üzenetek

hozzászólások


mbalint987
(aktív tag)
Blog

Tartalmas és érdekes cikk, szép munka! :R

Én magam nem szeretem a Hyper-V-t, virtualizálásra VMware ESXi-t, vagy Workstation-t használok. Ezzekkel nagyon ritkán van bármi problémám, és nagyob stabilan működnek.


erer1000
(őstag)
Blog

Nekem egy olyan kérdésem lenne , hogy hyper-v vel 3D gyorsítás is rendesen van?

Mert van pár játék, XP-s, és win 10 re felrakva úgy szét cseszi azt, hogy be se tud bootolni utána, de játszanék velük :D

És egy virtuális gépben gondolkoztam, virtual box alkalmatlan erre a célra kb

[ Szerkesztve ]


Cifu
(nagyúr)
Blog

A cikket köszönjük szépen! :)

mbalint987: Én magam nem szeretem a Hyper-V-t, virtualizálásra VMware ESXi-t, vagy Workstation-t használok. Ezzekkel nagyon ritkán van bármi problémám, és nagyob stabilan működnek.

Ahogy a cikkben is szerepel, a Hyper-V legfőbb előnye, hogy ingyen és bérmentve ott van minden (nem Home) Windows 10-ben. A VMware minden, csak nem ingyenes. A Hyper-V alternatívája otthoni felhasználónak még a Virtualbox lehet...


sutszi
(veterán)
Blog

Az ESXI ingyenes bizonyos korlátok mellett. Pl.: Max 8 vCPU/VM és Zárt a Vmware API, tehát fizetős backup alkalmazások nem használhatók.

Egyébként jó a Hyper-V nincs vele gond, de ESXI-vel is ugyanúgy el lehet játszani ezt.


Longeye
(tag)

Köszönöm szépen! Igyekeztem mindent összeszedni róla. Amikor elkezdtem vele foglalkozni, hiányosnak éreztem az MS dokumentációját és sokmindenre csak használat közben jöttem rá.
A lemezkezelés körül még van néhány dolog, amit érdemes lenne megnézegetni, lehet lesz még folytatás :)

Igazából nem tudom mit gondoljak a Hyper-V -ről. Kezdetben nagyon jónak tűnt, de aztán akadtak gondjaim vele. Én munkaállomáson most leginkább az Oracle VM Virtualbox-szal kezdek egyre nagyobb barátságot kötni, szerveren meg a Proxmox-ba szerettem bele. ZFS fájlrendszerrel király! Ha nem ismered, próbáld ki!

A WMware Workstation Player-rel volt néhány éve egy kis gondom. A telepített gépeken egy idő után megbolondította a hálózatot. Egyszerűen blokkolta a hálózati hozzáférést. Iskolaidő volt, úgyhogy gyorsan kellett megoldani, s mivel 1-2 óra alatt nem jöttem rá a megoldásra, töröltem. Az ESXi-t még nem próbáltam.

Egyébként szerintem mindegyik ilyen virtuális gépkezelőnek megvannak a saját hülyeségei, a lényeg, hogy kiismerd őket.


ericssonfan2
(tag)

A legjobbkor jött, köszi a részletes, alapos és jól érthető leírást!


Longeye
(tag)

Hali! Megvallom őszintén, nem nagyon van időm játszani, nem is szoktam. A gépemben csak alaplapi videókártya van, így ezt a részét nem próbáltam ki, de szerintem nem nagyon megy a 3D gyorsítás alatta.
Ha megnézed a videót, amit belinkeltem az írásba, ott van egy Youtube lejátszásos teszt a film vége felé. Elég combos gépen futtattam, még azon is meg-megakadt kicsit a lejátszás.
Szóval 3D játékokhoz szerintem nem annyira jó, de ki kell próbálni. :)


hcl
(félisten)
Blog

Jó cikk lett, kellő mennyiségű munkával :) Annyi jó a feleslegesen erős hardverekben, hogy tényleg lehet virtuálgépeken kísérletezni, ha kell valami :)


Longeye
(tag)

Nincs mit, örülök, hogy tetszett! :C


Longeye
(tag)

Örülök neki, hogy így gondolod, akkor elértem a célom! :C


Longeye
(tag)

Köszönöm!
Igen, kísérletezgetésre, tanulásra kiváló! A következő Win10 frissítésekben meg ígérik kijavítani a virtualizáció virtualizációjának lehetőségét is. Tehát Win10-en Hyper-V, abban Win10, abban Hyper-V, abban Win10...
Ennek persze a tanuláson kívül nincs jelentősége, vagy csak én nem látom, de örülnék, ha pl. Proxmox-szal is lehetne játszadozni benne.


Robert07
(aktív tag)
Blog

Van rajta valami 3D-s gyorsitas (talan remoteFX a neve) ami ugy mukodik, ahogy, vagy alternativanak van PCIe passthrough / DDA (direct device assignment), viszont az csak Server 2016 alatt mukodik, mas oprendszeren nem.

Az utobbit probaltam, AMD kartya vagy Quadro/Tesla kell hozza, geforce-al nem megy az NV driverek miatt. Ezzel a modszerrel a host nem hasznalhatja a kartyat, tehat kell neki egy sajat kartya, hogy legyen egy videokimenet amit tud hasznalni, es csak a tobbi kartyat lehet odaadni a virtualis gepeknek. Viszont a teljesitmeny igy 95-100%-os, tehat szinte ugyanaz, mintha fizikai gepben lenne a kartya.

