üzenetek

hozzászólások


olbaidhun
(őstag)
Blog

A szenvedély szavunk nagyon szépen rámutat erre. Kifejező. Nem kockaság az, ha hasonló dologban leli az ember az örömét. Télen nem mindenki járhat el horgászni, prémet begyűjteni.

Musk papi jól ráérzett erre. Fel is szippantotta a legtehetségesebbeket sok területről. Neki sokat jelent a hatékonyság. Szemben a többi gyártóval meg is reformál egy ipart.


Gicz
(addikt)

Sziasztok, a cikkben voltak olyan kérdések, hogy megéri-e a HT, a több mag, stb. Ez a téma engem is foglalkoztatott, hogy a laptopomból minél több akksi időt sajtoljak ki.

A gép egy 13" 2019 macbook pro, i5 8257U proci, 4 mag, 8 szál, 1,4Ghz base, 3,9ghz boost.

MacOS alatt ki lehet kapcsolni a turbo boostot, illetve tudom limitálni az aktív magok számát, illetve a HT is ki-be kapcsolható.

Cinebench r15 volt a teszt progi, a CPU fogyasztást, frekvenciát pedig Az intel power gadget-ből vettem, miközben futott a teszt. Számomra érdekesek az eredmények, a legjobb a hatásfok (score/watt) ha alacsony a freki, és van HT. A táblázat az eredményekkel:

[ Szerkesztve ]


tordaitibi
(veterán)
Blog

Megmondom őszintén, az ilyen szoftveres mérésekben kicsit kételkedek, és ez semmi konkrétumot nem ad az egész rendszer fogyasztásáról, így semmit nem ér.
A hardveres mérésnek hiszek.
Én egy kiskínai DC V, A,W és Wh mérővel a betáp DC-t mérem. Így sokkal életszerűbb hisz a teljes rendszernek ennyi a fogyasztása.
Laptopnál egy közdarabbal, kivett akkuval mérek, mini asztali PC-t meg a monitorral együtt. [Ezt használom,] egy jóminőségű DVM-mel leellenőriztem, max. 3%-on belül van a mérési hibája vagyis hitelesnek mondható.
Ha nem megoldható a DC mérés akkor egy középszerű hálózati fogyasztásmérőt használok.

Mivel sokat használok pc-t terepen, akkuról, a kisfogysztású all-in-one megépítésén már többször túlvagyok és nagyon kedvező fogyasztási értékek mellett teljes értékű rendszer a végeredmény.
Ha valakit érdekel, a [blogomban] leírtam az első ilyen építését és fogyasztási adatait.
A mostani is hasonló, 19-34W körüli fogyasztású. És ez az érték a mérvadó, mit érek azzal az adattal hogy a "proci terheléstől és órajeltől függően 13-39W között eszik?
Az hogy egy komplett rendszer, monitorral egérrel usb hubbal, fő és háttérvinyóval, webcammal tunerrel, az összes ventillátorral, a tápok veszteségével stb. eszik 45-112 wattot, ez a mérvadó.
Ezt méri a villanyóra és ezt kell az erőműveknek megtermelni, nem a processzor fogyasztását.

[ Szerkesztve ]


olbaidhun
(őstag)
Blog

+1
Pü ment.


Gicz
(addikt)

Jogos, van konnektorba dugható fogyasztásmérőm, illetve a macbookban van mindenféle szenzor, teljes rendszert is lehet nézni, azzal össze tudom vetni mennyire pontosak egymáshoz képst :)


haxiboy
(veterán)
Blog

Néha egy bonyolult ciklus optimalizálásával akár órákat lehet nyerni ha komplexebb adatfeldolgozásról van szó.


gabor.79
(aktív tag)
Blog

"Alapvetően itt szembe kerül a profit vs alacsony fogyasztás. Amíg a vas olcsóbb mint a munkaóra addig a kutyát nem fogja érdekelni hogy mennyit eszik a gép ha 10 perc alatt össze lehet haxxolni valamit ami pazarol vagy több nap mire összekalapálódik egy hatékony megoldás."

