üzenetek

hozzászólások


emvy
(nagyúr)

Amit idezel, annak kb. semmi koze az aszinkron es szinkron kommunikaciohoz, egyebkent.


bkercso
(nagyúr)
Blog

Hmm, lehet, hogy igazad van. :F De ez is egy kommunikáció. És ha nincs köze, akkor a DAC-okban lévő ASRC-t miért hívják Asynchronous Sample Rate Converter-nek? Attól aszinkron, hogy saját oszcillátora van és újraóráz.

[ Szerkesztve ]


#71562240
(nagyúr)

Kár túlvariálni a választ az értelmetlen felvetésre, Schawonak is kár volt, így az értetlenkedő méginkább belegabalyodik az értetlenkedésbe.
Egész egyszerűen arról van szó, hogy Schawo az adott helyen a digitális jel pontatlanságáról beszélt, arról is akart beszélni, ezért azt írta, hogy digitális jel. Nem az órajel pontatlanságáról beszélt, nem is arról akart beszélni, tehát nem azt írta hogy órajel. Nem is mákos palacsintáról beszélt, ezért azt se írta, hogy mákos palacsinta. A digitális jel pontatlanságáról volt szó, tehát azt írta hogy digitális jel. Ennyi.


bkercso
(nagyúr)
Blog

Te filozófus vagy?
Általánosban tették fel mindig a kérdést verselemzéskor, hogy "Mire gondolhatott a költő?"
Talán Scwaho is tudatában volt, hogy nem szakkönyvet ír, csupán fórumhozzászólást, és így talán szándékosan konyhanyelven fogalmazott. De ezt csak ő tudhatja.

De fogalmazzuk akkor át, és hívjuk az SPDIF-et analóg jelnek, ne hívjuk digitális jelnek, ha nem az.

[ Szerkesztve ]


#71562240
(nagyúr)

Jelen esetben az a szempont, hogy tudok szöveget értelmezni, hehe. A valóság pedig jelen esetben az, hogy adott helyen Schawo helyesen írta le a helyes közlési szándékát. Nem lett volna beszédtéma az adott szöveghely, ha értetlenkedő nem értetlenkedett volna.
Schawo nem írt konyhanyelven, hanem pontosan és szabatosan azt írta, amit kellett, amiről beszélt. A digitális jel tud pontos vagy pontatlan lenni (több szempont szerint is, de ez most mindegy). Ennyi. Nincs miről beszélni.

[ Szerkesztve ]


emvy
(nagyúr)

Hat az, hogy nem mernok vagy egyeb muszaki/termeszettudomanyos teruleten dolgozo, az eleg latvanyos :DDD


#71562240
(nagyúr)

Hehe, egyébként éppen ti filozofáljátok, amin nincs mit.
Schawo pontosan azt írta amit akart, amit kellett. Oszt jó napot.


bkercso
(nagyúr)
Blog

Nem, mivel értetlenkedő abba kötött bele, hogy számára ami digitális, az időtlen, mert az idő csak akkor digitális, ha kvantált.

Akkor mondjuk azt, hogy a DAC a digitális jelet analóggá alakítja: az SPDIF-ről mindenki azt hiszi, hogy digitális, de miután meghallja/megméri a konverzió végeredményét, rájön, hogy az SPDIF analóg. Így lesz digitális jelből analóg. Ééérted? ;)


dabadab
(titán)
Blog

"mert az idő csak akkor digitális, ha kvantált."

Mondjuk ezen nem nagyon van mit fennakadni, mert ez a definíciója.

"De fogalmazzuk akkor át, és hívjuk az SPDIF-et analóg jelnek, ne hívjuk digitális jelnek, ha nem az."

Az SPDIF hibrid jel*. Komolyan, ha ez nem világos, akkor miről beszélünk?... :U

*: mármint a "naiv DAC" felállásban, ahol az SPDIF-en érkező órajel közvetlenül a DAC-ot hajtja meg - ha mondjuk egy hangkártya van a vevőoldalon, akkor az is digitális jelként viselkedik mivel a kártya 44.1 vagy 48 kHz-re kvantálja.

[ Szerkesztve ]


#71562240
(nagyúr)

Ez volt az idézett mondat(rész), amibe az értetlenkedő belekötött.

"azonban az D/A jelkonverziót nagyon össze tudja zavarni egy pontatlan digitális jel."

Ezzel a mondattal semmi baj nincs. Kész.Nincs téma.
Főleg, hogy ezen mondatrészre kapcsolódva magyarázta az értetlenkedő Schawonak, hogy a digitális jel és az órajel két különböző fogalom. Igen? Ki hitte volna? És hogy jön ez ide, ehhez a mondathoz? És főleg hogy jön ide annak fényében, hogy két mondattal előtte éppen Schawo magyarázta, hogy csak speciális esetekben van a digitális jel "csak úgy önmagában", digitális jelként, egyébként pedig általában van egy analóg vivőjele, az órajel. Tehát Schawo beszélt két mondattal korábban arról, hogy a digitális jel és az órajel két különböző fogalom, ezekután két mondattal később értetlenkedő ezt "elmagyarázza" neki, minősítvén, hogy kinek az agyában egy fogalom. No, komolyan kérdem, Érted? Nincs téma.

[ Szerkesztve ]


DarthSun
(nagyúr)
Blog

Magam is tapasztaltam a mérés-meghallgatás eltéréseit.Annak idején a Régi Hifi magazin lemérte a Vidi EA-7386S- t és a NAD3020i- t. A mérés hasonló lett ill kicsit a Vidi felé billent, a meghallgatás a NAD óriási előnyét hozta, nálam is járt a két erőlködő, nincs verseny köztük, a NAD tarol.....

