üzenetek

hozzászólások


g@bo
(nagyúr)

elismerés és ámulat. micsoda élmények. :R


DeathAdder
(veterán)

Más dimenzió ez a világ, mint amit oly sokan ismerünk. Jó volt beletekinteni, köszi az írást :R


dabadab
(titán)
Blog

Japánban mennyire lehet japántudás nélkül boldogulni turistaként? (Meg a kanjik megtanulása alapból elég lehetetlen feladatnak tűnik.)

[ Szerkesztve ]


adlersson
(aktív tag)
Blog

Még mikor 2012-ben először jártam Tokióban, már akkor is volt egy halom turistabarát app, a főbb látványosságok mindig több nyelven, egyértelműen fel voltak tüntetve, bár a helyiek angoltudása még napjainkban is hagy kívánnivalót, de legalább segítőkészek. :D

Azóta relatíve jól elsajátítottam már a nyelvet, úgyhogy azt mondom, kell egy minimális tudás, ha az átlagnál jobban meg akarsz ismerni ezt-azt, mert én is érzem, hogy hiába találtam meg mindent anno, a 2012-es látogatás elég felületesre sikerült. (A kanji egyébként szerintem pite, ha egyszer ráérzel, így engem pl. a nyelvtan sokkal nagyobb kihívás elé állított :DDD )


Xarina
(aktív tag)

Nagyon jo beszamolo nagyon szep kepekkel.


orion1025
(őstag)
Blog

Lehet bennem van a hiba, de ha már meghallom vagy látom egy távolkeleti ország nevét, a hátamon visszafelé áll a szőr... Az én gyomrom nem tudja bevenni ezeket a kultúrákat, igazi Europiszaenszisz vagyok úgy érzem.


DeathAdder
(veterán)

Én végtelenül nagyra tartom őket a hagyományaik, a tiszteletük miatt, hogy hűek az identitásukhoz, ellenben ezzel a fogyasztó vadkapitalista nyugati társadalommal. Nem élnék ott, én ide születtem, de egyszer nagyon szívesen elutaznék pár hónapra, hogy közelebbről is bepillantást nyerjek a kultúrájukba :R


myckey
(veterán)
Blog

Hiba vagy sem, de ezek szerint neked teljesen más a szemléleted és értékrended, de nincs ezzel baj.

Én nagy tisztelője vagyok azoknak az értékeknek és erényeknek, melyeket ők képviselnek.

Nagy ez a golyó, mindenki éljen arra amerre neki tetszik.


hoffman_
(nagyúr)

jó ég, mennyire szívbemarkoló volt ezt olvasni :)

májusban volt szerencsém bő két hétig ázsiai levegőt szívni, egy féléves rákészülés után. ezalatt sikerült hét várost érinteni, három országban (bár én szeretem 5-nek mondani Hong Kong és Macau miatt :D ), egyszerűen nem volt erőm nekiveselkedni, hogy blogot készítsek róla. terveztem, de egyszerűen túl sok volt, feldolgozni is nagy feladat, hát még élvezhetően átadni.

szóval ezúton is köszönöm, a Kiotoban gyűjtött élményeink sokszor vágtak egybe, kicsit újra ott éreztem magam, megérte elolvasnom. macha, onsen, sashimi, kimono, még olvasva is öröm tölt el a hasonló szavaktól. kár volt hazajönnöm, úton-útfélen ráeszmélek, hehe.

látszik, hogy nem alkalmi fényképezőgépes kínai turista módon vágtál neki, a célpontok és a látogatások, illetve leírások minősége, mélysége nyomán sejtem, hogy mi tapasztalat van mögötte. na meg munka a cikkben magában :) már a vasutasnál is feltűnt, de ez most nagyon betalált nekem.