Szerintem ez azért összetettebb. Korábban többször kértek meg, hogy segítsek be website-ok fejlesztésébe, és használjunk jQuery-t vagy egyéb rutinkönyvtárakat, keretrendszereket. Egy idő után rájöttem, hogy ilyenkor kapunk egy kockát, amit gömb formájúra kell kalapálnom, ami vagy sikerül vagy nem, mert az adott eszköz ezt vagy megengedi vagy nem. És számomra egyszerűbb és sokkal gyorsabb nulláról megírni, mint a korlátokkal bajlódni, még úgy is, ha ismerem a működését.

Jó példa erre a redizájnolt prohardver család, ahol bootstrap-et használtak. Lehet, hogy írok belőle cikket, a lényeg, hogy kevesebb munkával el lehet érni ugyanazt az eredményt (kinézetre), sokkal gyorsabb lenne a megjelenítés, jóval kevesebb memóriát fogyasztana, és azt már le sem merem írni, hogy egy húszéves böngészőben is tökéletesen használható lenne.

A másik, hogy ezek a harmadik féltől származó komponensek általánosan vannak megírva, és sok absztrakciós réteget tartalmaznak. Ha ilyenekből dobálsz össze egy rendszert, akkor az tipikusan akkor működik jól, ha a kicsi a képernyőn megjelenítendő elemszám.

És arról sem szabad elfelejtkezni, hogy nem tudhatjuk, a felhasználónak milyen hardvere van: lehet, hogy egy i9, de lehet, hogy egy tízéves Atom. Ha valaki nem tudja megnézni az oldalt/használni a szolgáltatást, az pénzveszteség.

Még egy példa: valamelyik nap azzal kellett foglalkoznom, hogy a rendszerünkbe kellett integrálni a Mailchimp marketingeszközt. Rákerestem a neten, találtam egy php scriptet, nem nagy, tizenhat kilobájt, szépen dokumentált, gyönyörű, OOP kód, húsz metódus. Belekukkantottam, és elkezdtem értelmezni a kódot, formázni stb.
Aztán láttam, hogy sok benne a mellébeszélés, kitöröltem belőle a felesleget, amit lehetett, összevontam. Az eredmény egy darab négy kilobájtos függvény, ami pontosan ugyanazt a végeredményt adja.

Ez nem egyedi eset, sok hasonlót csináltam már. Nagyon sokszor jóval több munkával oldják meg a feladatot, mint ami szükséges, és ez minden érintettnél sokba kerül (idő, pénz, sebesség).


gabor.79
(aktív tag)
Blog

A sorozat harmadik részében jutok el a HT-ig, sajnos még a másodikkal sem tudtak végezni a moderátorok, gondolom, év végén rengeteg volt a dolguk, meg biztosan szabadidejükben foglalkoznak vele.

A fogyasztást én is a konnektorban mérem, szoftveresen valóban csak közelítő értékeket kapunk, de kiindulási alapnak jó lehet.

Nagyon valószínű, hogy függ a feladattól is az, hogy a HT-t mennyire lehet kihasználni, én (arányaiban) a te számaidnál rosszabb értékeket kaptam.


olbaidhun
(őstag)
Blog

Kíváncsian várjuk a folytatást, jó lenne a komplett témának egy nagy gyűjtőtopik.


tordaitibi
(veterán)
Blog

Átlagfelhasználásra mit sem ér és majdhogynem hiába keressük a jó megoldást hardver szinten ha a szoftverek nem felelnek meg a takarékosság elvárásainak.

Mit is értek ezen?
A mammutra hízott, felesleges funkciókkal telepakolt, ezért optimalizálatlan szoftverek tömkelegét.
Amelyek izomerőből azaz processzor szinten és feleslegesen nagy RAM pocsékolással látják el a feladatukat.
Olyan "szolgáltatásokkal" ruházza fel a célszoftvert az írója amit soha, senki nem fog használni, hülye hasonlattal egy DVD író szoftver lassan már Excelt is meg fog tudni jeleníteni, esetleg layer kezelést is fog tudni képeken stb.
Állítólag ennek oka hogy a piacon erős a verseny és minél sokoldalúbb egy szoftver annál többen fogják használni.
Ez szerintem szimplán marhaság, én inkább több kis célszoftvert futtatok adott feladatokra mint egy mammutprogramot.