Ezzel a modszerrel szinte barmilyen PCIe-s eszkozt oda lehet adni a virtualis gepeknek, pl. USB vezerlot, SAS kartyat, barmit. Viszont a host-nak tamogatnia kell a VT-d-t, vagy AMD-s gep eseteben az IOMMU-t, es ezeket engedelyezni kell a BIOS-ban.

Ja, es ezt sajnos csak powershell-el lehet beallitani, grafikus felulet meg nincs hozza.


sb
(veterán)

Köszi!
Ez jól hangzik.
Intel IGP-vel nem megy ha pl. van egy IGP+dvga a gépben?


schawo
(titán)
Blog

Jó a cikk.

Nincs semmi gond a Debiannal dinamikus memóriakezelés esetén sem. Én így használom. Én nagyon szeretem a Hyper-V-t, nagyon jó, stabil rendszer, minden könnyen működik és logikus a felépítése.

(#13) sb
Van remoteFX, az megy.

[ Szerkesztve ]


Robert07
(aktív tag)
Blog

De, azzal is jo, csak be kell allitani az igp-t a bios-ban elsodleges kartyanak, hogy azt hasznalja boot-hoz. Nekem is igy volt, az integralttal bootolt, es a dedikaltat pedig megkapta a VM.

Viszont az a hatranya, hogy ha vissza akarod adni a dedikalt kartyat a host-nak, akkor kezdheted elolrol a powershell-es trukkozest, es utana meg ujra is kell inditani a gepet.

Amugy mukodik linux-on is, meg meg jo par masik hypervisor-ral, viszont asztali windiws rendszerek alatt sajnos nem.

Itt egy reszletes leiras rola. Ez Tesla-hoz van, de barmilyen PCIe-s kartyaval mukodik, viszont a geforce drivereket nem lehet VM-ben felrakni, tehat a geforce-ok csak arra jok, hogy kepet adjanak, jatszani nem lehet rajtuk.

[ Szerkesztve ]


hcl
(félisten)
Blog

Dehogy nincs jelentősége, ha virtuális gépet futtató Win10-et akarsz szimulálni, akkor kell. Pl. kipróbálni, hogy viselkedik a virtuálgép a gazda lemezsérülése esetén, akármi.

[ Szerkesztve ]


Gargouille
(őstag)

Több más mellett Hyper-V alapú szervereket üzemeltetek produktív környezetben, így van némi tapasztalatom már vele. Csak kiegészítésként írnám a cikkhez, hogy a Hyper-V a VMware konkurenciája, tudása bőven túlmutat a cikkben bemutatottakon.

Sokan nem tudják, de a Windows Server operációs rendszernek létezik egy ingyenes(!) verziója is, úgy hívják, hogy Microsoft Hyper-V Server, ingyen letölthető az MS-től:

Windows Server Evaluations

Létezik 2012, 2012R2 és 2016-os változat is, mind ingyenesen használható, akár produktív környezetben is. Ez gyakorlatilag egy olyan teljes értékű Windows szerver verzió (sem aktiválni nem kell, sem időlimit nincs), amiben a Hyper-V szerepkörön kívül minden más le van tiltva, és csak core változatban futtatható (tehát nincs grafikus felület, csak parancsor és powershell). Lényegében az ESXi alternatívája (az is ingyenes, csak ha vsphere stb. kell akkor pengetsz, de maga a hipervisor "ingyen van").

Ami miatt mindezt említem az az, hogy a szerver verzióban a Hyper-V teljes tudását ki lehet próbálni, ha van egy-két szabad vas otthon amire felmegy, akkor egy WIndows 10-es gépről lehet teljes körűen managelni (ezért nem gáz, hogy nincs gui) és ki lehet próbálni olyan nyalánkságokat mint például a Hyper-V replika (a futó virtuális gépedről egy tükörkép ami egy másik szerveren van, ha a virtuális géped elhasal valamiért, akkor a tükörképét csak elindítod a másik szerveren és minden megy tovább (kvázi "parasztcluster")).

Eleinte én is idegenkedtem a Hyper-V -től, korábban mi is VMware-t használtunk, de így pár év után azt kell mondjam, hogy stabil és nagyon kényelmesen használható megoldás. Sajnos otthoni dolgokra (mint pl. játék, média stb.) szerintem kevésbé alkalmas, de például virtuális NAS-t csinálni remekül lehet vele. :)

Szóval akit érdekel jobban a dolog az szerintem töltse le bátran, érdemes vele megismerkedni. :)


sb
(veterán)

@schawo
Van remoteFX, az megy.
Azt ismerem, ez a direkt megoldás érdekelt volna.

Fordítva gondoltam... az IGP menne a VM-nek. :)
Az AMD-t írtad, hogy megy, NV-vel nem, ezért érdekelt volna, hogy Intelnél mi a helyzet.

szerk: De most látom, hogy elvileg ez csak 2016-os szerver alatt megy. Ezen átsiklottam. :(

[ Szerkesztve ]


Longeye
(tag)

Köszi a kiegészítést!

Igazság szerint lett volna egy második, elméleti fejezet is a cikkben, ahol elhelyezem a Hyper-V -t és a Hyper-V Server-t (nincs a nevében Windows :N , mert nem az), de végül töröltem. Ez az írás kifejezetten az otthonra szánt, hosted virtuális gépkezelőről szól, nem a bare-metal változatról.


schawo
(titán)
Blog

ki lehet próbálni olyan nyalánkságokat mint például

Vagy akár a live migration, amikor a virtuális gépeket lehet dobálni hostok között kvázi nulla (2-3ms) downtime-mal.

üzenetek