üzenetek

hozzászólások


sutszi
(veterán)
Blog

Bocs, de TL;DR. De azt azért érzékeltem, hogy nem csíped a Hyper-V-t. Én sem...de én nem is ezzel foglalkozom. :DDD Szóval van mentségem. Nemrég kezdtem el játszani otthoni környezetben ESXI-vel. Jó sok szenvedésen átküzdöttem már magam mire működik minden úgy ahogy azt én szeretném, de ettől nem lesz rossz az ESXI vagy nehé. Egyszerűen meg kell ismerni mindegyik rendszert legalább egy kicsit. Én azt láttam, hogy arra a célra amire nekem kell ESXI-kell. Örömmel használom és tanulgatom a dolgokat egyelőre free licence mellett.

Amiket írtam azok meg nem vélemény kategória hanem tény... Ezért írtam le, hogy aki olvassa az tisztában legyen vele, és ne csak annyi legyen itt, hogy örök élet ingyen sör... ;)


sd6
(tag)

Ez azért van, mert Hyper-V eseten a host os is egy "vm", és a nem tud nested virtualizációt (csak bizonyos feltételek között 2016 serveren)


klambi
(addikt)

ne desktopon


sd6
(tag)

Látom kiadtál mindent, nem baj, nem jó, ha bent marad valami :)
Ezt inkább csőlátásnak nevezném, sokaknál a virtulizáció=vmware. Valamikor ez így is volt, de sajnos ez a fénykor már elmúlt.
De árnyaljuk egy kicsit a képet.
"A mindent powershellből" Mi a baj a powershell-el? Én VMWare alatt is mindent powercli-ből csinálok (vm deployment, customization, tömeges snapshot, vm modify, infra építés, stb), sokkal gyorsabb, mint a kliensben klikk&play admint játszani. 2016-ban ráadásul van powershell direct, ami sokkal használhatóbb, mint pl vmware toolson keresztül benyúlni a guestos-be. Nem vagyunk egyformák, lehet neked a hulladék flash-es kliens jön be. A html5 kliens csak nagyon alap dolgokra jó, vastag kliens meg már ugye nincs.
"A Hyper-V-hez a Vmware űrtechnika" erről egy klasszikus jut eszembe: lóf@sz esti fény :) Egy ideje olyan félkész szarokat ad ki a vmware, mint az MS "fénykorában" pl VIC, vSAN iSCSI, VCHA (megpingeled a menedzsment interfészét és a ha interfészen válaszol. nice. solution: ssh, eth config fileban static route a ha interface-re). 6.7-et fel mert már rakni valaki?! Update1 után, talán... Rendes dokumentáció sokszor nincs, kb cikk nem jó, marad sok esetben az ssh és hegesztés. És még mindig nem tud rendes (SCSI-3 reservation) shared diszket, amit az MS a 2012 óta ;) RDM nélkül guest cluster? Ja sehogy, max cluster in a box, az meg a nesze semmi :(
"Ha az infrastruktúrával is dolgozol, akkor kicsit kiborít a használhatatlansága. Engem legalábbis. Azt szoktam a legjobban szeretni, amikor a Host mikor túlterhelődik, akkor simán újraindítja magát, mert hát na, ez ilyen nem? Meg azt is szeretem, amikor a gyári Multi I/O driverbefordul" VMWare-en sosincs hiba, ugye? Purple death, vagy az ominózus e1000 vnet hiba, ami lerántotta a hostot, a ha átrakta a vm-et másik hostra, az is megborult, és így tovább, amíg nem maradt ép host :)
"Vmware alaphelyzetben tudja minden probléma nélkül éli túl az útvonal vesztéseket" sajnos múlt csütörtökön tapasztaltuk, hogy nem mindig.
"No offense, de a Hyper-V kb 10 %-kal olcsóbb a végén a Vmware-nél, cserébe kifizeted az emberekre" azért a vmware mérnökök sem gombokért dolgoznak, és azt is tervezni kell. A licenselése pofátlan (az oracle persze túl tud tenni rajtuk), volt ugye, mikor vissza kellett csökkenteniük, akkora lett a felháborodás :C
Nézzünk egy lowcost példát:
-van valami kis olcsó storage (pl netapp vagy dell md3 sas)
-van 4db 2cpu host
Ezekre 2016 Hyper-V
Ez ugye tud cluster-t, livemigration-t, replica-t, Node Fairness-t. Ingyen. (persze ha a guest-ek windowsok, akkor a hostra is rakhatsz full installt)
A VM OS licenseket ne számoljuk ide, azt ugye vmware-nél is meg kell venni.
Menyibe kerül ugyanez vmware-ből? (4 vSphere Enterprise, DRS miatt nem elég a standard, 1 vCenter, és a vSphere replication license/jó, ezt ki lehet váltani a veeam replication-el, ha ezt veszed mentésre)
És ha mondjuk 160 hostod van, mint nekünk? Jó, itt már kapunk kedvezményt, de sokat cigánykodnak vele.
Ismerem és használom mindkét megoldást, tisztában vagyok az előnyükkel/hátrányukkal. Kirohanni nem szoktunk, max szívjuk a vmware fejesek vérét, mikor jönnek kilincselni vagy a szőnyeg szélére állni (egy kérdésem maradt: mi a pénzvisszatérítés menete? / Meg tudjátok oldani, vagy vegyünk MS-t? Az is szar, de nem heroin áron, stb)

