üzenetek

hozzászólások


Fred23
(nagyúr)

Szoftveres mérést már csináltam, kábé reális is lehet; a Ryzen 2700 ugye alapon 65W TDP-s, de egy allcore 3,8GHz már -alulfeszelve!- AIDA stress test alatt 88-89W. Onnan felfelé meg hirtelen brutálisan megugrik, egy allcore 4 GHz szerintem 130W körül lenne AIDA alatt, de odáig nem is mentem fel.

Az RX 570 is alulfeszelve talán 110-120W full terhelésen, de ha jól meghúznám (nagyon mondjuk szerintem nem lehetne), 150-160W lenne játékok alatt.

Office/böngészés alatt még nem mértem, viszont a proci és a VGA energiagazdálkodásáról már olvastam pár cikket, és 50W körülre tippelnék proci+VGA-ra, ha proci alapon, VGA pedig alulfeszelve; meg ehhez jön még a monitor persze, de az se sok.

Vagyis összességében nem tragikus, kicsit sem.

[ Szerkesztve ]


gabor.79
(aktív tag)
Blog

Köszönöm, tisztában vagyok vele. Viszont amikor hónap közepén megkapom az áramszámlát, ott az van, hogy X kilowatt volt az fogyasztás, és ezért ennyit kell fizetni. A Wh mértékegységet nem tartom ebben az esetben relevánsnak, mert nem arra jó, ami engem érdekel.


t72killer
(titán)
Blog

Teljesen korrektnek hangzik:R.


bkercso
(nagyúr)
Blog

most muszály ezt? :)


bkercso
(nagyúr)
Blog

A fogyasztást kWh-ban mérjük, mert az energia jellegű, és ugye energiáért fizetsz. Csak pongyolán kW-nak mondjkák, esetleg így is írják...( :F )


gabor.79
(aktív tag)
Blog

Igen, pontosan ez történik. Webes alkalmazás fejlesztésén dolgozunk, viszonylag nagy mennyiségű adattal, a (tíz éves) szerver válaszideje átlag 1-3 tized másodperc, a kliensé az Atomos gépen egy tized körül van.

A viszonylag nagy azt jelenti, hogy a Gmail-hez képest körülbelül százszorosa van kinn a képernyőn. A program méretét nem írom le, mert úgysem hiszi el senki.


gabor.79
(aktív tag)
Blog

Igen, nekem is van ilyen, és írni is fogok róla. Armbian megy rajta, alap munkára tökéletes. Linux alatt viszont nincs normális videogyorsítás, processzor dekódolja, de ez nem mindenkinek létkérdés.


gabor.79
(aktív tag)
Blog

Minden relatív. Ha olyan szoftvereket használsz, amiknek nincs nagy teljesítményigénye (pl. Word, Excel, esetleg böngésző), és a gép egész nap a minimális órajel közelében van, akkor nem mindegy, hogy 2 vagy 16 wattot eszik óránként. Plusz egy ilyen Atomos gép monitorral, billentyűzettel és egérrel kijön mondjuk hatvanezer forintból.


gabor.79
(aktív tag)
Blog

Utánajártam, a harmadik részben már így fogom írni, köszönöm.


Hellwhatever
(aktív tag)

Köszönjük a cikket, szakmabeliként lenne egy kérdésem: Milyen nyelven és technológiákkal dolgozol?

Úgy gondolom a második bekezdésben mind az alapfelvetésed mind a konklúziód erősen hibás.

[ Szerkesztve ]


#00137984
(őstag)
Blog

Cikkhez... :) Intel P4 @3.0 GHz Northwood és az AMD Phenom II X3 720 BE prociknál voltam érdekelt a fogyasztás/teljesitmény egyensúly beállitására. Intel P4 a magas fogyasztás miatt kialakult hőtermelése okán, amig a Phenom II X3 az optimális teljesitményszintek miatt volt tartalékórajeleken és feszültségeken használva. Phenom II X4 970 BE procitól kezdődően a játék gépigények nővekedése meredeken megindult, ezért a PC konfig fogyasztását alárendeltem a teljesitményigényeknek. Videókártyáknál egy ideig fontos szempont maradt, de a kitüzőtt 120-130W TDP keretben nem találtam nekem megfelelő tudású videókártyát. GTX 1070 Ti 180W TDP keretét igazán ritkán használom ki teljesen, de ez most nekem elég játszani és alkalmanként videókat konvertálni.