köszönet érte :R

ui.:

onsen kérdéskörben szerencsés voltam (belsősnek mondható vezetőm volt végig, egy barátom költözött ki és egy év alatt eléggé belejött a dolgokba). pontosan azt sikerült kipróbáljam, amit az általad leírtak talán negatívumként hoztak fel, a turistacélpont jelleget - persze ettől még nagyon szívesen megnézném. nekünk is Kinosaki volt tervben, de elszaladt az idő és az utolsó nap már csak Kawasakiba vonatoztunk el (én Yokohamában/Tokióban állomásoztam majd egy hétig). azon belül a Shirako no Yu onsent vadásztuk le, ahol némi rutinnal rendelkezett a cimborám. ez már a tipikus eldugott, helyiek által látogatott, igazán autentikus hangulatú kis onsen volt. meg tudnám szokni... (néztek is lopva furcsán, hogy két hatalmas fehér bálna mi a fenét keres itt, japán társaság nélkül ráadásul :) )

éjszakai piac terén hol edződtél meg, véletlenül nem kóboroltad végig a Shilin Night Market-et is? :)

helyileg hol tengeted a munkás napjaid? permanens, vagy átmeneti időt tervezel kint?

[ Szerkesztve ]


adlersson
(aktív tag)
Blog

4 éve élek Japánban, ugyanennyi ideje dolgozom Fukuoká-ban, úgyhogy ez idő alatt ragadt rám úgy valami a helyi kultúrából, hogy már nem feltétlenül kell utána olvasnom előtte. :D

Sok onsen-ben jártam én is, bár nem vagyok rendszeres látogató. E tekintetben viszont szerintem Kyushu verhetetlen, úgyhogy ezt szoktam ajánlani.

Asszony egyébként tajvani, anyóslátogatás végett így viszonylag gyakran járok arra, többnyire azonban csak egy-egy hétvége vagy hosszabb ünnep erejéig. Ebből kifolyólag a nagyobb piacokat már végigvettük. :D


norbx
(aktív tag)

5 évig dolgoztam a Nissin-nél :) egyépként Momofuku Ando fiával Koki Andoval én találkoztam személyesen.


rgranc
(aktív tag)
Blog

@dabadab : most voltunk az egész családdal november elején egy hétig Japánban, teljesen jól el lehet boldogulni japántudás nélkül is. Alap kifejezéseket tudok csak (mondjuk pár tucatnyi szót, tavasszal szereztük a repjegyeket és azóta próbálgattam tanulni), és a japánok nem nagyon tudnak angolul a tapasztalataim alapján, viszont Narában, Kiotóban és Tokióban (ahol mi jártunk) is szinte mindenhol ki vannak írva angolul a dolgok (irányok, helyek, tudnivalók).
Tokióban biztos buktunk valamennyi pénzt azon hogy nem feltétlenül a legoptimálisabb átszállást/útvonalat választottuk esetleg a metrón, de eltévedni nem tudtunk igazából.

Éttermekben pedig gyerekjáték rendelni amiatt hogy szinte mindenhol (de tényleg, kb. mindenhol) ott van a bejáratnál az ételek élethű műanyag mása, lefényképezed kint ami szimpi, bent megmutatod hogy ezt kéred. Automatából rendelős éttermek is vannak, olyanban egyszer ettünk, de ott is voltak képek és angol név...
A boltban kajavásárlás mondjuk gyakran zsákbamacska (ott viszont nincs rajta latin betűkkel hogy mi a francot veszel), de az éttermi kaja (ramen vagy szusi vagy gombócok) olcsó szerintem, gyakrabban ettünk kint mint előtte gondoltam volna.

[ Szerkesztve ]


Joci10
(őstag)

Az utolsó oldal érdekesen hangzik. Ezek szerint ott nem dívik annyira a 'falusi turizmus' illetve ennek ottani megfelelője? Nem érdeklődnek a 'múlt' dolgai iránt, vagy csak máshogy érdeklődnek (számítógépről, távolból)?


orion1025
(őstag)
Blog

myckey és DeathAdder:

Engem elborzaszt az, amit látni belőlük, beléjük van nevelve a robot üzemmód, ezek még örülni sem tudnak igazán semminek, olyanok, mint egy darab fekália, akinek még a vigyorgás sem megy, mert valaki ott áll a hátuk mögöt késsel... Brutálisan lelombozó ez a droid mód, mellé még úgy él a többségük mint valami városi remete, burokban, életképtelen megvalósításban. Persze mindenki tisztel mindenkit náluk, pontosabban a többség, így mindenki helyesel a másik hüyeségére kb. Számomra az egész kultúrájuk borzasztó, Kína, Japán, Korea nagyon kilóg a világ sorából.