[ Szerkesztve ]


sd6
(tag)

Ne felejtsük el, hogy a free esxi-ben nincsenek api-k, így se rendes mentés, se semmi, az a "labor" kategória

[ Szerkesztve ]


mbalint987
(aktív tag)
Blog

Ha ennyire benne vagy a témában, tudod gondolom hogy milyen állapotok vannak a közoktatásban. A nevezett szerver egy 5.5-ös ESXi-t futtat, 4 GB memóriával és egy E6300-as Intel Dual Core processzorral. Ha azt mondom neked, hogy nem egy atomerőmű, akkor azzal szerintem egyet fogsz érteni... De amúgy egy Debian 9-re és egy pfSense-re elég.

[ Szerkesztve ]


sd6
(tag)

Ez sajnos így van, de ne gondold, hogy a piaci cégeknél (nagyvállalatot is beleértve) kolbászból van a kerítés. Magyarországon a KKV gyakorlatilag kis céget jelent, azoknak annyi pénzük sincs, hogy gyalog elmenjenek a a sarokig, és a kevésből az IT-ra még kevesebb jut. Nekik (a rendszergazdájuknak) jó alternatíva a Hyper-V. Linux és pfSense is fut rajta, benne van a kernelben minden szükséges driver. We <3 linux & freebsd :)
Nagyvállalatnál is van fillérb@szás, pl wizznél mission critical ftp trial sw-n futott 2 éve :) (talán még most is)
Máshol meg a hulladék szoftverekkel megy a küzdés, mert nincs más :W


Longeye
(tag)

Szia!

Örülök, ha hasznosnak találtad!

Én is kvm-mel kezdtem. Ez a liniux "beépített" virtuális gépkezelője. Abból a szempontból ugyanolyan, mint a Hyper-V, mindig kéznél van. Csak játékra használtam, kísérleteztem vele, így nincs nagy tapasztalaotom, de igazából a többivel sem.
Ha most kezded tanulni, akkor szerintem kezdj olyan virtualizációs környezettel, amelyik a legszimpatikusabb Neked, s azt vidd végig.
Egyébként idővel érdemes mindegyiket megismerni.
Szerintem az a jó informatikus/rendszergazda, aki minél több rendszert minél alaposabban ismer, s ha szükséges, ki tudja választani adott körülményekhez a legmegfelelőbbet.
Az, hogy ki mit szeret, emberi dolog. Van akinek az egyik jön be, van akinek a másik, van aki bizonyos feladatok esetén belefutott már az egyik rendszer hátrányaiba, hibáiba, van aki még nem találkozott olyannal.
Alapvetően ez dönti el, hogy ki mit szeret, szerintem.
Egy rendszergazda ritkán kerül döntési helyzetbe, ha elszegődsz egy céghez, ott azt kell használni, ami van. Nem fognak a két szép szemedért csilliókat költeni új szoftverekre.