A tüske fizikájára kíváncsi lennék, miért javítja a hangot (dobozok alatt) ?

A nagyon voodoo paraméterekben nem annyira hiszek, bár mostanság derülnek ki dolgok hogy egy-két varázslat nem is annyira misztikum......

Az SPDIF optikait meg a koaxot csak használom, de nem tudtam hogy nem digitális a kiadott jel, leírhatná valaki milyen a jel összetétele (nem elektromos szakember vagyok). Ami feltünt és csodálkoztam rajta hogy egy alalplapi digit-kimenet is (nemcsak az analog) xarabb mint egy jobb dedikált kártyáé.Ezt úgy magyarázták hogy a digitális jel is torzulhat.


bkercso
(nagyúr)
Blog

Mit kvantál rajta a vevő?! :Y

DarthSun: Mindjárt elmagyarázzák Neked, én addig gyorsan kiszaladok popcornért. ;]

[ Szerkesztve ]


dabadab
(titán)
Blog

Odaírtam.
Ha SPDIF bementről rögzíted a hangot, akkor kapsz egy szép wav-ot, amiben nem lesz ott a jitter, csak a headerben annyi, hogy hány kHz-es - és ott sem valami tetszőleges szám lesz, hanem 44,1 vagy 48 kHz, de például 44,1000002 semmiképpen sem.


bkercso
(nagyúr)
Blog

Tudod Te, mi az a fáziszaj? Nem a frekvenciája változik meg. Az átlagfreki ugyan annyi marad. A fáziszaj az egymást követő ciklusidőket módosítja, és spektrális jellegű dolog.

DarthSun: Természetesen nem Neked szólt a poén. :R
Az SPDIF hordozza az órajelet: azonos időközönként egy lefutóélt, amikor a feszültség hirtelen lecsökken. Jitternek a fáziszajt hívjuk: azt, hogy mégsem egyenlő időközönként vannak a lefutóélek. Mintha egyenlő távolságra gombokat tennél egy papírlapra, aztán a papírlapot kicsit megráznád.
Ennek két oka van: egyrészt nem tökéletes a digit forrás ószcillátora (órája), másrészt a lefutóélnek véges a meredeksége, így a tápegységek és egyéb áramkörök feszültségzajából időzítésbeli zaj lesz (egy lejtős élt ha fölfelé eltolsz, oldalra is eltolódik kicsit az él).

[ Szerkesztve ]


dabadab
(titán)
Blog

Persze, hogy tudom, hogy mi az. Szerinted az van a wav-ban?


bkercso
(nagyúr)
Blog

A jitter az fáziszaj. Igen, a wav-ban is van, mert az ADC-nek is van ilyenje (nem egyenlő időközönként mintavételez), csak erről a számítógép nem tud, így nem is jelenhet meg a fájlinformációk között.

[ Szerkesztve ]


dabadab
(titán)
Blog

"A jitter az fáziszaj. Igen, a wav-ban is van"

És egészen pontosan hol lenne eltárolva? Sehol. Nincs benne.

"csak erről a számítógép nem tud"

Izé, itt ez valami kandikamerás tréfa?


bkercso
(nagyúr)
Blog

Figyi, ha nem értesz valamit akkor kérdezni kell , vagy utánanézni. :K Na mindegy, elmagyarázom újra: ha egy ADC tökéletes (elvi ADC), akkor egyenlő időközönként vesz mintát a bejövő analóg jelből. Eddig értjük. Na most mivel az ADC nem tökéletes, kicsit néha előbb. néha később vesz mintát. Nyilvánvaló, hogy a két fájl nem lesz egyforma. Az eltérést hívjuk jitternek.
Tudja a gép, hogy van ilyen a fájlban? Nem, honnan tudná, éppen az ő órája az, ami nem tökéletes.
Ha pedig arra gindolsz, hogy az SPDIF-et játszod át, akkor sem lesz tökéletes a dolog, mert a jitternek - mivel spektrális - van olyan alacsony frekvenciás komponense, ami nagyobb a bithossznál, így néha hibás jel érkezik. Itt nincs újrakérdezés, ez egyiányú kommunikáció. Ha tökéletes lenne, nem lehetne hallani a diffit két SPDIF-forrás között, de lehet.

[ Szerkesztve ]


DarthSun
(nagyúr)
Blog

Köszi a választ :R

Hűű, srácok Ti aztán osztjátok egymást :D , nembaj, ebből is tanul az ember.


dabadab
(titán)
Blog

"Figyi, ha nem értesz valamit akkor kérdezni kell"

Akkor kérdezek: az A lejátszók lejátszik mondjuk egy CD-t, amit kinyom SPDIF-en. A B gép ezt rögzíti WAV-ba az SPDIF bementén. Hol van itt az ADC? Sehol.

"Ha pedig arra gindolsz, hogy az SPDIF-et játszod át, akkor sem lesz tökéletes a dolog, mert a jitternek - mivel spektrális - van olyan alacsony frekvenciás komponense, ami nagyobb a bithossznál"

Hogy lenne már akkora jitter?... Ha ekkora, akkor ott valami már nagyon-nagyon-nagyon elromlott. Bármilyen normális rendszerben a jitter nagyságrendekkel kisebb, mint a bithossz. Egyébként ez pont olyasmi, amit elég egyszerű ellenőrizni. Te megtetted? :)

Egyébként mindez, amit elmondtál, semmi összefüggésben nincs az eredeti felvetéseddel, miszerint nincs kvantálás.

[ Szerkesztve ]

üzenetek