UnA
(Korrektor)
Blog

A rosszul megírt kódot *detektálni* nem könnyű egy gyors gépen. És optimalizálni... az mindig sokkal nagyobb kihívás.

Vagyis igaz, ez nem ok-okozati az összefüggés, de az biztos, hogy ha nálam is rosszul fut a program, akkor nem fogom jó szívvel kiadni a kezemből, amíg ezt nem tudom javítani valahogy.


mobal
(MODERÁTOR)

És a végén sokkal többe kerül így mintha vennél erősebb gépet. Félreértés ne essék mindig illik a lehető legoptimálisabban megcsinálni valamit de vannak határok az ésszerüség keretein belül szerintem.


hunluki
(senior tag)

Kis fogyasztású gép nálam egy rpi4 most főként, de üzemel egy atomos netbook is.

pi tud linux isokat szedegetni, pi-hole-al reklámot szűr minden eszköznek, csináltam rá raklap megosztást amivel többi gépről lehet rá/róla másolgatni, tud képeket tömöríteni, archiválni elég komoly módon (xz -9e), gépek backupja megy rá, plex fut róla, van hogy még videót konvertálni is befogom (bedobom neki aztán majd végez, viszont általában este laptopról/tabletről átmásolom rá, este elprüntyög vele, reggelre kész és addig sem a fülem mellett szüttyög valamelyik masina.

Atomos netbook egy 720p TV-re tolja a filmeket linux ISO-kat, illetve pi-vel együtt két külön szobában spotify hangszóróként üzemelnek.

Emellé van egy alacsony fogyasztású pentium laptop ha asztalnál ülve netezgetne az ember, illetve tablet ha az ágyban.

Asztali PC-m régen napi szinten ment, most már kb steam machine-ként működik csak akkor ha PC only játékot tolok rajta.

Gondolkodtam rajta hogy pincébe lerakok valami kimondottan videó konvertálásra szánt PC-t, de lehet még egy pi4 lesz belőle, talán még dockerrel is elszórakozom, a fene se tudja. Egyszerűen nincs akkora igényem hogy konkrét asztali PC-t hajtsak 24/7.


UnA
(Korrektor)
Blog

Ez a baj a világban, hogy nem a jóra törekvés a cél, hanem mindenféle költség-optimalizálás.


gabor.79
(aktív tag)
Blog

Kifejtenéd, miért hibás az alapfelvetés és a konklúzió?

A szerveren PHP fut, a kliens pedig böngészőben.


gabor.79
(aktív tag)
Blog

Szerintem nem optimalizálni kell, legalábbis az általában valami régi kód reszelgetésével jár, ami vagy sikerül, vagy nem. Tapasztalataim szerint célszerűbb eleve jó, gyors kódot írni. Hogy hogyan? Ha az ember érti, hogy hogyan működik az adott platform (például böngésző), és a natív eszközöket használja, nem pedig általános célú keretrendszereket.


UnA
(Korrektor)
Blog

Mert a kettő között nincs ok-okozati összefüggés. A fejlesztés és a tesztek futtatása csak bizonyos körülmények között jelenti ugyanazt a környezetet, ami még inkább igaz egy kliens - szerver megoldás esetén, mint nálad is.


Hieronymus
(addikt)
Blog

Logikai összefüggés azért van.
Ha a kliens és a szerver oldalon processzoridő kímélő kód készül, attól még a hálózat lehet a gyenge láncszem. De a hálózat sebessége nem a szoftverfejlesztő felelőssége.

Egy időben kísérleteztünk az x2os-el.
Az ötlet tökéletes, minden a szerveren fut. Mégis ki kellett dobni. Egy weboldalt megjeleníteni a kliensen katasztrófa volt. A kép letöltéseket is a szerveren keresztül bonyolította le.


zolee001
(őstag)

"Tudni kell rólam, hogy lassan húsz éve dolgozom (üzleti) szoftverfejlesztőként, és közben arra jöttem rá, hogy ha jó programot szeretnék kiadni a kezemből, akkor azt az elérhető leglassabb hardveren célszerű megírnom, mert, ha azon jól fut, akkor mindenhol meg fog felelni"

Na kérem,ezt iparági szabvánná kellene tenni mindenhol,gratulálok!
Amit viszont nem értek igy az elsö rész átfutása után,hogy a fogyasztások mérése szakmai kiváncsiság,avagy technikai kiváncsiság ?
Bevallom kissé furának hangzana ha azon megy az agyalás,hogy évente 55,50 FT-ot avagy 63.20 Ft-ot lehet spórolni a villanyszámlán

üzenetek