Szóval, hogy Lenint idézzem "Tanulni! Tanulni! Tanulni!" és kiegészíteném azzal, hogy "Mindent, amire csak lehetőséged adódik!"


evilskati
(aktív tag)

Szia!

Köszönöm a választ :) Akkor nem marad más hátra, mint elindulni az egyikkel.


_kovi_
(aktív tag)

Üdv!

Szeretnék tanácsot kérni megvalósításban.
Adott egy HP Microserver, benne 2db 3TB HDD(Raid1) és 1 db 60GB SSD.
Gondoltam, hogy ráteszem az SSD-re a hyperv server 2012r2-t. S majd az azon létrehozott virtuális gépek lesz a DC ahová majd a szülő HyperV server is be lesz léptetve, tartományban.

Jó lehet ez az elgondolás?


Gargouille
(őstag)

Nem szerencsés, de működőképes, egyszer kényszerből csináltam hasonlót csak ott 2db fizikai szerver volt clusterben, a dc meg egy virtuális gép volt amit lehetett pakolgatni köztük. Még 2012-ben csináltam, ma is működik tudtommal. Szóval megoldható. Mentésről azért gondoskodj :)


_kovi_
(aktív tag)

Viszont sajnos elég sok a gond a hitelesítéssel.
Ha a gépet leállítom, és majd elindítom akkor a hyperv szerver indul, DC még sehol. Viszont a DC-t nem tudom menedzselni a hyperv mmc-vel Windows 8.1 alól mert kell neki a DC a hitelesítéshez.


Gargouille
(őstag)

Pontosan, ezért mondtam, hogy nem szerencsés. De működni működik.


VIC20
(őstag)

Nem ,,virtuális gépkezelő", hanem virtuálisgép-kezelő.


Longeye
(tag)

Ez bizony szarvashiba! Köszi, javítottam! :R


schawo
(titán)
Blog

Valójában a Microsoft ajánlása pontosan így szól a kevés fizikai gépes rendszerre vonatkozóan. Normális körülmények között a dc virtuális gép nem állhat le egy host újraindulástól, csak befagy, nem kell újrabootolni, gyorsan fel kell állnia. Ha pedig van rdshasználat, akkor annak a kiszolgálása egy másik virtuális gépbe kell, hogy kerüljön.

Én is ezt a topológiát használom, nincs vele gondom.

[ Szerkesztve ]


b0rZ
(aktív tag)

unraidet hasznalt mar itt valaki esetleg? azzal mik a tapasztalatok?


Longeye
(tag)

Én most hallok róla először, pedig van róla egy Logout-os cikk is:

https://logout.hu/cikk/unraid_bemutato/bemutatas.html

Mondjuk a ZFS-ről, amit ír, azt nem egészen értem, vagy azóta már fejlesztették a ZFS-t, mert elég régi írás.
Viszont úgy tűnik, hogy a képek egy része sajna eltűnt az cikkből.
Hyper-V -vel ki lehet próbálni ;)


_kovi_
(aktív tag)

Köszi az információt!
Tudnánk beszélni az infrastruktúra környezet felépítéséről?
Mit ajánlanál, abban az esetben ha nekem van egy HP Microserverem 16GB rammal. 2x3 TB HDD raid1-ben és egy 60 GB-os SSD külön Sata porton.
A 60-as SSD-re tennéd a Hyper-V servert?
Csak ahogy az előbb írtam, ha leállítom a szervert, márpedig néha fogom, akkor milyen következmények lesznek az időszinkron miatt.
Sokat gúgliztam, de igazán jó home infrastruktúra környezet kialakításról még angol anyagot is alig találtam. :)


hallador
(addikt)

Legalábbis Microsoft világban, mert ugye a VMware ezt azért jobban csinálja.