Tényleg csak a példa miatt,
én MP3 lejátszásra egy 19 éves szoftvert használok.
Háttérzenére tökéletes, megmutatod neki a zene könyvtáradba az első mappát és addig játszik, mappáról mappára lépve míg le nem állítod.
Nincs igényem borítók nézegetésére meg internet használatra mikor a háttérbe fut és zenél, gyorsgombozható, szerintem pofás is.
És 230Kib a mérete. Kettőszázharminc.
Esetleg valakit érdekel, [link] .
Skype, évtizedig megelégedéssel használtam, a portable változat nem is olyan régen 6,4M méretű volt, jelenleg egy használhatatlan mammutszoftver, olyanokkal tele amit soha nem használ kis egy csetelő és beszélgető user.

Frissítések, szerintem a netes adatforgalom zöme.
Frissít az OS, kényszerből mert haladni kell a korral, évente kétszer a Win, 6-8-szor az Arch Linux, teljes rendszefrissítés, frissítenek az alkalmazások orrba-szájba, pl. egy asztali Viberbe mit lehet évente 10szer upgradelni...?

Példa sokadik,
az Android ugye egy kicsi, gyors, mobilra optimalizált rendszer és az applikációk is.
Ehhez képest 8 mag 6G ram, 50-300M méretű appok.
Valami nem stimmel.

És ne mondja senki hogy ezeket a felhasználók igénylik, ők kényszerítik ki, dehogy.

[ Szerkesztve ]


hunluki
(senior tag)

Pörgetni kell a piacot, gyártani kell a minél nagyobb számokat, legyen szó procifrekvenciáról, magszámról, memóriáról, háttértárról, megapixelről, ppi-ról mert ezt diktálja a piac, ezzel lehet megetetni a usert a pénzéért.

Ebből kifolyólag van vas, a fejlesztő munkaórája drága és különben is el kell tudni majd valakinek adni a következő generációnyi cuccot is, azt meg a kutya nem fogja megvenni ha a mostani is tökéletesen fut.

Szemléletet kéne váltani de az meg szembe megy a piaccal. Sakk matt. Pár év múlva már a számológép se indul el 32 mag és 128 giga ram nélkül. Az optimalizálás meg megmarad a magunkfajta kockák hobbijának.

Aztán hogy ez így meddig tartható az másik kérdés, így is fogyóban csomó ritka földfém, egyre több az e-szemét, szóval előbb vagy utóbb jön a valóság és arcon rúgja a piac elveit.


cigam
(félisten)
Blog

Várom a folytatást, remélem lesznek benne konkrétumok. Pl. Most a 35W-os T7250 lecserélésén gondolkodom. Mi lenne ha "csak" egy N5000-el szerelt gépet vennék? 4 mag 6W, szimpi. Papíron 2x gyorsabb, és gondolom a VGA is fejlettebb (fHD/4K videó VGA rásegítése).


tordaitibi
(veterán)
Blog

En miota (kb. 15 eve) mini pc parti lettem azota csak ilyeneket hasznalok es ajanlok mindenkinek.
A korulottem levo ismeroseim nem gyoznek halalkodni mikor pc valtas elott megkerdeztek es 10-bol 8 nak a mini pc-t ajanlottam ssdvel, volt ahol Linux probaval. A Linux azota is maradt es napi szinten nyomjak.
A maradek 2 az csaladi pc es a gyerek neha jatszik ezert maradt az erosebb asztali gep de az is pofas kicsike barbone slim kivitelbe.
Erosen felhasznalo fuggo a dontes, ugye azt nem kell mondanom hogy 6-10W tdp az azert nem mindenre eleg? Ezert kell felterkepezni a felhasznaloi szokasokat mert rossz dontesnel egy eletre megutalod a mini pc-t.


siti
(senior tag)
Blog

"egy asztali Viberbe mit lehet évente 10szer upgradelni...?"
pölö nálam nem megy a mikrofonja. másnak más nem, mert az egyik driverrel nem kommunikál. nosza erre, lesz új driver a mikrofonnak, vagy új verziója, ahol hibákat javítanak.
Vannak új kényelmi funkciók. arj x? vagy kicsomagol ide? mi butulunk, a szoftver és vele a hw igény nő.