dabadab
(titán)
Blog

Egyébként hány japánt, kínait vagy koreait ismersz személyesen, hogy ilyen pontos látleletet adsz másfélmilliárd emberről? :)


rgranc
(aktív tag)
Blog

Valószínűleg egyetlenegyet sem. Nekem van egy csomó japán és koreai barátom (kinn és Magyarországon is) és abszolút nem ilyenek.

Na az ilyen embereknek tudja eladni a hülye migránsos hazugságokat a fidesz, benyelik tövig...


Masooo
(aktív tag)

épp ez jutott eszembe :)

én is rendelkezem japán és kínai barátokkal és nem tartom őket ilyen embereknek.
tény, hogy amikor filmeket mutatnak tudományos adókon, kicsit elvontnak láttatják az ottani helyzetet, de köztük járva, ismere őket, eltölteni velük estéket, rá lehet jönni, hogy nem olyanok mint a nyugatiak szemével készült filmekben. Tény, hogy sok ember él kis helyen és így az ingatlanok nem kifejezetten nagyok, zsúfoltak és nyugati szemmel furcsák is talán. Viszont csak nézz körül egyszer éjszaka a bárokban vagy csak az éjszakában, mosolygós embereket fogsz látni, akik semmiel sem élvezik kevésbe a "bulizást" mint pl mi vagy te.


adlersson
(aktív tag)
Blog

Emiatt nem lehet haragudni, hiszen a média előszeretettel hozza le kizárólag a szélsőséges példákat a környékről.

Így pl. a bugyiautomata, az ürüléket színező tabletták, Fukushima és társaik jobban eladhatóak az egyébként mindent és mindenkit lenéző, ezen országokat max. térképen látott átlagos magyar felhasználónak, akik "fekáliázás" közepette szidhatnak kicsit valamit, amiről természetesen (ismét) fogalmuk nincs.


adlersson
(aktív tag)
Blog

Nem vagyok benne biztos, hogy teljesen értem a kérdést, de megpróbálok válaszolni. :DDD

Ami a múlt szeretét illeti, országszerte találni több száz, vagy akár ezer éves épületeket is (kastélyok, templomok, ritkábban teljes városrészek formájában), így ezzel biztosan nincs probléma.

Persze vannak nagyon igényesen megőrzött falvak is, melyek így gyorsan felkapottá válnak (pl. Shirakawa-go), de a trend azt mutatja, hogy szívesebben élnek városban, mert egyszerűen kényelmesebb. Nyilván így nem tudnak minden kihalt települést megmenteni az ényeszettől, de a fennmaradtakat szívesen látogatják pár nap erejéig pl. túrázás, kézműves foglalkozások, növénytermesztés / állattenyésztés stb. megismerése végett.


rgranc
(aktív tag)
Blog

@Joci10: ott is dívik a "falusi turizmus" valamilyen szinten, legalábbis a hagyományos szállók ("rjokan") és fürdők ("onszen") szempontjából.

Sokkal-sokkal inkább arról van szó szerintem hogy elöregszik a japán lakosság. A fiatalok (akárcsak Magyarországon) a városokba költöznek a jobb/könnyebb megélhetés reményében és (akárcsak Magyarországon, de sokkal észrevehetőbben) sok tanya és falusi ház marad gazdátlan, ennek nem sok köze van a falusi turizmushoz.

Ráadásul míg itthon ma már sok száz (vagy akár sok ezer) falusi házat megvettek a német, holland, stb nyugdíjasok, addig ilyen "tőkebeáramlás" és a falvak ennek következtében történő megújulása/felélénkülése Japánban gyakorlatilag szerintem egyáltalán nem létezik... Vagy másik példa: Hévízen jártunk idén, úgy láttuk nem csak magában a városban, de a környékbeli falvakban is rengeteg orosz vett házat/lakást...

[ Szerkesztve ]

üzenetek