(#44) sd6

Senki nem állította, hogy a VMware tökéletes, csak éppen az alapfunkciól stabilan működnek, ameddig a Hyper-V esetén működik a lószart. Minden baja van, a 2012r2 egy rakás szar, minden baja van. Ha meg kiszámolod mennyi pénz, ha minden hostra megveszed az Enterprise Windows licencet még drágább is mint a VMware Enterprise. Az enterprise Plus meg fényévekre volt már 2012-ben is a Hyper-V-től. Nem hogy ma. A microsofthoz egy fia értelmes doksi nincs, hagyjad már a hülyeséged, a hyper-v-hez csak a következőket kell nagy vonalakban megcsinálni:
vmq, rss, dvmq, kernel crash, live migration number, cluster writeble, a fene sem tudja melyik driver fog jól működni vagy nem, a folyamatos újraindítgatás, mert a Windows 70 - 80 nap után használhatatlanná válik, mert azért állandóan újra kell indítgatni, a használhatatlan mentéskor létrejövő snapshotok a 2012-nél amit nagy nehezen 2016-ban megoldottak. De ott sem tökéletes. A folyamatos scvmm hibák, mert nem képes kommunikálni a clusterrel állandóan frissítgetni kell. A fos multipath kezelés amihez ugye külön megoldás kell, mert a Windows nem tudja kezelni. A folyamatos szívás a firmware frissítéseknél, amivel csak a szívás van. Ehhez képest a vMware egy álom, még a flashes kliensével együtt is.

[ Szerkesztve ]


hallador
(addikt)

Egy csomó fizetős backuprendszerrel működik együtt a hv.

Csak szarul. :D Végül is, ha folyamatosan fenn kell egy snapshotot tartani, hogy a mentésnél jelentkező checksum számot fenntartsd, és ezzel folyamatosan lockolva a vm diskjeit, majd ha növelni kell a disket, akkor megint lehet full mentést csinálni mert a snapshot-tal ez is elveszett. Hallod tiszta üzlet minden disknövelésnél full mentést csinálni... Érdekes ezt a VMware 2011-ben is tudta... Micsoda véletlen... (VADP)
A DPM, ami a system centerhez jár az meg csak MS környezetben ér valamit, az az ha vegyes környezetben használnád, akkor szart sem ér a cucc. Szóval ja működik csak szarul az meg miért is jó nekem?


sd6
(tag)

"Senki nem állította, hogy a VMware tökéletes, csak éppen az alapfunkciól stabilan működnek"
már amikor...

"ha minden hostra megveszed az Enterprise Windows licencet még drágább is mint a VMware Enterprise"
Ez nem a virtualizáció, hanem a guest osek miatt kell, vmwarenél IS. Az, hogy standard vagy enterprise már a te döntésed/kalkulációd. Vmwarenél van ugye plusz licensz költsége a virtualizációnak is. Ezt nem mindenki tudja/akarja kifizetni.

"A microsofthoz egy fia értelmes doksi nincs"
mostanában vmwarehez se sajnos, pl vcha, vic

"mert a Windows 70 - 80 nap után használhatatlanná válik"
Hm, van nálunk, ami hónapok óta fut...

Btw most épít Gál Tomi nálunk 2016-os Hyper-V scvmm infrát, ha érdekel majd beszámolok az eredményről.

[ Szerkesztve ]


_kovi_
(aktív tag)

Engem érdekelne, mert Gál Tomi elég nagy név ezen a területen. :)


csubuka
(addikt)

Sziasztok!