Másik rész a biztonság. Amikor egyik win10 frissítésnél elment az otthon hálózat, azért anyáztam. Azért mert default, jelszó nélküli és bárki ráléphet a default jelszavas routerre és oda a biztonság. Ez is megy. Mert semmi sincs ingyen. c64 milyen jó volt. nem lógott a neten. nem gyűjtött rólunk infót, nem is tudták hogy mivel játszok rajta. Ma? Ez a tudás kincs. Milyen reklámot toljak a felhasználó arcába? Grillezőt vagy tampont? Nem mindegy. +5mb.... Hát ez van. Ingyen szertejük a szoftvert, cserébe a személyes adatainkat adjuk, amiket amúgy szeretnénk a legnagyobb biztonságban tudni. Ez a pénz. semmi sincs ingyen, csak győzzük erőforrással....


olbaidhun
(őstag)
Blog

Elég kiforrott volt már 5.x verziótól az applikáció driver kezelése, nem tartom esélyesek, hogy ilyen jellegű optimalizálás vagy "hibajavítás" folyna a háttérben, mint amit írtál. Inkább az azonnali pénzküldés, extra marketing, nyomkövetés és adatgyűjtés megy.

6.1.1 portable változatot használok pc-n, kb megjelenéstől kezdve. Nincs annyi marketing, sem sallang...
Gyors, hatékony, bootoláskor automatikusan indul, hang és képhívást is tudja és ami a legfontosabb: nem tud frissülni. Létező összes win rendszeren teszteltem, 200 / 400 MB ram/hdd belakva és egy kis trükkel több számot is lehet 1 időben használni.

Amíg csak működik, ezt marad.

Hogy ON is legyek:

"Ma? Ez a tudás kincs."
Mi lenne, ha lelkes amatőrök kigyűjtenék a kezdők számára is könnyen elérhető és napi rutinnal hatékonyabbnak számító megoldást? Úgymint reklám szűrés, követés-adatgyűjtés tiltása, fenti (régebbi viber) projektek életben tartása stb?

Kis szolidaritással és együttműködéssel szerintem kivitelezhető és kiutat kínál azok számára, akik ráuntak a jelenlegi "ipari" tendenciákra.

[ Szerkesztve ]


siti
(senior tag)
Blog

csak olyan apróság, hogy mikrofon gépen megy, fülesen nem megy. Amúgy működnek külön külön, csak nem hallanak :) misztikus hiba. Az hogy a laptophoz a harmadik frissítés jön közben, az is egy dolog, de nem segített. Ezek azok, hogy kész van, működik, nem tökéletes, de a 80% kész, Ehhez kellett 20%nyi munka, de a maradék 20% reszelésére meg 80% kellene (ha hiszünk a 80-20 szabálynak). Akkor inkább hagyják a maradék 20-at, majd két munka között reszelnek rajta, de már nem fontos. Drága a fejlesztő ideje, ne ilyenekkel piszmogjon.
És ez hozza a másik dolgot. Ha drága, akkor vegyünk fel bárkit az utcáról, juniornak kiképezzük, univerzális csomagokat kell csak összekattintgatnia, jó az úgy. Mi nincs ebben? Tudás, optimalizáció, majd megoldja a gép erőből.


tordaitibi
(veterán)
Blog

Mintha magamat látnám.. :)
De végtelenségig nem megy, pl. Skype, a rendszer radikális változása (tán api változtatás) után a régi kliensek nem működtek.
Egyébként nem mindenáron ragaszkodok a régi prrogramjaimhoz de mint írtam, 2008-es portable Thunderbird levelezőt használok, eddig minden Win főverzióváltást túlélt és működik.
A levelező protokoll meg nem változik.
A W10 alatt sok régi program már el se indul, ezektől elbúcsúztam mert pótolhatóak hasonló modernebb szoftverekkel, amit nagyon sajnáltam az 5-6 még Win2000-XP játék. Ezek már nem futnak a tizesen, sem Xp sem semmilyen kompatibilitási módban. (Az igazi Bejeweled, Mario stb.) És a megoldás, Linux+Wine+joystick emulátor.
Vagy, AverMedia DVB-T tuner, a gyári szoftvere egy mammut. Viszont a kedvenc mini DVB szoftverem már W10 alatt nem megy, Wine alatt meg simán. Egyre jobban kedvelem a Linuxot.

