bambano
(titán)
Blog

A mostani jelentésébe is belefér, hogyha valami helytelen, azt megkerüljék. Pl. én nem látok problémát abban, hogy feltörik a dvd másolásvédelmét, ha ez kizárólag azért történik, hogy a legálisan megvásárolt dvd-det azon az eszközön nézhesd meg, amin szeretnéd. Pedig ez elvileg törvénytelen.

A régi időkben (is) pl. törvénytelen volt programokat visszafejteni. Ennek ellenére nem láttak a régi hackerek sem problémát abban, hogy belenyúljanak pl. egy nyomtató driverbe, hogy rendesen nyomtasson.

Ezek itt mind arról szólnak, hogy a gyártó eredeti szándéka az, hogy eladjon egy működő programot, egy nézhető filmet, az user eredeti szándéka meg az, hogy használja a programot vagy megnézze a filmet. Ha a programot annyi példányban használják, ahány példányban megvették, akkor a gyártó eredeti szándéka nem sérül. Viszont ha a gyártó hibájából bug van a programban, nehogy már egy ostoba törvény miatt az user hátrányt szenvedjen.

Nem tudsz, nem lehet igazán jó törvényeket faragni erre a területre, marad a jogi érzék, az erkölcsi felfogás, amelyek megfelelő alkalmazásával az eredeti szándék szerinti helyzetet vizsgálja és ha egy (még akár a törvény aktuális betűje szerint illegális) cselekedet az eredeti szándék elérését célozza, akkor az hackerkedés.


tobal
(tag)
Blog

Igen, pontosan erről beszéltem. Nem lehet éles határvonalat húzni csupán aszerint, hogy valami legális, vagy illegális. Az antiauthoriánus viselkedés különben is még ESR szerint is általában jellemző a hackerekre. Nem a törvény betűje dönti el, hogy valaki hacker vagy cracker, hanem az erkölcs.


bambano
(titán)
Blog

Melyik erkölcs?


tobal
(tag)
Blog

Nos igen, itt kezd érdekessé válni a kérdés. Sokan sokféle dolgot tartanak erkölcsösnek. Csak hogy a példánál maradjunk, a jogvédők például azt tartják erkölcsösnek, ha mindenki fizet a tartalomért amit megnéz/meghallgat/stb (ami teljesen megérthető), ugyanakkor azt is erkölcsösnek tartják, hogy több ezer dollárra bepereljenek egy középkorú családanyát, mert felrakott egy videót a táncoló kisfiáról a youtube-ra, és bevágott alá egy zenét.
Az, hogy ki mit tart erkölcsösnek az nagyon relatív, ugyanakkor van egy, még az ősidőkben kialakult erkölcsi norma, ami talán egyetemesnek mondható, és az univerzum alaptörvényein alapul. Talán ehhez kellene igazodnia mindenkinek, de manapság szinte senki sem tesz így.


takitibi
(tag)

Sziasztok!
Szükségem lenne egy keygen-re. Tud valaki csoportot, fórumot, akár külföldi, ahol úgymond lehet "kívánságlistát kérni" a C.O.R.E. télapótól?
Tudom, hogy nem idevág a kérdés, de nem akartam topikot nyitni emiatt.


dezz
(nagyúr)
Blog

Már bocs, de ez az írás egy hülyeség. Szándékos félrevezetés.

Hacker_(term)/Computer_security_hackers

White hat

Black hat

A hackerek terjesztették el, hogy ők a jók (miközben ők, pontosabban egy csoportjuk törtnek be mindenhová, puszta jószéndékból, ethical hacking címszóval) és a crackerek a gonoszak. Csak éppen a netes biztonsági rendszerek és a program másoldásvédelem teljesen más szakterület!!!

[ Szerkesztve ]

üzenetek