Azt jól érzem, hogy az USB passthrough az nem kifejezetten jó ebben a Hyper-V-ben? Nekem egy spéci diagnosztikai kütyüt kellene a virtuális Win10-en elérnem. Nagyon nem adja. Pedig aktív ez a host gép random plug and play eszközeinek az elérése :-( Inkább Virtualbox-al kísérletezzek ha fontos az USB passthrough?


hallador
(addikt)

Gál Tamás elméleti szakember virtualizáció terén. Én voltam nála tanfolyamon, de alapdolgokról nem tudott nyilatkozni. Ha komoly mókus kell akkor Szirtes Pista... Azért ezt illik megemlíteni egy tanfolyamon, hogy egy vmq-ut, vagy egy rss-t hogyan állítasz be (eleve mi is az..), vagy ezt, hogy hogyan működik a hypervisor réteg a Hyper-V alatt, vagy azt, hogy a mentési rendszere, az milyen módon állítható be egy Hyper-v-n, vagy alap hibakeresés-nél winrm, vmm agent és egyéb dolgoknál mit kellene csinálni, mert erre azért vannak standard megoldások, vagy pl mivel lehet monitorozni egy hyper-v core szervert, mert a scom pont szart sem ér.... Ebben az esetben... Mert olyan dolgokba futsz bele, hogy hiába próbálod erőből megoldani, nem fog menni...
Vagy hogyan épül fel a Hyper-V infrastruktúra.
Vagy mi van akkor, ha a cluster tagok száma 30 fölé lép... Szóval ebből semmi nem hangzott el, de az, hogy a Hyper-V milyen fasza az igen... A tanfolyam egy nagy reklám volt 0 értelmes információval, és netről összehalászott házi jegyzetekkel... Ami egy workshopnak elment volna csak ezért pénzt is kértek... Az nem jó tanfolyam, ahol minden második kérdésre félrebeszélés a válasz... Ez 2014-ben volt....

A Windows-hoz meg az Azure-hoz, TMG-hez tuti ért a faszi, de a Virtualizáció szintjén max elméletben jó, bár aki szerint a NUMA node csak az önálló processzor memória vezérlőről szól hát.... Meg a VM-et be kell állítani, hogy nem szinkronizálja az időt a hostról, és akkor nem a hostról veszi az időt... Ja és amikor indul a VM, és tegyük fel nem AD kezelt a VM, akkor honnan fogja venni az időt? Eléggé furcsa elképzelései vannak a dolgokról... Ez van...


hallador
(addikt)

A Hyper-V nem tudja a valódi direct path route vagy DirectPath I/O -t. Mert nem erre van tervezve, nem csak USB-nél semminél. Erre nincs felkészítve a Hyper-V. Ilyet ne akarj tőle. A Hyper-V ezt max úgy tudja megoldani, hogy a 3389-es porton smb kapcsolattal fel tudod csatolni az USB eszközt mintha egy külső erőforrás lenne, ez addig működik ameddig él a kapcsolat. Ez ilyen izé....
Ha ilyet akarsz akkor kapcsold ki a Hyper-V desktopot, tegyél fel egy VirtualBox-ot és próbáld meg azzal, ha az eszköz tényleg olyan, hogy kell, hozzá az VT/d és tényleg kell az eszköznek, akkor csak VMware....
A kollégák által rossz a VMware Worstation mert pénzbe kerül, tudja ezt a legjobban mind közül. A Virtual Box is képes lehet rá. Sajnos a Hyper-V Server sem jó ebben. Ellentétben az ESXi-vel.


sd6
(tag)

Ezzel egyet értek, kliens virtualizációra a legjobb a vmware workstation esetleg player.


csubuka
(addikt)

Köszönöm szépen a választ!

Ejj, akkor rossz úton mozogtam. Csak gondoltam azért megpróbálom, mert ez volt a Windows beépített megoldása.

De akkor hiába fenn van az USB-eszköz drivere vagy épp nincs ez nem fog menni.

Akkor alapból csak nagyjából a pendrive-ok szintjéig fog normálisan működni az USB-eszlözök felismerése?


csubuka
(addikt)

*nem lehet, hogy a Secureboot nem hagyta betölteni a drivert, sajnos azt nem néztem meg, majd legközelebb bepróbálom. De a driver maga rinyálás nélkül felment, tehát szerintem van aláírása a drivernek, ami épp képben van.


hallador
(addikt)