Viszont, lassan magunkra maradunk a szoftver és egyéb fronton is a takarékossági ötleteinkkel.
Átlagfelhasználó használja, nem foglalkozik sőt örül az auto update és rendszer, szoftver frissíréseknek mert frissítés után pl. a Facebook Messengerben már wc kagylós smiley is van, vagyis nem kell reggel bepötyögnie hogy épp szarok (bocsánat) hanem csak nyom egy smileyt és az összes ismerőse tudja mit csinál éppen.
És mivel ők vannak többségben, ők a stabil marketing célpontok, a fogyasztói társadalom alappilérei, manipulálhatók és ők nem foglalkoznak az ilyenekkel mint én vagy te vagy itt még páran. És mivel durván többségben vannak, ők az új mosógépek, kozmetikai szerek, nagyteljesítményű hardverek okostelefonok célpontjai mert megveszik akkor is ha közben a seggük kilóg a nadrágból (Gangnam Style effektus), konkrétan az albérletbe hónapról hónapra élő ismerősöm el nem tudna képzelni magának egy átlagtelefont, most is 150ezres telója van. Vacsorája meg tüzifája meg nincs.

Úgyhogy ez a szűk csoport amíg csak az elveiért küzd, mindig is el lesz látva munkával. Amíg be nem adjuk mi is a derekunkat és használjuk ahogy van a rendszert. Egyre kevesebb a kiskapu és azokat is egyre nehezebb megtalálni, valamint bele is lehet fáradni.
Pl. Google, nekem egy GAPPS néküli custom romos telefonom van évek óta. Öröm boldogság, a telefon és az appok azt csinálják amit én akarok, cserébe viszont egy rakás app nem fut mert a Play Services nélkül fel sem települ vagy nem fut. Vagyis küzdök még de minden hátrányával és lankadó lelkesedéssel.

[ Szerkesztve ]


cinemazealot
(addikt)
Blog

"Mi lenne, ha lelkes amatőrök kigyűjtenék [...] fenti (régebbi viber) projektek... ?"

Még ha támogatom is (hiszen sokszor én is visszasírok régebbi szoftvereket, amik ma már nem elérhetőek, viszont anno nagyon nagy hasznát vettem), a kérdés sok-sok problémát vethet fel, pl. szerzői jogok, támogatás hiánya stb. Ha egy szoftvert anno egy bizonyos ÁSZF-fel kiadtak (még ha "ingyenesen" is... ami ugye tudjuk, hogy sok esetben nem igaz :) ), verzióváltáskor érdeke lehet a gyártónak, hogy a régi verziót kukázza mindenhonnan, pontosan azért, mert akkor nem vennék/vinnék az újat (tervezett elévülés, szoftver életút), amivel a gyártó marketing vagy akár anyagi célokat próbálhat elérni. Máskülönben miért dolgozott volna rajta? Egyébként nagyjából fellelhetőek ezek a törekvések a https://download.cnet.com/ vagy a https://sourceforge.net/ stb. oldalain.

(#177) tordaitibi
"Viszont, lassan magunkra maradunk a szoftver és egyéb fronton is a takarékossági ötleteinkkel." ... "Amíg be nem adjuk mi is a derekunkat..."

Lehet, hogy csak a túl sok sci-fi vagy a mai társadalomkorcsosulás okozta pesszimizmus mondatja velem, de szerintem igenis nagyon komoly haszna lesz annak, ha tudjuk, hogyan kell takarékoskodni. Természetesen nem úgy, hogy az embernek még az életkedve is elmenjen tőle, hanem éppen, hogy inkább kihívást lásson benne. Szerintem ugyanis a társadalom a mai nagyon elkényelmesedett formájában egy idő után össze fog roskadni (a mikéntet ne kérdezd, mert nem akarok apokaliptikus disztópiát falra festeni :B ), amikor nem lesz más lehetőség a "túlélésre", csak ha tudod, hogyan kell kis erőforrásból relatíve nagy eredményt elérni. Ahhoz tudnám ezt hasonlítani, mint amikor A függetlenség napjában Morse kóddal kezdenek el egymással üzengetni az idegenek által leigázott földi népek. :)


tordaitibi
(veterán)
Blog

" de szerintem igenis nagyon komoly haszna lesz annak, ha tudjuk, hogyan kell takarékoskodni."
Elmondanám hogy engem mi ingatott meg az egészben.

