üzenetek

hozzászólások


Gargouille
(őstag)

Több más mellett Hyper-V alapú szervereket üzemeltetek produktív környezetben, így van némi tapasztalatom már vele. Csak kiegészítésként írnám a cikkhez, hogy a Hyper-V a VMware konkurenciája, tudása bőven túlmutat a cikkben bemutatottakon.

Sokan nem tudják, de a Windows Server operációs rendszernek létezik egy ingyenes(!) verziója is, úgy hívják, hogy Microsoft Hyper-V Server, ingyen letölthető az MS-től:

Windows Server Evaluations

Létezik 2012, 2012R2 és 2016-os változat is, mind ingyenesen használható, akár produktív környezetben is. Ez gyakorlatilag egy olyan teljes értékű Windows szerver verzió (sem aktiválni nem kell, sem időlimit nincs), amiben a Hyper-V szerepkörön kívül minden más le van tiltva, és csak core változatban futtatható (tehát nincs grafikus felület, csak parancsor és powershell). Lényegében az ESXi alternatívája (az is ingyenes, csak ha vsphere stb. kell akkor pengetsz, de maga a hipervisor "ingyen van").

Ami miatt mindezt említem az az, hogy a szerver verzióban a Hyper-V teljes tudását ki lehet próbálni, ha van egy-két szabad vas otthon amire felmegy, akkor egy WIndows 10-es gépről lehet teljes körűen managelni (ezért nem gáz, hogy nincs gui) és ki lehet próbálni olyan nyalánkságokat mint például a Hyper-V replika (a futó virtuális gépedről egy tükörkép ami egy másik szerveren van, ha a virtuális géped elhasal valamiért, akkor a tükörképét csak elindítod a másik szerveren és minden megy tovább (kvázi "parasztcluster")).

Eleinte én is idegenkedtem a Hyper-V -től, korábban mi is VMware-t használtunk, de így pár év után azt kell mondjam, hogy stabil és nagyon kényelmesen használható megoldás. Sajnos otthoni dolgokra (mint pl. játék, média stb.) szerintem kevésbé alkalmas, de például virtuális NAS-t csinálni remekül lehet vele. :)

Szóval akit érdekel jobban a dolog az szerintem töltse le bátran, érdemes vele megismerkedni. :)

üzenetek