A hyper-v desktop körülbelül az mstsc ablak resource füléig képes bármit is kezelni. Semmi mást. Tulajdonképpen egy elég buta a VirtualPC szint Type-2-es virtualizáció virtual switchekkel. Semmi több. A célját eléri mert képes virtuális gépet futtatni és kb ennyit tud a Hyper-V szerver is semmi többet. Csak az skálázható is minimálisan, a VMware ESXi erőforrás elosztásához képest egy fos a Hyper-V server, de már jobb mint a Desktop. Elég csak a memóriakezelésre vagy a diszkkezelésre gondolni ugye azért SMB 3-al CSV ( :D ) kiajánlani egy vicc, vagy swapból virtuális gépet indítani ( :D ). A Network- Processzor skálázhatóság már fejlketebb (VMQ 2102/R2, dVMQ 2016, RSS).
A VMware Workstation-t vastag virtualizációnak is hívják a Type-2 virtualizációk között mert ez nem más mint egy, gazda rendszerre telepíthető ESXi. Ez a legrobosztusabb az összes közül, ezért indul lasabban mint a Hyper-V desktop, vagy a Virtualbox, mert egy komplett virtualizációs környezetet ad, ellentétben a többivel. Ismeri a nested virtualization dolgot, amit az 5.ik generációs Hyper-V desktop is tud, csak ezt is szarul. Röviden egy VMware workstation-ben lehet futtatni akár Hyper-V vagy ESXi szervereket is amire telepíthetsz még Virtuális gépeket is.
Ezt az ESXi is tudja, azaz ESXi szerverre lehet telepíteni Hyper-V szervereket amire pedig virtuális gépeket. Ezt rendesen csak a VMware tudja.
A Microsoft meg kedvenc evangelistánk szerint a Microsoft Hyper-V mindent tud sőt az 5-ik generációs Hyper-V -től felfelé azt is amit a VMware Workstation csak ezt még senki nem látta, :D.


sd6
(tag)

Szia,

A workstation-ös nested virtualizáció érdekelne. Mit kell tenni, hogy egy 14.1-es worstationbe telepített 6.5-ös esxi-n fussanak a vm-ek? Csak vm létrehozásig jutott, elindítani a vm-et már nem tudta és lefagyott az esxi is :(


csubuka
(addikt)

Köszönöm szépen a részletezést!

Akkor nem várok el többet a programtól, mint ami valójában :-)

Csak úgy megörültem, hogy van beépített megoldás végre.


hallador
(addikt)

Nem tudom neked megmondani, azt tudom megmondani nekem min megy:
- EliteBook 820 G1
- I5 4300u (VT/x, VT/d)
- 16 GB memória
- 512 GB SSD
- Intel LAN
- Linux 4.15.0-23 kernel
- VMware® Workstation 14 Pro, 14.1.1 build-7528167

Ezen megy.

Hyper-V, ESXi, KVM, XEN-el is.

Rengeteg dolog miatt nem mehet, ez így... Egy biztos 2014-fben is ment már.


sd6
(tag)

Nekem Dell Latitude E5470
I5-6400HQ
32GB RAM
512GB nVME SSD
Windows 10 1709
VMware® Workstation 14 Pro, 14.1.2 build-8497320
De próbáltam 12-essel, azzal se ment.


hallador
(addikt)

A logokban mi van? Én Windows host rendszeren soha nem próbáltam meg. Csak Linux-on, de ha Linux-on megy, akkor kell menni Windows-on is.


sd6
(tag)

Most kipróbáltam megint, a múltkori próba óta eltelt kb 2 hónap. Nem tudom közben mi változott / frissült, de most a 6.5U2 esxi-t raktam fel, és elindult alatta egy vm :F


hallador
(addikt)

Ez már működött ESXi 5.5-el is, meg Hyper-V 2012-vel is. Valami lehet beakadt, ez előfordul.


Core2duo6600
(veterán)
Blog

Hello,

Most próbálok feltenni egy server 2012 -öt, mert a wsus al kisérleteznék.
Na most bebootolt a iso ból, van egerem, de nincs billentyüzet.
Hogyan lehet elővarázsólni ?
Gen 2 es VM et csináltam.

üzenetek