Munkahelyem, egy nagyon rendes nagyon jómódú családnál vagyok olyan mindenes féle. Rendesen is fizetnek, nem panaszkodok.
Ez a 6 tagú család akkora ingatlanban él, annyit fogyaszt villanyból, vízből, annyit fűt el egy télen, olyan mennyiségű szemetet termel, olyan összegű a birtokukban lévő gépkocsik, műszaki berendezések értéke, akkor CO és ökolábnyommal élnek hogy ebből 200, ha nem 300 család lenne el vidáman.
Érted mire akarok kilyukadni?
Én, Te meg még több százan ha széttakarékoskodjuk az agyunkat, 2 ilyen család ezt mind lenullázza, semmivé teszi. És rájuk nem tudsz hatni semmiféle takarékossági ösztönzéssel, én párszor óvatosan megpróbáltam.
A válasz az hogy nem érdekel mert megtehetem hogy ne érdekeljen.
És ezek után itt vagyok én, akinek még mindig vannak ötletei, jó meglátásai de már kicsit az évtizedek kiölték belőlem a lendületet.

Nagyon jó példát olvastam pár éve a neten valahol,
egy asszem tán angol család elkezdett zöldülni de nem csak úgy tessék-lássék hanem kajakra, bezöldültek rendesen.
Eladták a kocsijukat, minden kilowattot írtak, a takarékoskodásuk által megtakarított CO kibocsátásról diagramokat csináltak, télen 17 fokba vacogtak otthon stb.
Naés nyertek egy külföldi utazást.
És kiszámolták hogy ha elmennek akkor a repülő meg a hajó meg a többi az több éves takarékoskodásukat nullázza le.

Aztán nagy dilemmák után mégis elmentek mert a hajó akkor is kifut meg a repülő akkor is felszállt volna ha ők nem mennek el.

Ezért írtam hogy lassan elfogy a lendület belőlem mert egyedül nem csinálok világmegváltást, drasztikus szemléletváltást nem tudok elérni még a szűkebb környezetemben sem nemhogy világszinten.
De, ha találok olyan beállítottságú emberkéket mint te meg itt még páran, akkor az igencsak lendületet ad, látom hogy mégse vagyok egyedül az utópiámmal.

És akkor most hogyan tovább? Mert én nem látom a csapásirányt, talán valaki igen.


duo
(őstag)
Blog

neked is igazad van. de. a takarekossagi skillek a tulelest szolgaljak. egyszeruen tobb leszel altala. es ez a fajta felelossegvallalas ki fog sugarozni a kapcsolati halodra is. ez a fajta attitud, egy fenntarthato, tarsadalmi token,elo emberi kapcsolatokon, kolcsonos tarsadalmi felelossegvallalason alapulo lozossegben, a jovonk kulcsa. barmi is jon. (kezelhetetlen klimavaltozas, szetszakodo tarsadalmi kohezio, ehsegvandorlasok, klima-menekuktek, az ivovizhianybol fakado problemak, a munkaparadigma gyokeres es visszavonhatatlan atalakulasa, eloregedo tarsadalmak, a NEET generation nyugjei.... mindez egy faja kis technologiai szingularitassal megspekelve...) a helyzet szar de nem remenytelen. kis kozossegekben mukodhet.
ez nem azonnali es nem varazsutesre torteno dolog nyilvan. de nem lehetetlen. vannak jo gyakorlatok. de legalabbis, inspiralo jelensegek. a temaban Ulrich Beck, Polanyi Karoly, Csoba Judit, Bordieu, Fukuyama akit erdemes olvasni.

üzenetek